Eurobasket

γραφε με μεγαλυτερα γραμματα, γιατι με τοσο μικρα δεν διαβαζουμε καλα…

Και ο Φασούλας σε μια επιστολή, σε τότε ομάδα νέων που είχε κερδίσει μετάλιο, είχε γράψει ‘‘τους ποδοσφαιρικούς τους τελειώσατε…’’#-o:!:
213 εκατοστά που να πάει το αίμα και το οξυγόνο στον εγκέφαλο…μάλλον στον φαλό πάνε:p:!:

πάμε για μεγαλειώδες καυλί με τους ισπανούς πάντως :lol:

θα δουμε. καλυτεροι ειοναι σιγουρα σε σημεια, αλλα αν παιξουμε εξυπνα εχουμε καλες ελπιδες…

my thoughts exactly :stuck_out_tongue:

με τους ισπανους αν παιξουμε με τον ρυθμο που ειχαμε με τους τουρκους καλα θα παμε,αρκει να μην κανουμε παιδαριωδη λαθη οπως με την τουρκια.παντως η αληθεια ειναι οτι το φαβορι ειναι οι ισπανοι.αν παιξουμε μετρια θα φαμε μεγαλη λουτσα,αν παιξουμε καλα μπορει και να κερδισουμε

Ο Ομπράντοβιτς δεν κάνει φάουλ και φορτώνει με άγχος τον αντίπαλο για το τελευταίο σουτ…

Φετος η Εθνικη ειναι Σπανουλης-Σοφοκλης.
Εγω ειδα χθες εγκληματα του διαιτητη και του Καζλαουσκας.
Οταν βλεπεις οτι οταν μπενει ο Σοφοκλης αποκταμε διαφορα και οτι οταν παιζεις μονο με Μπουρουση(που εχει να παιξει καλα απο οταν παιζαμε με τους Κροατες)μας πλησιαζουν οι Τουρκοι και εσυ επιμενεις να το εχεις μεσα με 4 φαουλ στο πιο κρισιμο σημειο του αγωνα,τοτε νταξει,τι να πω…Αφου οταν αποβληθηκε με 5 φαουλ χαρηκα γιατι αναγκαστικα θα εβαζε Σοφο.Και μη μου πειτε οτι ηθελε να το ξεκουρασει…Στην τελικη ας εβαζε τον Γλυνιαδακη,που τσουκου τσουκου θα στο βαλει το καλαθι στη ρακετα.Αλλα πως να τον βαλει σε ενα τοσο σημαντικο ματς που δεν εχει παιξει δευτερολεπτο σε ολο το τουρνουα.Βαλε τον Κουφο (ξερω,κανει και αυτος τα λαθακια του) που χειροτερος απο τον χθεσινο Μπουρουση αποκλειεται να ηταν!(0/5 τριποντα και εχανε εξ επαφης καλαθια στη ρακετα).Αμ αυτος ο Καλαθης!Εχει βαλει ποτε στη ζωη του τριποντο για να το βαλει τωρα,που μου παιρνει και προσπαθειες!Ενταξει,δεν λεω,εχει εκρηκτικοτητα,αλλα τι να το κανεις που χανει τα πιο γελοια λει απ και κανει ενα σωρο επιπολαιοτητες μεσα στον αγωνα.Καποιοι ειπαν οτι ηταν καλος ο Φωτσης.Παιδια τον συχαινομαι αυτον τον παιχτη!Τον θεωρω τον πιο υπερτιμημενο ελληνα παιχτη!Ο ΑΨΥΧΟΣ!
Χθες ειχαμε και τον Περπερογλου να κανει ενα σωρο ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ!Προσπαθει το παιδι και μας εχει βοηθησει αρκετα σε ορισμενα παιχνιδια αλλα χθες ηταν τραγικος!Καποιοι ειπαν και για τα λαθη του Σπανουλη.Σε Αυτον,αν παει και καρφωσει στην δικια μας μπασκετα θα του το συγχωρεσω.Σε κατι Φωτσιδες (αρχηγος μη χεσω) ΟΧΙ!
Το ματσακι επρεπε να εχει ληξει στην κανονικη του διαρκεια και να ειμαστε 15-20 ποντους μπροστα.

ο μπουρουσης δεν επαιξε καλα χθες οντως αλλα μηδενισες σχεδον ολους τους παιχτες…

Ειπα για Φωτση και Καλαθη που γενικα δεν τους πιστευω σαν παιχτες και ειπα και για τον Περπερογλου που εχει βοηθησει αρκετα την ομαδα αλλα χθες ηταν τραγικος.Ε,αυτοι οι 3,ευτυχως ειναι ενα μικρο μερος της εθνικης.Ολοι οι υπολοιποι παιχτες ειτε με ενθουσιασαν ειτε με αφησαν ικανοποιημενο. :slight_smile:

O Φώτσης χτες έκανε το πρώτο πραγματικά καλό ματς, 11 πόντοι, 13 ριμπάουντ. Ο Μπουρούσης αν εξαιρέσουμε τα τραβηγμένα τρίποντα ήταν αρκετά καλός, ο Ζήσης έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο, αλλά έχασε βολές και έκανε και λάθη. Ο Σόφο πάλι δεν νομίζω ότι έκανε και τόσο καλό ματς.

Παρολαυτά όπως έγραψα και χτες Εθνική 2009 = Σπανούλης. Αν κόψει και την κακή συνήθεια να κάνει μπάσιμο και όταν βλέπει τα σκούρα να πετάει τη μπάλα όπου νάναι, θα είναι άριστος.

Δεν ξέρω το παρατήρησε κανείς αλλά λίγο πριν το τέλος είχαμε 5/21 τρίποντα και τελειώσαμε με 10/27. Είχαμε 5/6 δηλαδή στα τελευταία λεπτά.

οκ απλα προς στιγμην νομισα οτι σου αρεσουν απο την εθνικη μονο σπανουλης και σχορτσιανιτης.οσον αφορα τους 3 που ανεφερες.τον φωτση τον θεωρω αρκετα καλο παιχτη εγω και για μενα ειναι θετικο το οτι και να μην του πανε τα σουτ(οπως χθες) δεν θα φοθηθει να σουταρει,συν οτι χθες επαιξε καλα για πρωτη φορα κατα την γνωμη μου.ειναι και απο τους λιγους παικτες της ελλαδας με αθλητικα προσοντα(αλτικος κυριως).ο καλαθης ειναι πολυ καλος στο να δινει γρηγορο ρυθμο.το τριποντο αποτι εχω δει ως τωρα δεν το εχει αλλα δε μπορεις να του πεις να φοβαται να σουταρει.ο περπερογλου χθες δεν ηταν σε μερα και ηταν κακος.

@κρισπ

ειναι ενα μειονεκτημα οντως του σπανουλη το οτι κανει μπασιμο και πεταει την μπαλα στην τυχη αν τον κλεισουν καλα

Καλα ο περπερογλου ειναι και το μοναδικο τριαρι της εθνικης (καθαρο εννοω) και παιζει αρκετα εχοντας στο μυαλο του να κανει αρκετα πραγματα. Ειδικα με τα ψηλα και εξαιρετικα φοργουορμντ της τουρκιας τον φοβομουν. ΑΠοκαλυψη στην αμυνο ο πριντεζης

Περί του θέματος των ημερών ξεκούρασης που ανέφερες έχεις δίκιο, είχα μπερδευτεί χθές και δε θυμόμουν τις θέσεις των ομάδων. Δε νομίζω ότι δικαιολογείται θεωρητικά, αλλά πρακτικά πολύ πιθανό να μην μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο οι διοργανωτές στο χρόνο που είχαν.

Περί των ελλήνων δημοσιογράφων, μιάς και η γραφικότητα τους είναι γνωστή (μιλώντας κυρίως για αυτούς της ΕΡΤ) υπάρχει και η λύση του skai.gr ή κάποιου άλλου site, με αγγλική περιγραφή. Προσωπικώς με έχει σώσει (μαζί με τα νεύρα μου).

πολυ καλος πανω στον τουρκογλου.και μην ξεχναμε και το τριποντακι που εβαλε προς το τελος του ματς οταν ημασταν πισω με 6 και το γυρισαμε

Τι λέτε, ρε, ευρωμπάσκετ χωρίς περιγραφή Χατζηγεωργίου γίνεται???

ο αλλος που περιεγραφε χθες ειναι κορυφαιος γιατι πορωνεται σε καθε ματς!!

Ο Ιωάννου?

Α, καλά, βρες στο YouTube τα τελευταία 2.30 λεπτά του αγώνα Ελλάδα-Σλοβενία του 2007. Εκεί που το γυρίζουμε από το -12. Περιγράφουν Ιωάννου και Χατζηγεωργίου μαζί και σε κάθε τρίποντο ή καλάθι μας ο Ιωάννου παίζει να παθαίνει και ένα μικρό έμφραγμα!

ναι αυτος!!χαχα!!!μιλαμε ο τυπος νομιζεις οτι τελειωνει οταν βαζει καλαθι η ελλαδα!!:lol::lol::lol:

Το πιο πρόσφατο παράδειγμα από Ομπράντοβιτς είναι από το final 4 που επέλεξε να παίξει άμυνα σε Μπουρούση και Σισκάουσκας αντίστοιχα με τη διαφορά στους 2 πόντους και όλοι ξέρουμε το αποτέλεσμα :smiley: ( όχι ότι η άμυνα σε Μπουρούση ήταν καλή…)

O Φώτσης χτες έπαιξε 43 λεπτά, δε μπορώ να τον κατηγορήσω για ο,τιδήποτε…Ο Σπανούλης 41 και ο Ζήσης 38…Έτσι όπως πάμε θα γυρίσουμε στο 1989. 'Οποιος έχει δει τον ημιτελικό του 89 με τη Σοβιετική Ένωση ξέρει τι λέω…