Μουσικά fanzines (φανζινς)

που είναι αυτό?

εγώ μερικές φορές βρίσκω και στο Στέκι στο Βιολογικό από τον τύπο με τα δισκάκια…

Ροτόντα εκεί που είπανε τα παιδιά στα παραπάνω ποστ. [B]Noise Effect[/B] λέγεται το δισκάδικο! Να πω την αλήθεια 1-2 φορές που πήγα δεν βρήκα ούτε εγώ φάνζιν αν και δεν πρόσεξα ιδιαιτερα. Ότι έχω πάρει είναι από παραγγελίες ή το rhythm records

edit: αξίζει μεγάλο μπράβο κιόλας σε αυτους που είναι στο ΜΟΥΝΤΖΑ για την πολύ καλή και προσεγμένη τους δουλειά! Αναμένεται το #5!

Aγορασα χθες από μια κοπέλα (λυδία) το πρώτο της φανζιν (punk rock / hardcore / underground) με όνομα [B]Now Here[/B], στα 2 ευρώ. Πάρα μα πάρα πολύ προσεγμένη δουλειά, σε πόκετ μέγεθος περίπου (μεγεθος μικρού βιβλίου). Δε το έχω διαβάσει ακόμη ωστόσο φαίνεται με μια ματιά πολύ ενδιαφέρον. Συνεντευξεις απο εγχωριες μπαντες (my turn, blacklisted, acid baby jesus και από τους σκοπιανους bernays propaganda), κριτικές δίσκων, κριτικές φανζινς, στήλες και ενδιαφεροντα αρθρα, κομιξ, και διάφορα άλλα μικρά καλούδια μεσα σε 90 σελιδουλες. Απο το εξωφυλλο ως το οπισθοφυλλο μια ομορφια. Προμηθευτειτε το! (δε ξερω απο που, τυχαια την βρηκα την κοπελα)

το τσιμπησα και εγω!τουμπανο…στηριξτε οσοι σας δωθει η ευκαιρια…

Διαψεύστε με, αλλά νομίζω ότι στη σημερινή εποχή το fanzine (όσο όμορφο και ρομαντικό να’ναι) έχει πλήρως αντικατασταθεί από το webzine.

Κοίτα δε ξέρω. Υπάρχουν πάντως στην σημερινή εποχή πολύ πιο φανατικοί και ρομαντικοί από μένα και τους προλαλήσαντες, που πραγματικά σημαίνουν γι’΄αυτούς άπειρα πράγματα κάτι τέτοια μικρά χάρτινα έργα τέχνης μέσα από τα οποία ζυμώνονται μουσικά.

Απο την αλλη μπορεις να το δεις κι αλλιως. Η διαφορα webzine - fanzine είναι σα τη διαφορα mp3 - βυνιλιο. Ασχετα με το οτι ενημερωνομαι κι απο τα 2 μεσα.

φυσικά υπάρχουν πολύ καλά και προσεγμένα webzines μερικά από τα οποίο διατηρούν και φορουμίτες!

να σε διαψευσω δεν μπορω, γιατι ετσι ειναι οπως το λες, αλλα οι πιο λιγοι που εχουν μεινει νομιζω εχουν πεισμωσει ακομα περισσοτερο! κατα τ’αλλα συμφωνω με τον αποπανω οτι ειναι κατι σαν τη σχεση βινυλιου-mp3, παιζουν κ τα δυο. αλλα σαν κινηση σιγουρα ειναι πολυ πιο ρομαντικη και ομορφη. βγαζει μια “αληθιναδα” που δυσκολα τη βρισκεις…

αν εβρισκα τα καταλληλα ατομα θα το εψηνα κ εγω παντως…

Eχω καταλήξει ότι το [B]αντίδοτο[/B] μου αρέσει πολύ λίγο… Χωρις διαθεση να θελω να το παιξω μπαμπινιότης με χαλάει λίγο η γλώσσα και η γράφη. Το ιδιο και η έλλειψη χαρακτήρα σε κάποια θέματα γενικώς, ενω βρίσκω μερικά αρθρα ψιλο μαπα. Δηλαδη στο τελευταιο τευχος (πεμπτο του 2011) το αρθρο με τα γιαουρτια στην ασοεε είναι επιεικώς μαλακία. Ουτε αστειο, ουτε ενδιαφερον, ουτε τιποτα. 14χρονoι wannabe-μπαχαλεοι ίσως και να γελαγαν. λιγο.

Η αληθεια ειναι οτι οντως το Αντιδοτο σαν να εχει πεσει στα τελευταια. Θυμαμαι ποσο ειχα ενθουσιαστει στα 2 (η 3, δε θυμαμαι) πρωτα τευχη. Με το αρθρο για τις Διαταραξεις, τα μουσικα ανεκδοτα, τους γριφους, τις συνταγες για πιτσες, τις συνεντευξεις σε Dyspnea κ.α.

τώρα πρόσεξα το θρεντ…!!!8O

[B]φανζίν…μα την Ήρα![/B] Τι μου θυμίσατε…τα εφηβικά μου χρονάκια (πριν μας μαζέψει ο στρατός)…

Όσοι αναρωτιούνται γιατί [B]κόλλησα με το πανκ/χάρντκορ/μέταλκορ/NYHC[/B]/ect. [I](νέο μέλος γαρ ημων)[/I] και ακόμα -ο καημένος!- δυσκολεύομαι να εστιάσω περισσότερο σε καθαροαιμα μεταλ ακούσματα, ορίστε το 1ο φανζίν στο οποίο συμμετείχα ([I]ως σκιτσογράφος/κομίστας/ δημιουργός εξωφύλλων[/I]):

[B][COLOR=“RoyalBlue”]1> Δ.Ε.Ν.[/COLOR][/B]

[B][COLOR=“RoyalBlue”]2> s.h.a.r.p.[/COLOR][/B]

[I]
(Πέρασα και από το βραχύβιο “[B]Razor”, [/B]κάνοντας το κομικ-στριπ “Asylumtype” και είχα καλές αναμνήσεις από την εμπειρία μου εκεί…)[/I]

Για μένα το ΔΕΝ είναι κάτι σαν “αστικός μύθος” μιας και το 'χω μόνο ακουστά (κι από τα χέρια μου έχουν περάσει πολλά πράγματα!).
Νίκο επιβάλλεται να σκανάρεις τα εξώφυλλα και να μας τα στείλεις στο fanzines.gr8)

Ειχα παρει τα 2 πρωτα τευχη του on the march. Ξερει κανεις αν στη συνεχεια κρατησε και για ποσο;

Τσέκαρε [U]εδώ[/U] την καταχώρηση που έχουμε κάνει για το On The March στο fanzines.gr .

[B]Όντως[/B] κυκλοφόρησαν, αλλά…δεν τα έβρισκες και παντού! ([I]πάντως όχι στα περίπτερα[/I]):lol::lol::lol:

Κυκλοφόρησαν αρχές 2000 στα Εξάρχεια: [B]Tilt, Solaris[/B], κοκ. ήταν τα μαγαζιά με τα περισσότερα αντίτυπα των ΔΕΝ, αλλά…εξαντλούνταν γρήγορα :D.

Δυστυχώς, το -[I]μοναδικό για ελληνικά δεδομένα[/I];;;- εγχείρημα του ([B]συγκεκριμένου στυλ[/B]) φανζίν δεν κράτησε για πολύ: εσωτερικές αψιμαχίες, στρατός, κοκ. το έφεραν σε ένα τέλμα. Μια προσπάθεια “επιστροφής” του ([I]reboot που λεν οι εγγλέζοι[/I]) δεν ευωδόθηκε :frowning: αφού το original line up έχασε τη “χημεία” του…

“Αστικός Μύθος”…Κάτι σαν το μύθο του ποδηλατή-φαντάσματος της Ρόδου;:lol:
Πάντως, ΥΠΕΡΤΥΧΕΡΟΙ όσοι κατάφεραν να συλλέξουν τα παλιά αντίτυπα του εν λόγω εντύπου.

[I]"[B]Mountza # 5 [/B]is actually and seriously in the works.
We are more or less able to announce the main contents of the new Issue, but more updates about it will follow in January and February 2012. Realistically the new issue should be available by the end of March 2012.
The new nightmare will feature discussions and shit-talking with members of the legendary [B]Stress[/B], Paco from La Vida Es Un Mus and Yannick from Feral Ward, the insanely brain-dead monster behind [B]Midnight[/B], the ugly Danish dudes from Iceage and Sexdrome, the Espaniols Glam, [B]Jack Control from World Burns to Death[/B], the silent and slow responding Andrew from Vile Gash, Anastasis from the power-tank [B]Dead Congregation[/B] and shit-loads of more.
Additionally we will have an extended feature on the art-work of Guillem el Muro who has also produced the excellent cover-artwork of Mountza 5, some fresh material by our Brazilian Photo-Brothers Mateus Modini and Dagio Oliva plus more shit-art related shit and an extended article on the Greek hardcore punk discography of the 80s and early 90s.
We are also more than proud to have in our pages the official hit-back of our local Fanzine Maniac Hero PAPARI!!!
And as always our boring but still inspiring Columns, Articles and Reviews will be there waiting for your bloody eyes."[/I]

ειδικά την συνεντευξη από world burns to death την περιμενω πως και πως

Για πάμε ένα[B] bump[/B].

Στα εγχώρια, κυκλοφόρησε το 5ο τεύχος του [B]No Exit Zine[/B], όπου μεταξύ πόλλων άλλων φιλοξενεί συνέντευξη από [B]Amebix(!)[/B]. Plus, διάφορες άλλες συνεντεύξεις, τα γνωστά scene reports, κριτικές κλπ.

Ακόμη κυκλοφόρησε το δεύτερο τεύχος του [B]Nowherezine[/B], με συνεντεύξεις σε [B]Terrible Feelings, Terra Tenebrosa[/B], και τους δικούς μας [B]Bad Trip[/B].

Και σε διεθνή νέα, έχουμε την τιμή να γράφει πλέον μία ελληνίδα Punk rocker (οι περισσότεροι χωμένοι θα την γνωρίζουν έστω και φάτσικα) στο Αμερικάνικο [B]Maximum Rock N Roll[/B]. Στα τρια τελευταια τευχη του που αγορασα υπαρχουν πλεον αρθρα για την ελληνικη punk / hardcore σκηνη, κριτικες σε προσφατες ελληνικες κυκλοφοριες, στηλη για τα ελληνικα πολιτικα/κοινωνικα γεγονοτα, καθως και συνεντευξεις σε [B]antimob[/B], [B]acid baby jesus[/B].

Aυτα ειναι!

Kατά τη γνώμη μου η Νέα χρυση εποχης του ελληνικου πανκ / χαρντκορ εχει ανοιξει τις πυλες της και περιμενει πλεον τους ψιλιασμενους.

και απ’ό,τι βλεπω εδώ

http://maximumrocknroll.com/?s=passion

ήδη έχει μύησει την υπόλοιπη συντακτική ομάδα στην αλήθεια των Stress:!:

Kαι όχι μόνο:!: μπάντες όπως οι χειμερία νάρκη και οι ruined families εμφανίζονται συχνά πύκνα σε τεύχη και ραδιοφωνικά shows, κλπ

Οι αμερικανοί συντάκτες απλά ΕΚΘΕΙΑΖΟΥΝ τους Stress

Έχει κανείς υπόψη του πόσο πάει το κόστος (αν πόσοτητα τευχών) για τυπώσεις ας πούμε 24σέλιδο zine σε διχρωμία και τετραχρωμία αντίστοιχα?

Chrisp δεν είναι τόσο πόλυ όσο μπορεί κανείς να φαντάζεται. Τετραχρωμία ξεφεύγει λίγο από το καθιερωμένο, μιας και τα περισσότερα που διαβάζω (ακόμη και τα μακροβιότερα) είναι ασπρό-μαύρο, αλλά διχρωμία το κόστος είναι χαμηλό, ιδίως αν απευθυνθείς στα σωστά μέρη. Όλα αυτά από φίλους που ασχολούνται ενεργά με το άθλημα.

Πες μου ότι το σκέφτεσαι να χύσω στα βρακιαμ. cut n paste? ή με layout-μακέτα?