Firefox vs Chrome vs Opera vs IE vs Safari

Συγκριτικά με τον Chrome, o Firefox είναι πιο αργός και στο rendering σελίδων και για να ανοίξει.
Δεν νομίζω ότι σέρνεται, αλλά μια διαφορά αισθητή στην ταχύτητα υπάρχει.

να ρωτήσω, αν μια σελίδα ανοίγει 1 sec αργότερα είναι τόσο σπουδαίο? επειδή βλέπω ποστ για ταχύτητα και ταχύτητα…:-s:-s

Είμαι με ff εδώ και καιρό. Δοκίμασα τον chrome, μου φαίνεται πιο γρήγορος αλλά δε μ’αρέσει ρε γαμώτο. Πολύ μου φταίει ότι δεν υπάρχει αυτό το βελάκι στα δεξιά του address bar που παίζεις με τα αγαπημένα (το χρησιμοποιώ φουλ). Συνεχίζω με αλεπού…

Kαι σιγα μην κανει και ενα δευτερολεπτο παραπανω. Για τέτοιες διαδικασιες και αυτό πολύ είναι.

Opera ρεεε. Γιναμε 3.

Δωστε ευκαιριες σαυτον τον υπερbrowser (θελει λιγο χρονο για να σε κερδισει ομολογουμενως) που παταει κατω τους υπολοιπους σε θεματα απλοτητας, ευχρηστειας, πρακτικοτητας και φυσικα το σημαντικοτερο ολων γρηγοραδας. Η μηχανη του ειναι ετη φωτος μπροστα. Οτι “εξυπνο” feature υπαρχει σημερα σε chrome και firefox και ψαρωνει τον κοσμο υπηρχε σε Opera καιρο πριν (καλυτερο παραδειγμα απο το speed dial δεν υπαρχει). Σε καθε δεξι κλικ θα βρεις καποια επιλογη που θα σε σωσει απο πολλα περαιτερω κλικ. Ουσιαστικα updates παντα, οχι ξεπετες. Οτι καλο plug in εχει ο firefox ο Opera το εχει biuld in στην default εκδοση χωρις να κανει δεκα ωρες να ανοιξει. Πραγματικα ειναι τοσα πολλα αυτα που μπορω να γραψω για οπερα. Εχει τα παντα και συμφερει.:slight_smile:

ΑΑ! και αμα δειτε κανα καινουργιο funtion τυπου “tab stacking” ή “firefox turbo”, στην εκδοση 4 τοτε θα ξερετε οτι εχει ηδη υλοποιηθει αρκετους μηνες πριν, αλλου… as always :p:wink:

Υπερβολικός ήμουν και εγώ, για να δείξω πως και ένα δεύτερο να ήταν σιγά. Πιστεύω ο καθένας διαλέγει browser για διαφορετικούς λόγους και αυτό δεν είναι η ταχύτητα. Δεν πιστεύω κανείς να καταλαβαίνω τα msec…Τώρα addons, επιλογές, εμφάνιση είναι αυτά που κοιτάζουν οι χρήστες. Τέσπα.

O Firefox αρχισε να μου κρασαρει τελευεταια, ειδικα στο Φασεμποοκ και κοιταξα προς Κρομε. ΜΠορω να πω οτι ειναι αρκετα γρηγορος, και εχει σχετικα ιδιο κονσεπτ με Σαφαρι

Σωστός, το’χα ξεχάσει, πολύ πρακτικό, όπως και τα sessions, όπου αποθηκεύεις το σύνολο των tabs που έχεις ανοικτά, ώστε αν τα κλείσεις οποιαδήποτε στιγμή να μπορείς να τα επαναφέρεις (μη με κράξετε αν υπάρχει και αλλού, αλλά στον όπερα είναι παρόν εδώ και πολλές εκδόσεις)

Δεν έχει σημασία ποιος θα κάνει κάτι πρωτοποριακό αλλά αυτός που θα έχει την καλύτερη υλοποίηση.

Για παράδειγμα στον firefox μπορείς να μετακινήσεις τα tab δεξιά-αριστερά αλλά είναι τόσο χάλια που είναι πρακτικά άχρηστο feature. Στον chrome η ίδια λειτουργία είναι απίστευτα ομαλή.

Tab mix plus

Tab Mix Plus enhances Firefox’s tab browsing capabilities. It includes such features as duplicating tabs, [B]controlling tab focus[/B], tab clicking options, undo closed tabs and windows, plus much more. It also includes a full-featured session manager

Με εξαίρεση το bold που δν ξέρω τι είναι, τα παραπάνω υπάρχουν στη βασική έκδοση του opera εδώ και πολλές εκδόσεις και λειτουργούν άψογα. Δεν μπλέκεις με add-ons (εντάξει τα add-ons είναι η δύναμη του ff, αλλά καλύτερα δν είναι να βρίσκονται στο βασικό πακέτο?) και κάνεις τη δουλειά σου όμορφα κ ήσυχα, εγκατάσταση του opera στο pc, config 1-2 λεπτά και τέλος.

+private tabs που προσφέρονται στον opera, +tab stacking

Πάντως δε θέλω να μπω στην κουβέντα του ποιος είναι ο καλύτερος browser, απλά θεωρώ πως ο όπερα είναι κάπως αδικημένος, αυτό είναι όλο

Χρησιμοποιω ff εδω και χρονια,ειμαι ευχαριστημενος και δεν βρισκω καποιον λογο για να αλλαξω :slight_smile:

Αυτη την μαλακια που τρωει μνημη οπως ο καμπαμαρου τις μακαροναδες,το
plugin container θα το βγαλουν απο τον νεο FF ?

Λοιπον, για να τελειωνει αυτη η ιστορια ποιος αντιγραφει ποιον.

Καταρχας, αν κατι ειναι καλο και δουλευει σωστα, δεν βρισκω λογο να μην το αντιγραψει καποιος.Ντροπη ειναι?

Κατα δευτερον, τα tabs τα εισηγαγε 1η φορα ο firefox.Οπως και τα addons.Βεβαια κανεις δεν λεει για αυτα οτι τα αντεγραψε ο chrome.Οοοοοχι.Μονο ο φφ αντιγραφει.Αυτο για οσους λενε οτι ο chrome ειναι πρωτοπορεια.

Τωρα οσοι λενε οτι μια χαρα ειναι ο φφ, ή τρεχουν σε 686 ή σε sata 1 δισκο.

Για να προλαβω τον nihilist, εχω i7 και ναι, ο ff εχει αισθητη διαφορα αποκρισιμοτητας.Αργη εκκινιση, αργο rendering σελιδων.
Θα μου πεις τωρα για καποια msec?Ναι, αλλα οταν κανεις browsing με τις ωρες, αυτο μετραει.

Ελπιζω οταν βγει ο φφ4 να γαμαει, γιατι μου χει λειψει, θελω να φυγω απο το chromium :stuck_out_tongue:

ΥΓ, οσοι εξυμνειτε το google sync, υπηρχε απο πιο πριν το foxmarks. :slight_smile:

fixed :wink:

Όσο για το google sync και το foxmarks, ναι υπάρχουν ένα σωρό addons που κάνουν την ίδια δουλειά αλλά για ποιο λόγο να χρησιμοποιώ addon εφόσον ο browser που χρησιμοποιώ κάνει την ίδια δουλειά?

Εχεις δικιο για την οπερα, αλλα και παλι καποιον αντεγραψε ο κρομ.

Και ναι, μακαρι καποια addons να τα χε ενσωματωμενα ο ff, αλλα τι να κανουμε?

Μην ξεχναμε πως μεχρι να γινει port το adblockplus του φφ, ο κρομ ηταν πολυ χαλια σε αυτον τον τομεα.Επισης, δεν εχει κατι αντιστοιχο για noscript, ωστε να απενεργοποιεις javascript οποτε θες, κατι πολυ σημαντικο στο θεμα της ασφαλειας.

Κυκλοφόρησε ο firefox 4, σε λίγες ώρες θα ανέβει και επίσημα.

Για όσους βιάζονται: Αγγλική και ελληνική έκδοση για windows.

Όλες οι εκδόσεις εδώ

Τελική έκδοση? Άντε να δούμε πως θα είναι. Βέβαια θέλω να δω πρώτα αν υποστηρίζονται τα add ons που έχω. Ίσως περιμένω κιόλας λίγο να βγουν τα updates.

Άλλο ένα θετικό του chrome είναι οτι ενσωματώνει το flash και είναι και sandboxed.

Επίσης Google patches Flash vulnerability in Chrome, leaves other browsers hanging

Υπάρχει ένα exploit στο flash το οποίο ακόμα δεν έχει patchαριστεί (info)

Mιας και το εβαλα να πω γι’αυτα που ειναι εμφανη με πρωτη ματια.

New In Firefox 4.0:
* Tabs are now on top by default on Windows only - OSX and Linux will be changing when the theme has been modified to support the change.
* On Windows Vista and Windows 7 the menu bar has been replaced with the Firefox button.
* You can search for and switch to already open tabs in the Smart Location Bar
* New Addons Manager and extension management API (UI will be changed before final release)
* The stop and reload buttons have been merged into a single button on Windows, Mac and Linux.
* The Bookmarks Toolbar has been replaced with a Bookmarks Button by default (you can switch it back if you’d like).

Αυτο με τα tabs και τα Stop & reload κουμπια δεν ειναι και τιποτα το φοβερο.
Το Firefox κουμπι ειναι αρκετα ευχρηστο και βολικο.
Το addons manager ειναι αρκετα ωραιο,το Smart location bar δεν μου ειπε τιποτα
ενω το κουμπι για τα Bookmarks ενω το δειχνει οταν κανεις customize δεν υπαρχει οταν
ο browser λειτουργει.
Γενικα θελει λιγο ψαξιμο με το τι θες να δειχνει και τι οχι και μπορει να παρει διαφορες μορφες.