Foo Fighters Live in Athens 10/07/2017

Δεν έχω νιώσει πότε στη ζωή μου πιο άσχημα - άβολα για ένα live που θα καταφέρω τελικά να πάω , επειδή βλέπω πολλά άλλα παιδιά πόσο θα ήθελαν να δώσουν και εκείνα το παρόν .

2 Likes

Έχεις ένα δίκιο

Θα διαφωνήσω.

Γιατί η δημοσίευση αυτού του άρθρου την ημέρα ακριβώς που παίζουν εδώ έχει την συμβολική της αξία.

Προ πάντων όλων, να θέσει το εύλογο ερώτημα, του γιατί αυτή η καθόλου πρωτότυπη, εντελώς άνευρη, χωρίς κανενός είδους νόημα, στράτευση ή τοποθέτηση (πέραν του αμερικανιζέ, καλογυαλισμένου ροκ εν ρολ, ούτε καν δηλαδή του γνήσιου ροκ) καταφέρνει να γεμίζει στάδια και όχι απλά μεγάλους χώρους. Και το ερώτημα είναι πιο βροντερό, δεδομένου ότι υποτίθεται αυτή η μπάντα ανήκει στα χωράφια του ροκ ή και σκληρού ροκ και όχι άλλων ειδών, συνηθισμένων στην απολύτως ποπ λογική και αισθητική των Foo Fighters.

Για να είμαι ειλικρινής δεν διαφωνώ πουθενά με αυτά που λέει, όσο το γιατί το κείμενο ανέβηκε σήμερα ε τι να κάνουμε έτσι δουλεύουν αυτά, καλό είναι σε γενικές γραμμές να ακούγεται και η άλλη άποψη.

2 Likes

Το ειδαμε το λαιβ της χρονιας και για φετος.

3 Likes

Εκπληκτικοί . Απίθανη εμπειρία . Άνετα το live της χρονιάς .

2 Likes

Sold out ηταν @Sevek, δεν πειραζει, δεν τους εκοψε και εισιτηρια :stuck_out_tongue:!

Ισως πρεπει να ανεβασεις λιγο τις απαιτησεις σου απο τις συναυλιες στις οποιες πας.

Α ήσουνα και δε σου άρεσε; Δε σε είδα ρε!

Οχι, αλλα οση βαρυτητα εχει το δικο μου ποστ που δεν ημουν εκει, αλλη τοση εχει το δικο σου, που ειχες ετοιμασει την κριτικη σου για τη συναυλια απο πριν ανακοινωθει καν αυτη η συναυλια :sunglasses:

(μηδενικη βαρυτητα δηλαδη, κατι σαν σημειο Lagrange στο διαστημα https://en.wikipedia.org/wiki/Lagrangian_point)

Κάτσε να μας τα πει και κανένας πιο αντικειμενικός από μένα και λιγότερο προκατειλημμένος από σένα λοιπόν.

1 Like

Well αποψεις ειναι αυτες και πρέπει να λεγονται και ειναι σεβαστές. Παρολαυτα το timing μου λεει οτι ο αρθρογραφος το κανει για να προκαλέσει και μονο, το οποιο απλα δεν μου αρεσε και το σχολιασα.
Οπως ειπε την αποψη του, ετσι λεω και γω την δικια μου. Ξερεις, αυτο με τις κωλοτρυπιδες.

Σε αλλα νεα, φοβερή συναυλια, κοινο παραδόξως πολυ καλο, αψογη μπαντα, ωραιος ηχος και ολα αυτα σε καταπληκτικο χωρο. Ε δεν θες κατι αλλο.

5 Likes

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι κάποιος που παρακολουθησε το σημερινό live θα μπορεί να έχει το οποιοδήποτε παράπονο ακόμα και αν η μουσική των Foo Fighters δεν του λέει και πολλά .

Φοβερή Live Band , μπορεί να γεμίζουν στάδια αλλά η μουσική τους δεν είναι για όλους . Όπως και να έχει this is rock n’ roll …

5 Likes

Ενταξει ρε ζουδι!

2 Likes

Εγώ θα ήθελα να κουνηθώ λίγο παραπάνω, αλλά μια φορά που πήγα να χοροπηδήξω παραλίγο να ξεκινήσω ντόμινο από το πάνω διάζωμα.

Κατά τα άλλα απολαυστική συναυλία, δεν τσιγκουνεύτηκαν κομμάτια και πολλά κέφια γενικά. Ο ήχος παραδόξως δεν ήταν όσο χαμηλός περίμενα και το χάρηκα ιδιαιτέρως. Κοινό τιμιότατο, δε ξέρω κατά πόσο ήταν οι φανμπόηδες που έτρεξαν να κλείσουν εισιτήριο με το που βγήκε ανακοίνωση ή αν είχε να κάνει με τις κάμερες και την πόζα, αλλά όμορφες καταστάσεις όπως και να 'χει.

Grohl μόνο καρδούλες.

Με το καλό να τους ξαναδούμε και σε λιγότερο φαντεζί κόνσεπτ.

5 Likes

Υπέροχη συναυλία με Foo Fighters γεμάτους ενέργεια. Grohl ανεπανάληπτος frontman, αν και του αρέσει η πολυλογία :stuck_out_tongue:
Γελάω αρκετά με τη γκρίνια των μέταλλων που θέλουν να μας πείσουν ότι δεν πρέπει να μας αρέσουν αυτοί και πως είναι κενοί νοήματος και άχρωμοι, ωστόσο ξεσήκωσαν από την αρχή τον κόσμο που το διασκέδασε. Να νιώθουμε τύψεις;
Για το τέλος αφήνω τον χώρο… Μπορεί να είναι και η ιδέα μου βέβαια, αλλά τι απίστευτο ηλεκτρισμό έχουν αυτές οι πέτρες; Πρώτη φορά εκεί και ανατρίχιασα.

4 Likes

Ήθελε και τους κατάλληλους να παίζουν ρε. Στον Χόγεμ πέρσι ήταν μούφα η συναυλία.

Απίστευτη εμπειρία, ωραία ατμόσφαιρα λόγω και του χώρου. Όσο να 'ναι βγάζει μια “ενέργεια”, ψυχολογικό μάλλον αλλά είναι μαγικό το σκηνικό. Γενικά οι αμφιθεατρικοί χώροι έχουν απίστευτη ακουστική και οπτικά δεν χάνεις τίποτα

Μια χαρά κοινό

Ο ήχος πεντακάθαρος, καλογυαλισμένος χωρίς ατέλειες . Για αυτό που παίζουν οι FF ιδανικός

Τρομερός Dave Grohl ιδιαίτερα interactive, τον θεωρώ απ τους μεγάλους frontman της εποχής

Εξωπραγματικά φορμαρισμένοι, ορεξάτοι και προβαρισμένοι. Προφανές αφού βιντεοσκοπούνταν , ήταν όλα προσεγμένα όσο δεν πάει

Δεν φτάνουν τα λόγια και οι περιγραφές

2 Likes

Μερικές παλιοφωτογραφίες από τον σχετικά τίμιο Κινέζο μου.

@Rebel σε περίμενα με μπλουζάκι Megadeth, αλλά φάνηκες κατώτερος των περιστάσεων.

3 Likes

Εγώ 2 πράγματα έχω να πω
1)το ότι κατάφερα να δω αυτό το λαιβ σήμερα είναι ΕΥΛΟΓΊΑ
2)ντροπή στα ζωά που ήταν υπεύθυνα για τις προσκλήσεις…πήραν πρόσκληση άτομα που δεν είχαν ιδέα για την μπάντα και είχαν το θράσος να αρχίσουν να φεύγουν από το λαιβ 10 λεπτά μετά την έναρξη ενώ υπήρχε κόσμος που κυριολεκτικά έριξε κλάμα επειδή δεν θα μπορούσε να βρίσκεται εκει

4 Likes