Formula 1

Η εμπλοκή της McLaren στο θέμα της κατασκοπείας στην Formula 1, δίνει νέα διάσταση στο θρίλερ των τελευταίων εβδομάδων

http://f1.msfree.gr/core/details.php?id=1830

Παει χαλασε κ η F1? Σκανδαλα, κατασκοπειες, team orders… τι γινεται ρε γμ…:-s 8O :-# :o

Μην πολυπιστεύετε τίποτα ακόμα.

Η άποψη μου είναι ή πλέον έχει γίνει εξαιρετικά βαρετή η Formula 1? Προσπεράσματα κανονικά πλέον είναι ελάχιστα και ο μόνος τρόπος να χάσει κάποιος καλός οδηγός τη θέση του είναι να αποφασίσει κακή τακτική η ομάδα του, να κάνει λάθος (σπάνιο, γιατί και δε τους πιέζει κανείς αλλά και πάνε όλοι προσεκτικά) ή να έχει τεχνικό πρόβλημα (εξαιρείται ο Ραϊκόνεν που πρέπει μόνος του να σπάει όλους αυτούς τους κινητήρες… δεν εξηγείται αλλιώς!:stuck_out_tongue: )

Έχω πάρα μα πάρα πολύ καιρό να δω έναν αγώνα. Μόνο το αποτέλεσμα από περιέργεια κοιτάω. Είμαι ο μόνος που έχει ξενερώσει τόσο πολύ με τη Φόρμουλα? (εγώ και ο Μοντόγια πρέπει να είμαστε!!!:lol: :lol: )

Συμφωνω απολυτα. Κι εμενα μου φαινεται πλεον βαρετη και να σκεφτεις οτι καποτε εβλεπα τοσο μανιωδως που ξυπναγα τα χαραματα για να δω τα γκραν πρι της Αυστραλιας και της Ιαπωνιας. Οντως τα προσπερασματα ειναι πλεον ελαχιστα. Ακομα εχω στη μνημη μου το φοβερο προσπερασμα του Χακκινεν στον Σουμαχερ μερικα χρονια πριν…

Παντως φετος, εχω την εντυπωση οτι το πρωταθλημα ειναι ελαφρως πιο ενδιαφερον…

Και γω την έβρισκα ανιαρή σε σχέση με τα moto-gp, όμως πρόκειται για ένα σκάκι τακτικών, όπου ο αγώνας είναι το κερασάκι στην τούρτα και το κυρίως πιάτο είναι η προετοιμασία των ομάδων ανάμεσα στα γκραν πρι, οι επιλογές ρυθμίσεων και ελαστικών, η ποσότητα καυσίμου τα ντουμπλαρίσματα και φυσικά η στρατηγική των pit-stop (2 ή 3).

Πάντως στο Silverstone υπήρξε μια πολύ ενδιαφέρουσα μονομαχία μεταξύ Χάμιλτον και Ραϊκόνεν μέχρι το πρώτο pit-stop του πρώτου, όπου ο πιτσιρικάς τα θαλάσσωσε με τον lollipop-man (o επικεφαλής του team που θα δώσει το OK στον οδηγό να βγει ξανά στην πίστα).

Έχουν καταλήξει τα μονοθέσια να είναι αεροσκάφη με τόσο υψηλές ταχύτητες και επιταχύνσεις που το λαθάκια των οδηγών να τους κοστίζουν ελάχιστα κλάσματα δευτερολέπτου. Θα ήταν ποτέ δυνατόν παλιότερα ο Χάμιλτον να είχε τέτοιες επιτυχίες? Ο Χάμιλτον είναι το αντίστοιχο του “παιδιού του σωλήνα”. Είναι ο οδηγός του εξομοιωτή. Δεν έχει καμία εμπειρία, δεν έχει στουκάρει ποτέ, δεν έχει μπλεχτεί σε κόντρες και όμως είναι πρώτος γιατί έχει τόση εξάσκηση εκ του ασφαλούς που ακολουθεί απλά τη σωστή γραμμή και ανοίγει σαμπάνιες στο τέλος…

Ορίστε πώς ήταν κάποτε η Φόρμουλα:

Στην εξάσκηση δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις την σωματική του ακεραιότητα. Στον αγώνα όμως όπου ακόμα και η ταχύτητα του ανέμου μπορεί να γίνει αιτία ατυχήματος με ταχύτητες 300+ km/h, ο Αγγλάκος βγαίνει λάδι και είναι στάνταρ στην τριάδα κάτι το οποίο δεν έχει πετύχει ούτε ο Senna στους εννέα πρώτους αγώνες του.

Εγώ το βλέπω ανάποδα. Αν έτρεχε την εποχή του Σένα, δε θα μπορούσε ούτε αυτός να το κάνει.:stuck_out_tongue:

Πολύ πιθανόν και να συνέβαινε. Ας μιλήσουμε όμωςμε δεδομένα και όχι με υποθέσεις φίλε karvou.

Συμφωνούμε όμως ότι αν ο Σουμάχερ έτρεχε με μία BMW για παράδειγμα, τον Χάμιλτον φέτος θα τον έβλεπε με κιάλια σε κάθε αγώνα? Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι πλέον οι πιλότοι είναι απλοί διεκπεραιωτές της τακτικής που αποφασίζουν οι μηχανικοί μέσα από πλήθος εξομοιώσεων, βελτιστοποιήσεων και δοκιμών. Εγώ μηχανολόγος είμαι και χαρά μου να μας ακούν με τόση ευλάβεια, αλλά σαν θεατής προτιμώ η ουσία να βρίσκεται στις 2 ώρες του αγώνα και όχι στα 8ωρα των Μηχανολόγων μπροστά από τους υπολογιστές τους.

Σαφώς και οι οδηγοί των μονοθεσίων συνεχίζουν να θεωρούνται πιλότοι και αυτό που κάνουν είναι κάτι πολύ δύσκολο που δε το κάνει ο καθένας, αλλά εγώ πλέον το βρίσκω πολύ βαρετό.:sleep: :stuck_out_tongue:

Εν μέρει θα συμφωνήσω με το “διεκπεραιωτές”. Αφού όμως μιλάμε με εκτιμήσεις, διερωτώμαι τι θα συνέβαινε αν οδηγούσε ο Μαρκ Ουέμπερ το μονοθέσιο της McLaren Mercedes, ή αν προτιμάς ο Χάμιλτον αυτό της Red Bull Renault.

Πιστεύω ότι ούτε η McLaren θα ήταν στην πρώτη θέση των κατασκευαστών ούτε όμως και η Red Bull στην προτελευταία.

Απλά ο Χάμιλτον θα έπιανε όρια του μονοθεσίου του (και αν, γιατί αυτή τη φορά θα είχε κόσμο μπροστά του που θα πρέπει να προσπερνάει) και ο Ουέμπερ όχι. Αλλά και πάλι δε νομίζω ότι θα είχε τόσο μεγάλη διαφορά. Η McLaren πάλι μία από τις θέσεις 1-2 στους κατασκευαστές θα έπαιρνε εν τέλει και η Red Bull μία από τις τελευταίες.

Άλλο παράδειγμα. Φερνάντο Αλόνσο. Φέτος είναι τρίτος στην κατάταξη οδηγών (νομίζω) και μάλλον σε αυτή τη θέση θα τερματίσει. Ο Χάμιλτον με το ίδιο όχημα, στην πρώτη του χρονιά, πάει καλύτερα από τον πρωταθλητή. Παράδοξο? Κατ’εμέ όχι. Ο Αλόνσο κέρδισε πέρσι το τίτλο όχι γιατί ήταν ο καλύτερος οδηγός, αλλά γιατί στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος η Renault ρίσκαρε και παρουσίασε το μακράν καλύτερο όχημα με αποτέλεσμα να τα σαρώσει όλα. Όταν οι άλλες ομάδες έβαλαν και τα δικά τους εξελιγμένα μοντέλα στις πίστες, μαζεύτηκε η διαφορά πολύ γρήγορα. Και πάλι όμως οι μηχανικοί ήταν οι κυρίως πρωταγωνιστές… Ο δεύτερος οδηγός φέτος της McLaren (εντάξει, προφανώς και δε τον πάω τον Αλόνσο σαν οδηγό :stuck_out_tongue: ), πέρσι σήκωνε κούπα…

Πέρσι όμως την σήκωσε με τον νέο (τότε) κινητήρα των 2400cc και πρόπερσι με τον κλασσικό και δοκιμασμένο των 3000cc, σπάζοντας την πρωτοκαθεδρία της Ferrari.

1ον) το πρόπερσι το ξεχνάμε!!!:lol: :lol: Δε θέλουμε να υπάρχει!!:stuck_out_tongue:

(2ον) ο Αλόνσο δεν υπάρχει!!! Είναι μία τρύπα στο χωροχρόνο που θα έχει ξεχαστεί σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα!!!:lol: :lol: )

3ον) αυτό λέω με το ρίσκο της Renault πέρσι, που έβαλε το νέο κινητήρα νωρίτερα από τους άλλους και έτσι έκανε τη διαφορά

4ον) ουσιαστικά αυτό που λέω για να μη τα ξεψειρίζουμε, είναι ότι εγώ θα ήθελα να μπουν κάποιοι τεχνολογικοί περιορισμοί στα μονοθέσια, ώστε τα λάθη των οδηγών την ώρα του αγώνα να μη τους κοστίζουν αμελητέο χρόνο, αλλά να τους κοστίζουν πραγματικά. Τότε θα ξεκινήσουν πιστεύω να υπάρχουν και περισσότερα προσπεράσματα και περισσότερο ενδιαφέρον :wink:

Θα συμφωνήσω για τον Αλόνσο ως προς το ότι είναι ένα κακομαθημένο κολόπαιδο.

Βέβαια πρόκειται και για τεράστια οδηγάρα

ναι, ήταν καλό το προσπέρασμα.( Ευτυχώς που έβρεξε και είχε λίγο ενδιαφέρον ο αγώνας :stuck_out_tongue: :lol:)

Ο Χάμιλτον όπως ήταν αναμενόμενο, του πήγαν στραβά τα δοκιμαστικά (και όχι από δικό του λάθος) και αυτό τον βούλιαξε. Όταν έχεις τέτοιο αυτοκίνητο και ξεκινάς 10ος, με οποιοδήποτε άλλο οδηγό που διεκδικεί το τίτλο, θα περίμενα κάτι καλύτερο από την 9η θέση. Αλλά για τον Χάμιλτον έχω ήδη πει τη γνώμη μου και για αυτό δεν εκπλήσσομαι… Από ότι φαίνεται στους εξομοιωτές, δεν έχει το σενάριο να ξεκινάς τελευταίος την κούρσα :stuck_out_tongue:

Γέμισε ο τόπος χολή :stuck_out_tongue:

Ψηφιστε ολοι εσεις οι ασχετοι Ferrari κ McLaren.Ουστ!!!:stuck_out_tongue:

Super Agguri ρε και αντε γεια.:smiley: :smiley: :smiley:

Ποσο καραγκιοζης ειναι ο Αλονσο;;;;;;;Ποσο κομπλεξικος ειναι αυτος ο ανθρωπος;;;;

Τον εχει φαει που τον ξεκωλιαζει ο Χαμιλτον και προσπαθει να τον ριξει κανοντας οτι πουστια του ερθει και η κωλοMcLaren τον αφηνει.