Firewind

κάτσε ρε ,οι δράγονφορς αποτελούνται από άτομα καμμένα ο καθένας με το όργανο του.Εχουν λιώσει ώρες χτίζοντας μόνο τεχνική.Αμα δεις τ τραγούδια τους αποτελούνται από 5-6 σόλο(όλα στο ίδιο μοτίβο) και διπεταλιές στο φουλ.Εντάξει ακούγονται και χαζοχαρούμενες μελοδίες μην πεις ότι αυτο είναι πάουερ:p

Εγω δεν μπορω να κανω αυτο που κανει η Εφη Θωδη => ειναι θεα.

Ε,και τι σημαινει οτι ειναι καμμενοι?Ακουσε με οτι ειναι 5-6 σολος μεσα σε ενα τραγουδι τι σημαινει?Δηλαδη αμα το εκαναν οι μεταλλικα,θα σας πειραζε?Και θα μου πειτε τωρα,σιγα μην το εκαναν οι μεταλλικα,αυτοι ειναι καλοι. ή κατι παρομοιο.(:))Και δεν εινα ιχαζοζαρουμενες μελωδιες.Ειναι μελωδιες.Και να αυτο ειναι παουερ.

Που να ακούσεις και Lost Horizon/Sabaton δηλαδή. Τότε μιλάμε για εξωγήινο power8)

Μμμμ,δεν τους εχω ακουσει…

ευτυχως…Μουαχαχα

κοίτα να σου πω την αλήθεια δεν έχω ακούσει πολύ πάουερ,αλλά από αυτά που έχω ακούσει δεν μου φαίνονται οι δράγονφορς κάτι το ωραίο,απλά έχουν εξωπραγματική τεχνική:D,και που λες για μετάλλικα δεν θα μου άρεσε,οι μετάλλικα δεν έχουν τ πολύ τεχνικά σόλος,αλλά έχουν ωραία.Πες μου ένα σόλο από δράγονφορς που σου έχει μείνει,εμένα κανένα,ενώ από μετάλλικα ρε τ πάντα σου μένουν:D

Παρεξηγησες.

Τους βρισκω αρκετα συμπαθητικους τους Dragonforce.
Μαλιστα, ο δισκος ‘‘Inhuman Rampage’’ που εχω αυθεντικο μου αρεσει παρα πολυ !

Οι Firewind παιζουν power στα 3 πρωτα τους, δηλαδη στο ΘΕΙΚΟ ‘‘Between Heaven And Hell’’, στο εξαιρετικο ‘‘Burning Earth’’ και στο μετριο ‘‘Forged By Fire’’.
Tωρα στα ‘‘Allegiance’’ και ‘‘The Premonition’’ παιζουν ενα συγχρονο μελωδικο hard ‘n’ heavy, αρκετα καλα βεβαια, αλλα ο Apollo δεν πιανει μια μπροστα στον Fredrick…

:wink:

Καταρχας αυτα που λες οτι κανουν,στα live ΔΕ τα κανουν.Συνεπως δεν υφισταται καμια απιστευτη τεχνικη και ταχυτητα,αν δε τα βγαζουν live δεν εχει νοημα,με ενα studio κανω κι εγω παππαδες.Ακομα και να τα καναν ομως δεν ειναι λογικη το “εσυ μπορεις να τα κανεις?οχι?αρα μη μιλας”…

Εγω λοιπον δε τους θεωρω ουτε μεσα στις 20 power metal ενεργες μπαντες αυτη τη στιγμη.Οι συνθεσεις τους ειναι τραγικα ιδιες μεταξυ τους,τα φωνητικα με κουραζουν,γενικα δε βρισκω κατι ξεχωριστο στους Dragonforce ειλικρινα.Τωρα αν κανουν μερικα τρικακια με τη πενα,εχουν ενα τραγουδι στο guitar hero δυσκολο και τετοια δεν μου λεει κατι.Στη power λογω και της πληθωρας συγκροτηματων για να ξεχωρισεις πρεπει η να εισαι μπανταρα και να γραφεις κομματαρες η να τρως τρελο προμο.Οι Dragonforce για μενα εχουν γινει γνωστοι κυριως εξ αιτιας του δευτερου…

Βαρετοι.

εγώ έχω τα 3 τελευταία και έχω παρατηρήσει όσο πάει μαλακώνει ο ήχος τους κ έχουν όλο και λιγότερα σκληρά τραγούδια:D

Ακου τα δυο πρωτα οπωσδηποτε. 8O

Σκετη πορωση. :vibrate:

Τελικα πολλα συγκροτηματα με λαθος δισκους γινονται διασημα. :roll:

Μπορεί τα τελευταία Firewind να είναι φλωροεμπορικοποιημένα, αλλά γαμάνε :D:D:D:D

otinane:Καλα αυτο εχει να κανει με τα γουστα.Αμα σου αρεσαν οι dragonforce θα ελεγες αλλα πιστεψε με.Ε,και ναι θυμαμαι αρκετα τραγουδια των dragonforce.

Night*Sky:Ε,οιπον εχουμε τις ιδιες αποψεις.Συμπαθω αρκετα τους dragonforce.Απλα δεν μου αρεσει αυτο που γινεται.Οσο για τους firewind αυτο εννοω.3 power,2 αλλοειδη.Αν και εγω θα εβαζα και το allegiance ως Power.

Ε,οχι και δεν τα κανουν.Μερικα ισως οχι,αλλα τα περισσοτερα ναι,ή τουλαχιστον ετσι εχω δει.Και γιατι δεν ειναι λογικη το οτι,αφου εσυ δεν μπορεις να τα κανουν μην τους λες αχρηστους.Γιατι το οτι δεν σους αρεσουν ειναι δεκτο.Και καλα κανεις και δεν τους ακους.Μεγεια σου και μαγκεια σου.Απο τα καλυτερα συγκροτηματα της poer ειναι.Αν οχι το 2ο.Το 3ο.Μπορει και το 4ο.Κια παει λεγοντας.Ειναι ομως απο τ ακλαυτερα και αφου δεν σου αρεσουν και δεν αους δικαιωμα σου οχι να τους βγαζεις και αχρηστους ομως.Και μαλιστα γραφουν μεγαλες κομματαρες.Το through the fire and the flames,operation ground and pound,heroes of our time,ειναι κομματαρες για μενα εναν ο οποιος δεν τους ακουει.Και guitar hero δεεν παιζω.

Ε να εδω ειναι που διαφωνουμε με αυτα που λες.

Απο το οτι τους βρισκω συμπαθεστατους και οντως αυτα ειναι κομματαρες, μεχρι να τους βαλω στην κορυφαια 4-αδα του power των 00’s, η διαφορα ειναι χαωδης…:!:

Μα δε τους λεω αχρηστους,απο που το συμπερανες αυτο?.Εγω ειπα οτι τους βαριεμαι,οτι δε τους θεωρω με τιποτα μια απο τις κορυφαιες power μπαντες(δε στο λεω για σπασιμο,αν θες σου γραφω power μπαντες πιο αγνωστες απο Dragonforce που τις προτιμω) κι οτι δε βρισκω μεγαλη διαφορα στις συνθεσεις τους.Το guitar hero το ανεφερα στα πλαισια του promotion και του πως αναδειχτηκαν.

Την αποδοση τους στα live δε τη λεω μονο βλεποντας τα βιντεακια στο youtube,αλλα εχοντας και αναφορες απο φιλους που τους εχουν δει.Αν διαβαζει κανεις αυτο το post και τους εχει δει live ας πει τη γνωμη του.
(Ασε που δεν υπαρχει το “παιζουν μερικα,οχι ολα”.Υποτιθεται οτι ο,τι υλικο γραφει μια μπαντα στο studio μπορει ειναι σε θεση να το υποστηριξει και live.Αλλιως τι νοημα εχει?)

Καλά αμα δε μπορείς να αποδώσεις λάιβ αυτά που γράφεις στο στούντιο τώρα γίνε ψαράς.

Η ροκ/μέταλ είναι κυρίως λάιβ μουσική!

Παντως οταν ειχα δει το '05 τους Dragonforce (support στους Maiden) μια χαρα θυμαμαι οτι επαιξαν…
Νομιζω οτι οσοι λενε οτι οι Dragonforce δεν βγαζουν live αυτα που γραφουν, ειναι υπερβολικοι…

Έχω δει live τους Dragonforce support στους Angra και ήταν πάρα πολύ καλοί -πάντα στα πλαίσια του πόσο καλή είναι η μουσική τους.

Και απο τα παραπανω ποστς καταλαβαινεις οτι οι dragonforce ιναι πολυ καλοι και live.Και ο ξαδερφος μου ειχε παει σε μια συναυλια τους μονο και μονο για το supporting τους turisas(οι οποιοι ειναι φοβεροι),αλλα τελικα αρχισε να ακουει dragonforce μετα απο εκεινη τη συναυλια.

Και οπως ειπα αυτα ειναι γουστα και γνωμες.Δεν ειναι μια απο τις καλυτερες μπαντες επειδη το λεω εγω.Ειναι απο τις καλυτερες επειδη το λεει πολυς κοσμος.Και μην μου πεις τωρα οτι δεν ξερουν απο μεταλ.Και ουτως ή αλλως εκατομμυρια συγκροτηματα προοθουνται μεσω παιχνιδιων πχ.Slayer,Metallica,Lacuna Coil,Kaiser chiefs,Killers…
Και πιστεψε με μια μπαντα δεν γινεται διασημη απο ενα παιχιδι.Γινεται απ οτον κοσμο που την ακουει.Και δικαιωμα σου να μην τους ακους.Καλα κανεις.Και καλα κανεις και δεν εχεις αυτους στη λιστα σου.Αλλα αυτο δεν τους κατεβαζει απο τη θεση τους.

Πιστευω πως η διαφωνια πρεπει να ληξει εδω.Ο καθενας ακουει οτι ακουει.Και ουτως η αλλως το θεμα ειναι για τους firewind,oxi για τους dragonforce:)

Δεν ξερω τι λες εσυ, εγω τους dragonforce στο γκιταρ χιρο τους εμαθα O:)

Και οχι μονο εγω, αλλα εκατομμυρια αλλα παιδια που τωρα αρχιζουν να ανακαλυπτουν την μουσικη που τους αρεσει. Ειδικα στο UK χαμος γινεται με το προμοσιον (πιστεψε με) μπλουζες, συναυλιες και τα ρεστα.

Το γκιταρ χιρο ειναι πηγμενο στο ντραγκονφορς, αυτα παιζουν, αυτα ακουνε, αυτα θα γουσταρουν.

Εχει δικιο ο Παμπκιν.

Τωρα οσον αφορα το παιξιμο, ναι οι ανθρωπο ειναι τεχνιτες με ολη την εννοια της λεξης, ναι ξερουν απο μουσικη, αλλα ρε μπουστη μου, κατανταει μονοτονο (καλα για στιχο δεν συζητω, αλλα γενικα η θεματολογια του παουερ ποτε δεν μ’αρεσε). Τι να το κανεις αμα βαρας στα 200 bpm και να χανεις τη μελωδια…

ανηγουεη


Now playing: My Chemical Romance - You Know What They Do To Guys Like Us In Prison
via FoxyTunes