Fates Warning

Βασικα, ειμαστε πολλοι…θα βρεις ανετα συμπαρασταση στην τρελα σου 'δω χαμου!!!

Χαιρομαι :D. Η αληθεια ειναι οτι το 1ο τους ηταν ψιλοχαλι αλλα τα 2 επομενα ευαγγελιο ετσι; Και τι φωνη ρε γαμωτο, τι φωνη…

Εγω γενικα ως φανατικος US-powerας, το “Awaken…” το κατατασσω πολυ πιο πανω απο την κορυφη. Το ιδιο και την φωνη του Arch. Αν και γενικα, ποτε δεν μπηκα στην διαδικασια να σκεφτω ποια απο τις δυο εποχες των Fates προτιμω, γιατι ουσιαστικα ειναι αλλη μπαντα, ισως και με αλλο “target group”. Δεν θα μπορουσα να φανταστω εναν Arch στο “Circumstance”, ουτε εναν Alder στο “Exodus”. Και μια που το 'φερε η κουβεντα, μπαινει Spectre και στα καπακια Awaken!!!

Μιλάς σε τύπο με πρώτο άβαταρ Spectre Within. Τα Arch προφανώς τεράστια έπη και τα αγαπάμε, Awaken πατάει κορφές απάτητες και απ’ τις αδυναμίες του γράφοντα, αλλά λίγα λόγια για τα αριστουργήματα με τον Alder μη χεστούμε! :lightsabre:

Το ποιο; :-k

  1. Σωστος

  2. Το “Part VI” του APSOG εννοω…κολλημα απο την πρωτη φορα που ακουσα τον δισκο να λεω τα κομματια με τους τιτλους τους και οχι με το νουμερο του καθε part…

Ω ΜΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΕΧΩ (ΔΙΑ)ΓΡΑΨΕΙ 4 Α Κ Α Τ Α Ν Ο Η Τ Α ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΕ ALDER.
μιλαμε δεν βγαζαν κανενα νοημα.καλυτερα να τα γραφεις και να τα κρατας στο μυαλο σου. σαν γραμματα…

*γουστα ειναι αυτα. ας τα χαρουμε :slight_smile:

Συμφωνώ με κριμσον αλλά χωρίς το γούστα είν’αυτά, γιατί πολύ απλά οποις δε γουστάρει fates με alder, δεν έχει γούστο!!!

ε ενταξει ρε συ. καταλαβαινω γιατι καποιος θα εκοβε φλεβα(με τον κακο τροπο το λεω) με το A Pleasant Shade Of Gray. δεν μπορω να πω οτι δεν εχει γουστο.

Εγώ μπορώ!!!:stuck_out_tongue:

Η πρώτη μου επαφή μαζι τους ήταν μ’αυτόν τον δισκαρο!!!

ετσι! :smiley: και βλεπω στις ψηφους οτι εχει μονο του οσο ολοι οι δισκοι της πρωτης περιοδου. εκει αναπτερωνεται το ηθικο σου για τον ανθρωπο.υπαρχει ελπιδα. εχει περασει και το πιασιαρικο Parallels!

Α δε μ’απασχολεί το θέμα των ψήφων, γιατί όπως είπα και πριν, θεωρώ και τις δύο περιόδους κορυφαίες στο είδος τους!!!

ασχετο. επειδη δεν ειμαι σπιτι μου και θελησα να ακουσω(ακουω τωρα)ολο το A Pleasant Shade Of Gray , ειδα στα σχολια.

[B][I]Μέχρι τάφο.[/I][/B]
skylogiannis
απλο και λιτο :lol:

Νομίζω ότι είμαστε σε θέση να δεχθούμε ότι οι Fates Warning αποτελούν ένα από τα πιο αισθαντικά δώρα που έκανε η Τέχνη στον άνθρωπο - ή, αν προτιμάτε, ο άνθρωπος στον άνθρωπο. Λίγα πονήματα (διαφόρων μορφών τέχνης) μπορώ να σκεφτώ που να προσεγγίζουν την ευαισθησία μας ως είδος με τον καθάριο τρόπο που καταφέρνει αυτό το συγκρότημα να προσεγγίσει τις πιο “μελωδικές”, αν θέλετε, χορδές μας. Όλα αυτά, ως πρόλογος, ίσως δεν είναι κάτι νέο σε όποιον γνωρίζει τα δισκογραφήματα τους - είναι όμως η αρχή του ειρμού της απάντησης γιατί τελικά ψήφισα το “Parallels”.

Ο Βασίλης Ραφαηλίδης έγραψε κάποτε, στα πλαίσια μιας κινηματογραφικής κριτικής, ότι το γεωμετρικό σχήμα του δυτικού πολιτισμού είναι η ευθεία. Εμμονική ως προς τις έννοιες της αρχής και του τέλους, αλλά και την ίδια στιγμή αγνοούμενη μέσα στην παραζάλη της αβέβαιότητας της, η Δύση κινείται ευθύγραμμα και εκτείνεται απεριόριστα, φοβική ως προς το επόμενο σημείο που θα ενταχθεί στην ευθεία της, παράλογα φοβική αφού το σημείο αυτό είναι ολωσδιόλου προσδιορισμένο - ακόμα κι αν η Δύση επιμένει να αγνοεί αυτή της τη γνώση, την επανάληψη της (προσωπικής ή όχι) ιστορίας.

Γεννημένο στη Μέκκα του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού, τις ΗΠΑ, το “Parallels” καταφέρνει κάτι εξαιρετικά σπάνιο: στέκεται απόλυτα ειλικρινές προς τη γραμμικότητα και την απεραντοσύνη του. Η απλότητα του ερμηνεύτηκε και ερμηνεύεται από πολλούς ως “πιασάρικη” ή “εμπορική” - στην πραγματικότητα όμως, το “Parallels” παραδέχεται τη ματαιότητα της ύπαρξης με έναν τρόπο τόσο απόλυτο, που το καθιστά απόμακρο προς τον ακροατή. Ναι, ο ήχος του είναι βατός - πολύ περισσότερο από προηγούμενα ή επόμενα albums των Fates. Την ίδια στιγμή όμως, απεμπολεί πλήρως τον ιντελλεκτουέλ μανδύα που τόσες φορές μεταμφιέζει την τέχνη σε απόμακρα φιλοσοφική και άρα, με ασφάλεια, πιο ξένη απέναντι στον απλό άνθρωπο-ακροατή. Το “Parallels” δεν έχει ανάγκη από κανέναν ελιτισμό ή συμβολισμό. Ούτε από παράξενο λεξιλόγιο στη στιχουργία, ούτε από περίπλοκες μουσικές δομές. Ευθύ στο σχήμα, στον τρόπο και στο σκοπό του. Και κατά συνέπεια, όπως κάθε ευθεία, αιχμηρό στις άκρες του - αυτό είναι.

Το “Parallels” λοιπόν, μέσω της αφοπλιστικής του ειλικρίνειας, μετατρέπεται στον πιο ανελέητο καθρέφτη: όχι αυτόν της ενδοσκόπησης, του οποίου το είδωλο είναι πάντα προσβάσιμο και κοντινό, αλλά αυτόν του εαυτού που ποθούμε να σμιλέψουμε. Το άγγιγμα που καταφέρνουν οι Fates ακόμα και στον πλέον εξοικειωμένο μαζί τους ακροατή είναι τόσο λεπτό που τελικά δεν χαρακτηρίζει κανέναν από εμάς. Ευχόμαστε βαθιά να καταφέρουμε να γίνουμε το κομμάτι του εαυτού που αναγνωρίζουμε μέσα στο “Parallels” - αν βέβαια, έχουμε αφήσει την ευθύτητα του να μας πληγώσει και να στάξει η μπογιά μας μέσα στα νερά του. Στο τέλος του αέναα συνεχιζόμενου δρόμου, όμως, γνωρίζουμε ότι δε θα τα καταφέρουμε. Κινούμαστε παράλληλα προς το υδάτινο, ιδεώδες καθρέφτισμα - και οι παράλληλοι δεν τέμνονται ποτέ. Σχεδόν όπως ο ίδιος ο Matheos βαδίζει την ευθεία που αποτελεί η ζωή του, έξω αλλά και σε απόσταση αναπνοής (δηλαδή…παράλληλα) από την κυκλική αιωνιότητα που του υπαγορεύει το ελληνικό (ήτοι ανατολικό) του γονίδιο.

Δεν παύουμε όμως να οδηγούμαστε… μετέχοντες τη δυτική κουλτούρα, έστω και βιαίως, φοβισμένοι απέναντι στο αύριο αλλά με ασίγαστο πόθο για τον ίδιο το δρόμο, κρατάμε την κενή σελίδα της ύπαρξης με το πάθος μιας απελπισμένης προσευχής.

Έχω βουρκώσει. Υποκλίνομαι…

[COLOR=“White”]…[/COLOR]

8O8O=D>=D>=D>:cry:

για αυτο εσβησα τα 4 δικα μου ποστ. γιατι υπαρχεουν ανθρωποι που τα λενε καλυτερα

Δλδ ποσο στο πετσι σου τα ενιωθες ρε φιλε οταν τα εγραφες αυτα?Μιλαμε για μια απο τις ιδανικοτερες εκθειασεις μπαντας που εχω διαβασει ποσε.Τα σεβη μου!

ωραίος nameless. αν και γενικά δεν αντιλαμβάνομαι το parallels όπως εσύ, αν βέβαια αντιλαμβάνομαι σωστά το πώς το αντιλαμβάνεσαι εσύ. κυρίως, μέσα στο parallels, δε βλέπω την απόλυτη παραδοχή της ματαιότητας της ύπαρξης, γενικά δεν βλέπω κάποιο συμπέρασμα, ούτε κάποια παραδοχή, μου φαίνεται περιγραφικός δίσκος. ή, τουλάχιστον, προσπαθεί να είναι. ο ιδεαλισμός και η γλυκύτητα του matheos πάντως (απόλυτα αυθαίρετα αυτά, πόσο μάλλον όταν υπάρχει και ένα don’t follow me μέσα στον δίσκο, απλώς πάντα αυτή ήταν η εντύπωση που μου έδιναν η μουσική και οι στίχοι του), σπάνε αυτό το περιγραφικό και κάπως κάνουν τη ζηγαριά να γέρνει αλλά, για μένα, προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που περιγράφεις εσύ. υπάρχει ελπίδα, έστω κι αν δεν υπάρχει πίστη, γι’ αυτό ο δρόμος συνεχίζεται, γι’ αυτό το πρώτο βήμα είναι το leave the past behind και το (προσωρινά) τελευταίο το road goes on forever, γι’ αυτό στο εξώφυλλο υπάρχει η ζωή δίπλα-δίπλα με το θάνατο. βέβαια, ίσως το κοριτσάκι βλέπει απλώς και μόνο τη δική του κατάληξη στον γέρο, αλλά υπάρχει και το κουβερλί το οποίο τον σκεπάζει, τα χρόνια που τον σκεπάζουν. και το κουβερλί είναι μπορδοροδοκόκκινο, όχι μαυρογκρί. ίσως το ίδιο παρδαλός να είναι κι ο συνεχής δρόμος!