Foo Fighters

2 Likes

Bump.
Έχουν αρχίσει και αφήνουν teasers στα σόσιαλ για το νέο δίσκο.
:upside_down_face: :upside_down_face:


(sorry για το double bump, προσπαθούσα να φτιάξω τα preview)

4 Likes

Με αφορμή την επέτειο των 25 χρόνων από την κυκλοφορία του πρώτου αλμπουμ τους, θα ήθελα να γράψω 2-3 πραγματακια για την μπάντα και για τον Grohl φυσικά.

Διαβάζοντας διάφορα ωραία άρθρα τριγύρω και κυρίως την συνέντευξη που έδωσε ο ίδιος πριν λίγες ώρες, θυμήθηκα πολλά και έμαθα πράγματα που μου διέφευγαν.

Έτυχε να γνωρίσω και να αγαπήσω την μουσική των νιρβάνα λίγο μετά το τέλος τους και ένα πράγμα που μας «έτρωγε» εμένα και τον κολλητό μου τότε, ήταν ότι δεν θα είχαμε την ευκαιρία να ζήσουμε μια καινούργια κυκλοφορία τους και ότι αυτό επιφέρει. Η σιωπή των άλλων δυο μετά τον θάνατο του Cobain ήταν εκκωφαντική και αποθαρρυντική ταυτόχρονα. Η βόμβα έσκασε όμως με τα νέα ότι ο ο Grohl σχηματίζει νέα μπάντα και ο δίσκος αγοράστηκε με το που κυκλοφόρησε. Λειτούργησε κυρίως σαν ανακούφιση για αυτό που μας «έτρωγε» και φυσικά ήταν στο ριπιτ για πολύ καιρό, ψάχνοντας σε ποιους στίχους μπορεί να αναφέρεται στον Cobain (με το που είδαμε τον τίτλο του Alone + easy target λέω εδώ είμαστε :grin:).

Δεν θα γράψω σχεδόν τίποτα για το μουσικό κομμάτι του δίσκου γιατί δεν νομίζω να θεωρείται και δίσκος μνημείο. Έκανε όμως 2 εφήβους τότε πολύ ευτυχισμένους και αφαίρεσε ένα τεράστιο βάρος από μέσα τους, ακούγοντας τον δίσκο και βλέποντας σε βιντεοκασέτα ένα από τα πρώτα λαιβ που είχανε δώσει και είχε μεταδοθεί από το ΜΤV.

Πάντως την άτυπη μάχη της χρονιάς του 95 την είχανε κερδίσει οι Silverchair για εμένα, με το frogstomp που είχε κυκλοφορήσει κάποιες μέρες νωρίτερα :crazy_face:

Τους ακολούθησα πολύ φανατικά μέχρι και το one by one και απο εκεί και πέρα κατευθύνθηκα σε άλλα μουσικά μονοπάτια. Άκουγα κάθε νέα τους κυκλοφορία φυσικά αλλά το αποτέλεσμα ήταν και είναι να εμπλουτίζω με 2-3 τραγούδια απο κάθε νέο τους δίσκο μια mp3 Playlist που ακούω όχι και τόσο συχνά.

Τρέφω ομως απεριόριστο σεβασμό και θαυμαζω τον Grohl για πολλούς λόγους και κάποιοι από αυτούς είναι η αστείρευτη και θετική ενέργεια που εκπέμπει (το ένα εκατοστό να είχα από αυτήν θα ήμουν ευτυχισμένος :joy:), οι συνεντεύξεις του ειδικότερα, είναι χαιλαιτ για εμένα και ειδικότερα αυτή που του πήρε ο
Ulrich την έχω δει 3-4 φορές και πάντα μου φτιάχνει την διάθεση. Σεβασμός και για το ότι λίγες μπάντες ιδρώνουν την φανέλα όπως οι φου πάνω στην σκηνή, όπου κάθε συναυλία τους μετατρέπεται σε μια ροκ γιορτή.

Μπορεί κάποιος να τον κατηγορήσει και να τον αποκαλέσει «μαϊντανό» της ροκ, γιατί εμπλέκεται σε τόσα πράγματα και ασταμάτητα αλλά ρε γαμωτο πόσοι μουσικοι μπόρεσαν και ανέβασαν στην σκηνή μαζί τους όλα τα εν ζωη μουσικά θηρία της ροκ και όχι μόνο; (Μακάρτνεϊ, ζέπελιν, queen και η λίστα είναι ατελείωτη).

Συνειδητοποιώ και γελάω ταυτόχρονα γιατί το ποστ μου δεν είχε και κανένα μεγάλο μουσικό περιεχόμενο παρα μόνο προσωποκεντρικό ήταν. Δεν πειράζει, ας πούμε ότι κάπως έτσι ξεπλήρωσα ένα «χρέος» προς τον Grohl για όλες τις αναμνήσεις που μου έχει χαρίσει :grin:

ΥΓ: Συμφωνώ απόλυτα με το ρεζουμε του άρθρου στην κεντρική σελίδα. Ότι απλά προσπαθεί να σώσει το ροκ σαν ένας από τους μεγαλύτερους θαυμαστές της ροκ μουσικής, Όσο ρομαντικό ακούγεται, αφελές και ότι άλλο θέλετε, εγώ το πιστεύω.

9 Likes

Ωραιος :smiley:!

Ρε το πρωτο ειναι δισκαρα. Και το εχει παιξει και τελειως μονος του νομιζω, μονο ο Dulli παιζει κιθαρα σε ενα κομματι και αντε να εχει και καμια αλλη σκορπια συμμετοχη.

Αφου τους αφησες στο One By One (με καποια πολυ ωραια κομματια τα οποια μπαινουν στην mp3 list σου, αλλα ανισο και ενα απο τα χαρακτηριστικοτερα παραδειγματα loudness war), πιασε φανατικα το ηλεκτρικο CD του επομενου και σιγουρα ολο το Wasting Light, το οποιο ισως ειναι και το καλυτερο τους!!

Εγω πιστευω οτι ο Dave ειναι ειλικρινης. Αυτο ειναι που εκτιμω περισσοτερο σ’ αυτον. Και το οτι δεν εχει ακουμπησει τον καταλογο των Nirvana βεβαια, πολυ εκτιμητεο το βρισκω :grin:.

8 Likes

Θα ακούσω το Wasting Light, το οποίο μαζί με το Sonic Highways παίζει να είναι οι μόνοι που δεν άκουσα ποτέ ολόκληρους.

Ορίστε το χθεσινό βίντεο σε περίπτωση κάποιος/α θέλει να το δει…

Μπόνους βίντεο, η πίκρα που βγάζει για τον Dave ο King Buzzo (ναι υπάρχουν και αυτοί, που δεν το θεωρούν κουλ και εντάξει τύπο) :joy:

Θεωρώ χαζό όλο το παραπάνω σκηνικό, ότι και καλά τον γείωσε και ο ίδιος, όμως όσο και stand-up comedy προσπάθησε να το κάνει, βγάζει πίκρα.

3 χρόνια από αυτό :cry:

6 Likes

Ρε μην ανεβάζεις τέτοια γιατί στενοχωριόμαστε εμείς που δεν καταφέραμε να πάμε.

1 Like

https://youtu.be/Mn6y3dsKTWU δεν μ άρεσε καθόλου

Ουτε εμενα μου αρεσε.

3 Likes

Ναι τώρα κάτι κάνουμε.

Κυκλωμένη η Λισαβώνα τον Ιούνιο, δένει και με SOAD που είναι μερικές μέρες πριν.
Φέρτε το εμβόλιοοοοοοοο.

εχω κ εγω ανοιχτα χαρτια αλλα δεν μας βλεπω

Πω ρε, πέθανε ο ντράμερ τους σε ηλικία 50 χρονών, ο Taylor Hawkins. Η μπάντα είναι στην Κολομβία για περιοδεία, και έπαιξαν πριν 5 μέρες ζωντανά. Δεν έχουν ανακοινώσει ακόμα αιτία θανάτου. Είχε γυναίκα και 3 παιδιά λέει… Κρίμα πολυ ο άνθρωπος.

2 Likes

Μόλις το είδα κ εγώ…σοκ

4 Likes

Απίστευτο.

Σοκαριστικό.

3 Likes

Πω,τι λέτε ρε

2 Likes

Πω πω, τραγικο, απιστευτο. Παρα πολυ κριμα.

3 Likes

Πωωω αν είναι δυνατόν . Τόσο νέος :cry:

4 Likes

Δεν έχω λόγια

2 Likes