Film Noir(1940-1959)

Μπραβο φιλαρακι!!!Μεγαλη ταινιαρα το ‘‘Double Indemnity’’!!!Σου προτεινω να δεις οπωσδηποτε το ‘‘Touch Of Evil’’!!!Απλα αριστουργημα και η ερμηνεια του Welles αξεχαστη!!!

ναι το εχω ηδη και κατεβαινει…μιλαμε για συγχρονισμο!!!:lol::lol:
μηπως εχεις κανα χελπ για υποτιτλους?:-s

Υποτιτλους έψαχνα σαν τρελός εγω κάποια στιγμη όταν την είχα κατεβάσει και δεν έβρισκα πουθενά. Τελικά την είδα χωρίς και αργότερα την νοικιασα και σε dvd που μόλις είχε κυκλοφορήσει στην Ελλαδα.

To '‘Τouch Of Evil’'ειναι απλα αριστουργημα,μπορω να μιλαω ωρες γι αυτην την ταινια!!!Η ερμηνεια του Orson Welles δεν παιζεται!!!Μοναδικο αρνητικο για μενα ο αχωνευτος φασιστας Charlton Heston που μου ειναι αδιαφορος!!!

Το 1952 οι Glenn Ford και η Rita Haywarth ενωσαν ξανα τις δυναμεις τους μετα το ιστορικο ‘‘Gilda’’(1947)και πρωταγωνιστησαν στο ‘‘Affair In Trinidad’’.Αυτην την ταινια ειδα σημερα και θα ηθελα να πω δυο λογακια.Ο Glenn Ford τυγχανει να ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους ολων των εποχων και για αλλη μια φορα αποδεικνυει ποσο μεγαλος ειναι!!Η εναρκτηρια σκηνη της Haywartη να τραγουδαει το '‘Trinidad Lady’'ειναι φοβερη και σημανε το comeback της μετα απο πολλα χρονια απουσιας.Η ταινια αφορα στην εξιχνιαση ενος φονου,δεν στερειται μυστηριου,suspense και πλοκης,απλα δεν ειναι κατι το εξαιρετικα μεγαλειωδες!Βλεπεται πολυ ευχαριστα,εχει καταπληκτικη μουσικη που σου καρφωνεται στο μυαλο και σιγουρα αξιζει να την βρειτε.

(Φοβερο κομματι που εστω και ορχηστρικα ακουγεται σε ολην την ταινια)

Λοιπον για να κανουμε μια επαναληψη.
Βρηκα την παρακατω λιστα με την οποια συμφωνω απολυτα .Εχω δει και τις δεκα ταινιες και τις συστηνω ανεπιφυλακτα

oπως και αυτην τη λιστα,απο την οποια δεν εχω δει το '‘The Big Combo’'ταινια που ψαχνω χρονια τωρα ,αλλα…

Mολις ειδα το εκπληκτικο '‘The Letter’'με την μεγαλη Bette Davis!Aπιστευτη ταινια,βασισμενη σε θεατρικο του
W. Somerset Maugham.Η ταινια εχει μυστηριο,πολυ καλες και πειστικες ερμηνειες και διακατεχεται απο τη μουσικη του αρχοντα του ειδους Max Steiner.

Bump!!!

Ξεσαλωστεεεεε ξανα.Θα επανελθω με προτασεις,εξαλλου οπως λεω κ στην πρωτη σελιδα ειναι το αγαπημενο μου κινηματογραφικο ειδος κι εχω δει απειρα films noirs.
Πειτε προτασεις να ψαξω να βρω ο,τι δεν εχω δει και αξιζει…

Δεν έχω δει ούτε μία ακόμη,αλλά μήπως θες λινκ για το Big Combo? :stuck_out_tongue:

ΒΙG COMBO!!!
Το ψαχνω χρονια ρε φιλε.
Καλα ε,αμα στειλεις link για '‘Big Combo’'με μια απο τις καλυτερες σκηνες στην ιστορια του noir και με θεο Richard Conte μεσα,θα γινω ΠΑΟΚΤΣΗΣ φιλε!!!:smiley:

Τούμπα προλαβαίνεις να ρθεις σήμερα??

Κι εκεί η φάση Noir θα ναι! :stuck_out_tongue:

ΠΑΟΚΑΡΑ,ρε.
Ε,μην ακουσω κανεναν να λεει κακη κουβεντα για την ΠΑΟΚΑΡΑ.
Θα τον σκισω

‘’[B]The Mask of Dimitrios[/B]’’(1944) του [B]Jean Negulesco[/B]

Μετα τα horror και τα crimies των 80’s,να πω την αληθεια επιθυμησα τα αγαπημενα μου films noirs και ετσι απο αυτη την εβδομαδα ξεκιναω αφιερωμα στο ειδος,αλλα και σε καποια horror movies της εποχης αυτης!Το ‘’[B]Mask Of Dimitrios[/B]’’ μου ειχε ξεφυγει τοσα χρονια και ειπα επιτελους μια κ το βρηκα να το δω.Η ταινια με γυρισματα και κυνηγητα σε όλα τα Βαλκανια και την Κωνσταντινουπολη,είναι μια ιστορια μυστηριου με προδοσιες,φονους,κατασκοπια,μοιραιες γυναικες και σκοτεινες προσωπικοτητες.Η ατμοσφαιρα της πολύ καλη πραγματικα και σιγουρα την παρασταση κλεβει ο παντα κορυφαιος Peter Lorre.Μπορω να πω ότι αυτή η ?παλιακη? αισθηση που βγαζει το film με τους γραφικους,αλλα κομψοντυμενους και παντα σε επαφη με τον καλο κοσμο,αστυνομικους, είναι οντως πολύ intriguing.Ο Δημητριος είναι ένα παλιομουτρο που επιτηδευεται με ό,τι σκοτεινο και παρανομο μπορει να φανταστει κανεις και ο πολυταραχος βιος του σαγηνευει έναν συγγραφεα αστυνομικων διηγηματων να ψαχτει ανα τας Ευρωπας με το ατομο του,μολις ο Δημητριος βρισκεται δολοφονημενος σε μια παραλια του Βοσπορου.Απο εκει και μετα το μυστηριο και η αγωνια παιρνουν τη σκυταλη και ο ρυθμος ολοενα αυξανει και καλπαζει,ενω εμεις απο την αλλη χανομαστε μεσα σε έναν μυστικο film noir κοσμο απιστευτης απολαυσης!!!Επιδεξια σκηνοθεσια από τον [B]Jean Negulesco[/B] και να προσθεσω ότι το βιβλιο του αρχοντα της ??μαυρης λογοτεχνιας?? [B]Εric Ambler[/B],το εχω διαβασει και είναι πολύ καλο και καποτε κυκλοφορουσε από τις γνωστες στο ειδος Εκδοσεις Παρατηρητης οι οποιες εδω και χρονια εχουν κλεισει!!!

To Notorious αριστούργημα (γενικά ό,τι έχει κάνει ο Grant λέει). Και το Mask of Demetrios το έχω δει.

Προσωπικά αγαπημένο το Key Largo με Bogart, Bacall (ω ναι) και τον Εdward G. Robinson στο ρόλο του “κακού”. Άσκηση πάνω στην ηθική το έργο, με τον Bogart να πρέπει να πάρει σημαντικές αποφάσεις, αντιμέτωπος με μια συμμορία γκανγκστερ και εγκλωβισμένος στη σε ένα ξενοδοχείο.

Hey, ωραίο τόπικ ρε ! Δεν ήξερα ότι υπήρχε. Έχω πολλές που θέλω να δω.

Ψήθηκα για το Key Largo που λέει ο αποπάνως.

[SPOILER]Έρχεται εξεταστική και ίσως βάλω στο πρόγραμμα να βλέπω καμια ταινιούλα να ξελαμπικάρω.[/SPOILER]

Key Largo φοβερο και γενικοτερα ο,τι εχει περιλαμβανει το διδυμο Bogart/Bacall

Από 31/5 στους σινεμάδες το key largo λέει. Συντονίσου :smiley:
http://athinorama.gr/cinema/newsroom/?edtid=19626

Δεν το χάνω με τίποτα.

νομίζω ότι είναι πιο ωραία εποχή για τέτοιες ταινίες τώρα. έριξα μια επανάληψη στο θρεντ και νομίζω ότι πρόσεξα μια παράλειψη εκ μέρους μας…

Witness For The Prosecution

Μπορεί να μην είναι ο ορισμός του ατόφιου film-noir, αλλά χωράει σε αυτό το θρεντ πιστεύω. Το αρχικό σενάριο είναι από βιβλίο (και θεατρικό νομίζω) της Agatha Christie, το οποίο και διασκεύασε ο σκηνοθέτης Billy Wilder. Η ίδια η Agatha Christie έχει δηλώσει πως αυτή η ταινία είναι η καλύτερη μεταφορά της δουλειάς της στον κινηματογράφο. Όλη η ιστορία εκτυλίσσεται μέσα στο δικαστήριο (αν θυμάμαι καλά γιατί έχω και χρόνια να την δω), το οποίο σημαίνει ότι η ταινία έχει κερδίσει από τα αποδυτήρια (ταινίες με δικαστήρια και υποβρύχια είναι σίγουρο στοίχημα :P). Το στόρυ έχει αρκετές ανατροπές και αυτός ο θεούλης κλέβει την παράσταση.

Είχε 6 υποψηφιότητες για όσκαρ, αλλά δεν πήρε κανένα. Να σημειωθεί ότι βγήκε την ίδια χρονιά με το 12 Angry Men, το οποίο επίσης δεν πήρε κανένα όσκαρ. Χάσανε και τα 2 το βραβείο καλύτερης ταινίας και σκηνοθεσίας από το The Bridge on the River Kwai, που σάρωσε εκείνη τη χρονιά…

Χμ…Διαβασα τις πρωτες 2-3 σελιδες, δεν μου λενε καν κατι οι ταινιες αυτες. Μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως προσδιοριζει ο ορος “film noir”? Ειναι ειδος ταινιων (οπως για παραδειγμα οι κωμωδιες ή οι περιπετειες), ειναι χρονικος προσδιορισμος και αναφερεται σε ταινιες της περιοδου 1940-1958 ή κατι αλλο? Επισης, θα ηθελα να αναφερει κανεις μερικα ονοματα χαρακτηριστικων ταινιων και/ή ηθοποιων/σκηνοθετων του ειδους, ειδα διαφορα αλλα δεν ξερω ποια ειναι τα “βασικα”.

Για πειτε.