Eurovision

Φαίνεται το απαύγασμα του γούστου :lol:

Ο πιο τρου ήταν ο γάλλος

και το τούρκικο το κομμάτι δεν ήταν άσχημο…
αλλά η αρμενία τι ήταν αυτή!!!
συμπαράσταση τώρα…:stuck_out_tongue:

Finland για τη τιμή των μαλλιάδων!!:wink:
(ενα μπραβο στον Ισπανο που τιμησε το μεγαλυτερο λιμανι της χωρας μας τραγουδωντας “Περαία, Περαία” :p)

κ η τριτη θεση παντως καλη ειναι μωρε. τι να πουνε κ οι αλλοι δηλαδη… ε αυτο ελειπε να μην μας περασει η ουκρανια (οχι δεν ειμαι λεσβια αλλα οκ η γυναικα ηταν απαιχτη :stuck_out_tongue: ) κ παλι αποδειχτηκε οτι στην γιουροβιζιον ψηφιζουν με βαση την εμφανιση (κ ο ρωσος κ η ουκρανη ηταν αλλα ηταν… :lol: )

Στη Γιουροβύζιον ψηφίζουν με βάση:

  1. Γειτονικές χώρες ή χώρες που έχουν κοινότητες μεταναστών (βλ. Αγγλία, Γερμανία —> Ελλάδα)
  2. Ένα γενικότερο “ρεύμα” που κυριαρχεί. Πώς γίνεται να ξέρουμε σχεδον πάντα τα τραγούδια που θα πανε στην 5άδα είναι ένα μυστήριο. Ή μήπως όχι?
  3. Εμφάνιση. Τα ωραία αγοράκια και τα ξέκωλα κοριτσάκια.

Τσάμπα το ενάμιση ευρώ που έδωσα για τους Φινλανδούς. Ούτε ένα πόντο δεν τους δώσαμε [-X

Κάπως έτσι.
Υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ Σκανδιναβικών κρατών (προσοχή, η Φινλανδία ΔΕΝ είναι Σκανδιναβική χώρα).
Επίσης, μεταξύ των κρατών της πρώην ΕΣΣΔ, της Ανατολικής Ευρώπης και όσον αφορά την κεντροδυτική Ευρώπη (Γαλλία, Γερμανία, Αυστρία, Βέλγιο, Ελβετία κυρίως) εκεί αν προσέξετε, η Τουρκία παίρνει πολλούς βαθμούς γιατί απλά υπάρχουν πάαααααααααρα πολλοί Τούρκοι (στη Γερμανία περίπου 10 εκ. μου φαίνεται) και έχουν πλακωθεί στα sms. Εμείς μόνο από την Κύπρο περιμένουμε 12αρι (που δεν το παίρνουμε και πάντα) και αν βάλει και κάνας άλλος…

Εν πάση περιπτώσει, μόνο μια μικρή μειοψηφία ψηφίζει με βάση το καλύτερο τραγούδι κι αυτό κάνει αυτομάτως γελοίο τον διαγωνισμό “τραγουδιού”.

Εδώ τα μεσημεριανά εδώ και βδομάδες μας παρακαλάνε να ψηφίσουμε το χειρότερο τραγούδι για να βγει το Καλομοιράκι μας. ¶χου το

Γαμώ!
Όταν ήταν η Lordi, είχα βάλει στο Πάμε Στοίχημα 10 ευρώ για πρώτη θέση όταν ήταν 1:120. Τσίμπησα 1.200. Την μέρα της Eurovision ήταν 1:10. Μου αρέσει από τότε ο διαγωνισμός.

Άλλο. Όταν είχε πάει η Γαρμπή (δεν θυμάμαι ποιά χρονιά), ήμουν στη Σουηδία. Μόλις την είδαν οι Σουηδοί που φόραγε “τίποτα”, είχαν αλλοφρνήσει!!! Θέλαν όλοι να βγει η Ελλάδα!!! Μας κέρναγαν μπύρες, χαμός. Γεια σου Καιτάρα!!!

Η φινλανδια την πατησε,αυτοι νομιζανε αμα στελνουν καθε χρονο ροκ/μεταλ κομματι θα βγαινουν πρωτοι επειδη εγινε μια φορα με τους Lordi,αμ δε…

Όχι, απλά το κομμάτι ήταν χάλια.

Εγώ θέλω μπλακ μέταλ μπάντα. Χαμος ρε, λουκάδες, τατιάνες, αρχιεπίσκοποι, της τρελής το κάγκελο στα μεσημεριανά, σειρηνάκηδες να παλεύουν να προστατέψουν το μέταλ από τη λαμπίρη και το πάνελ της. Ε ρε γλέντια:D:D:D

Μπράβο ρε Βασιλάκη τα είπες όλα εθνικό παραλήρημα βγήκαμε τρίτοι στο πανηγύρι και μόνο που δεν ζήτησαν από το Κακλαμάνη να φωταγωγήσει την Αθήνα…
Τι ρεζιλίκια είναι αυτα???

Μια χαρά ήταν το τραγουδάκι της Καλομοίρας :wink: Γιατί πια τόση εθνική ντροπή για έναν χαβαλετζίδικο και πανηγυρτζίδικο θεσμό, δεν καταλαβαίνω… Αν δε μας αρέσει, απλά δεν το βλέπουμε :slight_smile: Θαρρώ χαραμίζουμε την ενέργειά μας ώρες ώρες…

Ράνια, χωρίς παραξήγηση ε, σε κουόταρα επειδή έτυχε να το πεις εσύ… :wink: Δεν παίζει θέμα νουθεσίας ή κάτι…:slight_smile:

Τι λέτε ρε Eurovision ρουλς ειδικά με πίτσες και ιστορίες και με χορευτές όπως Η ΦΑΤΣΑ της καλομοίρας και ο πατινέρ του ρώσσου

  1. Το κομμάτι ήταν αδιάφορο. Υπήρχαν πολλά καλύτερα.
  2. Η Καλομοίρα δεν ακουγόταν.
  3. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το θεσμό (αν και η ψηφοφορία έχει καταντήσει γελοία). Υπάρχει με το ότι η Ελλάδα ξοδεύει απίστευτα ποσά για promotion.

Πάντως γενικότερη απορία το έχω. Με τις τηλεθεάσεις που έχει η Eurovision, Ολυμπιακοί, Μουντιάλ, Euro κτλ και τις διαφημίσεις, η ΕΡΤ δεν μπορεί να συντηρηθεί μόνη της όπως τόσα και τόσα κανάλια? Πρέπει να την πληρώνουμε εμείς?

εγω ψηφισα καλομοιρα γιατι ειμαι αληθινος ΕΛΛΗΝΑΣ και θελω να λενε οι ξενοι μπραβο για την μουσικη μας δεν ψηφιζω ξενες χωρες

Του χρόνου όλοι ταξίδι στο εξωτερικό για να ψηφίσουμε την ελληνική εκπροσώπηση. Για να την ελλάδα ρε γαμώτο!