Folk / Folk Rock & Country Artists & Albums

Απίστευτη indie folk κομματάρα από το φετινό τους EP (πρωτοκυκλοφόρησε το 2012 σε άλλο EP). Είναι, ας πούμε, για όσους ανατριχιάζουμε με το “Broken Crown” των Mumford & Sons.

Hudson Taylor-Battles

https://www.youtube.com/watch?v=FIAu1U3RKCo (εκτελεσάρα από τα crypt sessions)

[B][I][U]Death Blues - Ensemble[/U][/I][/B]

Jon Mueller (Volcano Choir) - William Ryan Fritch (Vieo Abiungo)

(κυρίως experimental)

χαρντκορας, αλλά δεν λέω οχι σε άλλα ακούσματα…

[B]ΟΚ πάει για τσεκάρισμα[/B] (κι αυτό) :slight_smile:

[B][I][U]Palodine - All the Pretty Wolves[/U][/I][/B]

(americana, rock, indie, folk και southern gothic).Λογικά εδώ κολλάνε.

Big Blood-Double Days II [2015]

Πανέμορφη avant-folk με γυναικειά φωνητικά από το Portland.

Νεοι και ΓΑΜΑΤΟΙ Mumford & Sons. Αρκετα διαφορετικοι απο αυτο που μας ειχαν παρουσιασει στους προηγουμενους δισκους τους.

Villagers - Darling Arithmetic (2015)

Χωρίς να είναι κάτι το ιδιαίτερο/διαφορετικό, είναι απίστευτα χαλαρωτικό και οι ακροάσεις περνάνε νεράκι χωρίς να κουράζει καθόλου.

Μάλλον καλύτερο τραγούδι το Hot Scary Summer

Δεν ξέρω αν βρίσκομαι στο σωστό θρεντ… αλλά θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει μερικά συγκροτήματα, λίγο γνωστά στον χώρο αν γίνεται, που να θυμίζουν τους Rome, Death in June, Current93, The Angels of Light κτλ;

Επίσης, ρίχνοντας μια ματιά από την αρχή στο θρεντ, διάβασα ένα ποστ του Κριςπ για τους Kiss The Anus of a Black Cat που θυμίζουν όλους αυτούς που ανέφερα παραπάνω - εκτός από αυτούς λοιπόν… Α, και να προσθέσω ότι είμαι τρελή και παλαβή για τους Dead Can Dance, αυτά λοιπόν.

Τί λέτε;

Νομίζω πως το ερώτημά σου ανήκει καλύτερα στο goth/darkwave thread.
Ωστόσο δοκίμασε Alarm Agents, τη συνεργασία Boyd Rice με Death in June, Darkwood και το Born Again από Blood Axis.
Όπως και να ‘χει, ντεθιντζούν και κάρρεντ έχουν πολύ μεγάλες δισκογραφίες προκειμένου να πας παρακάτω τόσο γρήγορα, οπότε μείνε σε αυτούς γι’ αρκετό καιρό και μετά προχώρα.

Σ’ ευχαριστώ, ρέηζορ !

Θα τους έχω υπ’ όψιν, αλλά προς το παρόν θα κάνω αυτό που είπες και εσύ.

Και King Dude αν δεν έχεις τσεκάρει ήδη. Αν και Kiss The Anus Of A Βlack Cat είναι οι πρώτοι που μου ήρθαν κι εμένα στο μυαλό.

Τους έχω ακούσει ήδη, γι’ αυτό το είπα. Αα, ωραία ακουστά τον/τους? έχω αλλά δεν έχω ακούσει κανένα κομμάτι. Τέλεια, μαζεύτηκαν μπόλικοι για αρχή… Σας ευχαριστώ όλους! \μ/


βγαλανε καινουργιο ep οι Sad Bastard Book Club
https://sadbastardbookclub.bandcamp.com/
καλο ακουγεται

:roll: καλο κομματι !

All the Pretty Wolves Palodine

που θα βρω στοιχους ?

Virta - Elon Syvä Lempi

1 Like

Two Steps on the Water - God Forbid Anyone Look Me in the Eye

Τώρα με τις καλοκαιρινές βροχές, αυτά τα τρία τραγουδάκια του EP των Red River Dialect είναι ό,τι πρέπει

Ξεκινάει λέγοντας “I had seats in the front row for the Bill Callahan show”

Φαντάζομαι εδώ ανήκει και το πολύπαθο folk metal. Μία επιστροφή από βετεράνους


Και μία καινούργια κυκλοφορία από μία ελπιδοφόρα μπάντα