FATES WARNING - Λαρισα Aug 1 All Alive

[SPOILER]Θέλω να φαντάζομαι, ολόκληρο[/SPOILER]

[SPOILER]κατά πάσα πιθανότητα μιλάμε μόνο για το Quietus…
αν και συνήθως παίζουν ενα μεγάλο κομμάτι στον ενκορ…
πριν ήταν το still remains[/SPOILER]

[SPOILER]αν παιζανε μονο το quietus θα γραφανε quietus οχι the ivory gate of dreams. κατι μου λεει οτι θα ζησετε μεγαααααλες στιγμες παιδια!!![/SPOILER]

[SPOILER]Καλα το setlist.com διορθώνει αβέρτα, αλλά ναι…συνήθως γράφει quietus …και όπως είπα πριν, ενκορ βάζουν ενα μεγάλο κομμάτι…άντε να δούμε…[/SPOILER]

Αντε,ξεκιναμε κι εμεις σε λιγο…Καλα να περασουμε!:slight_smile:

Αντε ξεκιναω και γω σιγα σιγα…:p:)

λίγο πριν τελειώσει το [SPOILER]the ivory gate of dreams[/SPOILER], ο Alder παει στον Jarzombek και του κάνει νόημα να δει το κοινό…ο Jarzombek ανασηκώνεται, χαμογελάει, και γνέφοντας στον Alder , λέει ναι . . .

ενδιάμεσα στο [SPOILER]ivory gate of dreams[/SPOILER] και [SPOILER]eye to eye[/SPOILER],ο Alder βλεπει το κοινό να μην αφήνει εδώ και 3 λεπτά την μπάντα να συνεχίζει απο τις φωνές και τα χειροκροτήματα, κρατάει το κεφάλι του και λέει: [B][I]oh my god, oh my god, oh my god…
[/I][/B]

έξω από το allalive ο [B]Deckard[/B] κρατάει το κεφάλι του και με τα δυο του χέρια…

τίποτα άλλο…

[SIZE=“5”][B][COLOR=“DarkRed”]
[B]still remains[/B][/COLOR][/B][/SIZE]

χαιρετίσματα, φιλιά, αγάπες και λουλούδια, σε [B][U]Deckard,diskovolo, Moon_Madness(ευχαριστώ για το cd) και dekay[/U][/B]…!!!

Κοσμο ειχε?

Δε γραφω για τους Fates γιατι τα ειπε ολα ο Crimson…8O8O8O

Αλλα…δεν ξερω ποιος φταιει,ο διοργανωτης(Warcry) η το μαγαζι(All Alive)και δε με νοιαζει!Αλλα ρε γιδια,οταν πληρωνω θελω να απολαμβανω τα αυτονοητα!Ρε &%^$%,δε βαζουν 400 ατομα σε κλειστο χωρο Αυγουστο μηνα [B][U]ΧΩΡΙΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ[/U][/B]!Δηλαδη αν καποιος ειχε προβλημα επρεπε να πεθανει παρακολουθωντας την αγαπημενη του μπαντα?Κι αν δεν ειχε προβλημα,επρεπε να αποκτησει?Τι να πω ρε!Ελλαδαρα,50 χρονια πισω!Παραλιγο να καταστρεφατε μια απιστευτη εμφανιση!Δεν παρακολουθησα Zeus και ειδα μονο 2 κομματια Innosense λογω συνθηκων σαουνας.Καπου στα μισα του set των Fates πρεπει να δουλεψε ο κλιματισμος και σε συνδυασμο με το ανοιγμα των πορτων,αναμεσα στα κομματια,αντιμετωπισαμε και τον κινδυνο της πνευμονιας οντας τελειως ιδρωμενοι!!!Δε θελω να βρισω αλλα το ζηταει ο οργανισμος σας…[-X
Α, και πουστε,ο κοσμος στηριξε το live αλλα εσεις δεν τον στηριξατε…ο νοων νοειτω…:wink:

P.S.:Crimson,που καθοσουνα ρε?

Οι εικόνες που περιέγραψε ο crimson αποτελούν την καλύτερη σύνοψη αυτού που ζήσαμε.

Φανταστικό live, πολύ συναισθηματικό και παθιασμένο και συνάμα άκρως πωρωτικό. Σε θερμοκρασιακές συνθήκες σάουνας που καμία μπάντα του βεληνεκούς των Fates δε θα ζήλευε, οι τύποι τα έδωσαν όλα ανταποδίδοντας στον κόσμο την αγάπη που λάμβαναν καθόλη τη διάρκεια της συναυλίας. Αλάνθαστοι και απόλυτα συγκεντρωμένοι στην απόδοση των αριστουργημάτων που μας έχουν χαρίσει όλα αυτά τα χρόνια, εξέπεμπαν θετικότητα για περίπου 1 ώρα και 40 λεπτά ασταμάτητου παιξίματος.

Για το γελειοδέστατο γεγονός ανεπαρκέστατου κλιματισμού έκαναν πλάκα στη σκηνή και σε κάποια φάση και ο Alder από μικροφώνου (χωρίς ίχνος ειρωνείας). Το πόσο επαγγελματίες είναι φάνηκε στο ότι ενώ έπαιξαν σε ένα χώρο που θα θύμισε στον Matheos εποχές “The Spectre Within” (στην καλύτερη), ήταν σκηνικά, εκτελεστικά και ερμηνευτικά αποστομωτικοί.

Ο κόσμος ήταν όντως συγκλονιστικός και συγκλονισμένος (όπως χαρακτηριστικά ο Deckard στην έξοδο) και μάλλον όχι αδικαιολόγητα.

Κι εδώ κολλάει η πρόσφατη κοινή απορία σε μια κλασική μουσικοκουβέντα με τον Moon_Madness: υπάρχει άλλη metal μπάντα εκτός των Fates Warning που να ξεκίνησε στα early-mid 80s και το επίπεδό της να είναι σήμερα το ίδιο υψηλό με παλιότερα;

Τα είπαν τα παιδιά πάνω κάτω. Παικτικά και συναισθηματικά ένα από τα καλύτερα live που έχω παρακολουθήσει, παρόλο τον μέτριο ήχο και τις θερμοκρασίες θαλάμου αερίων στο Auswitsch.
Αιώνιο respect στους Fates που ούτε παράκμασαν με τα χρόνια, ούτε έγιναν ποτέ δημόσιοι υπάλληλοι και παρόλα αυτά αναρωτιούνται: “Is it passion, or just a profession?”

Cheerz σε Crimson, Dekay, Moon_Madness και Diskovolo!! Την επόμενη φορά ελπίζω να μην βιάζομαι και να τα πούμε παραπάνω.

Τέλος μια αναφορά πρέπει να γίνει και στον τραγουδιστή των Innosense. Απίστευτη φωνάρα,. Και η μπάντα πολύ δυνατή + ότι έπαιξαν διασκευή Conception

Πρωτον : ο κοσμος δεν στηριξε το live οσο νομιζεις!Τα εισητηρια ηταν λιγοτερα απο το αναμενομενο …
Δευτερον : ο κλιματισμος ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΟ ΦΟΥΛ απο την προηγουμενη μερα!Απλα δεν επαρκουσε για τοσο κοσμο τελικα παροτι οι του χωρου διαβεβαιωναν για το αντιθετο.Οποτε δεν μπορουσε κανενας να κανει τιποτα.
Απλα δεν υπαρχει λογος να βιαζομαστε να βγαλουμε συμπερασματα ουτε και να κραξουμε αμεσως.Να τονισω βεβαια οτι εχεις απολυτο δικιο οσον αφορα τις συνθηκες που επικρατουσαν αλλα οχι και να λεμε οτι δεν ειχε κλιματισμο η οτι τον ειχανε κλειστο…

Φιλε Lebowski,αυτο με τον κοσμο δεν το γνωριζω,εμενα μου φανηκε αρκετος επειδη δεν υπηρχαν κενα και ο καθενας ειχε τον ζωτικο του χωρο,δηλαδη θα επρεπε να ημασταν σα σαρδελες?
Το δεν υπηρχε κλιματισμος με τον δεν ηταν επαρκης δεν εχει και μεγαλη διαφορα…με τις λεξεις θα παιζουμε?Το αποτελεσμα ηταν το ιδιο(σαουνα).Απο αυτα που λες,δεν φταινε τα παιδια της διοργανωσης αλλα οι ‘‘υπευθυνοι’’ του μαγαζιου,καλα κανεις και το αναφερεις,αλλα οπως ειπα και στο πρωτο μου post,δεν με ενδιαφερει,εγω πληρωσα το εισιτηριο που μου ζητηθηκε,δεν μπηκα τζαμπα,οποτε εχω δικαιωμα να απαιτω,οχι τιποτα τρελο απλα τα αυτονοητα.

Μην μαλώνετε για τον κλιματισμό…είναι γεγονός οτι ΤΟΣΟ ιδρώτα δεν εχω ξαναδεί στην ζωή μου…αλλά είναι θέμα του μαγαζιού, και των δυνατοτήτων αυτών των μαγαζιών…για αυτό το ρωτούσα τις προηγούμενες μέρες
πάντως με περισσότερα εισιτήρια θα είχαμε sold out.μπορεί να ήθελε αλλά 70 ας πούμε…αλλά αν ήταν και αυτοί, πιστεύω θα πεθαίναμε…!!
ότι όσοι και να ήμασταν, ελπίζω να μην έπαθαν ζημιά τα παιδιά που το διοργάνωσαν…στηρίξαμε(όσοι μπορούσαμε), και όταν πιάσω κανένα τζακ ποτ σε λοττο-τζοκερ, το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να αγοράσω ενα οικόπεδο, να φέρω ειδικούς σε ηχο σε χώρο, και να σχεδιάσουν τα πάντα…θα χτίσω,μετά θα φέρω μηχανήματα…και στο τέλος θα φέρω kreator να το ανοίξουν…
ο ήχος ήταν άδικος στον Alder …έστρωσε κάπως απο την μέση και μετά, αλλά και πάλι…και η φάση είναι οτι όταν δεν τον κάλυπταν τα άλλα όργανα, ανατρίχιαζες με την φωνάρα.!! ίσως ήταν τρικ…μην πάθουμε καρδιά, αφού ακόμη και ετσι μιλάμε για ενα live με τρομερή ένταση και πάνω και κάτω απο την σκηνή:D

*στην μέση του the ivory gate of dreams, ο διπλανός μου εχει κάτσει στα 4 και δίνει γροθιές στο πάτωμα με όλη του την δύναμη.!!
**o κόσμος ήταν τρομερός…ακόμη και Matheos χαμογελούσε.! :stuck_out_tongue:
***ο vera ειναι ο τρελός του χωριού, και ο Jarzombek πρέπει να πάει τα τύμπανα του για επισκευή…δεν γινεται, κάτι πρέπει να διέλυσε.!! :smiley: οι κιθάρες…! οι κιθάρες…ΟΙ ΚΙΘΑΡΕΣ λεω.!! άσε δεν λέω…8)
****το να πούμε ξεχωριστά στο κάθε κομμάτι τι νιώθουμε δεν έχει νόημα…άντε βάλε λέξεις σε ένα still remains…δεν στέκει…
*****[B]SylBlashyrkh[/B], πίσω μπροστά από κάτι σκαλάκια, και δεξιά…
******η φωνη των Innosense, ειναι φωνάρα.!!! και η μπάντα ειναι καλή(και κατι παραπάνω), απλά με τον ήχο έπαιζε ενα θεματακι…αλλά φαίνεται οτι μιλάμε για παιχταραδες.!

φήμες αναφέρουν οτι 28χρονος περπατούσε τους δρόμους της λαρισας , τραγουδώντας το Another Perfect Day.!!! ειναι όλα ψέμματα.!! το Through Different Eyes τραγουδούσα.!!

KΚαλύτερα αγόρασε ένα παλιό και φέρε Kreator να στο γκρεμίσουν να μη πληρώνεις και συνεργεία :slight_smile: :slight_smile:

τζοκερ θα εχω πιάσει…θα φτιάξω άλλο…:stuck_out_tongue:

καμιά φώτο θα έχουμε??

αχαχαχαχαχαχαχαχα…τραγουδάω το Another Perfect Day, και εξω από το παράθυρο η γάτα εχει τύχει να είναι αραγμένη να την πάρει ο ύπνος…και εχει τα χεριά στο πρόσωπο λες και κάνει facepalm.!!! χαχαχαχαχα θέλει να μας πει κατι για την φωνή μου?

Σωστός!!!

Ειχα ενα παλικαρι διπλα μου που ειχε τοοοοοοοοσο αγαθη φατσουλα που ελεγα κοιτα να δεις,αυτος μαλλον ειναι ο Crimson!!!:lol:
Εγω καθομουν διπλα στην πορτα,οχι της εισοδου,την αλλη.Στο επομενο live να κανονισουμε να βρεθουμε!:wink:

χαχχαχαχαχα…ε καλά δεν είμαι και παιδάκι…
ναι, να βρεθούμε σε κανενα Live…έπρεπε και χθες, αλλά με τόσους έχασα την μπάλα…

Λοιπόοοοον, η αλήθεια είναι ότι πεθαίναμε από την ζζέστα και τον ιδρώτα αλλά η ικανοποίηση που μας έδωσαν οι fates warning ήταν παραπάνω από…θεϊκή! Αν υπάρχει μόνο ένα συγκρότημα που να καλύπτει τις prog metal ανησυχίες μου, είναι αυτό. Δεν είμαι οπαδός του είδους αλλά ρε γμτ ποιοί άλλοι έχουν βγάλει τόσα απίστευτα κομμάτια και μελωδίες χωρίς να παπαριάζουν με τις κιθάρες και τις συνθέσεις; ε; ε; οι dream theater; :lol::lol: Oι κιθαρίστες έπαιξαν τέλεια και ίσως να ήταν οι μόνοι που ακούγονταν σχετικά καλά. ο alder ψιλοθαμμένος (χμ, ίσως και επίτηδες-κακία!), ο vera φοβερή παρουσία όπως και ο Jarzombek.

Eνθουσιασμός στο έπακρο, σε κάποια φάση πήγα μπροστά για να βρω τα φιλαράκια μου από Βόλο και βλέπω έναν DeKay στην πρώτη σειρά τίγκα στον ιδρώτα και την πώρωση!! Πολύ ωραία η απόδοση του The Ivory Gate of Dreams!!!
Γνώρισα και crimson idol (να΄σαι καλά αρχηγέ) και τα λέγαμε για αρκετή ώρα, όπως και με τον deckard.
So, until the next time…

Living life in still water
Blinded by what we’ve become
YOU get tired of screaming
When you’re not reaching anyone…