Fates Warning

8O 8O 8O 8O 8O Που το θυμήθηκες το MAXIM? :wink:

Απ’ότι φαίνεται μάλλον δεν είχε πάει κανείς σε αυτή τη συναυλία…
Και για να επανέλθουμε στο ζητούμενο του τόπικ, η αγαπημένη μου εποχή της μπάντας είναι 1988-1994. Αν και το καλλιτεχνικό “ζενίθ” της μπάντας ήρθε με το A Pleasant Shade Of Gray!
Όσο αφορά τα πρώτα albums αν δεν ήταν ο Arch στα φωνητικά θα μου άρεσαν πολύ περισσότερο! Η μουσική πάντως είναι αμερικάνικο power υψηλών προδιαγραφών!

Tωρα εχει γινει Ladl … αξεχαστες εποχες εκεινες …

Το Maxim υπήρξε ιστορικός χώρος κατα καποιον τρόπο αφού στον συγκεκριμένο κινηματογράφο ( η κινηματόγραφο όπως λένε στο χωριό μου) ξεκίνησαν τα πρώτα live των πρώτων Ελληνικών Metal συγκροτημάτων μια εποχή που τα ξένα συγκροτήματα μας είχαν καρακλασμένους σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη. Είχα πάει σε ένα Live των Rust και είχαμε περάσει και γαμώ.

Τελικά όντως οι Fates/Sanctuary είχαν παίξει το 89 στο cine Αντζελα στα Πατήσια.

Parallels giati aggizei tin teleiotita. Oso kai na mou aresoun kai alla ayto ta spaei. Apo tin arxh me xri to telos m’aresei anelehta.

Psifizo pleasant shades of grey giati einai katathesi psixis

:metal: Awaken The Guardian και The Spectre Within!!! :metal:

Einai album pou den exw meletisei kala to concept tou. Boreis esy h’ kapoios allws telospantwn na mou to eksigisei?? H atmosfaira tou pantws einai katapliktiki kai akseperasti gia disko twn Fates.

awaken the guardian…o arch εχει φωναρα:) :slight_smile: :slight_smile:
απο τους καλυτερους δισκους,κατα τη γνωμη μου,λυρικου power/epic metal με το matheos να δινει ρεστα…

ΕΤΣΙ ! ! !=D> :metal:

Me ελάχιστη διαφορά PSOG…για προσωπικούς κυρίως λόγους. Είναι και το πρώτο άλμπουμ που άκουσα από Fates και κόλλησα για τα καλά. Αυτή η ατμόσφαιρα που επικρατεί σε αυτό το αριστούργημα πιστεύω ότι ΄χαράσεται στη μνήμη όποιον το ακούει πρώτη φορά.

μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι είμαι ο μόνος που έχει ψηφίσει το The Spectre Within .

E μάλλον όσοι ήμασταν ανάμεσα στο Awaken The Guardian και το The Spectre Within, ψηφίσαμε τελικά το Awaken… :dunno:

Η Arch εποχή είναι love it or hate it περίπτωση. Ακόμη κι εγώ πού είμαι “βαμμένος” οπαδός τους δεν μου πολυαρέσουν τα πρώτα albums λoγω των φωνητικών. Γι’αυτό και όσοι επέλεξαν κάποιο από τα 3 πρώτα τους albums αυτό ηταν το Awaken The Guardian, όπου τα φωνητικά του είναι πιο “προσβάσιμα” Πραγματικά αν σε αυτό το άλμπουμ τραγουδούσε ο Alder θα ήταν σίγουρα το αγαπημένο μου!

Y.Γ. Πού ήσουν “κρυμμένος” τόσο καιρό εσύ; :thumbup:

εγώ ανάμεσα στα δυο προτιμώ το spectre…

Τότε για έχει 1 ψήφο; :-k

Χαχαχαχα! :lol: :lol:
Ένας από τους 2 λόγους που μου αρέσουν οι πρώιμοι Fates είναι ο θεός John Arch! :respect:

Και ένας από τους αρκετούς λόγους που δεν μου αρέσουν οι “εξελιγμένοι” Fates είναι ο Alder… :?

Παρ’όλα αυτά το πιο “επιθετικό” τους άλμπουμ το έβγαλαν με τον Alder (No Exit) :stuck_out_tongue:

Τι να σου πώ ποτέ δεν τη πάλεψα με τον Αrch! :dunno:

Τα αγαπημένα μου albums είναι τα: (με σειρά προτίμησης)

Parallels
Perfect Symmetry
No Exit
Inside Out

Αυτά. :slight_smile:

Γιατι δεν το ψηφιζείς ?

Ειναι σαν να ρωτας πιο δαχτυλο θελεις να σου κοψουν.Ψηφιζω "A pleasant…"γιατι ειναι το πιο “εσωτερικο”,αν και ζοριστηκα λογω του Parralels και του Awaken the Guardian με το οποιο ειμαι συναισθηματικα δεμενος καθοτι ηταν ο δισκος που με εδεσε με τη μπαντα…