Foo Fighters

Αν αρχίσω ούτε αύριο θα τελειώσω!!! Βασικά δε με νοιάζει τι ταμπέλα έχουν. Αρκεί να μ’αρέσουν. Πχ foo fighters δε τρελένομαι απλά τόσα πολλά κομμάτια μου έκανε εντύπωση! :slight_smile:

Αν και θα υπάρχει report, νομίζω πως έχοντας δει φέτος αρκετά ονόματα, οι Foo Fighters ήταν η καλύτερη live μπάντα από όλες (ακόμα κι από SOAD).

Παίζουν σε άλλο επίπεδο, 2,5-3 ώρες κάθε φορά, με σταθερό κορμό και εκπλήξεις στα τραγούδια.

Για το αρχείο, στο σετλιστ που μπήκε πιο πάνω, στο Shake Your Blood (από το Probot) βγήκε ο Lemmy επί σκηνής μαζί τους και στο Tie Your Mother Down βγήκαν οι Brian May και Roger Taylor.

Δεν έχω παράπονο πάντως, είδα Alice Cooper και Roger Taylor μαζί τους.

Πωωωω και γαμώ!!!

Το οτι το θεμα των FF εχει μονο 8 σελιδες ενω αλλα συγκροτηματα που μαζευουν κοινο 500 ατομων στο φεστιβαλ της κωλοπετινιτσας εχουν 90+ ειναι χαρακτηριστικο της μαλακιας που δερνει το κοινο στην ελλαδα

αυτην την στιγμη ειναι σιγουρα στις κορυφαιες Live μπαντες
τελευταια παιξανε σε φεστιβαλ μαζι με Kings of leon -coldgay και ολος ο κοσμος ελεγε οτι τους κανανε να μοιαζουν σαν συγκροτηματα του σχουλγουειβ μπροστα τους

εδω δεν πειραζει φλογκινκ μολλυ και τα μυαλα στα καγκελα ε??:sleep::sleep::sleep:

Από τη μια χαίρομαι και σε καταλαβαίνω απόλυτα, καθώς τείνω να χαρακτηριστώ fanboy του Grohl και της παρέας του τώρα στα “γεράματα”, αλλά με το να γίνεσαι επιθετικός και να μειώνεις άλλα ακούσματα είναι μαθηματικά βέβαιο ότι δε θα κερδίσεις κάτι, ίσα ίσα που θα χάσεις το “όποιο δίκιο” σου.

Σε διαβεβαιώνω - όπως θα διαβάσεις και σύντομα στην ανταπόκριση της κεντρικής σελίδας του site - ότι οι Foo Fighters είναι στις καλύτερες μπάντες που παίζουν live εκεί εξώ. Ξέρω ότι έιναι η καλύτερη που είδα και τον τελευταίο μήνα είδα αρκετές…

Kαλα λες…

Απορω πως ο κοσμος ασχολειται με συγκροτηματα που δε γεμιζουν το Wembley. 8O

[-X

μη λες κι εσύ ότι θέλεις τώρα, δεν είπε αυτό.

για τους δικους του λόγους το ελληνικό κοινό δεν αποδέχεται τους Foo Fighters (σίγουρα όχι στο βαθμό που αυτό συμβαίνει στον υπόλοιπο κόσμο). Δεν έχει τα χαρακτηριστικά που θέλει και αυτά είναι λίγο-πολύ συγκεκριμένα.

Δικιο εχεις Outshined δεν ηταν και πολυ σωστο το επιθετικο αλλα τρελαινομαι οταν βλεπω οι FF να περιοδευουν αυτο το καλοκαιρι ευρωπη και εμεις εδω περα να πεταμε αετο(και διοργανωτες και κοσμος γιατι ο κοσμος οταν σου φερνει τα φετινα ονοματα πχ του ροκγουειβ και υπαρχει μηδενικη αντιδραση ε τοτε στα τετοια τους οι διοργανωτες γιατι να δωσουν το κατι παραπανω για να σου φερουν FF?)

υ.γ ισως ειμαστε η μοναδικη χωρα-(πολη) παγκοσμιος που αν εκαναν στην θεσσαλονικη την ιδια μερα συναυλια οι James και οι Foo fighters στους James θα ειχε sold out Και 7.000 ατομα και στους FF βαρια βαρια 2.500 χιλιαρικα

Δηλαδη οταν λεει αυτο τι εννοει;;;

Το οτι το θεμα των FF εχει μονο 8 σελιδες ενω αλλα συγκροτηματα που μαζευουν κοινο 500 ατομων στο φεστιβαλ της κωλοπετινιτσας εχουν 90+ ειναι χαρακτηριστικο της μαλακιας που δερνει το κοινο στην ελλαδα

Ξερεις ποια ειναι η αγαπημενη μου μπαντα και το ποσο με ποναει η αντιμετωπιση της απο το ελληνικο κοινο.

Αλλα το να μειωνεις αξιολογες μπαντες, επειδη απλα σ’ αρεσει κατι αλλο (οπως τις φετινες του RW, τις οποιες πολυς κοσμος τις θεωρει μια και μια, και πολυ σωστα για μενα).

Μπορείς μια χαρά να τις ακούς αυτές τις μπάντες, αλλά ε όπως και να το κάνουμε το να γίνεται περισσότερη φασαρία με τους Flogging Molly από τους Foo Fighters είναι κάτι που μπορεί να συμβεί μόνο εδώ.

Και αυτό που λέει περί James δεν είναι μακριά από την αλήθεια.

Από εκεί και πέρα…i can care less. Έκανα τα κουμάντα μου εδώ και μήνες και τους ευχαριστήθηκα όπως ήθελα.

Ευτυχώς δηλαδή που όσο μπουρδέλο και να είμαστε ως χώρα, τουλάχιστον κάνα-δυο αξίες τις φυλάμε ακόμα. Έστω στο περίπου δηλαδή, αφού το σωστό θα ήταν να γίνεται η μεγαλύτερη φασαρία με DROPKICK MURPHYS αλλά ας έχει.

Ζητάμε συγγνώμη απ’ τα φουστάνια του salon-άτου που ακόμα εκτιμάμε μουσική με μπέσα και φιλότιμο και όχι ξενέρωτες φούσκες. :slight_smile:

Ο καθένας έχει την αντίληψή του επί των πραγμάτων. :slight_smile:

Π.χ. ένα από τα χαρακτηριστικά που ανέφερα πιο πάνω και πρέπει να έχει για να “περάσει” ένα rock συγκρότημα εδώ είναι η “επαναστατικότητά” του ή η “ανατρεπτική ιδεολογία” του.

Μετριοτατο Βλαχοαμερικανικο συγκρότημα και χαίρομαι που στην Ελλάδα δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλείς. Σημαίνει οτι έχουμε γούστο.

Ναι, όπως οι TOOL ας πούμε.
Ή οι MUSE.
Ή οι PLACEBO.

Μόνο εξώφυλλα με σφυροδρέπανο δεν έχουν βγάλει ακόμα…

Ακούστε τους Φου Φάητερς και διασκεδάστε και σπάστε τα, το φετινό δεν είναι κακό αλήθεια. Αλλά please, μη μας τα πρήζετε ότι πρόκειται περί ιδιαίτερης μπάντας που το ελληνικό κοινό δεν την έχει “πιάσει” ακόμα για διάφορους περίεργους λόγους.

Μην παρερμηνεύεις και μην μπερδεύεσαι.

Δεν είναι ότι δεν τους έχει “πιάσει” το ελληνικό κοινό. Είναι ότι αυτό που παίζουν δεν έχει “πιάσει” εδώ.

Οι Muse; Αν θυμάμαι καλά το 2007 παίξανε στο λιγότερο κόσμο της τότε περιοδείας εδώ και όλοι μίλαγαν για απογοήτευση προσέλευσης. 6-7 χιλιάδες όταν γέμιζαν Wembley. Αν έχουν γίνει τώρα πιο δημοφιλείς λόγω Twilight και πάλι δεν έχουν την αναγνωρισιμότητα που έχουν έξω…

Οι άλλες δύο μπάντες άσχετα με το πόσο καλές μπορεί να είναι συγκεντρώνουν άλλα χαρακτηριστικά που κάνουν στο ελληνικό κοινό, δεν ανέφερα ότι μόνο ο επαναστατικός χαρακτήρας είναι αυτός που έχει πέραση.

Μια άλλη κατηγορία είναι η “κλάψα”. Όπως και να έχει την αγοράζουμε στο rock μας είτε είναι οι Anathema, οι Blackfield ή οι Paradise Lost. Αναφέρω αυτά τα ονόματα γιατί μου αρέσουν κι εμένα που σημαίνει ότι δεν προσπαθώ να συγκρίνω κάτι, απλά να ερμηνεύσω.

Τέλος, είναι η άποψή μου να θεωρώ τους Foo Fighters μια από τις καλύτερες μπάντες αυτή τη στιγμή στο rock. Προσπαθώ όταν το λέω να το τεκμηριώνω και εν τέλει ας συμφωνούν μαζί μου οι λίγοι που τους βλέπουν έξω και όλοι οι μεγάλοι μουσικοί που λένε το ίδιο (Jimmy Page, Brian May, Alice Cooper, Lemmy κλπ).

Δεν μπερδεύομαι ποτέ.
Μόνο με τις γυναίκες καμιά φορά.

Η άποψή σου είναι ότι οι FF είναι μια από τις καλύτερες μπάντες αυτή τη στιγμή στο rock και τέλος. Μείνε εκεί ή πες απλά ότι μιλάνε στην καρδιά σου και τα κομμάτια τους σου σηκώνουν την τρίχα κάγκελο και κανείς δεν μπορεί να το αντικρούσει αυτό.

Η “τεκμήριωση” που πας να βάλεις μπάζει από παντού. Τα λόγια που λένε οι μεγάλοι μουσικοί άνω των 65 δε μου λένε τίποτα όπως και σένα (και πολλών άλλων) δε σας λένε τίποτα τα λόγια των μεγάλων μουσικών για τους GHOST πχ. Και καλά κάνετε.

Ο βασικός λόγος που οι FOO FIGHTERS δεν έχουν “περάσει” εδώ είναι ότι έχουν ελάχιστη προώθηση. Είτε έχει να κάνει με το προμόσιον της εταιρείας είτε με τον μουσικό τύπο. Είμαστε που είμαστε μικρή χώρα και αγορά, πώς περιμένεις να ασχοληθεί το όποιο κοινό μαζικά?

Δηλώνω εκ μέρους των Βλαχοαμερικάνων πως οι Foo Fighters δεν έχουν καμία σχέση με το συνάφι και την τεράστια προσφορά του στο ροκ… :stuck_out_tongue:
Toυς FF το MTV τους παίζει.

Ήμουν σίγουρος ότι θα αντιπαραθέσεις τους Ghost, αλλά ας συμφωνήσουμε ότι δεν έχει καμια σχέση η πορεία των Foo με τους Ghost που μόλις εμφανίστηκαν.

Ας δούμε κάποια δεδομένα:

  • Οι Foo Fighters ξεπουλάνε σε κάθε περιοδεία πολύ μεγάλους χώρους, με αποκορύφωμα την Αγγλία όπου παίζουν σε συνεχόμενες βραδιές sold out των 70.000 ατόμων. Δεν πουλάνε πολλοί 140.000 εισιτήρια σε λίγες ώρες όπως έκαναν οι FF φέτος στο Milton Keynes.

  • Παίζουν σταθερά 2,5 με 3 ώρες κάθε φορά, εναλλάσσοντας τα setlists τους συνεχώς. Τα τελευταία χρόνια έχουν παίξει τη μισή δισκογραφία τους.

  • Όλοι τους οι δίσκοι σταθερά πηγαίνουν ψηλά στα charts και κάθε νέο άλμπουμ πάει καλύτερα, ανατροφοδοτώντας τις πωλήσεις των προηγουμένων.

  • Είναι ένα από τα rock συγκροτήματαμε τα περισσότερα επιτυχημένα singles την τελευταία δεκαετία.

  • Έχουν την πιο σημαντική-πιο αναγνωρίσιμη (πες το όπως θες) rock περσόνα σήμερα.

  • Οι μουσικοί που τους στηρίζουν στα λόγια το κάνουν και εμπράκτως (guest εμφανίσεις σταθερά, projects κλπ)

Αν όλα αυτά δεν είναι στοιχεία που τους τοποθετούν ανάμεσα στις καλύτερες/σημαντικότερες μπάντες, δεν ξέρω τι κριτήρια μπορούν να υπάρχουν.

Προώθηση φυσικά και δεν είχαν, ούτε έχουν ανάλογη με το brand τους. Και λογικά ούτε τους απασχολεί η αγορά της χώρας μας. Αυτό το ξέρω κιόλας.

φωτια πηρε το θεμα:metal:

βλεπω μερικοι βγαζουν τρελο κομπλεξ με τους FF !!

εγω πιστευω δεν εχουν μεγαλη περαση στο χωριο μας γιατι περα απο το προμοσιον απο εταιρεια μηδενικη προβολη απο ραδια τηλεορασεις κλπ
εδω ο “ροκας” για να νιωσει οτι ακουει κατι “σκληρο” θελει να δει εξωφυλλα με νεκροκεφαλες κρεμαλες αιματα να πεταγονται εντοσθια χυμενα στο πατωμα μπλουζακια με την πενταλφα κερια το 666 το 594 κλπ
οι ff δεν ασχοληθηκαν με αυτες τις πιπες ειδανε την φαση πιο 'χαβαλεδιαρικη" βλεπε βιντεο κλιπ κλπ

τελος να αναφερω οτι αλλο οι Foo fighters των studio αλμπουμ και αλλο των Live
πχ οταν ακους στον δισκο το “Best of you” λες οκ καλο κομματακι
οταν ομως το ακους Live λες “τι κανουν τα ατομα τι γινεται ρε μλκ???!”:metal:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Mule, όχι και βλαχοαμερικάνοι οι Foo Fighters. Κλασικά παιδιά του κλεινούν άστεως είναι που παίζουν MTV-rock 8O για να τους παίζει το MTV. Η δουλειά δεν είναι ντροπή!

Ας πάω ν’ ακούσω λίγο Nitty Gritty Band να νιώσω και λίγο βλαχοαμερικάνος γιατί δε βλέπω να τη βγάζω με τη σημερινή ζέστη!