Foo Fighters

Τους στηρίζει ο Lemmy. Τέλος. ΜΠΑΝΤΑΡΑ :stuck_out_tongue:

Σημαντικότερες ναι. Καλύτερες όχι. Αν σου αναφέρω τα αντίστοιχα στοιχεία των U2 θα πάθεις πλάκα. Να τους βάλουμε κι αυτούς στις καλύτερες μπάντες, τι λες;

Το σημαντικότερες είναι σίγουρα πιο αντικειμενικός όρος από τον γενικά (αδόκιμο) καλύτερες.

Ξέρεις πως δεν μου αρέσουν οι U2, αλλά δεν τους αμφισβητώ, ούτε θεωρώ τον εαυτό μου ξύπνιο που δεν έχει μασήσει από την “διαφήμιση” κλπ. Και άσχετα αν πειράζουμε κάτι φίλους μας (:p) οι U2 είναι σαν μπάντα σε ένα τοπ επίπεδο (όπως είναι και οι Bon Jovi π.χ.). Σε αυτό το επίπεδο πάνε σταθερά να μπουν και οι Foo Fighters, με την πορεία που έχουν.

Δεν μπορεί να αρέσουν όλα σε όλους, αλλά επειδή μαζί το συζητάγαμε τις προάλλες, το θεωρείς λογικό οι Foo Fighters να έρθουν στην Ελλάδα και να κόψουν 5.000 εισιτήρια;

Outshined ξέρεις πόσο σε συμπαθώ. Εδώ όμως μου φαίνεται (το έχω παρατηρήσει εδώ και καιρό) ότι μιλάς σαν άνθρωπος της μουσικής βιομηχανίας περισσότερο παρά σαν μουσικόφιλος. Οκ, μας παράθεσες αρκετά νούμερα και “στοιχεία” αλλά πραγματικά δεν βλέπω ένα λόγο γιατί θα πρέπει ντε και καλά το ελληνικό κοινό να διαβάσει τα επιχειρήματά σου και να αλλάξει άποψη για τους Foo Fighters πόσο μάλλον όταν η μεγάλη μάζα δεν έχει κάν άποψη για τους Foo Fighters (συμφωνώ με τον ChrisP εδώ).

Αυτά για το ελληνικό κοινό, τα γούστα του, τις ιδιορρυθμίες του, τα ξέρουμε ανέκαθεν. Θα ήταν κακό να τα επαναλαμβάνεις και μάλιστα με δεικτικό τρόπο, το κάνεις ακόμη και μέσα στις κριτικές σου επαναλαμβόμενα. Όλα αυτά στα γράφω καλοπροαίρετα και το ξέρεις!

Και επειδή κάνεις και ραδιόφωνο, μη κρίνεις από την δική σου εκπομπή. Ραδιόφωνο δεν υπάρχει στην Ελλάδα, τετέλεσται. Αν περιμέναμε απτο ραδιόφωνο να μάθουμε τι γίνεται στη μουσική παγκοσμίως σήμερα, ε καήκαμε. Το ίντερνετ είναι επιλεκτικό εκ φύσεως παρότι αχανές, οπότε πάλι εννοείται ότι δεν είναι αυτονόητη η έκθεση σε συγκροτήματα που δεν έχουν μπει στην κουλτούρα μας γρήγορα και εύκολα. Ακόμη, όπως πολύ σωστά ανέφερε ο ChrisP είμαστε μια αγορά μικρή, της πλάκας. Οπότε αν είναι η κατάσταση έτσι για τους Foo Fighters so be it, δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να καιγόμαστε κιόλας, δεν πεινάνε αλλωστε. Και δεν είναι προφανώς το Α και το Ω ούτε το δώρο του Θεού στη μουσική.

Αν πρέπει να υποστηρίξεις μια άποψη για το πόσο σημαντική είναι μια μπάντα και να κάνεις μια κουβέντα πρέπει να υπάρξει και μια βάση συζήτησης.

Το να πω σε κάποιον ότι “λατρεύω τη μουσική τους” δεν βοηθάει σε κάτι. So what θα πει και θα έχει δίκιο.

Όταν όμως μιλάμε για “υπερεκτιμημένους”, “μέτριους” και γενικά υποτιμιτικούς όρους, μόνο με αυτά τα επιχειρήματα μπορώ να απαντήσω. Αν κάνω εγώ λάθος, κάνει όλος αυτός ο κόσμος;

Ούτε με πειράζουν οι ιδιαιτερότητες του ελληνικού κοινού. Όπως είπα πιο πριν, πολλές από αυτές τις ασπάζομαι κιόλας, τις έχω κι εγώ.

Και δεν ξεκίνησα να πω ότι πρέπει να αλλάξει κάτι, ίσα ίσα που στο παλικάρι που ξεκίνησε μειώνοντας άλλες μπάντες, του είπα πως και δίκιο να είχε θα το έχανε.

Εν τέλει, ρε άνθρωπε εγώ είπα και 2-3 λόγους για τους οποίους τους εκτιμώ και πέραν των υπερεκτιμημένων, η μόνη αντίθετη αιτιολόγηση ήταν ότι είναι “βλαχο-αμερικάνοι” και ότι τους παίζει το MTV.

Επίσης, καμία μπάντα δεν είναι το Α και το Ω, μπορούμε να μη μιλάμε για καμία!

Και εγώ ξέρεις ότι σε συμπαθώ αλλά δεν κατάλαβα τι ακριβώς προσπαθείς να πεις.

Εγώ πάλι που τους αμφισβητώ και τους δύο θεωρώ ότι τόσο οι U2 στα τέλη 80s αρχές90s που γιγαντώθηκαν όσο και οι Foo Fighters τώρα, καλύπτουν το κενό του “larger than life band” που υπήρχε και υπάρχει. Αμφισβητώ το ότι έχει να κάνει με τη μουσική τους σε οποιοδήποτε επίπεδο πέραν του ότι είναι ευχάριστη σε κάθε αυτί. Άποψή μου, ταπεινή κτλ κτλ.

Όσο για τα 5000 (και πολλά λέμε) εισιτήρια που θα έκοβαν στην Ελλάδα, το θεωρώ παράλογο σχετικά με το χαμό που γίνεται στο εξωτερικό αλλά λογικό σε σχέση με την ποιότητα που αναγνωρίζω στη μουσική τους.

Έτσι…

Ποιος είναι ο δίσκος των Flogging Molly που έχει εξώφυλλο το τραγί να μπήγει το παλούκι στον Ιησού που είναι δεμένος στην πεντάλφα?

Έτσι, τρομερή live μπάντα.

Επίσης συμφωνώ.

Κανείς δεν πρήζει κανέναν. Οι Foo Fighters είναι η ιδανική μπάντα για μπύρες, δεν είναι σημαντική για την εξέλιξη της μουσικής αλλά τα τραγούδια τους είναι γαμιστερά.

Έτσι ΚΑΙ ΠΑΛΙ. Πέρυσι πήγα στο Optimus Alive! στην Πορτογαλία, σε μια χώρα δηλαδή αντίστοιχου πληθυσμού με τη δικιά μας (στη Λισαβώνα, σε μια πόλη μικρότερη από την Αθήνα). Sold-out η τρίτη μέρα όπου έπαιζαν μεταξύ άλλων οι Pearl Jam και οι Gogol Bordello (λατρεύω τους πρώτους, δεν έχω καμιά συμπάθεια στους δεύτερους). Sold-out σημαίνει 45.000 εισιτήρια. Οι δύο πρώτες ημέρες είχαν τουλάχιστον 40.000 κόσμο (Faith No More, Alice In Chains, Manic Street Preachers, Kasabian, Deftones, Skunk Anansie μεταξύ άλλων). Το τριήμερο εισιτήριο είχε 90 ευρώ. Αν έφερναν αυτό το line-up εδώ, δε νομίζω να έκοβε τόσα εισιτήρια γιατί ο νέος κόσμος εδώ δεν ακούει rock όπως ακούει ο νέος κόσμος έξω. By the way, φέτος είχε Foo Fighters :).

Ο βασικός λόγος που δεν έχουν πιάσει εδώ είναι αυτός που ανέφερα, ότι εδώ δεν ακούμε rock μουσική τόσο πολύ.

Oi FF ειναι απο τις καλυτερες μπαντες. Δεν θα αλλαξουν ποτε την ιστορια της μουσικης. Ο Γκρολ γραφει κομματαρες. Αν εχει ακουσει καποιος μονο τα γνωστα και εχει γνωμη εχει προβλημα, πχ το 2ο μερος του “in your honor” δειχνει τι ευρος εχει ο ανθρωπος. το χειροτερο τραγουδι τους ειναι τουλαχιστον αξιολογο. Αν ξερεις τους Φου απο το ΜΤV εχεις επισης προβλημα (αν κ ροκας κρυφοκοιτας ρηχες εμπορικοτητες). Τα live τους ειναι καταπληκτικα.
Rock ‘n’ Grohl :stuck_out_tongue:

Από το γεγονός και μόνο ότι οι Foo Fighters θεωρούνται σήμερα μία από τις καλύτερες-σημαντικότερες-επιδραστικότερες μπάντες, καταλαβαίνουμε πιστεύω όλοι την κατάντια στην οποία έχει ξεπέσει η ροκ. Με τέτοια ροκ μουσική, λογικό είναι που τα περισσότερα αμερικανάκια το χουν γυρίσει στο hip-hop και στα χαζο…r&b τύπου Beyonce. Τελικά όλα τα πράγματα έχουν την αιτία τους.

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ τους απεχθάνομαι ηχητικά,κατά τα άλλα ούτε που έχω ασχοληθεί μαζί τους,αλλά μήπως είσαι λίγο υπερβολικός εδώ;

Ξαναλέω ότι απλώς περαστικός ήμουν από αυτούς,βρήκα μία μουσική που την απεχθάνομαι και οκ.

Aυτό ακριβώς. Δεν νομίζω ότι οι FF θα γίνουν ποτέ η μπάντα που καθόρισε κάτι! Ούτε θα έχει κάποια τρελή επίδραση σε μεταγενέστερες μπάντες. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι οι τύποι είναι μία παρέα που παίζουν και γαμώ τις μουσικές, κάνουν απίστευτα live και για κάποιο λόγο εμένα προσωπικά μου είναι ιδιαίτερα συμπαθείς.

Floydized και εγώ περαστικός ήμουν, από το 95 μέχρι και το 2002 ας πούμε ότι τους άκουγα με κάποιο ενδιαφέρον. Πάντως το πράγμα έχει ψοφήσει αμέσως μετά τον πρώτο δίσκο που ερχόταν με κεκτημένη ταχύτητα από την αυτοκτονία του Kobain. Πέραν τούτου δεν υπάρχει απολύτως τίποτα. Το πτώμα περιφέρεται εδώ και δέκαπέντε χρόνια, μαζεύοντας χρήμα και πουλώντας hype, αλλά από μουσική μυρωδιά.

Τώρα για τη ροκ μουσική, δεν είμαι καθόλου υπερβολικός, τα φαινόμενα των καιρών αυτό λένε. Εξαιρώντας το μέταλ από το οποίο δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα, αλλά από ότι βλέπω μάλλον εξελίσσεται ακόμα, η ροκ είναι σε φάση παρακμής ή μάλλον ανυπαρξίας. Γι’ αυτό και το έχουν γυρίσει όλοι στο hip hop και τα σκυλοποπ. Η φύση που λες απεχθάνεται το κενό και η ανυπαρξία καλής ροκ μουσικής οδηγεί στη θεοποίηση των μέτριων ή στην έξοδο του κοινού προς άλλες κατευθύνσεις. Δυστυχώς…

Επέτρεψέ μου να quotάρω τον εαυτό μου σε κάτι που έχω γράψει παλιότερα, που δεν είναι μακρινό από αυτό που λένε άλλα παιδιά προηγουμένως.

Είναι αλήθεια πως οι Foo Fighters δεν υπήρξαν ποτέ το συγκρότημα του οποίου η μουσική μπορεί να σου αλλάξει τη ζωή, αλλά είναι το συγκρότημα του οποίου η μουσική μπορεί να σου ομορφύνει την καθημερινότητα, κάτι που είναι εξίσου σπουδαίο.

Ειλικρινά, δεν ξέρω είμαι εδώ για να κρίνω τον τρόπο με τον οποίο ακούει ο καθένας μουσική, αλλά μαζεύοντας μικρά ωραία πράγματα συνεχώς από τους Foo έχω φτάσει να τους έχω πιο ψηλά από τα περισσότερα συγκροτήματα, που προσφέρουν “κάτι διαφορετικό”.

Ποτε δν θα καταλαβω γτ οι Φου θεωρουνται τοσο Σπουδαιο συγκροτημα.Οπως το ιδιο ακριβως ισχυει και για τους Μιουζ…

Πολυ καλα συγκροτηματα ειναι και τα δυο,εχουν βγαλει δισκαρες αλλα ως εκει.Δν βλεπω κατι το πρωτοποριακο απ αυτους για να τους θεωρω τοσο σπουδαιους.Επισης κατι αλλο που δν βλεπω ειναι η επιδραστικοτητα (σημαντικη τουλαχιστον) τους σε αλλα γκρουπ .Αυτα ειναι δυο κριτηρια σπουδαιοτητας για μενα που οι Φου στερουνται.Και φυσικα ποτε δν πρεπει να ειναι κριτηριο το hype που εχουν/κανουν…

Βασικα μαλλον το search σου ειναι ανυπαρκτο και η κριση σου περιοριζεται σε αυτα που διαφημιζονται .Ψαχτο λιγο και θα δεις οτι βγαινει ακομα ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΡΟΚ μουσικη.Παρε και μια φετινη υπερκομματαρα μπας και νοιωσεις λιγο . :slight_smile: >> [B][I][U]ΚΛΙΚ[/U][/I][/B]

@Spawn7: Ακούγεται το κομματάκι, τώρα το αν είναι καλό ή όχι, αυτό σχετίζεται και με τα γούστα και τα γενικότερα ακούσματα του καθενός. Επομένως περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

βρήκα κάτι εξαιρετικής ποιότητας βιντεάκια από το Isle Of Weight festival που για μια ακόμα φορά φαίνεται ότι εξαπάτησαν πολύ κόσμο να πάει να τους δει!

best of you

young man blues

walk

δεν χορταίνω να τους ακούω. θα φταίει το ότι μεγάλωσα με MTV μάλλον.

και σε [U]αυτό[/U], στο 4:20 περίπου, δεν πιάνει ούτε 1% του να είσαι μέσα…

Συμφωνω με Outshined.Δεν ειναι η μπαντα που θα σου αλλαξει την ζωη,αλλα θα σου φτιαξει σιγουρα την μερα.Δεν ξερω πως ειναι το “σωστο” αλλα για εμενα αυτο ειναι το νοημα της ροκ,το κομματι που ακους να σε φτιαχνει εκεινη την στιγμη και να γουσταρεις( π.χ. http://www.youtube.com/watch?v=xQ04WbgI9rg ).Για συναισθημα και ολα τα αλλα,εχουμε το μεταλ.Πολυ υπερβολικα βρισκω τα σχολια ορισμενων.

Μερικοί κάνουν σα να τους χαλάει που συμβαίνει το δεύτερο σε κάποιους άλλους.