Football Manager

http://www.arsenal.com/reserves-youth/players/thomas-cruise
δεν ειναι κανενας σπουδαιος παικτης (επαιξε στο ολυμπιακος - αρσεναλ)
αλλα τον ανεφερα μονο και μονο για το ονομα

απο εδω φαινεται ποσο ψευτικο ειναι το παιχνιδι

ε σου λέω ανέβασα την ομάδα μου σε επίπεδο με παίχτες από το FM scout, τόσο, που ο Σαλπιγγίδης είναι ο χειρότερος της ενδεκάδας. Απλά υπάρχουν καλοί στο fm που είναι κάπως πεσμένη η φήμη τους ή ειναι άγνωστοι(από εσθονίες λευκορωσίες και τέτοια) και δέχονται να έρθουν στον ΠΑΟΚ.

*καπάκι όμως ρίξατε 3 στην Κέρκυρα και άλλα 3 στη λάρισσα στο save μου τουλάχιστον :wink:

FM Scout?? πειτε και σε μενα ρε παιδια που την εχω ξεχασει την τεχνη…

το φμ σκαουτ αλλα και ολα τα αντιστοιχα (fmrte, fm assistant) ειναι πολυ τσατσικα. τα εχω χρησιμοποιησει και εγω πολυ αλλα δεν ειναι τοσο δικαιο. (το λεω επειδη ειπες το “χωρις τσατσιες” αλλιως οκ).:wink:

να πω οτι για μενα ειναι με διαφορα το αγαπημενο μου παιχνιδι, το παιχνιδι στο οποιο εχω κανει ρεκορ λιωσιματος, παιζω απο το 2000-01 νομιζω. βασικα απο το τελευταιο ΧΩΡΙΣ εικονα γηπεδου. απιστευτη ηδονη οτι εβγαινε και λεγοταν CHAMPIONSHIP manager. τα ΦΜ αρκετα καλα και με ανοδικη πορεια: τα 2 τελευταια γαμουν.

πραγματικα παντως πιστευω οτι ειναι αρκετα ως πολυ εγκυρα για την ποιοτητα των παικτων. εγω τουλαχιστον εμπιστευομαι πολυ τα abillitys και οσον αφορα την πραγματικοτητα. οι πουστηδες τον hazard τον εχουν απο περσι κορυφη και φετος εχει πεταξει ματια με ασχημο τροπο! και αυτο το long shots 19 στον hulk (κανεις αλλος στραικερ δεν εχει 19 στο ξεκινημα νομιζω) ειναι τοσο αληθινο. οσοι τον εχουν δει ξερουν για τι μιλαω…

γενικα ειμαι υπερκαμμενος…

@mixalis purple: προγραμματα που σου υπολογιζουν τα curent + potential ability των παικτων (βοηθουν κυριως στους regens) και ετσι παιρνεις μονο εγγυημενα ποιοτικους παικτες και δεν κανεις σχεδον ποτε αποτυχημενες μετεγγραφες. σου λενε και αλλα πραγματα οπως κρυφα χαρ/κα (προσωπικοτητα κτλ) και καποια απο αυτα σου δινουν και τη δυνατοτητα να επεμβεις στο παιχνιδι (να αλλαξεις πχ τα χαρ/κα ενος παικτη).

λέω να αγοράσω το fm2012 μετά από χρόνια

απορία: μπορείς να βλέπεις τους αγώνες με κουκκίδες παίκτες κ όχι 3d ? έχω να παίξω από το 2008

για δώστε τα φώτα σας πληζ

ναι μπορεις. επισης στο 11 αν ξεκινησεις με αεκ και ριξεις με το fmrte το chairman status ωστε να γινει takeover στα πρωτα 1-2 χρονια, υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σε παρει μελλισανιδης σαν tycoon. εγινε σε μενα, ξεπληρωσε ολα τα χρεη και εβαλε 70m στο balance.

χαχαχαχαχαχα

υπερψαγμένο σχόλιο !!! μόνο στο μανατζερ παίζει να γίνουν αυτά, καθώς ο τίγρης είναι “απρόβλεπτος” :!:

πρεπει να ορκιστω ενωπιον του λεμμυ να μην αγγιξω το 12… οχι αλλο καψιμο…

στοχος να τερματισω το 10, ειμαι 55η σαιζον νομιζω με την καβαλα κ αν με πιασει καμια μερα να χαζεψω λιγο να παιξω το 11 που εχω την παναθα…

Αλήθεια πότε βγαίνει ο Καρκινος 2012? Γιατί μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί αυτό το έπος!!! Απίστευτο κόλλημα!!!

Λογικα, οπως παντα, καπου στον Νοεμβρη?

οκτωβρη… θαρρω!

φετος εχω πει δεν θα παιξω καθολου. διοτι αν το κανω καταστραφηκα!

το πιο γαματο ειναι που πριν καμποσες μερες με αλλον 1 καμμενο (αλλα γινεται και με πιο πολλους φυσικα) διοργανωσαμε lan party με fm11! μιλαμε για κολλαση αν και οι μεταγραφες τρωνε πολυ στην αρχη (μας εφαγε απο τις 10 το βραδυ της 1ης μερας ως τις 2-3 το μεσημερι της αλλης να φτασουμε μεσα αυγουστου στην ισπανια -αλλα μετα παει τρενο- με 5ωρες διαλειμα για υπνο δηλαδη ενα δεκαωρο στο νερο [μετα μεσα σε 4-5 ωρες παιξαμε 2 μηνες που ειναι μια χαρα για διπλα ματς σε καθε αγωνιστικη και μπαρτσα ρεαλ που παιζουν σταθερα 3 ματς τη βδομαδα])! τιποτα πιο ηδονικο ομως! οσοι μπορειτε καντε το (μινιμουμ χρονος 2 ολοκληρες μερες ε???). και φυσικα παρτε πολυ καφε…

Πραγματικά το να παίζεις με άλλους δεν συγκρίνεται με τίποτα! Εμείς παίζαμε παλιά 3 άτομα στο σπίτι ενός φίλου για κάνα μήνα σερί! 2-3 σαιζόν. Δεν θυμάμαι καν πια έκδοση. Το 3 μάλλον. Απίστευτα σκηνικά. Χαμένα πέναλτι σε μεταξύ μας αγώνες. Μάνα σε απόγνωση κτλ κτλ. Ωραίες εποχές. Πλέον δεν διανοούμαι να βγει νέο μάνατζερ και να μην το πάρω. Πολλά χρόνια τώρα. Κάπου στα 70 με το καλό θα κοιτάξω πίσω να δω τι έχω κάνει και υπολογίζοντας θα βρω ότι 6-7 χρόνια πραγματικού χρόνου ήταν η ενασχόληση μου με το μάνατζερ…καλώς ή κακώς…χεχεχε

εγω ονειρευομαι οτι καπου στα 70 που δεν θα εχω τι να κανω θα παιζω μανατζερ με μανια! ελπιζω να μην πεθανω βεβαια απο καρδιακη προσβολη σε κανα ματς!
:lol:

Τι λέτε ωρέ!!! Δε παίζει να το κάνω αυτό. Στάνταρ εγεκφαλικά, ανακοπές και τα ρέστα. Ήδη έχω σπάσει 3 ποντίκια και 2 πληκτρολόγια!!!

οι πιο χαζοχαρουμενες φωτο που με εχουν βγαλει ποτε στη ζωη μου ειναι απο εκεινες τις μερες! δεν υπαρχει πιο μεγαλη ευτυχια! απο ομαδικο μανατζερ!

Influence

Football Manager has been recognized by real-life football clubs as a source for scouting players. In 2008, Everton FC signed a deal with Sports Interactive allowing them to use the game’s database to scout players and opposition.[10]

μα λενε (δεν θυμαμαι ακριβως-ξερω) οτι ξεκινησε απο τον βενγκερ το σκηνικο
και γενικα κατα καιρους ακουγεται για πολλες ομαδες. στο κατω κατω πολλα ταλεντα στο fm9 πχ σημερα εχουν παρει μεταγραφαρες…

κατ εμε ειναι αρκετα ως πολυ αξιοπιστη πηγη πληροφοριων.

Καλά στην Ελλάδα το χρησιμοποιούν για σκάουτινγκ από καιρό. Kennedy Bakircioglü (Ηρακλής), Mark Kerr (Αστέρας), Henry Antchouet (Λάρισα), Franco Costanzo (ναι στο μάνατζερ ήταν παικταράς :p), Cherno Samba (Παναιτωλικός) πήραν όλοι μεταγραφή χάρη στο cm 01/02.

γιατι τον saja στην αεκ? δεν θα πω οτι τον πηραν απο το μανατζερ αλλα απο τα παλια fm ξεχωριζε θυμαμαι. ειχε παντου 17αρια…

δηλαδη η ΑΕΛ το κύπελλο το χρωστάει στο Football Manager??!! δόξα και τιμή τότε.:smiley:

*τι υπόλοιπες μεταγραφές τις κάνουμε λόγο ονόματος ή απο dvd…εξακριβωμένο