Firewind

Πολύ καλό συγκρότημα, η Έλλαδα είναι πολυ μικρή για αυτούς, άλλωστε οι συναυλίες και οι δισκάρες που έχουν κάνει τόσα χρόνια το αποδεικνύουν… Νιώθω τυχερός που είμαι μέλος των firekeepers ( επίσημο fun club ) και είχα την ευκαίρια να τους γνωρίσω απο κοντά και να τους δώ live… Rockwave 04’ και στο an. Βέβαια τα τελεύταια χρόνια ειμαί Αγγλία λόγω σπουδών και έχω να τους δώ πολύ καιρό … Που θα πάει όμως κάπου θα τους ξαναπετύχω :smiley: ΄Μέχρι τότε

HEAD UP HIGH και τα μυαλά στα κάγκελα :smiley:

ρε ειστε σοβαροι ??? οι firewind power metal??? ελεος δηλαδη . pop-metal και τα μυαλα στα μιξερ :D:D

όχι και ποπ μέταλ.Εντάξει είπαμε στον τελευταίο δίσκο μαλάκωσαν τρελά αλλά μην το γαμάμε κιόλας

ολα εισαι εσυυυυ
αλλα γηνεσε κομμααααατια

δεν νομιζω οτι αυτο ειναι απο το καινουργιο τους :wink:

Νταξει ρε Sentient, κιεσυ βρηκες να ποσταρεις το πιο εμπορικο χιτακι τους.:stuck_out_tongue:

εντάξει δεν σου είπα ότι δεν είναι εμπορικοί.Έχουν κομμάτια που κατά την γνώμη μου τα έχουν φτιάξει μόνο και μόνο για να πουλήσουν,όπως το Falling to pieces,Mercenary man.Αλλά το γενικό αποτέλεσμα του τελευταίου δίσκου δεν είναι ποπ μέταλ,αλλά πιο ελαφρύ από τα προηγούμενα,αλλά ανέκαθεν οι Firewind είχαν ένα κομμάτι μέσα στο δίσκο τους που ήταν ψιλοεμπορικό όπως το Land of eternity kai Tyranny.Αλλά ποπ μέταλ δεν τους λες

Εμένα πια δε μου αρέσουν ιδιαίτερα οι Firewind, ντάξει καλοί είναι αν τους πετύχω σε κανένα ραδιόφωνο αλλά δε θα βάλω να ακούσω.

Όμως όσοι τους λέτε ποπ μέταλ, ακούστε κάτι από τον πρώτο και καλύτερό τους δίσκο να δείτε πως έπαιζαν τότε

Μanos87 spoke the truth.

Μπορει πλεον οι Firewind να γραφουν πιο μοντερνα και πιασαρικα κομματια, αλλα τετοιο βαρυ και αρχιδατο power metal που επαιζαν στο Between Heaven And Hell, καθως και στο Burning Earth, δεν βρισκεται ευκολα σημερα. :wink:

Ακόμα και στο “εμπορικό” στυλ είναι πολύ καλοί και διατηρούνε τα στοιχεία των 2 πρώτων δίσκων
(οι οποίοι είναι οι αγαπημένοι μου,ακόμα).

Aπλα εγιναν πιο μελωδικοι.

ναι άλλα όχι τόσο ώστε ν τους πούμε ποπ μέταλ:p

Αν το εμπορικο ειναι καλο σαν το προηγουμενο δισκο τους, τοτε ειναι ΟΚ. Δεν ειναι κακο να εκμεταλλευεσαι την ικανοτητα σου να κανεις “εμπορικη” μουσικη…

και επιτελους θα τους δω ζωντανα γιατι κανουν support στους Scorpions που θα ρθουν ΧΑΝΙΑ!! ΓΙΟΥΠΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

4 φορές έχουν έρθει,ακόμα να τους δεις?εγώ τους βαρέθηκα(να τους βλέπω λάιβ):stuck_out_tongue:

Απο που να ερθουν? Αφου παντα εδω ειναι. :stuck_out_tongue:

  • 10000 Οντως δικιο εχεις… Οποιος τους ειχε δει live στο rockwave το 04’ και σε εκεινη την συναυλια στο an, καταλαβαινει - τοτε επαιζαν τραγουδια απο τα πρωτα δυο album τους - Προσωπικα, τα δυο τελευταια album δεν με τρελαινουν . Παρολα αυτα, οι firewind αυτη τη στιγμη μαζι με flesh και christ, ειναι οτι καλυτερο εχει να προσφερει η ελλαδα στον χωρο του metal…

ee? τι εχασα?

ε καλα τωρα προσφατα τους ανακαλυψα…το 2007-2008 περιπου
κ δε μπορω να τρεχω σε αθηνες…ο,τι ερχεται εδω μονο σνιφ

είσαι πολύ τυχερόα αγόρι:p
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=10723

δεν τους ξερω καλα αλλα μ’αρεσει πολυ ο drummer χιχιχι!:p:lol:

Nα κοιταξεις τοτε και τον Μαϊστοροβιτς της ΑΕΚ. :stuck_out_tongue: