Fates warning-12/2/2017 gagarin

Το σημειώνω κι εγώ για να καταγράφεται: για τον πούτσο ήχος, πέρα για πέρα χάλια, τους χαντάκωσε ξεκάθαρα. Όπως πάντα έπιασα θέση μέση και κέντρο, για να έχω όσο το δυνατόν πληρέστερη ηχητική εικόνα. Πονούσαν τα αυτιά μου κυριολεκτικά, δεν μπορούσα να κοιμηθώ από το βουητό για κανά δίωρο, και μου χάλασε όλη την ατμόσφαιρα.

Απ’όσο εγώ κατάλαβα, έκανε πολλά πειράματα στο From the Rooftops και δεν του έβγαινε τίποτα. Ήταν κανονική η ένταση στο 1ο κομμάτι, αλλά ο ήχος ήταν κακός όχι από άποψη φασαρίας / βαβούρας, αλλά ήταν πάρα πολύ στεγνός και ξερός. Τώρα σε αυτό τι θα μπορούσε να βοηθήσει δεν γνωρίζω ως μη-επαγγελματίας.

Γνωρίζω όμως τι δεν βοήθησε: το να βάλεις τα πάντα στο τέρμα, μαλάκα, και την κιθάρα του Matheos πιο τέρμα κι απ’το τέρμα.

Ειλικρινά θα το πω, στους Dark Funeral / Carach Angren 2 μήνες πριν, ξεχώριζα πολύ καλύτερα τι παίζανε, κι ας μην ξεχωρίζεται (lol) μόνο και μόνο λόγω χαμηλότερης έντασης.

Όσοι ήσασταν πίσω λογικό να ακούγατε καθαρότερα, λόγω χαμηλότερης έντασης πάλι.

Απλά κρίμα.

Εγώ σήμερα πάντως ήμουν σίγουρα κουφός, ελπίζω από αύριο να αρχίσει να διορθώνεται η κατάσταση.

Δεν ξέρω πόσοι το πήραν πρέφα στο λάιβ, στο τέλος του one thousand fires (αν δεν κάνω λάθος) ήταν που πρόσεξα ότι στα τελευταία 10’’ του κομματιού άρχισε να ανεβαίνει σταδιακά η ένταση λες και κάποιος έκατσε κατά λαθος στο κοντρόλ της τηλεόρασης και ανέβαινε το volume. Ε μετά απλά δεν έφτιαξε ποτέ και γαμήθηκε το σύμπαν, έκαναν και νοήματα στον Matheos, έδειχνε τον ηχολήπτη και είπε και ένα “σόρυ” σε φάση “τι να κάνω εγώ”, ε γαμώ το κεφάλι όποιου ήταν υπεύθυνος για αυτό το χάλι χθες.

νια μεγάλο κρίμα ο ήχος τι να πω δλδ…ποτε θα φτιαξει αυτο το πραγμα στην Ελλάδα, μονο το μπουζουκια να σκαμε φαγκα να ακούγονται σωστά. στις μεταλιές αστους να κουφαθούν… εγω που ήμουν 5 σειρές απο μπροστά και ελαφρώς δεξιότερα ακομα βουίζει το αυτί μου. έχω πετύχει και αρκετά καλύτερο ήχο στο gagarin, επίσης όταν τραγούδαγε το κοινό δεν ακουγότανε τίποτα μάλλον…πιθανότατα βγάλαμε πολύ φωνή τελικά :smiley: :stuck_out_tongue:

για βάλτε κανα link με φωτογραφίες όποιος εχει βρει τιποτα καλό γιατι του rocking 5 φωτό μας έδωσα και χαρήκαμε…

οχι φιλε μου δεν ειναι ουτε κουφος ουτε χαζος. Τη δουλεια του κανει διεκπαιρεωτικά οπως (σχεδον) ολοι εξαλου που γραφουν για περιοδικα και zines. Τσαμπα συναυλιουλα, πηγαδακια και ποτακια… Τι νομιζεις οτι τα πονανε ολοι τα λεφτακια οπως εσυ κ εγω ? Ασχετο σχετικο αλλα παω 20 χρονια σε συναυλιες ειδικα τους συντακτες του μεγαλου περιοδικου μονιμος χωμενους σε κατι λαγουμια στις ακρες των μπαρ τους πετυχαινω να ψωλαρουν και υστερα γραφουν για το ποσο μοναδικα περασανε και ποσο ωραια κυλησαν ολα χωρις προβληματα…
Τι ψαχνεις τωρα…

Εγω με 2 διπλανους μου εκανα νοηματα και μιλησαμε στον Matheos, ησουν και εσυ μπροστα και αριστερα?

@Porcupine_Floyd Κλασικο φαινομενο αυτο που λες, οχι για ολους αλλα ισχυει…

Ευτυχώς που τελικά δεν πήγα. Θα ξόδευα τσάμπα 30 ευρώ. Και το ωραίο είναι ότι μου αρέσουν οι Fates Warning.

Ήμουν στο πεζούλι λίγο πιο πίσω αλλά είδα τι παίχτηκε. Δυστυχώς όσο χάλια και αν ήταν ο ήχος δεν κουφάθηκα όσο θα έπρεπε για να μην ακούσω σήμερα την gaga με τους metallica =(

2 Likes

Παντως δεν νομιζω οτι φταιει ο χωρος. Οι Need πχ ειχαν πολυ ωραιο ηχο. Γεματο κ καθαρο. Εχω δει εξαλλου πολλες μικρες μπαντες να βγαζουν πολυ καλο ηχο σε αθλιους χωρους. Θεμα ηχοληπτη ειναι κ ποσο στρωνει τον κωλο του να βγαλει αποτελεσμα. Πολλες φορες παιζει ρολο κ ποσο καλα παιζει η μπαντα αν κ προχτες ηταν ολοφανερο οτι το φταιξιμο ηταν του ηχοληπτη αποκλειστικα

Προσεχε τι γραφεις, για καποιους ειναι εξυπναδες.

Παντως απο τις 5-6 κριτικες που διαβασα μονο στο ροκινγκ εγινε αναφορα στον κακο ηχο. Λες κ παμε σε αλλη συναυλια ξερω γω

Εξυπνάδα είναι να λες πως δεν το ανέφερε ο εν λόγω συντάκτης (μόνο για τον δικό μας μπορώ να μιλήσω) γιατί θέλει να μπει τσάμπα σε άλλες συναυλίες. Τουλάχιστον ο Porcupine διαχώρισε λίγο τη θέση του βάζοντας ένα “σχεδόν” πριν το “όλοι” και μιλώντας στη συνέχεια και πιο συγκεκριμένα.

Δε νομίζω ότι χαρακτηρίζεται ως “εξυπνάδα”.

αλλά ως τι;

Πάντως και γω αν έγραφα καλά θα έγραφα ότι πέρασα. ίσως φταίει ότι είχα να τους δω 6 χρονάκια

Σίγουρα ως κάτι με άσχημη χροιά πάντως :grinning:.

Δε γίνεται να μη γράψεις για τον ηχο στο συγκεκριμένο live. Κοντέψαμε να κουφαθούμε. Κατέστρεψε τη συναυλία.

1 Like

Παιδια με ολο το σεβασμο στην αποψη του καθενος, δεν γινεται σε αυτο το live να μην σε πειραξε ο ηχος, εκτος αν εισαι κουφος ή αν ειναι η πρωτη συναυλια που πας στην ζωη σου. Δεν ξερω για τον εξωστη αλλα κατω ηταν τραγικα τα πραγματα… Και δεν γινεται στις ανταποκρισεις απο την συγκεκριμενη συναυλια να μην λενε κυριως για τον ηχο, τα επισκιαζε ολα, αποδοση μπαντας, κομματια, παθος απο πλευρας κοσμου…

Νομιζω πως καθε φορα που γινεται κουβεντα για τον ηχο σε κλειστους χωρους στην Ελλαδα θελω να ΦΩΝΑΞΩ τα εξης λογια:

Ο καλυτερος ηχος που εχω ακουσει σε αυτη τη χωρα(παρακολουθωντας αρκετες συναυλιες και events καθε χρονια απο το 2005) ηταν στο GAGARIN απο Riverside με εισιτηριο 23 γαμημενα ευρω

Τετοιο ηχο εχω πετυχει μονο εξωτερικο. Ο ηχος λοιπον αυτος επετευχθει επειδη η μπαντα εφερε δικο της ηχοληπτη (ξαναλεω με πολυ χαμηλο εισιτηριο) που προφανως ηξερε τι εκανε. Οποτε τα επιχειρηματα οτι φταιει ο χωρος πανε περιπατο κατευθειαν.

Το βασικοτερο Point ειναι ομως το ποσο νοιαζεται ο διοργανωτης αλλα ΚΑΙ η μπαντα για τον ηχο που θα βγαλει ή απλα να κανει αρπαχτη. Λατρευω τους Fates αλλα αναρωτιεμαι γιατι τετοια συγκροτηματα που δινουν φυσικα βαση στο ηχητικο αποτελεσμα, δεν κανουν κατι αναλογο σα τους Riverside και πραγματικα στεναχωριεμαι.

Φυσικα στους Riverside ειμασταν πολυ λιγος κοσμος γιατι μαλλον δεν υπηρξαν δημοφιλεις στα 90s και δε παιζαν ποτε heavy metal…

1 Like

16 ευρώ είχα δώσει νομίζω, όχι 23. Και ναι, είναι ο καλύτερος ήχος που έχω ακούσει κι εγώ σε club στην Ελλάδα. Δε θυμάμαι αν έχω ακούσει καλύτερο ήχο ούτε καν στο εξωτερικό.

Δεν είχαν φέρει μόνο δικό τους ηχολήπτη πάντως. Δικό τους ηχολήπτη φέρνουν κι άλλοι. Οι Riverside είχαν φέρει δικιά τους κονσόλα, η οποία ήταν στο ισόγειο του Gagarin. Λίγοι το κάνουν - οι Neurosis το έκαναν, ας πούμε.

Γράφω οτι βλέπω με τα ματια μου 20 χρόνια. Το πως τα αντιλαμβάνεται καποιος έγκειται στη προσωπική του κρίση και στο πόσο μυαλό διαθέτει. Και να σου πω και την αλήθεια δεν με πολύ νοιάζει. Αυτοί που γράφουν αρλούμπες πρέπει να τους νοιάζει γιατι εκτίθενται στο κοσμο

pantelis Σωστος σε ολα. 23 ευρω πρεπει να χα δωσει στο ταμειο και ναι εχεις μεγαλο δικιο,ειχαν φερει δικια τους κονσολα αυτο ηθελα να γραψω απο πανω αλλα δεν εχω ξυπνησει καλα σημερα.(ακομα δεν εχει επανελθει 100% το αριστερο αυτι)