Firewind-Immortals

τελικα για αλλη μια φορά, ουδεις προφητης στον τόπο του…

Τα ειπα και στο thread της μπαντας,περιληπτικα,καλος δισκος το immortals,τον προτιμω απο few against many,days of defiance,κυριως στην παραγωγη,βεβαια δεν συμμεριζομαι τοσο καποια διθυραμβικα reviews που μιλανε για τον καλυτερο δισκο τους κλπ,concept δισκος.

Τι δεν μου αρεσε,καποια λιγα πληκτρα του bob σε 2 η 3 κομματια,η χροια του Henning Base σε αλλους θα αρεσει,ενω αλλοι θα ηθελαν τον Apollo που βγαζει στο στουνιο περισσοτερο feeling,αλλωστε αυτος ζητησε να φυγει,δεν τον εδιωξε ο Gus G.

1 Like

Πιο kitsch heavy power δισκος δεν εχει βγει απο Ελλαδα στο εξωτερικο. Ηλπιζα οτι οι solo παπαριες του Gus G δεν θα περνουσαν στους Firewind…

που και που πιάνει το αυτί μου κάποια ενδιαφέρουσα μελωδία αλλά ο δίσκος δεν μου αρέσει συνολικά

Καλή παραγωγή, όμορφος ήχος κιθάρας και καλό παίξιμο ( gus g είσαι αφού )

Ακούστηκε και δεν θα ξανακουστεί

1 Like

Δεν ανακάλυψε την Αμερική ο δίσκος, αλλά είναι μια χαρά στα αυτιά μου. Και ο ΚΙΜΙ έχει δίκαιο, η χροιά του Basse είναι δίκοπο μαχαίρι, αλλά εμένα μου κάνει. Και οι κιθάρες μαμάνε εύκολα…

2 Likes

Συμφωνώ με @KIMI και @toxikos απόλυτα. Ο δίσκος έχει κάποια πολύ καλά τραγούδια και κάποια άλλα πιο μέτρια. Το πρόσημο είναι σίγουρα θετικό.

ps: Γενικά τώρα θα μιλήσω και όχι για τους Firewind. Έχω ακούσει διάφορες αιτίες όταν κάποιος δίσκος δεν είναι καλός. Πχ μέτριες συνθέσεις, αδύναμη παραγωγή, αναμάσημα, αντιγραφή του παρελθόντος, βαρετός δίσκος, δεν αρέσει η φωνή του τραγουδιστή κτλ. Αλλά θάψιμο δίσκου επειδή… είναι κιτς(!!!) πρώτη φορά ακούω. Ότι βάζεις δηλαδή το CD να παίζει, ακούς το Rise from the Ashes και σκέφτεσαι “μα τι κιτσαριό τραγούδι είναι αυτό”. Στο οποίο τραγούδι παρεμπιπτόντως το solo του Gus G στην ηλεκτρική γ@μάει.

1 Like

Oπως παρα πολυ σωστα αναφέρθηκε, ο δισκος δεν ανακαλυψε την αμερικη αλλα ειναι και μια χαρά επίσης. Η παραγωγη πολυ καλη, τα κομμάτια ακούγονται ευκολα ξανα χωρις να βαρεθεις (γενικα) και σιγουρα ειναι απο τις καλες κυκλοφοριες του γκρουπ.
Οσο για τον νεο τραγουδιστη θεωρω οτι “δενει” καλυτερα με την μουσικη των firewind. O Apollo ειναι εξαιρετικος τραγουδιστης αλλα στα δικα μου αυτια και πολλων αλλων, μαμουσε τα , κατα τα αλλα , αψογα τραγουδια του γκρουπ υποβαθμιζοντας κατα πολυ την δυναμικη τους! Δλδ ακουγες εισαγωγη γ@ματη με ριφαρες και μπαινοντας ο Αpollo εριχνε κατευθειαν το κομματι. Δεν εφταιγε αυτος , απλα ηταν λαθος η συνταγη…

Ειναι πολυ περιεργο πάντως το γεγονος οτι το συγκροτημα , εκτος των μεσων κοινωνικης δικτυωσης, ιντερνετ κτλ. δεν εχει κανει ενα σοβαρο event για την προωθηση του. Π.χ. η 1η επισημη ακροαση στο dizzy dolls στην Θεσ/νικη ηταν σαν να ηταν μια συνηθισμενη ημερα στο μαγαζι (το οποιο και ηταν κατα το 1/4 γεματο…) , το γκρουπ περασε , ειπε 2 κουβεντες και αντε γεια… Μαλλον φαινεται οτι ο gus δεν πονταρει και πολλα στο Ελλαντα, ισως γιατι οπως ειπα κ στην αρχη ουδεις προφητης στον τοπο του…

Το “ουδεις προφητης στον τοπο του” δεν το καταλαβα ουτε την πρωτη φορα και λεω να ρωτησω, πριν γραψεις κανα “α ρε ελλαδα που τρως τα παιδια σου”, θεωρεις οτι στην ελλαδα οι firewind δεν εχουν-ειχαν την αναγνωριση που τους αξιζει, αληθεια τωρα;

Για τα events προωθησης που λες, θα πανε στα παμπλικ αθηνας και θεσσαλονικης. Ο δισκος μια χαρα κριτικες πηρε, ακομα και το παναθλιο βιντεο του κατσιονι εχει καλα σχολια σε γιουτουμπ και φμπ, για μπαντα που εδω και 4 χρονια υπηρχε-δεν υπηρχε και φαινοταν οτι ο ιδιος ο gus την εβαλε σε 2η μοιρα δεν ξερω τι περιμενες, release party για τον δισκο στο τερα βαιμπ;

Ναι, θεωρω οτι το γκρουπ δεν ειχε/εχει την αναγνωριση που του αξιζει βασει ποιοτητας αλλα ισως και να μην φταινε και οι ιδιοι οπαδοι γι’αυτο. Η προακροαση που ανεφερα ήταν ενα απο τα παραδειγματα της απολυτα ερασιτεχνικης παρουσιασης της δουλειας τους. Δεν ξερω τι θα γινει στα Public, αναφερομαι απλα σε ενα γεγονος που ημουν παρων.

Ενα αλλο παραδειγμα του “ουδεις προφητης” που εγραψα ειναι η χαμηλη προσελευση του κοσμου στα live τους τα οποια και καποιες φορες , δεν ξερω γιατι, ειχαν σχεδον ανυπαρκτη προβολη/διαφημιση…

Το βιντεοκλιπ με τους 300 δεν ειναι kitsch δηλαδη; Η πρεπει να εχει ενα καλο σολο ο δισκος για να τον πεις καλο; Για να ξερω ρωταω.

Καλα τα λες αλλα ποιος σε ακουει; Δεν εχουν νου. Εξισωνουν ονομα με ποιοτητα αυτοματα.
Εδω εχουν βγαλει τον Ozzy βασιλια του metal. Δεν εχει γραψει μισο τραγουδι στην ζωη του.
Μπεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Δεν είναι ο βασιλιάς του μέταλ, είναι ο πρίγκηπας του σκότους, μπερδεύεσαι.

Κι αν δεν έχει γράψει ούτε μισό τραγούδι, χεστήκαμε.

fixed