Μουσικά fanzines (φανζινς)

Γενικα, οι Αθηναιοι μπορειτε πλεον να βρειτε το WINTERVIEW#2 στη [B]Λοκομοτιβα[/B] στα Εξαρχεια, αλλα και μεσω των [B]Scarecrow Records[/B] και [B]Scull Crasher Records & Distribution[/B], ενω οι Βολιωτες μεσω του [B]Uprising Hardcore Distro[/B].

Cheers!

Ενδιαφέρεται κάποιος-οι να παραγγείλουμε από κοινού αυτά τα 6 τεύχη του [B]Headbanger’s zine[/B] (πάνω από 200 σελίδες ανά issue-από τα καλύτερα zines του χώρου) για να μοιραστούμε μεταφορικά? Τα 6 zines μαζί είναι σε προσφορά 20? μόλις, αλλά δυστυχώς τα μεταφορικά από Ολλανδία είναι 25.60. Όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα αλλά και ένας να βρεθεί παραγγέλνουμε.

http://headbangerszineandgigs.com/headbangerszine/?lang=en

http://www.headbangerszineandgigs.nl/zines

Ενδιαφέρομαι να δημιουργήσω κι εγώ ένα μουσικό φανζίν, αλλά μου λείπει/ουν το/α άτομο/α. Οπότε, όποιος/α μένει ή σπουδάζει στη Θεσσαλονίκη (ή και τα δύο) και ακούει κάποιο ή κάποια από τα παρακάτω είδη (post punk, punk, new wave, darkwave, gothic, noise, experimental, synthpop), ας μου στείλει e-mail ([B]musicfanzines@gmail.com[/B]).

Για όποιον δεν το πληροφορήθηκε ακόμα, υπάρχει ένα νέο fanzine από Αθήνα, το [B]Valeriana’s Collage[/B].

Μου άφησε άριστες εντυπώσεις, βασικά το γούσταρα τρελά, είναι εντελώς στο στυλ μου. Πολυσυλλεκτικό και διαβάζεται νεράκι.

EDIT: Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να αρθρογραφεί κι ένα άτομο από το forum, το ψιλιάστικα όταν είδα πρώτο άρθρο για Red Lights.

Μόλις έβγαλα το δεύτερο τεύχος του fanzine μου ([B]Duende[/B]). Διανέμεται με ελεύθερη συνεισφορά, είναι 52 σελίδες και περιλαμβάνει συνεντεύξεις με συγκροτήματα όπως Λήθη, Conspiracy of Denial, Ήλιος Θανάτου, Jungbluth και Terrible Feelings, καθώς και συζητήσεις με μουσικές/συναυλιακές ομάδες.

Περισσότερα εδώ (υπάρχει και link για κατέβασμα): https://noizzzmaker.wordpress.com/2016/06/15/duende-fanzine-02/

Το 17ο τεύχος του Behind the Mirror είναι κάπου έξω, σχεδόν τέσσερα χρόνια μετά το προηγούμενο.

Ιστορικό fanzine που δεν χάνει το δρόμο του, σταθερό πάντα στα πιστεύω του. Πλέον γίνεται στροφή αποκλειστικά στο εσωτερικό της χώρας μας, με ξεκάθαρες ματιές στα prog/power/μελωδικό/doom μονοπάτια της ελληνικής εγχώριας σκηνής. Όσοι πιστοί των παραπάνω ειδών, αξίζει τον κόπο να ρίξετε μια ματιά. Επίσης, αξίζει να στηριχθεί μια προσπάθεια κάποιων ανθρώπων με μεράκι, πίστη και συνέπεια σε αυτά που πρεσβεύουν.

Για πληροφορίες : btm.fanzine@gmail.com

Με τον καποτε δημιουργο αυτου του θρεντ καναμε το 2ο φανζιν (και 3ο συνολικα) μας, το οποιο τυπωθηκε σημερα.

Θα εχει ο worst στην Αθηνα, εγω στην Πατρα και συντομα θα υπαρχουν και σε πολλα ντιστρο, στεκια ή καταληψεις.

Μεσα σε 70 Α5 σελιδες, υπαρχουν συνεντευξεις απο Σκοτοδίνη, Zero, Nature Boys και Jonathan Sirit (ντραμερ των Belgrado ο οποιος επιμεληθηκε και το εξωφυλλο) και αφιερωματα για το ευρωπαϊκο τουρ των Dirty Wombs κ Lifewreck, στο Κ-Town Hardcore Fest 2016 και την ελληνικη προσφατη DIY/underground δισκογραφια, καθως και αρκετες δισκοπροτασεις.

Περισσοτερες λεπτομερειες εδω:

Που χάθηκε ο worst; Μας μάθαινε καμία καλή punk κυκλοφορία…γιατι άδειασε έτσι το φόρουμ;;

Site-θησαυρός που δεν είχα πάρει χαμπάρι. Ο τύπος διαθέτει για δωρεάν κατέβασμα ένα σκασμό από παλιά (και όχι μόνο) metal fanzines, κυρίως ακραίων τάσεων. Όποιος/όποια τρελαίνεται με την D.I.Y. αισθητική, τις ευφάνταστες ερωτήσεις, και την εικόνα των αγαπημένων του συγκροτημάτων πριν αυτά γίνουν διάσημα, εδώ θα βρει άφθονο υλικό για να περάσει εν μέσω καραντίνας. Όποιος/όποια δεν έχει επαφή με όλα αυτά, σίγουρα θα βρει κάτι που θα τον ενδιαφέρει για να ξεκινήσει! Το site είναι βοηθητικό, γιατί πέρα από search μέσω τίτλων των fanzines, σου προσφέρει και ψάξιμο μέσω ονομάτων συγκροτημάτων. Εγώ συγκινήθηκα μόνο και μόνο που βρήκα τεύχη του σουηδικού Putrefaction ή του Slayer 'zine του Metalion από Νορβηγία! Και δε μιλάμε για μικρά τεύχη, ε, 50 σελίδες και πάνω. Και γραφιστικά ασύλληπτα κλπ. Θησαυρός λέμε!

3 Likes

για άλλα 34!

6 Likes

Το πρώτο τεύχος πότε βγήκε και που το βρίσκουμε;

εκτός αν έχω χάσει κάτι ,θυμάμαι ένα είχε βγει πολύ παλιά με άλλο όνομα ,αυτό το κλασικο που ήταν σε όλα τα λάιβ

Ναι, αυτό το ήξερα κι εγώ, έλεγα μήπως κάπου έχασα το The Nightmare Continues #01, αλλά μάλλον όχι.