Formula 1

…κάποιος να ξεματιάσει τον Χάμιλτον…πόσα ακόμα θα τραβήξει αυτός ο άνθρωπος:):!:

ντάξει ο ricciardo τους κατάπιε!! μπράβο στο χάμιλτον που από εκκίνηση στο pit lane κατάφερε και βγήκε 3ος,

…ναι μπράβο του δεν λέω, αλλά αν δεν είχε τόσες ατυχείες φέτος, όπως είχε και άλλες χρονιές, θα το έπαιρνε φέτος:):!:

Με 4 νίκες, κάμποσα βάθρα, κάτι λιγότερο απ’ το μισό απ’ το πρωτάθλημα να μένει και μόνο 11 βαθμούς πίσω απ’ την Rosberg-άκλα, δεν τον λες και “εκτός παιχνιδιού” τον Hamilton…

Εννοείται. Απόρησα με άρθρο περί Hamilton, ότι είχε εντολές να αφήσει τον Rosberg να περάσει και να κυνηγήσει βάθρο. Αφού έχουν σχεδόν ίσες πιθανότητες για τον τίτλο.

Γαμάτος αγώνας, ό,τι έπρεπε για να επανέλθουμε μετά τις διακοπές. Όσο οι Rosberg-Hamilton μαλώνουν σαν τα κοκόρια και η ομάδα έχει χάσει τον έλεγχο των αποδυτηρίων, θα γίνονται μαλακίες και οι μαλακίες επιστρέφονται. Τουλάχιστον ο Rosberg αφού πρώτα πάγωσε η κόλαση κατάφερε να βγει 2ος και να ξεμακρύνει βαθμολογικά ενώ ο άλλος παράτησε την προσπάθεια και εγκατέλειψε. Απίστευτος και πάλι ο Ricciardo ενώ και ο Bottas έδειξε ότι είναι οδηγάρα και το μόνο που θέλει είναι ένα σταθερό μονοθέσιο. Απίστευτη μάχη στο τέλος μεταξύ Alonso-Vettel-Button-Magnussen και επικό σκηνικό στον 37ο γύρο σε μονομαχία Alonso-Magnussen που ο 2ος έκλεισε τον 1ο, το τρακάρισμα αποφεύχθηκε τελευταία στιγμή και ο Alonso σήκωσε ψηλά το χέρι σαν Ελληνάρας που τον έκοψαν στη διασταύρωση!!! Τον λάτρεψα :smiley:

ΥΓ καλός αγώνας από Raikonnen. Παγώστε την εικόνα γιατί φέτος δεν θα το ξαναδείτε. :stuck_out_tongue:

Τα είπες όλα!
Eκνευρίστηκε ο Alonso (σήκωσε το χέρι) αλλά αφού τον μπλόκαρε καλά δεν είχε λόγο.
Θύμωσα με το συμβάν μεταξύ Rosberg-Hamilton, κράζοντας συνεχώς τον πρώτο όσο και αν αντιπαθώ Hamilton. Ήταν αδικία. Ελπίζω να μην ακούσουμε ατάκα του στυλ “δεν με άφησε να περάσω”.
Τρομερό αγώνα παρακολουθήσαμε πάντως στην αγαπημένη μου πίστα. Ελπίζω του χρόνου να καταφέρω να πάω(1 ώρα απόσταση, 150Ε και βάλε μας χωρίζουν :P)

Και ένα αφιέρωμα: 4 αξέχαστα GP Βελγίου

…χαμός στην Mercedes…πάντα κάτι κακό θα γίνει σαυτήν την ομάδα:):!:

Εχμ, απ’ το facebook του Rosberg :stuck_out_tongue:

I was quicker down the straight and went to the outside as the inside line was blocked.

Rosberg στηρίζω φέτος, και έχει κάνει τρομερούς αγώνες, αλλά όλο το φταίξιμο σήμερα δικό του ήταν. Όσο γι’ αυτό με τη 1 ώρα απόσταση έχεις την αιώνια ζηλοφθονία μου μέχρι τουλάχιστον να καταφέρω κι εγώ να πάω σε κάποιο GP.

:stuck_out_tongue:

O Hamilton νομίζω καλά τα είπε και έχει δίκιο.
Μακάρι να πάω. Θα σε πάρω και σένα μαζί.

Ε σαν πολύς καιρός δεν είχε περάσει απ’ το τελευταίο 1-2? Μας είχε λείψει!!! Ευτυχώς δεν υπήρξε καμιά γλοιώδης παρέμβαση της ομάδας στον τρόπο που θα το κυνηγήσουν οι δύο οδηγοί οπότε ο καλύτερος Hamilton φυσιολογικά κέρδισε, με ασυγχώρητο γι’ αυτό το επίπεδο λάθος της Rosberg-άκλας. Εντωμεταξύ τελείως απάλευτο ήταν το σκούξιμο του Πουρναράκη ότι “είναι πολύ κακός ο Hamilton, τραγική εκκίνηση” κλπ. Δε σε χάλασε η πρωτιά Τακούλη ε? Οι Williams εξελίσσονται σε λατρείες, με τον Massa επιτέλους να καταφέρνει να πάρει το ρημαδοβάθρο, οι Ferrari και πάλι παραπαίουν γιατί επανήλθαν τα πράγματα στην φυσική τους τάξη ενώ εντύπωση μου έκαναν οι μέτριες σήμερα Red Bull και ειδικά ο Ricciardo που νομίζω έμεινε και εκτός βαθμών. Ο αγώνας γενικά καλός ήταν, δεν είχε τα thrills του Spa βέβαια με τις ανακατατάξεις επί ανακατατάξεων, αλλά μετά απ’ το προηγούμενο καυλάντισμα επιβαλλόταν ένα πιο ήρεμο γκραν πρι για να κατέβει η αδρεναλίνη. Έχουμε και Μουντομπάσκετ, μην τρέχουμε με τίποτα εμφράγματα. :stuck_out_tongue:

…δύσκολα θα προλάβει ο Χάμιλτον την πρώτη θέση…έχει μείνει πίσω:):!:

Ούτε καν. 6 races έμειναν και η διαφορά των 2 πρώτων ειναι στους 22 βαθμούς.
Εκτός από την κακή εκκίνηση του Hamilton δεν πρόλαβα να δω πολλά σήμερα γιατί μετα τον 20ο γύρο δεν έβρισκα link. Next in Singapore. Ελπίζω να μην σπάσει το σερί των τελευταίων τριών ετών!

πφφφφφ, τελικά ο σπαστικός πήρε το πρωτάθλημα …
και το πρόβλημα του Ροσμπεργκ ούτε τη χαιρεκακία να ελπίζω να του τη ρίξει ο Μάσσα πετώντας τον έξω στην τελευταία στροφή όπως τότε, δεν μου άφησε …

Θα προσπαθήσω να μη μιλήσω οπαδικά μια και είμαι Χαμιλτονικός απ’ την πρώτη στιγμή που ο Εγγλέζος μπήκε σε cockpit.

[SPOILER][SIZE=5][B]ΤΟ ΠΗΡΑΜΕ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΟΥΤΑΝΑ ΤΗ ΖΩΗ[/B][/SIZE] :p[/SPOILER]

'Ντάξει αντικειμενικά τώρα, στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος τα πράγματα ήταν ακόμα αμφίρροπα αλλά από ‘κει και πέρα αγώνα με τον αγώνα η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει υπέρ του Hamilton. Δόξα και τιμή παρ’ όλα αυτά στον Rosberg που δικαιούται με το σπαθί του ένα πρωτάθλημα (και ελπίζω να το πάρει του χρόνου) που το έχασε φέτος για λεπτομέρειες. Όπως και να 'χει πάντως η σεζόν ήταν πολύ καλή, με όμορφους αγώνες, ωραία γκομενάκια στις πίστες, σασπένς, δυνατές μονομαχίες και γενικά γεμάτα κυριακάτικα απογεύματα (έστω κι αν όταν δεν είχε η TV τους αγώνες το μπινελίκι στα stream έπεφτε σύννεφο).

Κρατάμε:

  1. Την υπερηχητική Mercedes
  2. Την τιμιότατη Williams περιμένοντας ακόμα μεγαλύτερα πράγματα απ’ αυτούς στο μέλλον
  3. Την αποκαθήλωση του Φετελάκου :stuck_out_tongue:
  4. Τη δυνατή νέα φουρνιά από rookies η σχεδόν rookies (Ricciardo, Perez, Kvyat, Ericsson κλπ) που ξεπετάχτηκαν πλέον και δείχνουν ότι θα συνεχίσουν από 'κει που θα σταματήσει η παλιά φρουρά.
  5. Τη μεγαλειώδη επιστροφή του turbo (έστω κι αν χάσαμε σε ήχο και γκρινιάζουν οι μυρωδιάδες).

Δεν κρατάμε:

  1. Την κάκιστη, για τα δεδομένα της, Ferrari και ειδικά τον Raikkonen που όλη η χρονιά του πήγε ανάποδα. Το ίδιο ισχύει και για τη McLaren.
  2. Την απόσυρση, όπως όλα δείχνουν, ενός απ’ τους καλύτερους οδηγούς της εποχής, του Jenson Button.
  3. Το ατύχημα του Bianchi (απ’ ό,τι μαθαίνω ευτυχώς βγήκε απ’ το κώμα το παλικάρι).
  4. Τις αναρίθμητες μαλακίες του Maldonado. Έριξα πολύ γέλιο στο πλάνο σήμερα που έδειχνε τους μηχανικούς του να γελάνε όταν πήρε φωτιά ο κινητήρας του. Ο Θεός υπάρχει και τιμωρεί ρε άμπαλε. :stuck_out_tongue:
  5. Το τραγικό σύστημα βαθμολόγησης με τους διπλούς βαθμούς στον τελευταίο αγώνα. Γιατί εκεί στη FIA καπνίζετε κρακ όταν σκέφτεστε τους κανονισμούς?

Ποιος περιμένει τώρα ως το '15, οέο?

Ο Hamilton το άξιζε περισσότερο απο τον Rosberg.Γενικά τώρα η F1 είναι για τα μπάζα!!!Αυτο το πράμα δεν ειναι F1. Αυτο ισχύει εδώ και κάποια χρόνια βέβαια.Σαφώς και πολλές αλλαγές έγιναν για την ασφάλεια Ok αλλα προτιμώ να βλέπω παλιότερους αγώνες.Ειδικά το σύστημα βαθμολόγησις είναι για γέλια…Τώρα ένας οδηγός με δεύτερες και τρίτες θέσεις μπορεί να πάρει πρωτάθλημα.Για του χρόνου αν η honda κάνει ένα καλό μονοθέσιο ο alonso θα κάνει party

…πολλά συνχαρητήρια στον Χάλμιτον για το μάγκικο πρωτάθλημα:):!:

Το σηριαλ της ανακοινωσης του line up της Mclaren εχει ξεπερασει καθε προηγουμενο,“πλακωνονται” ο ντενις που θελει τον δανο και οι αλλοι μετοχοι που θελουν τον μπατον.

Εγώ λέω να τους κρατήσουνε και τους δύο και να στρωθούν να φτιάξουν δυνατό μονοθέσιο αντί να μαλώνουν σαν τα κοκόρια.