Fates warning-12/2/2017 gagarin

αντίστοιχο παράδειγμα υπάρχει και για το fuzz που έχει ψιλο-μόνιμα κακό ήχο…Πχ Accept την προτελευταία φορά οι κιθάρες ήταν ξυράφια με ένταση στο 11 και βούιζαν τα αυτιά μου για 2 μέρες μετά. Και μετά στους Pain Of Salvation με δική τους κονσόλα και -προφανώς- ηχολήπτη άκουγες από την μπάντα ήχο cd. Δεν χρειάζεται να είσαι πυρηνικός φυσικός για να το καταλάβεις. Ότι πληρώνεις παίρνεις (και δεν μιλάω για το εισιτήριο αλλά για εξοπλισμό, ηχολήπτες, κλπ)

Σωστος, για την ιστορια ο ηχος ηταν αθλιος και πανω. Ανεβηκα να ακουσω γιατι δεν πιστευα στα αυτια μου κατω. Καμια διαφορα. Θα σκεφτω πολυ να ξαναπαω σε συναυλια. Πολυ στριμωξιδι (ολοι καλοι χωρανε), δεν βλεπεις τιποτα και τωρα τελευταια ουτε ακους. Γαμω τις φασεις.Ποιοτητα στην διασκεδαση.

Το Fuzz ενώ ξεκίνησε με τις χειρότερες των εντυπώσεων (χαρακτηριστικό παράδειγμα οι …Fates Warning το 2010) “προσφέροντάς” μας ΑΘΛΙΟ ήχο σε πολλές συναυλίες, τα τελευταία χρόνια έχει στρώσει πάρα πολύ. Έχει κάνει και βελτιώσεις στον χώρο του (μονώσεις κλπ), οπότε πλέον βγάζει σχεδόν πάντα πολύ καλό ήχο. Τα παραδείγματα που έχω εγώ είναι πολλά, μόνο τα πρόσφατα να βάλω (Crippled Black Phoenix, God Is An Astronaut - με δικιά τους κονσόλα, Maybeshewill, Thurston Moore), φτάνει. Ο κακός ήχος στο Fuzz τελείωσε για μένα με τις άθλιες ηχητικά συναυλίες των Neal Morse και Corrosion Of Conformity.

Ίσως να έχεις δίκιο, έχω καιρό να πάω στο Fuzz αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να το τσεκαρω πότε ήταν η τελαυταία

Επειδή εμένα μου περισσεύουν χρήματα για να αγοράζω εισιτήρια και να πίνω μπύρες χωρίς να με κερνάνε για να αποθεώνω, έγραψα αυτό

1 Like

ο καλός ήχος είναι θέμα soundcheck, χώρου, κονσόλας και σωστού ηχολήπτη.
Δυστυχώς τις περισσότερες φορές είμαστε χαμένοι από χέρι στα περισσότερα (με εξαιρέσεις όπως αυτές που λέει ο pantelis και απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα).

Παραπάνω πόσταρα βιντεάκι από την Ελβετία (μια χώρα στην οποία έχω δει διάφορα live σε μικρά κλαμπ με χωρητικότητες από ΑΝ μέχρι ΚΥΤΤΑΡΟ συνήθως). Σε ΟΛΕΣ λοιπόν:
1)ο ήχος ήταν άψογος άσχετα αν έβλεπα Long Distance Calling, Aura Noir, Solstfir, My Dying Bride, Primordial
2)στις μπάρες εκτός από το ποτό σου πας γιατί μοιράζουν -δωρεάν- ωτοασπίδες, τις φοράνε όλοι και βλάκας μοιάζει όποιος δε το κάνει
3)άσχετο αλλά sold out εκεί σημαίνει μισογεμάτο μαγαζί (πχ ΑΝ με 300 άτομα, Κυτταρο με 400 κτλ) που τελικά δεν είναι και τόσο άσχετο γιατί όταν μας μαντρώνουν σαν σαρδέλες ούτε να αλλάξεις θέση μπορείς (για να δεις που ματώνουν τα αυτιά σου λιγότερο), ούτε να πας μια τουαλέτα χωρίς να χάσεις 3 κομμάτια (τα θέματα ασφαλείας θα τα θυμηθούμε μόνο αν γίνει στραβή όπως έγινε στην αμερική οπου επίσης σε sold out live πλέον νιώθεις ανθρώπινα)

Μπραβο, τον αλλον δηλαδη τον κερνανε μπυρες γιαυτο αποθεωνει?. Ωραια τον αδειασες. Ο ενας μιλαει για καποια προβληματα που επισκιαστηκαν απο το μουσικο μερος και ο αλλος για ηχο που εφτασε στα ορια του επικινδυνου. Τελικα τι εγινε? Ολα καλα ή οχι? Να διαβαζουμε κριτικες απο συναυλιες που δεν πηγαμε ή οχι?

Θα είναι η τελευταία φορά που σου απαντάω σοβαρά αν συνεχίσεις αυτό το βιολί. Στον ίδιο οργανισμό “δουλεύουμε” και όλοι έχουμε τις ίδιες αρχές. Οπότε δεν αδειάζω τον Σπύρο όπως λες, αλλά είναι έμμεσο σχόλιο στις χαζομάρες που αράδιασες πιο πάνω. Αν θες απλά να τρολλάρεις …keep walking

Δεν θα συνεχισω κανενα βιολι, μου απαντησες.

Μιας και γίνεται μεγάλη κουβέντα για αυτά που έγραψα,ας πω κι εγώ την άποψη μου.

Κάθε κριτική είναι καλοδεχούμενη και προφανώς από τη στιγμή που υπήρξε τόσο σοβαρό θέμα με τον ήχο κοντά στη σκηνή, καλώς εκφράζονται παράπονα.

Ωστόσο, θεωρώ άδικο να στοχοποιούμαι κατά αυτόν τον τρόπο, τρόπο που δεν παραμένει στην κριτική και τη διαφορετική άποψη του καθενός, αλλά περνά σε προσωπικό επίπεδο.

Δεν έχω σκοπό να συγκαλύψω καμία κατάσταση σαν κι αυτή, είτε σε μια συναυλία ενός αγαπημένου μου συγκροτήματος που περίμενα πως και πως, είτε σε οποιαδήποτε αλλη περιπτωση.

Έτσι, όπως πάντα άλλωστε, έγραψα αυτά που πίστευα και αντιλήφθηκα από τη θέση που βρισκόμουν, δηλαδή στον εξώστη αριστερά της κονσόλας.

Επειδή, λοιπόν, ο ήχος εκεί δεν ηταν τοσο κακός οσο κάτω, μέτριος και αρκετά παραπάνω ογκώδης με την κακη εννοια ναι,αλλα οχι τόσο επικίνδυνος όσο κάτω, έγραψα ό,τι έγραψα.

Προσωπικά, είδα δυο σπουδαίες μπάντες με μέτριο ήχο, έναν Alder που έχασε μονάχα δυο ψηλες στο The light and shade of things και αυτό με εξέπληξε ευχάριστα και γενικά πέρασα καλά, δίχως κεράσματα, δίχως πηγαδάκια, απλά και μόνο λόγω οσων είδα και άκουσα.

Αν μπορούσε να’ναι καλύτερα, φυσικά. Αν είχε προβλήματα, εννοείται (αναφέρονται άλλωστε, έστω κι έτσι όπως αναφέρονται). Αλλά ακόμη και να ξαναέγραφα την κριτική, τα ίδια θα ανέφερα από εκεί που βρισκόμουν, αλλά και λόγω της νοοτροπίας μου ότι οφείλουμε να εστιάζουμε στο μουσικό μέρος μιας συναυλίας, από τη στιγμή που ενα στα δυο live τουλαχιστον, έχουν προβληματικό ήχο.

Παρ όλα αυτά, αν είχα αντιληφθεί την κατάσταση δεν θα είχα κανέναν απολύτως ενδοιασμό να την αναφέρω και να την καταδικάσω. Δεν έχω μάθει να κρύβω τα λόγια μου και από την πρώτη μέρα που ξεκίνησα να γράφω για το συγκεκριμένο Μέσο, γράφω αυτό που πιστεύω, πρώτα ως οπαδός κι ακροατής αυτής της μουσικής και κατόπιν ως συντάκτης. Τα κείμενα μου άλλωστε βρίσκονται εκει εξω για του λόγου το αληθές.

Όσο για το κείμενο του Κώστα, δεν θεωρώ πως με κρεμάει σε καμία περίπτωση, αντιθέτως παρουσιάζει άψογα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε όλοι μας και στην προκειμένη αποτελεί την άλλη όψη της κυριακατικης εμφάνισης. Η πολυφωνία, άλλωστε, πάντοτε υπήρξε ένα από τα ατού τουRocking.

4 Likes

In other news, πολύ καλά τα έγραψες chinaski, μια χαρά μας τα είπες κι εσύ Σπύρο. Αν δε συμφωνούσαμε με όσα διαβάζουμε στο site, δε θα ήμασταν εδώ.

Συμφωνω με το αρθρο του Κωστα, εκφραζει τις σκεψεις μου και θελω να τονισω αυτα που γραφει στο τελος

“Αυτό που πρέπει να συνειδητοποιήσουν όμως και αυτοί (αλλά και όσοι κάνουν τα στραβά μάτια) είναι πως τα πράγματα έχουν αλλάξει. Ο κόσμος είναι συνειδητοποιημένος, έχει άποψη (πολλοί έχουμε παρακολουθήσει συναυλίες στο εξωτερικό και οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες) και οι υπηρεσίες που μας παρέχονται θα πρέπει να είναι υψηλής ποιότητας και όχι άρπα-κόλλα για να βγει το μεροκάματο. Πρέπει, λοιπόν, να ασκηθούν ξεκάθαρα πιέσεις από κάθε εμπλεκόμενο με το όλο θέμα «συναυλία στην Ελλάδα» προς τη βελτίωση των συνθηκών.”

Σπυρο εγω δεν εχω σκοπο να σου κανω επιθεση, ουτε σε κανεναν αλλο και δεν πιστευω οτι τα εγραψες οπως τα εγραψες επειδη σε κερνανε, ουτε τιποτα. Απλα αυτο συμβαινει σε καποιες περιπτωσεις οπως ανεφερε και ο Porcupine_Floyd.

Απο εκει και περα παντως αν και δεν ξερω κατα ποσο ηταν καλυτερος ο ηχος στον εξωστη το κειμενο σου μου φανηκε λες και ηταν περιγραφη απο αλλη συναυλια.

Δεν έγραψε ο Κώστας το review, το έγραψε ο Σπύρος, ο οποίος δεν εστίασε στον ήχο για συγκεκριμένο λόγο, το είπε το παιδί, δεν ήθελε να γκρινιάξει. Reviews με κερασμένα εισιτήρια και ποτά δεν έχω δει να γράφουν εδώ τα παιδιά, να είμαστε δίκαιοι. Τα περισσότερα reviews του rocking είναι πολύ τίμια, σε κάτι άλλα sites είναι που διαβάζουμε 2 παραγράφους που είναι λες και τις έχουν γράψει από πριν πάνε στο live, εδώ οι ανταποκρίσεις είναι μια χαρά γενικώς.

Δεν ήμουν στην συναυλία, οπότε δεν μπορώ να έχω άποψη.

Μια γενική άποψη μόνο:
Όσες συναυλίες έχω δεί από εξώστη, τις έχω ευχαριστηθεί. Όσες έχω δεί από πλατεία, οι περισσότερες είχαν μέτριο ή κακό ήχο. Δεν έχω βρεθεί όμως στην ίδια συναυλία και στους 2 χώρους για να συγκρίνω αν όντως παίζει ρόλο. Αυτό σαν γενική παρατήρηση.

Μια πιο ειδική παρατήρηση: μπορώ να θυμηθώ 2 συναυλίες στον ίδιο χώρο με καλό ήχο. Machine Head και Fates Warning (MH ήμουν πλατεία, FW ήμουν εξώστη). Όταν η ίδια μπάντα έχει κάνει συναυλία στον ίδιο χώρο με καλό ήχο, 2 πραγματα μπορούν να συμβαίνουν:

  1. εξοπλισμός μαγαζιού θέλει αλλαγή
  2. ηχολήπτης καλός/κακός
    Βέβαια δεν είναι τυχαίο ότι ο ηχολήπτης είναι στην εξώστη από την άλλη.

Στο Κύτταρο είναι κάτω. Επίσης, οι περισσότεροι κάθονται κάτω, οπότε εκεί έχει σημασία να είναι καλός ο ήχος.

1 Like

my thoughts exactly…το έγραφα τώρα σε σχόλιο φίλου. Αν ο άλλος περίμενε να φτιάξει τον ήχο μόνο απάνω που βρισκόταν ίσως εν αγνοία του (δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο) γαμούσε ακόμα περισσότερο τον ήχο κάτω

μα το πρόβλημα είναι αυτό, δε περιμένει τίποτα :frowning:

παντα παιζει ρολο το μερος που βρισκετε καποιος.πχ.blind guardian καγγελο αριστερα.και δε ξεχωριζες ποιο κομματι ειναι απο τη βαβουρα.καλυτερη θεση ειναι κεντρο στο υψος της κονσολας.και κατα δευτερον αμα εχεις ηχοληπτη απο τα lidl τη ηχο να φτιαξεις και οταν λεμε για μπαντες που εχουν απαιτησεις στο ηχητικο κομματι.

Οι μπάντες που έχουν “απαιτήσεις”, να φέρνουν δικό τους ηχολήπτη. Εντάξει, να είμαστε σωστοί, δε φταίει πάντα και για τα πάντα ο εκάστοτε ηχολήπτης του εκάστοτε μαγαζιού.

ο,τι και να φέρουν εάν κάνουν τουρ χωρίς δικό τους εξοπλισμό , ρισκάρουν συχνά . Το σωστότερο που ειπώθηκε είναι ότι το αποτέλεσμα είναι συνδυασμός εξοπλισμού / soundcheck / ηχολήπτη / χώρου

Προφανώς δεν είναι βολικό να κουβαλάς ενισχυτές & καμπίνες εάν δεν είσαι πολύ μεγάλο όνομα , που έχεις και οικονομική δυνατότητα και προσωπικό …

Έτσι όπως έχει εξελιχθεί η τεχνολογία, είμαι σίγουρος ότι μπάντα επιπέδου Fates έχουν εξαιρετικά πετάλια & εφε . Αλλά αν η “βάση” είναι σκατά, δεν σώζεται . Κάθε μαγαζί πρέπει να έχει τουλαχ. αξιοπρεπείς ενισχυτές/καμπίνες και PA

Ο ηχολήπτης κατά τα λεγόμενα φίλων μουσικών, πρέπει να θεωρείται κανονικό μέλος της μπάντας . Δεν υπάρχει για μένα δικαιολογία " δεν είχαν τον ηχολήπτη τους " , ειδικά οι Fates . Να το πουν οι Need π.χ. να το δεχτώ . Που χωρίς να ξέρω είμαι σίγουρος ότι είχαν δικό τους

Τέτοια φαινόμενα με κακό ήχο σε λαηβ , είναι ευθύνη όλων. Σίγουρα όχι μόνο χώρου & ηχολήπτη αλλά και μπάντας

Nαι, δεν λέω ότι πρέπει να ειναι καλός ο ήχος μόνο πάνω, αλλά είναι γεγονός πως σε όσες συναυλίες έχω πάει εξώστη(και κυρίως γύρω από ηχολήπτη), ο ήχος ήταν, το λιγότερο, καλός.
Και κύτταρο πάντως που έχω πάει σε μια συναυλία, ο ήχος στο εξώστη ήταν καλός.

Ο ήχος πρέπει να είναι καλός σε ολόκληρο το venue. Τώρα γιατί συμβαίνει αυτή η σκατίλα, δεν το γνωρίζω.