Evergrey-torn

Κρίνοντας καθαρά ότι ακούω και χωρίς να είμαι οπαδός της μπάντας αν και μου αρέσει πολύ η μουσική τους, πρέπει να πω πως το Torn είναι δισκάρα.
Δεν με νοιάζει τι έπαιξαν στο παρελθόν, ούτε τι θα παίξουν στο μέλλον.
Οι μελωδίες είναι συναρπαστικές , τα ρεφρενς φοβερα ευμνημονευτα και τραγουδιούνται ξανά και ξανά, συναίσθημα υπάρχει, ωραία solos, ερμηνείες ίσως οι καλύτερες του Englund. Και ναι, έχω ακούσει Recreation Day, Inner Circle, Monday Morning Apocalypse (η μεγάλη απογοήτευση αφού προσπάθησαν να παίξουν πιο εμπορικά αλλά τα μισά τραγούδια μοιάζουν μεταξυ τους) Solitude dominance tragedy και
Ιn search of truth. Πολύ όμορφα δισκάκια αυτά, με τραγούδια που άλλοι ονειρεύονται, αλλά νομίζω πως το Torn δεν έχει ένα filler, ακούγεται μονοκοπανιά και δεν το βαριέσαι. Έχει ποιότητα και ωραία ατμόσφαιρα. Αν και τα πλήκτρα μου αρέσουν δεν με χαλάει καθόλου που τα μείωσαν (σε άλλα συγκροτήματα με πειράζει όταν το κάνουν) τους ταιριάζει και έχουν πάθος οι συνθέσεις, δεν υπάρχει ας πούμε καμία βαρετή “μπαλάντα” για το εμπορικό της υπόθεσης ενώ χαίρομαι που τα κομμάτια ξεχωρίζουν μεταξύ τους και το καθένα έχει καλές ιδέες. Μοιάζει με best-off των Evergrey και προσωπικά τον θεωρώ τον καλύτερο δίσκο της χρονιάς στον χώρο του heavy/melodic/power metal και μέσα στους 5 καλύτερούς μου για φέτος.

Κάναμε οπαδό και τον Daz…:smiley:

Samael x10000:).
Συμφωνώ και επυξάνω μεγάλε:wink:.

Eides pou se akouo? Ase me Torn efyga gia xorta kai gyrisa me dyo sakoules …8O

Davi to numb gia paradeigma exei Alter Bridge arxi (prosekse to kai bres mou to tragoudi pou moiazei to arxiko riff), to refrain einai Jean Beauvoir sto karga kai gamato, kathos meta to background gia to solo einai Metallica riff. What more a man can ask for? E? :roll:

Paides thnx gia tis protaseis, tha psaxtoun me tin ysixia mou…

λιγο come to life to numb ε?χεχε

Mε πρόλαβε ο Τασος…:stuck_out_tongue: Αλλα κοιτα επισης τι ειχα ποσταρει στο thread του Blackbird…(επειδή τπτ δεν είναι τυχαίο τελικά…)

ισως δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι οι evergrey sto myspace εχουν τους alter bridge στους top friends…αλλα ρε παιδια…εγω γιατι δεν ακουω power στοιχεια στον ηχο των evergrey?dark metal θα τους ταιριαζε περισοτερο πιστευω…

Σωστός ο davi πάνω που πήγα να απαντήσω στον daz ότι μάλλον το αντίστροφο συμβαίνει :stuck_out_tongue:

To come to life moiazei me to numb? :stuck_out_tongue:

Tetoia plaka me melodic metal album eixa na patho apo to Aeronautics. Den to bazo idio bebaia giati to Aeronautics me eixe kanei kai eixa kleisei amesa ticketia gia Paris se taksidi astrapi gia live ton Masterplan. Den einai idia zimia alla kairo eixa na to patho me metal.

Evergrey guys! \m/ Mazi sas 8)

Aντε και κοινή περιοδεία soon…:!: (Αlter Bridge-Evergrey…)

Me tous Masterplan? :-k

παντως δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα αν θελετε να ακουσετε τους κλωνους των Evergrey, δοκιμαστε να ακουσετε το εξης :
Awake - Illumination

Πραγματικα πολυ καλη δουλεια…
Οποιος ενδιαφερεται και δεν μπορει να το βρει…εδω ειμαστε :wink: :wink:

Daz, ακου μια και το Inner Circle. Δε σου προτεινω τραγουδι ξεχωρα επειδι ειναι concept φαση με αιρεσεις κτλ κι οπως και να χει, καλο ειναι να το ακουσεις ολοκληρο για να μπεις στο κλιμα. Ειδικα το τελευταιο κομματι με τα samples απο preaching καταστασεις, παιζει να στεκεται αναμεσα στα τελειοτερα πραγματα που εχουν να επιδειξουν ως μπαντα

Επισης οταν μιλαμε για φιλινγκ

Για κατι πιο δυνατο

Επισης Daz, ο καθενας ζητα αλλα πραματα. Προσωπικα δλδ, τους αντιμετωπιζω ως μεγαλη μπαντα και υπαρχουν δυο τροποι να το κανεις. Να κρινεις το δισκο ως ενα καλο δισκο, ή ως ενα καλο Evergrey δισκο. Πιστευω με πιανεις. Anyway, το χω γραψ’, αυτες τις μερες θα το διαβασεις. Προσπαθησα παντως να μαι οσο πιο περιεκτικος & ακριβοδικαιος γινεται.

Thnx 4 the links King, will check all albums eventually…8)

ανεβασα το νεο κλιπ τους αν καποιος ενδιαφερεται…

Mιας και πιασαμε το κεφαλαιο κριτικές (στο thread των Muse) θα αναφερω (το ειχα ξεχασει κιολας) οτι η κριτική του αξιοτιμου κυριου Καγκελάρη αδικει καταφωρα τον δισκο…:!:

λολ.

Edit: …προς τι ακριβως δεν ξερω. Ξεθαβιν μετα απο ενα χρονο για θεμα που ειχαμε εξαντλησει οσο δεν πηγαινε κι ειχε μαλλιασει η γλωσσα μου να λεει περι προσωπικης αποψης, κλπ. Ενιγουει, σεβαστη η γνωμη σου, διαφωνουμε, τι να γινει.

οταν όμως στους 100 νοματαιους οι 80 θεωρουν τον δισκο πολυ καλο,τι σημαινει αυτό?οκ εχει λιγοτερα πληκτρα,δεν ειναι τοσο progressive οσο παλιά αλλα απο την αλλη εχει την καλυτερη παραγωγή σε δισκο τους και κομματια που μιλανε κατευθειαν στην καρδιά…(και ναι χωρίς πλήκτρα)…στις κριτικες μερικες φορες περα απο το οπαδικο στοιχείο καλο ειναι να υπαρχει και το στοιχειο της αντικειμενικότητας…(οσο ειναι αυτό εφικτό)…just a different point of view…:slight_smile: (αφορμή για το ποστ ηταν και το προσφατο live…)

Ομιτζι.

Tεσπα ακρη δεν θα βγει οποτε ληγειν εδώ…