Fates Warning

Επίσης εάν είσαι ταπί (όπως εγώ) κρατάς το original parallels και αφήνεις την επανέκδοση για αργότερα :stuck_out_tongue:

Αγαπημένο άλμπουμ από fates κλασικά το Parallels και σήμερα ζήσαμε φοβερές στιγμές που το έπαιξαν όλο track by track :smiley: Επίσης μου αρέσουν πολύ και τα άλλα άλμπουμ εκείνης της περιόδου (Νo exit, perfect symmetry και inside out). Ο Alder έχει φωνάρα και συναίσθημα, ενώ ο Matheos είναι η ψυχή του συγκροτήματος. Τα πιο παλιά τους δεν τα έχω ακούσει και δεν έχω άποψη :frowning:

Εντάξει παιδιά θα το ξαναπάρω…οκ…με πείσατε:):!:

FATES WARNING on tour in Europe in Februrary!
After the FATES WARNING already played some selected festival shows in Europe last year to celebrate their re-released classic album ?Parallels?, the U.S. progressive metal icons will finally return back to Europe in February! Jim Matheos and his band mates will be rocking European venues on the following dates:

Feb. 10 - Turock - Essen, Germany
Feb. 11 - Het Bolwerk - Sneek, The Netherlands
Feb. 12 - Bosuil - Weert, The Netherlands
Feb. 13 - De Kelder - Amersfoort, The Netherlands

Support on these shows will come from the Dutch band Sun Caged.

FATES WARNING 2011 Line Up:
Ray Alder (vocals)
Jim Matheos (guitar)
Frank Aresti (guitar)
Joey Vera (bass)
Bobby Jarzombek (drums)

αντε και δισκο8)

[SPOILER]σιγα μν βγαλουν[/SPOILER]

Xθες άκουσα ξανά μετά από πολύ καιρό το FWX. O Αlder δίνει και πάλι ρέστα με τις ερμηνείες του ανεβάζοντας συνολικά το δίσκο. Θέλουμε και νέα δουλειά από Fates… δεν έχει κλείσει ο κύκλος μιας τέτοιας υπερ-μπάντας!!!

:(:(:(:(:(:(:(:(:frowning:

Σαν σάπιος φανμππόης που θεωρώ και τις 10 κυκλοφορίες το λιγότερο σπουδαίες, την καθεμιά για άλλους λόγους, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ο κύκλος νομοτελειακά κοντεύει να κλείσει. Μακάρι να βγω ψεύτης… Όσο καλός και αν είναι ο δίσκος, που θα είναι…

δηλαδη θα βγει καινουργιο?

Το έχει αναφέρει ο Alder σε συνέντευξή του, όμως ό,τι και να 'ναι θα γίνει μετά το καινούριο O.S.I.! Matheos/Moore μαζί με Gavin Harrison στα drums=εγγύηση!

Νταξ’, η γενικότερη φημολογία λέει ότι ετοιμάζουν δίσκο, χωρίς πολλές λεπτομέρειες…

check [U]this[/U]

ενδιαφέρον, αλλά και περίεργο λίγο.

:!:

is this the …new Fates Warning ??

μα τι πίνουν??

Τι σημαίνει αυτό;;;;

Wtf ;;;;

Δεν βγαίνει άκρη.

Οντως πολυ ακυρο αυτο… Μεγαλη μπαντα, καποια στιγμη θελω να ακουσω πιο προσεκτικα πραγματα που δεν ειχα δωσει πολυ σημασια.

Ρε παίδες, μήπως έχω χάσει κάνα επεισόδιο; Το Facebook page των Fates Warning λέει:

[B][U]Members:[/U][/B] Jim Matheos, Ray Alder, Mark Zonder, Joey Vera, Frank Aresti

[U][B]Touring members have included:[/B][/U] Bobby Jarzombek, Nick d’Virgilio, Jason Keazer, Ed Roth, Nick van Dyk

[B][U]Past members:[/U][/B] John Arch, Joe DiBiase, Victor Arduini, Steve Zimmerman

Δεν είχε αποχωρήσει ο Zonder και είχαν τον Jarzombek ως drummer; :-k

Η Wikipedia πάντως λέει άλλα.

Current members

* Ray Alder: vocals (1987−present)
* Jim Matheos: guitar (1982−present)
* Joey Vera: bass (1997−present) Full time member since 2000.
* Bobby Jarzombek: Live drums (2007?present)

Θεωρώ ότι το επίσημο site είναι πιο έγκυρο από την Wikipedia.

Μπορώ πολύ άνετα κι εγώ, κι εσύ και οποιοσδήποτε άλλος, να πάει να προσθέσει ότι μόνιμο μέλος των FW π.χ. είναι ο Βασίλης Σαλέας στο κλαρίνο. Δε σημαίνει ότι θα ισχύει κιόλας…

Με τη διαφορά όμως ότι η Wiki ανανεώνεται συχνότερα. Το line up που ανέφερες είναι αυτό του Parallels reunion και που δεν παίζει να υφίσταται ακόμα. Ούτως ή άλλως, δεν νομίζω να ετοιμάζεται τίποτα καινούριο από Fates, μιας που έχει ο Matheos τα projects του, οπότε δεν θα μου φαινόταν παράξενο να μην έχει ανανεωθεί.

έδιτ: από metal archives:

Jim Matheos Guitars (1983-present)

Frank Aresti Guitars (1986-1996, 2005-present)

Ray Alder Vocals (1987-present)

Joey Vera Bass (1997-present)

Bobby Jarzombek Drums (2007-present)

Στο forum των FW ο webmaster τους έχει αναφέρει το αντίθετο, όπως επίσης και οι Vera και Alder σε διάφορες συνεντεύξεις τους.