Fargo (FX)

Τετοια να ακουω. Μακαρι να γινει το 3/3.

Εμενα δεν με εχει πιασει ακομα γερα. Ειναι και οτι παραλληλα παιζονται better call saul και leftovers που πετανε και ετσι πεφτει λιγο αυτο.

Eγώ πάλι λέω 4/4. Γάμησε και το τελευταίο.

Better Call Saul εννοείται ΚΑΡΑΕΠΟΣ (το βάζω πιο πάνω από Breaking Bad).

Μαζί και το American Gods, μια χαρά την βγάζουμε αυτές τις μέρες (+ Silicon Valley)

1 Like

:open_mouth: :scream: :astonished: :dizzy_face:

Οι αγαπημένοι μου χαρακτήρες σε αυτή την σειρά ήταν ο Saul, ο Mike και ο Gustavo (εκτός από τον WW φυσικά) - αυτή η σειρά είναι σαν να φτιάχτηκε για την πάρτη μου. Αν σκάσει και ο Χανκ, ντάξει, τι να πω!

1 Like

ναι ναι ενταξει δεν διαφωνω καπου. Απλα μου κανει λιγακι εντυπωση . Εχω τοσο ψηλα το BB που δυσκολα βαζω μεταγενεστερες σειρες στο ιδιο βαθρο.

Και το Fargo Παντως ειναι λατρεια για να μην ξεφυγουμε απο το τοπικ. Παντα μου αρεσαν οι Κοεν.

Ειδα μαζεμενα οσα εχουν βγει, και μου αρεσαν πολυ!
Καλοι χαρακτηρες και ωραια ιστορια σο φαρ. Κλασικο Fargo μοτιβο - πολυ ευχαριστo.
Οπως αναφερατε στην αρχη μου ακουγοταν περιεργα ο Ewan με τη προφορα, αλλα πλεον δε το παρατηρω, παιζει πολυ καλα το 2λο ρολο.
Την Chief την εχω κατασυμπαθησει και πολυ γλυκια, η Swango τοπ αλεπουδιαρικο γκομενακι(μαρεσει περισσοτερο τωρα που μεγαλωσε αποτι στο Scott Pilgrim) και ο χαρακτηρας του Thewlis εχει να μας δωσει πολλα!
Πλεον αναγνωριζουμε και Minnesotιανα (you knooo, okay then, cream pop).

οφφτοπικ δεν εισαι μονος, κ εμενα μου αρεσει περισσοτερο…στο BB να πω την αληθεια, δεν ημουν μεγαλος φαν, το τελειωσα ψιλοχαριστικα + τις δύο τελευταίες σεζόν τις είδα μαζεμένες κάνα χρόνο μετά που είχε τελειώσει…απλά δεν με κράτησε το θέμα του και έπαψε να με ενδιαφέρει από ένα σημείο και μετά… από την άλλη, όσο το έβλεπα και γώ έλεγα ότι μια σειρά με saul-mike-Gustavo την έβλεπα χτές και σταματούσα το BB για πλάκα… ε και το saul νομίζω φτιάχτηκε και για μένα τλκ :stuck_out_tongue:

φαργκο γμτ με peaky blinders που τελειώνω, American gods, rick n morty rewind και doctor who, δε ξέρω πότε θα προλάβω να δώ ακόμα… και σε μερικές μέρες ξεκινά twin peaks -που μέχρι να τελέιώσει όλα τα παραπάνω μπαίνουν ράφι-, ουφ, 18 επεισόδια, καλό αύγουστο…

1 Like

Περιττο να πω οτι απο τη μεση και μετα με ειχε ξενερωσει τελειως ο WW (Saul, Gustavo, Hank! ftw) … οποτε και σε μενα το Better Call Saul μου αρεσει περισσοτερο.

Γενικα περναμε γαματη περιοδο με quality τηλεοραση!

2 Likes

Εν αναμονη για το τελευταιο, δε μπορω να προβλεψω τι θα γινει ουτε στο ελαχιστο. Πολυ δυνατη η σεζον και φετος παραμενει σε πολυ υψηλο επιπεδο. Μακαρι να παει και για αλλες σεζον

Σουανγκο :heartpulse::heartpulse::heartpulse::heartpulse:

Πολυ καλο επιπεδο για ακομα μια σεζον.

Το μονο που με “χαλασε” λιγο ειναι ο απο μηχανης Twin Peaks θεος, και αυτο το μπερδεμα που κανει με τις υπονοιες μεταφυσικου. Το εκανε κ περσυ με τους εξωγηινους, το κανει και φετος με το “lodge”. Αυτο το επεισοδιο θα μπορουσε να λειπει προσωπικα… Κατα τ’αλλα πολυ γουσταρω το νεο διδυμο !

1 Like

Λοιπόν, προχθές τον ξεκίνησα τον τρίτο κύκλο, δεν έχω φτάσει ούτε στα μισά ακόμη, οπότε δεν έχω σχηματίσει άποψη για το που πηγαίνει το πράγμα.
Όμως δεν μπορώ να μην θαυμάσω το πώς η σειρά καταφέρνει να αλλάζει εξ ολοκλήρου το cast, να επανέρχεται με μια εντελώς καινούρια υπόθεση, χωρίς όμως να χάνει την προσωπικότητά και την γοητεία της, αφού ταυτόχρονα διατηρεί κάποιες σταθερές.

Όλα αυτά βέβαια μέχρι το τρίτο επεισόδιο όπου η δράση μεταφέρεται, για όνομα του Θεού, στο Los Angeles, η σεβεντίλα όζει, μέχρι και animation τμήμα παρεμβάλλεται! Ένα από τα καλύτερα επεισόδια απ’ αρχής της σειράς με αυτό που έπεται να επιτείνει τα μπλεξίματα και να προωθεί αριστοτεχνικά τη δράση εξάπτοντας την περιέργεια του θεατή.

Αν συνεχίσει και τελειώσει έτσι θα μιλάμε για την κορυφαία σεζόν μιας κορυφαίας σειράς.

1 Like

Έχοντας πλέον την ολοκληρωμένη εικόνα και της τρίτης σεζόν, δεν μπορώ παρά να εκφράσω τον ενθουσιασμό μου που η σειρά καταφέρνει όχι μόνο να διατηρείται στο ίδιο υψηλό επίπεδο, αλλά και να θίγει κάποια σοβαρά (υπαρξιακά, ίσως) ζητήματα με τον γνωστό (αυτό)σαρκαστικό τρόπο των δημιουργών της.

Οι χαρακτήρες ήταν δομημένοι στην εντέλεια σε βαθμό που δύσκολα ξεχωρίζεις κάποιον, η πλοκή κρατούσε το ενδιαφέρον αμείωτο αφού η εξέλιξη ήταν εντελώς απρόβλεπτη - το μοναδικό σημείο όπου φάνηκε ένα κενό ήταν η παρεμβολή του “από μηχανής Θεού” όπως σωστά παρατήρησε παραπάνω ο evil.

Και εξακολουθώ να πιστεύω ότι το τρίτο επεισόδιο ήταν το κορυφαίο. Ένα επεισόδιο που, σημειωτέον, δεν προσέφερε φαινομενικά τίποτε στην διαλεύκανση της υπόθεσης!

Πραγματικά δεν ξέρω αν θα πρέπει να εύχομαι να υπάρξει και τέταρτος κύκλος. Πλέον οι συντελεστές της σειράς έχουν να ανταγωνιστούν τα υψηλότατα standards που οι ίδιοι έθεσαν, να διατηρήσουν τον χαρακτήρα της σειράς χωρίς να γίνει καρικατούρα του εαυτού της, ενώ ταυτόχρονα να διευρύνουν και την οπτική της, Δύσκολο έργο ομολογουμένως!

Μόλις την τελείωσα, αρκετά πιο σκοτεινή η 3η αυτή σαιζόν με σαφώς φιλοσοφικές προεκτάσεις περί ανθρώπινου είδους.

Κορυφαίο επεισόδειο το 8ο ειδικά μέχρι την αλά Twin Peaks σκηνή στο Bowling. Μία κατάσταση ασφυξίας την οποία είχα να νιώσω από κάποια επεισόδεια του Dexter στην 4η σαιζόν αν θυμάμαι καλά, τα οποία τα σταμάταγα και τα τελείωνα την επομένη.

Ο πήχης ανέβηκε αρκετά έως δυσθεώρητα ψηλά τόσο για το ίδιο το Fargo όσο και για αντίστοιχες αστυνομικές/δράματος σειρές.

Την ξεκίνησα λοιπόν και γω (αρκετά ετεροχρονισμένα μάλλον) και δηλώνω πως η σειρά είναι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΗ έως πολύ δυνατή σε στιγμές. Περίεργο πως τόσο λίγα ποστ στο θρεντ

Πρόκειται περί εξαιρετικής σειράς, με σπουδαία πλοκή και τεράστιες ερμηνείες, που, και αυτό είναι το πιο σπάνιο, δεν χάνει σε ποιότητα όσο προχωράνε οι σεζόν – γίνεται και καλύτερη μη σου πω!

Σημαντικό μερίδιο σε αυτό έχει και το ότι αλλάζει το cast και η υπόθεση κάθε φορά (υπάρχουν λίγες, και χωρίς επιπτώσεις στην πλοκή συνδέσεις), ενώ ταυτόχρονα διατηρείται η ταυτότητα της σειράς και η ατμόσφαιρα που τη διαπνέει. Κατά τα λοιπά, ισχύουν τα όσα γράφω παραπάνω.

Αναφορικά με την ποιοτική κατάταξη των επιμέρους κύκλων, για μένα είναι 3 >1 >2

1 Like

την τελείωσα, πραγματικά η τρίτη σεζόν σε υψηλότατα επίπεδα! δεν το περίμενα μετά την ψιλοκοιλιά που έκανε στη δεύτερη (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν γαμάει και αυτή)

1 Like