Folk / Folk Rock & Country Artists & Albums

Ο κακός ο ChrisP δε μας αφήνει :frowning:

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3646

Εσύ το άνοιξες αγορίνα.

Στο θρεντ για τους αγαπημένους εκτός ροκ δίσκους είχα αναφερθεί σε μερικά φολκ bands… Ας αναφέρω για άλλη μια φορά τους καταπληκτικούς Σουηδούς Garmarna…

Πάρτε μια γεύση…

Ωραίο θρεντ :slight_smile:

Τα παρακάτω παλικάρια πιο πολύ προς νεοφόλκ κοιτάνε παρά στο φολκ/ροκ.
Στοιχειωμένες μελωδίες σε ακουστικό φόντο, με πικρά φωνητικά να συμπληρώνουν ένα μελαγχολικό παζλ.
Προτείνεται ολόκληρη η δισκογραφία τους, αλλά εδώ παραθέτω ένα απο τα καλύτερά τους.

Tenhi - Maaäet

Απο τη μερια μου θελω να αναφερω τη Σουηδικη σκηνη(και να ρωτησω παραλληλα αν υπαρχουν αλλοι φανς).
Μπαντες οπως οι Dead Man
Great mammoth
Troubled Horse
The group delusion
Hard bread
The winchester widowmakers
αλλα και οι πιο χαρντ/ντουμ ροκατοι burning saviours και οι θεοι witchcraft…

Υποψην οτι απο κανεναν απο αυτους δεν εχω αλμπουμ δυστηχως λογω οικονομικων δυσπραγιων αλλα εχω λιωσει ωρες στα myspace τους…

Επισης να αναφερω την Μarisa Nadler που εβγαλε και εναν πολυ ομορφο δισκο περυσι στα χναρια της

…ΘΕΑΣ…Της οποιας οποιος δεν εχεια κουσει αλμπουμ να ακουσει παραυτα.

Ελα να παιρνει φωτια το θεμα:D

γμτ!

και σκεφτομουν ν’ ανοιξω θρεντ “σοβαρο Folk και ψιψιψονια”.

:expressionless:

λοιπον.

ειναι οι Wardruna και το αλμπουμ τους λεγεται “Runaljod - Gap Var Ginnunga”, μελη γιοργοροθ.
μια ομορφια το αλμπουμ που δε λεγεται. θα το βρειτε στους γνωστους ρωσους.

Ναι αλλά τι σχέση έχει αυτό με folk rock ρε παλιοχοντρέλα;
εδιτ: α, οr not rock.

Οκ, λοιπόν ο αποπάνω δίσκος είναι δύναμη και να τον ακούσετε όλοι σας λοιπόν!
πρώτο κομμάτι ας είναι το Algir - Stien Klarnar.

να τη, ξεπεταχτηκε απ’ το καβουκι της.

δεν τα λεω εγω, το λαστεφεμ τα λεει.

folk, neofolk, norwegian, ambient, pagan folk

και

Το lastfm λέει άπειρες μαλακιάρες γενικά, δεν το παίρνουμε στα σοβαρά

Για τον δίσκο, δεν είναι αυτό που φαντάζονται ίσως κάποιοι φολκ με κιθαρίτσες ακουστικές και πότσον.
Είναι παραδοσιακή μουσική φτιαγμένη από αυθεντικούς ΝΟΡΒΗΓΑΡΕΣ με παραδοσιακά όργανα και αστείρευτο feeling.

Κλειδώστε το.

Το ξερα οτι θα συμπαρασταθεις:D

Επισης να ανφερω και δυο μεγαλα ονοματα.
Απο τη μια gratedful dead απο τους οποιους κατεχω μονο το aoxomoxoa το οποιος δεν μου κανε και ιδιαιτερη εντυπωση για να πω την αληθεια ομως στο πρσεχες μελλον θα ακουσω και αλλες δουλειες τους.
Απο την αλλη οι Jefferson airplane.Δεν ξερω αν εντασονται σε αυτη τη κατηγορια παντως ειναι πληρως εμπλουτισμενοι με μπολικα folk στοιχεια και φυσικα λογω εποχης μπολικη ψυχεδελεια.Απο δαυτους θα ηθελα να προτεινω surrealistic pillow και crown of creation και θα ηθελα να μου πειτε τι αλλο αξιζει:)

http://www.myspace.com/orthodoxcelts

Λοιπον, εδω εχουμε να κανουμε με μια πολυ ιδιαιτερη περιπτωση. Μπορει να ειναι Σερβοι, αλλα ακουγονται πιο ‘‘Ιρλανδοι’’ κι απ τους ιδιους τους Ιρλανδους. Kαι για να πω την αληθειαμ, ουδεποτε περιμενα να ‘‘κολλησω’’ ετσι με ενα τετοιο γκρουπ. Μπορω να πω πως ειναι ΤΟΣΟ γαματοι, που φανταζει δυσκολο να μην αρεσουν σε ανθρωπο. Γι αυτο και προχωρησα στο υπερτατο τεστ:

[SPOILER][c=55]NiHiLiST®[/c] says:
irlandika?
Vargman says:
nai
[c=55]NiHiLiST®[/c] says:
autoi einai servoi
Vargman says:
nai
Vargman says:
alla einai pio irlandoi ap tous irlandous
[c=55]NiHiLiST®[/c] says:
odos
[c=55]NiHiLiST®[/c] says:
plaka exoun

:!: [/SPOILER]

:lol::lol::lol:
το Rocky Road To Dublin πρέπει να το έχουν κάνει διασκευή όλες οι μπάντες που παίζουν irish music και σέβονται τον ευατό τους…

Πάντως άκουσα και λένε αρκετά, θα το ψάξω καλύτερα και πω γνώμη τότε

Λεπον, δεν ξερω αμα κολλανε…λενε και ΦΟΛΚ στο μαησπεης…

Γαμημενο πάηρατ μέταλ :expressionless:

Εντζοη

Nαι ρε φιλε, ετσι, τα στηριζουμε αυτα!!!:thumbup::drunk:

Παιζουν και στο Cathouse στη Γλασκωβη στις 27 και την επομενη Εδιμβουργο, ψησου!

Ζηλευω γαμω…:frowning:

Απο περθ τα παλικαρια, και περπατωντας παω (που λεει ο λογος) :stuck_out_tongue:

Θυμιζουν παντως Dropkick Murphys σε πιο βαρυ

Οι Alestrorm σπέρνουν!!!Από το last.fm τους βρήκα και με πόρωσαν άσχημα.ένα album έχουν αν δεν κάνω λάθος…


Now playing: Anathema - A Dying Wish
via FoxyTunes

Ναι ρε, αλλοι Θεαρες αυτοι.

Ζω για ενα live Dropkicks στη Σκωτια (ή Ιρλανδια) να τους ακουσω να παιζουν το Fields of Athenry ΕΚΕΙ και μετα αποκεφαλιζομαι!!!8O

χμμ, 2 EPs, 2 LPs και το τριτο κυκλοφορει μεσα στον μηνα απ’οτι καταλαβα

για alestorm λες?
Εγώ έχω ένα album: Captain Morgans Revenge…
To 2009 θα κυκλοφορίσει το Black Sails at Midnight, έχεις δίκιο…


Now playing: Anathema - Feel
via FoxyTunes