Facebook

Λολ βλακα,εσύ με είχες κανει,κουνα το λιγο,ουτως ή αλλως ηξερα οτι εισαι απο το ψαροκινγκ

Λολ βλακα,και εσύ πάτησες accept, κουνα το λιγο

Ευθύνη έχουν και οι δύο σομν. Ναι, σίγουρα δε δικαιολογώ τον κάθε παπάρα που υποκλέπτει προσωπικά δεδομένα και τα δημοσιοποιεί στο διαδίκτυο, αλλά και το 16χρονο δεν είναι κανα αθώο-αφελές παιδάκι που δεν ξέρει τί του γίνεται. Υπάρχει και η επιλογή “κοινοποίηση στους φίλους μου” (σε κάποιες περιπτώσεις μπορείς να αποκλείσεις και συ άτομα που δεν γνωρίζεις)… Σε καμιά περίπτωση δε δικαιολογώ τους βλάκες που σκοτώνουν την ώρα τους γελοιοποιώντας τις κοπέλες, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει αυτές να τις απαλλάσσουμε των ευθυνών τους… είναι σε μία ηλικία -υποτίθεται- που είναι σε θέση να γνωρίζουν τους κινδύνους αυτού που κάνουν, ας λάβουν τα μέτρα τους.

νομιζα οτι ήσουν ο rip boob και εψαχνα γκομενάκι

Γεια σου ρε Ευλογητέ,τιμωρέ της τεχνολογίας.

Μια ζωή και σημερα λεμε,αντε καληνυχτα

έλεος ρε μαλάκες

Στο καλύτερες ατάκες, κατευθείαν.

παμ, δεν σου λεω να κανεις διακριση, το αντιθετο. το φεησμπουκ καταπαταει τα προσωπικα σου δεδομενα, διαλεγεις ομως να το δεχτεις απο τη στιγμη που αποδεχεσαι τους ορους χρησης. αυτο δε σημαινει πως εκτος φεησμπουκ δεν εχεις δικαιωμα να κανεις αγωνα ωστε να αλλαξει η πολιτικη της σελιδας ωστε να μην καταπατούνται τα προσωπικα σου δεδομενα απο τη σελιδα. πολλους μπορει να μην τους νοιαζει για το οτι τους εκμεταλλευονται, αλλα εμενα με νοιαζει. η σελιδα ομως ειναι ενα προσωπο και οι χρηστες της ειναι αλλο. το οτι εχω δωσει το δικαιωμα στη σελιδα να εκμεταλλευεται καποια απο τα προσωπικα μου δεδομενα δεν συνεπαγεται πως εχουν το ιδιο δικαιωμα και οι χρηστες της σελιδας. εκτος αν τους δινει το δικαιωμα αυτο η σελιδα μεσω των κανονων λειτουργειας της και των ορων χρησης στους οποιους συμφωνησα κι εγω. κι επειδη δεν εχω φεησμπουκ ρωταω: δινει το φεησμπουκ το δικαιωμα σε καποιον χρηστη να αναδημοσιευσει σε καποιο γκρουπ τη φωτογραφια καποιου αλλου χρηστη [η οποια δημοσιευτηκε στο προφιλ του δευτερου]; αν ναι, τοτε εχει ευθυνη ο χρηστης που δημοσιευσε αρχικα τη φωτογραφια. ωστοσο θα πρεπει να του δινεται η δυνατοτητα να κανει καταγγελια, αν δεν θελει για καποιον λογο τη φωτογραφια του δημοσιευμενη σε ενα γκρουπ. ποσο μαλλον αν αυτο το γκρουπ εχει υβριστικο χαρακτηρα. που στη συγκεκριμενη περιπτωση εχει, οποτε αυτος που την αναδημοσιευσε ειναι οφφ ουτως η αλλως. ακομη κι ετσι ομως, η δυνατοτητα αυτη δεν θα επρεπε να υπαρχει, η να υπαρχει υπο περιορισμους [για παραδειγμα να αποστελεται αυτοματα μνμ στον ιδιωκτητη που θα του ζητειται να δωσει η οχι αδεια ωστε να γινει η αναδημοσιευση - και να μην μπορει να γινει μεχρι να δωθει αδεια], γιατι δεν εναι δεδομενο πως καθενας θελει να δει τη φωτογραφια του -απο το προφιλ του στο οποιο εχουν προσβαση 300 χρηστες- σε ενα γκρουπ στο οποιο εχουν προσβαση 3000 χρηστες. τωρα αυτα για το ποσο ηλιθιος και ποσο ξεκωλο ειναι καποιος/α και 2013 εχουμε και guess what its the internet ολοσωστα και χαρακτηριζουν αυτον. εμενα παλι με χαρακτηριζει το αν θα μεινω στο ποσο ηλιθιος η ασχετος ειναι, το ποσο θα τον εκμεταλλευτω η ποσο θα συμμετεχω στην εκμεταλλευση του.

Καλα διαφωνουμε, εμενα πιο σημαντικη μου κανει η παραχωρηση δικαιωματων μου στο ιδιο το σαιτ παρα στους γιουζερς που στη τελικη αυτο το ελεγχω.Και κει συμφωνεις με τους ορους χρησης της ανθρωπινης φυσης ξερω γω.Τεσπα, σε καταλαβα.

Aυτο ναι αλλα νομιζω ειναι πρακτικως αδυνατο γιατι δε μιλαμε για direct links η κατι αλλα για αρχεια που τα κατεβαζεις στον υπολογιστη σου και απλα τα ξανανεβαζεις.Δε νομιζω οτι μπορει να γινεται καποιου ειδους αυτοματοποιημενη αναγνωριση εκ μερους του fb.Για τους κανονες δε ξερω, ουτε γω εχω fb, υποθετω οτι θα γινεται αυτο που λες αλλα χωρις το αυτοματοποιημενο του θεματος.Δηλαδη θα πρεπει να εχεις αδεια απο τον owner στο μιλητο…report παντως σιγουρα υπαρχει σα δυνατοτητα.

δεν λεω αν καποιο απο τα δυο ειναι σημαντικοτερο, απλως οτι ειναι διαφορετικα πραγματα κα το ενα δεν προκυπτει απο το αλλο.

Η αναδημοσίευση στις σελίδες του facebook φωτογραφιών που έχουν μπει από ανοιχτά προφιλ δεν μου λέει κάτι. Όσοι έχουν πρόσβαση σε ένα ανοιχτό προφίλ, έχουν πρόσβαση και στην σελίδα του facebook που τις αναδημοσιεύει. Είτε η φώτο είναι σε μια σελίδα με τίτλο οι καριόλες είτε σε ανοιχτό δημοσιο προφιλ ο λιγουρης του facebook έχει πρόσβαση σε αυτήν.

Οι περισσότερες αν όχι όλες όσες έχουν ανάλογες φώτο είναι γραμμένες σε 10αδές άσχετα γκρουπάκια του facebook που σχολιάζουν καθημερινά για άσχετα πράγματα (κάπως έτσι τις βρίσκει και ο όποιος δημιουργός μιας σελίδας όπως οι καριόλες). Οποιοδήποτε από αυτά τα γκρουπ μπορεί να μπει στο προφιλ και να δει αλλά και να κατεβάσει όποια φώτο θέλει [U]με επιλογή της ίδια[/U]ς που ανέβασε την φώτο. Το μόνο που έχει να κάνει είναι να δει το σχόλιο και να πατήσει το όνομα της να μπει στο προφιλ της. Simple as that!!! Απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις σύνδεση στο ιντερνετ.

Τον γέροντα παστίτσιο την σελίδα την ξέρουν όλοι. Στην σελίδα πήγαινα συχνά αφού είχε πολύ χαβαλέ. Υπήρχαν δεκάδες κοπέλες που σχολίαζαν είτε αρνητικά είτε θετικά εκεί μέσα σε πολύ συχνή βάση (μερικές πολλά σχόλια την ημέρα). Με το που έμπαινες στην σελίδα μπορούσες εύκολα να πας να δεις τα σχόλια χωρίς να είσαι καν γραμμένος σε αυτή. Το ίδιο εύκολα μπορούσες να μπεις και στο προφιλ μια από αυτές τις κοπέλες (που συνήθως είχαν φωτο προφιλ… ΤΑ ΒΥΖΙΑ ΤΟΥΣ) και να δεις τις ξέκολες φώτο που είχαν. Πόση επισκεψιμότητα είχε αυτή η σελίδα με τον ντόρο που έγινε; Όσοι έμπαιναν εκείνες τις μέρες μπορούσαν το ίδιο εύκολα να δουν τα ανοιχτά προφιλ όσων σχολίαζαν εκεί μέσα.

Σε ότι αφορά το facebook τουλάχιστον υπεύθυνος είναι καθαρά ο χρήστης. 100% Μόνη ένταση που δέχομαι είναι οι φώτο να έχουν κλαπεί με χακάρισμα του προφιλ. Δηλαδή αν κάποιος δεν έχει ανοιχτό δημόσιο προφιλ. Η επιλογή του τι δίνεις και που εκεί μέσα είναι καθαρά του χρηστή.

2.Κοινή χρήση του περιεχομένου και των πληροφοριών χρηστών
4. Όταν δημοσιεύετε περιεχόμενο ή πληροφορίες χρησιμοποιώντας τη ρύθμιση “Δημόσια”, επιτρέπετε σε όλους, συμπεριλαμβανομένων προσώπων που δεν διαθέτουν λογαριασμό στο Facebook, την προσπέλαση και τη χρήση των εν λόγω πληροφοριών και το συσχετισμό τους με το πρόσωπό σας (π.χ. το όνομα και τη φωτογραφία του προφίλ σας).

Με τον όρο “πληροφορίες” νοούνται οποιαδήποτε στοιχεία και άλλες πληροφορίες που σας αφορούν, συμπεριλαμβανομένων ενεργειών που πραγματοποιούνται από εγγεγραμμένους και μη εγγεγραμμένους χρήστες του Facebook.
Με τον όρο “περιεχόμενο” νοείται οποιοδήποτε στοιχείο που δημοσιεύεται στο Facebook από εσάς ή άλλους χρήστες και το οποίο δεν δύναται να περιληφθεί στον όρο “πληροφορία”.

Παρακάτω αναφέρεται

5.Προστασία δικαιωμάτων τρίτων προσώπων

Εάν συλλέγετε πληροφορίες από χρήστες, θα πρέπει να: λάβετε τη συναίνεσή τους, αποσαφηνίσετε ότι η συλλογή των πληροφοριών τους πραγματοποιείται από εσάς (και όχι από το Facebook) και να δημοσιεύσετε μια πολιτική προστασίας απορρήτου στην οποία θα εξηγείτε τους λόγους συλλογής και τους τρόπους χρήσης αυτών των πληροφοριών.
Δεν θα δημοσιεύετε τα έγγραφα ταυτότητας ή άλλα ευαίσθητα οικονομικά στοιχεία που αφορούν τρίτους στο Facebook.

Τώρα αν η φωτογραφία δεν είναι έγγραφα ταυτότητας τι να πω. Εκτός και αν εννοούν μόνο ότι σχετίζεται με οικονομικά στοιχεία.
Η αν σαν τρίτους θεωρούν μη χρήστες του φεισμπουκ

  1. Ειδικές διατάξεις για προγραμματιστές/διαχειριστές εφαρμογών και ιστοτόπων

Όσον αφορά την προσπέλαση και τη χρήση δεδομένων που λαμβάνετε από το Facebook, ισχύουν οι εξής περιορισμοί:

Θα ζητάτε μόνο δεδομένα που απαιτούνται για τη λειτουργία της εφαρμογής σας.

Θα διαθέτετε μια πολιτική προστασίας απορρήτου η οποία θα ενημερώνει τους χρήστες σχετικά με τα δεδομένα που πρόκειται να χρησιμοποιήσετε και τον τρόπο χρήσης, προβολής, κοινοποίησης ή μεταβίβασης αυτών των δεδομένων, ενώ οφείλετε επίσης να συμπεριλάβετε τη διεύθυνση URL για την εν λόγω πολιτική προστασίας απορρήτου στην Εφαρμογή προγραμματιστή.

Μήπως δεν είναι τόσο απλό;

Πέρα από τα παραπάνω όμως θεωρώ πως το τυπικό κάποιων όρων χρήσης δεν δίνει το δικαίωμα στον οποιοδήποτε να προβαίνει σε ενέργειες αναδημοσίευσης φωτογραφιών ή άλλων προσωπικών στοιχείων όσο επιπόλαια και να τα χειρίζεται αυτά ο εκάστοτε χρήστης. Ειδικά μάλιστα όταν μιλάμε για όρους χρήσεων και κείμενα που είναι δυσνόητα είτε λόγω ηλικίας του χρήστης, είτε έλλειψης αντίστοιχου υπόβαθρου να κατανοήσει τι διαβάζει. Και η αφέλεια, χαζομάρα οτιδήποτε δεν αποτελεί άλλοθι για την ενέργεια κανενός άλλου.

Εγώ εδώ ήθελα να καταλήξω περισσότερο πάντως… Εύκολα πέρνει κανείς φωτογραφία, προσωπικά δεδομένα κτλ. Τώρα ηθικά εντάξει το ξαναείπα δεν δικαιολογώ καμία που κάθετε και ποστάρει όλες αυτές τις φωτογραφίες αλλά ούτε και τους άλλους που κάθονται και ασχολούνται όπως στις καριόλες του fb. Αλλά κυρίως στο πρώτο ήθελα να σταθώ.

Οκ σήμερα είναι οι καριόλες, αύριο μπορεί να είναι κάτι πιο σοβαρό; Πχ μια πολιτική παράταξη αντίθετη απο τη δικιά μου να πάρει τη φωτογραφία μου και να την βάλει σε ένα group της; Και ας είναι κλειδωμένο το προφιλ, δεν ξέρεις ποιος ‘διαδικτυακός φίλος’ σου μπορεί να σου πλασάρει τα προσωπικά δεδομένα απο δω και κει.

επισης…

Δεν θα δημοσιεύετε περιεχόμενο το οποίο: περιλαμβάνει εχθρική φρασεολογία, απειλητικό ή πορνογραφικό υλικό, υποκινεί τη βία ή περιέχει γυμνές εικόνες και έντονες ή αδικαιολόγητες σκηνές βίας.

Δεν θα δημοσιεύετε περιεχόμενο και δεν θα προβείτε σε καμία ενέργεια στο Facebook που προσβάλλει ή παραβιάζει δικαιώματα τρίτων ή παραβιάζει κατά οποιονδήποτε άλλο τρόπο την ισχύουσα νομοθεσία.

:slight_smile:

Ωραία άρα πού καταλήγουμε?

οτι το φεησμπουκ ειναι για τον πουτσο, οποτε δεν το χρησιμοποιουμε. οτι αυτες που πετανε τα βυζια τους με την πρωτη ευκαιρια μας ειναι αδιαφορες, αποτε ασχολουμαστε μαζι τους μονο αν ζητησουν βοηθεια. οτι οι τυποι που δημιουργουν τετοια γκρουψ χρειαζονται βοηθεια.

Διαφωνώ.

στον πουτσο μου καριολη :!:

Να τον δω πρώτα :!:

πρωτα να διευκρινιστει αν επιτρεπεται να τον ποσταρω και που :!:

Όπου και να τον ποστάρεις, εγώ θα κάνω δεξί κλικ, save as… και κατευθείαν γκρουπ στο fecebook.

Εδιτ: fa*