Προτάσεις για το forum

Βασικά καλό θα ήταν αν υπήρχε ignore σε threads
ή μήπως υπάρχει και δεν το έχω βρει? :-k

εδιτ με πρόλαβε ο nery

Αυτό δεν είναι καθόλου κακή ιδέα.

Ρε απενεργοποιήστε τον ποστ καουντερ. Αδυνατώ να πιστέψω ότι αυτοί που ποστάρουν συστηματικά το κάνουν για να μας πουν τι φάγανε ξέρω γω:lol:

Μου φαίνεται πάντως πως οι πιο πολλοί που ποστάρουν σχεδόν αποκλειστικά στα off-topic,αν τους το έκοβες,σταδιακά θα έκοβαν την ενασχόλησή τους με το forum.Δεν το λέω σαν καλό ή κακό,σαν παρατήρηση.

Αυτό που είπε ο χοπέτο.

Αυτονόητο είναι αυτό πιστεύω. Αλλά δεν νομίζω οτι θα λείψουν σε κανέναν αυτά τα άτομα. Το site λέγεται rocking και έχει να κάνει με μουσική, όχι με φαί,ποτό και ιστοριούλες με 3 λέξεις.

Ναι,γι’αυτό λέω πως δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό.Εγώ ας πούμε θα το έκοβα αν δεν είχε τα μουσικά threads!:stuck_out_tongue:

Πάντως μου φαίνεται χαζό να μπαίνεις σε μουσικό forum για να συνεισφέρεις στο “Ας φτιάξουμε μια ιστορία” και το τελευταίο “μουσικό” thread που έχεις ποστάρει να είναι το “Παιχνιδάκι με τραγούδια-Part 13958948284938398”.:stuck_out_tongue:

Και ξέρουμε όλοι πως συχνά πυκνά γίνονται σοβαρές και πολύ όμορφες συζητήσεις στα μουσικά,επιμορφωτικές κτλ.Μαντέψτε ποιοι λείπουν από αυτές!

μια λύση για το νεα ποστς ειναι να μην συμπεριλαμβάνονται τα τοπικ στα αποτελέσματα.
όποιος θέλει να παίξει θα πάει σίγουρα να τα βρει.
βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό αυτό.

αλλά είναι γεγονός οτι εχει γεμίσει ο τόπος αγγελίες και παιγνιδια και χαρές

Εντάξει, το “Off Topic” είναι έτσι κι αλλιώς για πλάκα/ξεκούραση και κατά συνέπεια γτπ.
Δε νομίζω ότι θα προσφέρει κάτι η διαγραφή μερικών θρεντ.
Όπως εμένα π.χ. μ’αρέσει να ποστάρω gif-άκια, άλλος τη βρίσκει ποστάροντας ότι έφαγε μπάμιες ή σουτζουκάκια ξερωγω.

Εμένα στα μουσικά είναι μερικά που μου τη σπάνε (βλέπε “παιχνιδάκι με τραγούδια”) γιατί εκεί καπελώνουν καμιά φορά θρεντ που ίσως έχουν μεγαλύτερη αξία.

Όπως και να χει πάντως, (μιας και είδα και το “Die Welle” πριν… ;p) δε μπορείς να επιβάλλεις τη διαγραφή οποιουδήποτε θρεντ έτσι απλά. Ας γίνει δημοψήφισμα…:lol:

edit: Από την άλλη, επειδή κι εγώ έχω παρατηρήσει μια πτώση στα μουσικά εδώ και καιρό, νομίζω πως είναι στο χέρι του καθενός να το αλλάξει αυτό. Δηλαδή, ας προσπαθήσουμε λίγο να ξεφύγουμε από την αδράνεια γιατί αυτή η τεμπελίτιδα που έχει πέσει στο φόρουμ είναι ανησυχητική και θα κολλήσουμε όλοι…

@Rocking.gr mods
Πιστεύω ότι θα ήταν πολύ πιο λειτουργικό να γίνει καινούργια κατηγορία στο “Θέματα στο Forum” με την ονομασία “Παρουσιάσεις δίσκων” όπου θα μπορεί ο καθένας να παρουσιάζει-προτείνει έναν δίσκο παλιάς ή νέας κοπής, σε ξεχωριστό θρεντ κάθε φορά και ταυτόχρονα να δημιουργηθεί index με αλφαβητική σειρά που θα αναγράφει το όνομα της μπάντας/καλλιτέχνη, τον τίτλο του δίσκου και το έτος κυκλοφορίας. Όταν θα κλικάρει επάνω ο ενδιαφερόμενος θα μπορεί να βρίσκει όποια μπάντα και δίσκο έχει παρουσιαστεί από τα μέλη του φόρουμ.

Έχω την εντύπωση ότι παρουσιάζονται αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα σε θρεντ όπως “Κυκλοφορίες” και “Δισκάρες που προτείνουμε στους συμ-φορουμίτες” ή στα θρεντ του Rockipedia και τα οποία πάνε εντελώς χαμένα.

Kαι ποιος θα κρινει τι πρεπει να μπει εκει περα ?
Εχει ξαναειπωθει αυτη η προταση και δεν βγηκε
ακρη στην υλοποιηση αν θυμαμαι καλα.

Τα πράγματα είναι απλά. Δημιουργείται καινούργια κατηγορία με την ονομασία “Παρουσιάσεις δίσκων”, στη συνέχεια 7 υποκατηγορίες οι οποίες θα μπορούν να είναι οι εξής: “Pop/Rock”, “Metal”, “Jazz”, Soul/Blues/Funk, “Electro”, "World/Reggae/Afrobeat και άμα γουστάρετε και “Classical”. Οι υποκατηγορίες θα γίνουν stick και θα έχουν index με αλφαβητική σειρά: όνομα μπάντας - τίτλος δίσκου - έτος κυκλοφορίας.

Στη συνέχεια για παράδειγμα έρχεται ο Country Joe και ανοίγει στην υποκατηγορία “Jazz”, θρεντ με τίτλο π.χ. John Coltrane - Interstellar Space [1972]

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=11680&page=32

Αυτό είναι ένα καλό παράδειγμα του πως πρέπει να είναι μια παρουσίαση.

Το παίρνει o moderator και το τοποθετεί στο index στο γράμμα C. Από κει και πέρα όποιος θέλει μπαίνει στο index, στο γράμμα C, κάνει κλικ στο συγκεκριμένο θρεντ, το διαβάζει και άν έχει κάτι να πει για τον δίσκο ή τον καλλιτέχνη, γράφει και το σχόλιό του.

Είναι πολύ πιο λειτουργικό και δεν θα πηγαίνουν χαμένες οι παρουσιάσεις. Άσε που από ένα σημέιο και μετά θα δημιουργηθεί μεγάλο απόθεμα και αυτό θα είναι και θετικό για το επίπεδο μουσικών γνώσεων του φόρουμ.

Για αρχη, για αυτο που συζητιοταν στις προηγουμενες σελιδες, πιστευω και εγω οτι μια επιλογη “ignore thread” θα ηταν πολυ καλη λυση. Και οσοι μπαινουν κυριως οφφ τοπικ μπορουν να συνεχισουν και οσοι δεν θελουν, δεν θα τους ενοχλει. Αν ειναι εφικτο, νομιζω πως θα λυσει τα χερια ολων μας.

Τωρα, σε αυτο που λεει ο Country Joe. Δεν ειναι κακη ιδεα θαρρω, καθολου κακη. Μπορω να σκεφτω πααααρα πολλα posts στην rockipedia που ηταν προτασεις και μου κινησαν το ενδιαφερον, δεν προλαβα να τα τσεκαρω και εν τελει εχασα αρκετα. Μα θα ειναι ωραια και ως εικονα του φορουμ κατι τετοιο και ευχρηστο για οσους ενδιαφερονται για τα μουσικα.

Απ οτι καταλαβα η ενσταση του Ντεθστερ ειναι για το ποιος θα αποφασιζει (και ποιες οι προυποθεσεις) ποιο ποστ/παρουσιαση/προταση θα περναει και θα γινεται θεμα.

Και μου ακουγεται λογικο γτ μπορει εγω να παρω ενα δισκο,να πεταξω ενα εξωφυλλο,να πω και “ουαου,αυτο ειναι γαματο σας σκιζει τα κωλαρακια ,ακουστε το” και that’s it …[-X

Επισης ποιος θα αποφασισει για το ποιος θα ανεβασει ας πουμε τον νεο δισκο των Metallica που προφανως θα ενδιαφερθουν περισσοτεροι του ενος ?

Παντως επειδη το χω και εγω το ψωνιο αυτο :stuck_out_tongue: , αν γινει θα γουσταρω τρελα !

Εμενα μου φαινεται απλο… Δινω παραδειγμα:

Μου ερχεται να γραψω γνωμη, τεκμηριωμενη, πληρης και ολοκληρωμενη, για εναν δισκο των Iron Maiden ξερω γω. Εφοσον δεν εχει γραψει καποιος αλλος, θα καταχωρειται αυτη η παρουσιαση μου και απο κατω θα σχολιαζει οποιος θελει, ωστε να υπαρξουν και αλλες γνωμες και επομενως διαλογος.

Κοινως, θα μπαινουν ποστς/παρουσιασεις/προτασεις που ειναι ολοκληρωμενες (οπως για παραδειγμα αυτη του Interstellar Space του Country Joe), οχι ενα εξωφυλλο και 2 σχολια fanboy-ιστικα και με απαραιτητη προϋποθεση να μην υπαρχει ηδη αυτη η παρουσιαση. Αν υπαρχει, πολυ απλα γραφεις την γνωμη σου απο κατω.

Καπως ετσι το σκεφτομαι εγω δηλαδη.

Καλή η πρόταση, αλλά σε επίπεδο προγραμματιστικής υλοποίησης μου μοιάζει μάλλον ανέφικτη στο vBulletin.

Ωραία η σκέψη του Country Joe, αλλά θέτω κάποιους επιπλέον προβληματισμούς, πέραν του καθαυτού τεχνικού επιπέδου για το οποίο δε μπορώ να απαντήσω προσωπικά.

  1. ήδη έχουν γίνει πολλές παρουσιάσεις στο παρελθόν που έχουν πια “χαθεί” στα άδυτα των θρεντ. 2) πόσοι χρήστες κάνουν παρουσιάσεις δίσκων εδώ μέσα σε τελική ανάλυση? Οι περισσότεροι απλά αναφέρουν τον δίσκο, ποστάρουν το εξώφυλλο και κάνουν και ένα δυο σχόλια, πόσο “γαμάει” κλπ 3) κατά καιρούς έχουν γίνει ωραία ποστ και παρουσιάσεις που είναι εκτενένεστερες, και δεν αφορούν απλά έναν δίσκο, πχ αφιερώματα σε δισκογραφίες ή ποστ σαν εκείνα που ξεκινάνε ένα θρεντ σχετικά με την ιστορία ενός συγκροτήματος, μιας μουσικής, κλπ.

kala auto mporei na ginei se mia dokimastiki morfi kai apo tous xristes xwris na parembei kapoios sto vbulletin. ftiaxte ena thread kai aplws kante mia souma twn post pou exete ipopsin (titlos group/album, me link pou na parapempei sto antistoixo view single post). Mazeute ta alfabitika, se auto to thread kai mporei na leitourgei san sticky kai tha einai san katalogos autwn twn post. Kathe fora pou tha thelei kapoios na prosthesei kati stin lista, aplws tha antigrafei tin teleutaia enimerwsi tis (apo quote gia na diatirountai ta links) kai tha simplirwnei tin kataxwrisi tou.

sorry gia greeklish

Χωρίς να γνωρίζω τα τεχνικά, νομίζω ότι δεν είναι δύσκολο να υλοποιηθεί η πρόταση όπως γράφει ο ChrisP. Κάπου είχα πετύχει κάτι αντίστοιχο σε ένα αμερικάνικο φόρουμ. Θα ψάξω να το βρω για να δείτε και πρακτικά πως γίνεται.

Οι martian και spawn7 φαίνεται να έχουν καταλάβει το νόημα της πρότασης και αυτά που γράφουν με βρίσκουν αρκετά σύμφωνο. Τα κριτήρια για μία παρουσίαση είναι περισσότερο αισθητικά δεν είναι όμως κάτι που μπορεί ή πρέπει να προκαθοριστεί αυστηρά. Εγώ έδωσα ένα παράδειγμα, άλλος μπορεί να θέλει να εστιάσει σε πιο προσωπικές εμπειρίες παρά σε τεχνικές/μουσικές λεπτομέριες. Το θέμα είναι να γνωστοποιείται στους πολλούς κάτι που μπορεί να γνωρίζουν λίγοι. Και φυσικά αυτό να μπορεί να είναι εύκολα προσβάσιμο οποιαδήποτε ώρα και στιγμή σε αντίθεση με τα πολυσέλιδα θρεντ.

@ellanor
Η πρώτη παρατήρηση είναι σωστή και ήταν η αρχική μου σκέψη. Προφανώς δεν είναι μόνο δική μου.
Για τη δεύτερη παρατήρηση η άποψή μου είναι ότι μετράει περισσότερο η ποιότητα παρά η ποσότητα της συμμετοχής.

Συμφωνώ και καταλαβαίνω απόλυτα γιατί ο Country Joe ειδικά το γράφει αυτό: Έχει ρίξει πολλή δουλειά εδώ και μήνες στο jazz thread του rockipedia (το ίδιο και ο Ellanor πριν από κάποιους μήνες) και είναι κρίμα κάποιες από αυτές τις παρουσιάσεις να χάνονται στο βάθος σελίδων όπου δύσκολα θα τις αναζητήσει κανείς.