Προτάσεις για το forum

<3 <3

E, κάτσε όμως, επενέβη και ριπόρταρε το θέμα άσχετος ψήστης.

Εδιτ: *χρήστης

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=26621

E τότε είσαι ο βασιλιάς του gay parade φίλτατε σομν!

γαμάνε τα φορεματάκια

Άντε γαμήσου ρε τσόκαρο :!::slight_smile:

βτς, δεν σου πάει το κόκκινο, ή μαύρο κάντο ή μαυροκόκκινο!

second that:!:

Βαλτε δυνατοτητα thumbs up στα posts. Το θεωρω σημαντικο και χρησιμο για ενα forum.

η πλειοψηφία των χρηστών αναρωτιέται για πιο λόγο δεν υπάρχει μια επιλογή αλλαγής του χρώματος του forum κυρίως σε πιο σκοτεινή απόχρωση, αυτό το έντονο λευκό παντού είναι πολύ ενοχλητικό για τα μάτια και στο διάβασμα αλλά και στο γράψιμο. Αν δεν πείθεστε μόνο με αυτό μπορούμε να βάλουμε ένα δημοψήφισμα ρωτώντας αν χρήστες θέλουν μια τέτοια επιλογή ή όχι

Αγαπητο ροκινγ,
Δε γινεται, οταν κοιταζουμε στους συνδεδεμενους χρηστες, ολοι οι φιλοι μας να εχουν διπλα τους σταυρο, λες και τους κανουμε το μνημοσυνο και οι μη φιλοι/εχθροι να τη βγαζουν καθαρη χωρις ουτε μια χουφτιτσα κολυβα, ενα R.I.P., μια δεηση, κατι…!
Αλλαξτε το σταυρο σε κατι αλλο, διαφορετικα νιωθω οτι οι φιλοι μου με περιμενουν στον… ουρανο κι οχι στο φορουμ!
Ευχαριστω! :slight_smile:

Επειδή είδα μια διένεξη στις αγγελίες (πόσο αγαπημένο σαμπφόρουμ πια!), ας πουλάει ο καθένας τα πράγματά του όσο θέλει, όμως μπορείτε εύκολα να απαγορέψετε τα “make offer” και όποιος πουλάει κάτι να γράφει υποχρεωτικά και τιμή.

“εύκολα” χωρίς monitoring post by post Κ report δεν γίνεται τίποτα δυστυχώς.

από την άλλη έγινε τεράστιο θέμα σε ενα τοπικ που πιθανότατα δεν θα απαντούσε κανείς. “make offer” για το ed hunter??? τα πιο πιθανα (κ λογικα) σενάρια ήταν ή να μην απαντούσε κανείς ή να έστελνε κανείς πμ ή μηνυμα στο παιδί. τωρα αν ο ενας μπορει κ θελει να πουλησει στον αλλο το ed hunter (!!!) είτε 1 ευρώ, είτε 10.000, δεν ειναι θεμα αν τα βρουν οι δυο τους. δεν ειναι άλλωστε η μοναδικη κοπια που κυκλοφορει στο συμπαν

απο την αλλη-αλλη, γινεται συχνα αυτό ? ομολογω δεν κοιταω τις αγγελιες 1-1

Το “εύκολα” προφανώς αναφερόταν στην προσθήκη ενός κανόνα.
Αλλιώς δεν μπορεί κανείς να πατήσει report για κάτι που δεν απαγορεύεται.

Ούτε εγώ ξέρω αν τα make offer είναι συχνά, απλά όποτε γίνονται, συνήθως τα θρεντς καταλήγουν με τον ίδιο τρόπο και είναι λογικό. Για πλειστηριασμούς υπάρχει το e-bay.

Δεν είναι και κάνα σοβαρό θέμα, απλά κατά τη γνώμη μου το σαμφόρουμ των αγγελιών πρέπει να αφορά κυρίως στους ενεργούς χρήστες και να προστατεύεται όσο γίνεται από τέτοιες λογικές.

Θα πρότεινα τα πολιτικά threads να γινόντουσαν κρυφά για όποιον δεν έχει λογαριασμό. Ίσως άμα ο καθένας σκόπευε απλά να τουμπάρει 10 νοματαίους για τις θέσεις τους αντί να προπαγανδίζει να είχαμε και καμιά κουβέντα που δε βιάζει την κοινή λογική και ο καθένας να κρύβεται πίσω από το δάχτυλο του. Άσε που θα σταματούσε και το σίχαμα να ποστάρει links

Άμα δεν σταματήσουν οι πολιτικές συζητήσεις δεν πρόκειται να πάει μπροστά το forum. Αρκετά άτομα μπαίνουν μόνο για να γράψουν στα συγκεκριμένα topic που ακόμα δεν έχω καταλάβει τι σχέση έχουν με ένα μουσικό forum.

Βέβαια το τελευταίο διάστημα που έχει νεκρώσει το μουσικό τμήμα άμα σταματήσουν και οι πολιτικές συζητήσεις θα μείνει άδειο το forum οπότε δεν το βλέπω να συμβαίνει σύντομα.

Δεν ειναι κακο να υπαρχουν και πολιτικα threads. Το κακο ειναι οτι πολλοι τα μπερδευουν και με τη μουσικη. Εδω εχω φαει ¨κραξιμο¨ στα topics των Skyclad και Godspeed you black emperor γιατι τους γουσταρω και ειμαι φιλελευθερος :lol:

Η αποψη “να σταματησουν οι πολιτικες συζητησεις”, γενικα, ειναι απλως ΑΡΡΩΣΤΗ.

Αν το λες υπο την εννοια οτι σε ενα ΜΟΥΣΙΚΟ φορουμ ειναι εκτος θεματος, συμφωνω, πραγμα που συμβαινει και με τα αθλητικα, τον κινηματογραφο ή το offtopic.

To μονο που σου λενε ειναι οτι ειναι οξυμωρο (αν οχι ηλιθιο) να εκφραζεσαι (γιατι η μουσικη ειναι εκφραση) μεσα απο κατι, το οποιο δηλωνει ξεκαθαρα οτι σε εχθρευεται. :wink:

Κριμα να θεωρεις ηλιθιο τον εαυτο σου που ακουει Rush :wink:

Προφανώς μιλάω για ένα μουσικό forum και όχι για το καφενείο της γειτονιάς μου.

Μια εντελως αφελης υπεραπλουστευση ως αντεπιχειρημα …αναμενομενο.

Εξαλλου, (αν ειναι να μιλαμε με “αυτιστικη” επιχειρηματολογια) νομιζω οτι οι RUSH ξεκαθαρισαν στον τελευταιο τους δισκο αν με “εχθρευονται” (χωρις να λεω οτι συμφωνουμε, γενικα), οποτε το κριμα μαλλον ειναι σε σενα που εδωσες τοσα λεφτα για να ακουσεις ενα δισκο, του οποιου τους στιχους, δεν μπηκες καν στη διαδικασια να διαβασεις. :wink:

Απλα, με αυτη τη λογικη, την ιδια ζημια κανει ολος ο τομεας “Γενικά” του φορουμ κι οχι μονο οι πολιτικες συζητησεις.

να σας πω μια ιστορια απο το παρελθον του φόρουμ

παλια δεν ειχαμε Podium (κάποιοι το θυμουνται). τα πολιτικα θρεντς ξεπετάγονταν από εδώ κ από εκεί κ δεν είχαν ούτε κανόνες, ούτε σπίτι. ειδαμε λοιπον πως το φορουμ ειχε αναγκη να μιλαει και για τετοια θεματα, κ ετσι φτιαξαμε το Podium

οι συζητήσεις που γίνονται σε αυτό, αντικατοπτρίζουν το επίπεδο των συνομιλητών - αν γίνονται καφριλες, βρισιδια κτλ, αυτά γίνονται είτε από ανθρώπους χαμηλότερου επιπέδου (που παράλληλα νομίζουν ότι βρίζοντας σε ένα φόρουμ κάπου στα ιντερνετς, κερδίζουν forum credit και πάνε κόντρα στο κατεστημένο του forum ϊσως κ του σύμπαντος) κ από ιντερνετοεπαναστάτες, που έχουν στο μυαλό τους ένα πρωτάθλημα, στο οποίο όσο πιο πολύ “χωθείς” στους άλλους, τόσα περισσότερα @@ έχεις. αστειότητες για πιτσιρίκια. κάποιοι όμως δεν είναι πιτσιρίκια…

το ακόμα χειρότερο όμως είναι όταν οι πολιτικες (κ οι αθλητικές τα έχω ξαναγράψει) αντιπαλότητες, διαχέονται σε άλλα θρεντ ύπο την μορφή επίθεσης εξαιτίας “ανοιχτών λογαριασμών”. Δεν το ήξερα αλλά έπεσα πάνω σε ένα άρθρο που περιέγραφε ότι η νοοτροπία “check your principles”, είναι ο σύγχρονος (φασιστικός? τρεντυ λέξη) τρόπος να λες στον άλλο “σκάσε” γιατί δεν έχεις δικαίωμα να μιλας επειδή είσαι πράσινος, μπλε, κόκκινος κτλ. έχει πλάκα ότι πολλοί που μισούν τους χωροφύλακες (χα), κάνουν οι ίδιοι τους χωροφύλακες φρονημάτων - και αν δεχθουμε οτι για την ακροδεξιά αυτό είναι λογικό, όπως βλέπετε όλοι φαντάζομαι, η πρακτική έχει αρχίσει να επεκτείνεται και σε άλλα φάσματα της πολιτικής/αθλητικής(ακόμη και μουσικής!) τοποθέτησης. λυπηρό.

το να σβήσουμε τα πολιτικά θα είναι μια ήττα της πολιτικής σκέψης (+μια εύκολη λύση). θα είναι σαν να παραδεχόμαστε ότι ΔΕΝ μπορούμε να κάνουμε συζήτηση. δεν το πιστεύω. με τα καλά του κ τα κακά του, το Podium επιβιώνει και συζητησεις γινονται (ίσως οι ίδιες σε ατέρμονη λουπα απο τους ίδιους που χρεώνουν σε αλληλους τα ίδια) αλλά γίνονται.

αυτο που μπορεί να γίνει ειναι να γινουμε πιο αυστηροι σε οσους φλεημάρουν άλλα θρεντ κ επιτιθονται ανεξέλεγκτα. γενικα κανουμε συστάσεις μονο ή σβηνουμε κανα ποστ, στην λογικη "μεγαλα παιδια ειστε/δωστε τοπο στην οργη). καποιοι ομως δεν μπορουν να διαχειριστουν την e-μαγκιά τους και θα θυσιαστούν στον βωμό του αγνώστου-troll Που τον έφαγαν τα συμφέροντα και η τρόικα, γιατί έλεγε αλήθειες που δεν αντέχονταν…