Funeral Doom

Nortt-Ligfaerd

Black funeral doomila και μαύρες, σκοτεινές και μίζερες καταστάσεις. :smiley:

Βy the way… την διασκευάρα των Evoken στο Strange world (των Maiden ντε) την έχετε πάρει πρέφα έτσι? Είναι και παλιά.

Ψόφος και ζόφος.

http://www.imeem.com/chriscorpse/music/gK1ubkfS/evoken-strange-world/

Έβλεπα τον τίτλο του θρεδιού και νόμιζα ότι πρόκειται για κάποια μπάντα. Ούτε που ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο παρακλάδι. Eννοείται ότι δεν ξέρω ούτε μία μπάντα από το δημοψήφισαμ. Έβαλα και άκουσα στο youtube μερικές όμως. Αλλά ήταν μεσημέρι και στο γραφείο. Ε, για να μην πηδήξω από τον 5ο, δεν άντεξα και πολύ. Θα ματα-ξανα-επανέλθω όμως αμα είμαι σε φάση να δώσω περισσότερο βάση στις μπάντες.

δεν ξερω πως το εννοεις, αλλα νομιζω πως δεν ειναι πρεπον να γραφεις τετοια οταν εχεις ασχοληθει 3 λεπτα με ολακερο το ειδος.

Μόνο τους Thergothon έχω ακούσει, ρε γαμώτο. Πρέπει να τσεκάρω και τους υπόλοιπους απ’ ό,τι φαίνεται.

Πρόσεξε δεν είπα είναι χάλια ή κάτι χειρότερο, απλά είναι απάλευτα, κάτι που έχει τραγική διαφορά.

ναι εστω, δεν ειναι λιγο υπερβολικο να το λες και απαλευτο; δλδ αν χωσεις σε καποιον το βορτεξ απο θορνς(τυχαιο παραδειγμα) και του πεις “ακου φιλιν που βγαζει ο πουστης” ο αλλος αν δεν εχει σχεση θα πεσει στη παγιδα που επεσες κι εσυ. δεν θελω να υπερασπιστω το Funeral Doom, προς θεου, ουτε γω εχω αμεσες σχεσεις αλλα νιωθω οτι οι συγκεκριμενες μπαντες, που δεν ειναι και πολλες εδω που τα λεμε, για καποιο λογο παιζουν τοσο αργα, για καποιο λογο βγαζουν αυτη τη μαυριλα. μην ειμαστε προκατειλημμενοι, μουσικη ειναι, αν δε στρωσουμε κωλο στις δυσβατες μουσικες, θα περναμε στις επιφανειες τυπου πουσσυ;

ε, δεν λέει κάτι παράλογο ο άνθρωπος ρε βρωμιστεράκι. ο λόγος που παίζουν τόσο αργά και βασανιστικά πιθανότατα είναι γιατί ο πόνος, η κατάθλιψη, οι κηδείες και οι αυτοκτονίες είναι όντως απάλευτα πράματα. και ίσως είναι τόσο λίγες οι μπάντες (και λίγο περισσότεροι οι ακροατές) γιατί μάλλον δεν υπάρχουν και πολλοί που να την παλεύουν μ’ αυτά, πράγμα λογικό θαρρώ. κατά τ’ άλλα, 3 από δαύτους έχω ακούσει, τους esoteric περισσότερο, αλλά κι αυτοί δεν παλεύονται για πάρα πολύ… παρότι ωραίοι!!!

Ο πρωην τραγουδιστης των Amorphis,Pasi Koskinen αναλαμβανει τα μπρουταλ φωνητικα στον δευτερο δισκο των Shape of Despair.Καμμια σχεση με Amorphis δλδ,διοτι πολλοι ειμασταν αυτοι που κατηγορουσαμε τους Amorphis οτι γινανε μελωδικοτεροι εξαιτιας της ελευσης του Pasi.Μαζι του,στα γυναικια φωνητικα,η συζηγος του,Ναταλι και πρωην ή νυν μελη των Katatoniκων Rapture.Ολη η μουσικη και οι στιχοι ειναι γραμμενη απο τον Jarno Salomaa,κιθαριστα και πληκτρα,ο οποιος μετα την φυγη του απο τους Shape of Despair πηγε στους Fallen και συνεχιζει να παιζει την αγαπημενη του μουσικη,funeral doom.Ο συγκεκριμενος δισκος εχει οτι ζητουν οι λατρεις του ειδουν.Αργοοοσυυρρττεεεεες συνθεσεις με ρυθμους που επαλαναμβανονται,ογκωδεις ριφοκυματα που σε παρασερνουν σε μια πνευματικη αρνητικοτητα,νιωθεις οτι κατι που αγαπας πεθαινει.Ρε γμτ,πρεπει να εισαι ψιλοανωμαλος για να σου αρεσει αυτο.Και ομως.Νιωθεις οτι ολα ειναι σωστα τοποθετημενα.Οι παλμοι των χορδων του βιολου συγκρουονται με τους αντιστοιχους των κιθαρων στο εσωτερικο των αυτιων και το μοναδικο θυμα εισαιΕΣΥ.Μελαγχολια και καταθλιψη ειναι 2 συναισθηματα που θα κανουν την παρουσια τους αισθητη.Μονο οι My Dying Bride με μουδιαζαν ψυχολογικα σε αυτον τον βαθμο αλλα αυτοι ειναι ακομα πιο υπερβολικοι(με τα καλα και τα ασχημα που εχει η υπερβολη).
Κριμα που στο cd(τουλαχιστον στην digi εκδοση) δεν εχει καμμια εικονα ή στιχους για να συνδυαζεις την ακροαση αλλα στην τελικη δεν νομιζω οτι το εχει αναγκη.Δεν θα με χαλουσε ομως την ωρα που θα με καταβροχθιζε το ‘‘Quiet These Paintings Are’’ αν εβλεπα μια εικονα οπως μια μαυρη ακτη στα βραχια της οποιας θα καθοταν ενας ανθρωπος σοβαρα καταπονημενος ψυχολογικα και θα αναρωτιοταν διαφορα ακουγοντας την μονοτονια τους κυματος.Η κατι τετοιο τελος παντων…:lol:

Ωπ τώρα το πήρα χαμπάρι ότι υπάρχει τέτοιο θρεντ.Λοιπόν το Funeral Doom είναι ίσως το αγαπημένο μου παρακλάδι του Doom,δεν το έχω ψάξει όμως όσο θα ήθελα ακόμα.Δεν ξέρω μπορεί για αρκετούς οι τόσο αργοί ρυθμοί να είναι βασανιστικοί και ανυπόφοροι,αλλά προσωπικά αυτή η μουσική με γοητεύει και αρκετές φορές μπορεί να είναι ακόμα και καθαρτική.

Απ’το πολλ τώρα,δεν έχω ακούσει καθόλου τους Funeral,και από τους υπόλοιπους έχω ακούσει 1 ή δυο άλμπουμ έχοντας ιδιάιτερη αδυναμία στους Thergothon,αλλά και στα δύο πρώτα άλμπουμ των Unholy που άκουσα σχετικά πρόσφατα(που πρέπει να τα ακούσουν όλοι όσοι γουστάρουν αυτόν τον ήχο, είναι καταπληκτικά).Εκτός πολλ οι Stabat Mater είναι λατρεία,όπως και οι Blood OF The Black Owl που η βαση τους ειναι στο Funeral Doom.Τελος,ακουσα προσφατα και Pantheist και είναι εξαιρετικοί

Από τις μπάντες του thread θα έβαζα πρώτα τους Unholy και μετά τους Thergothon, Funeral, Esoteric…

Άλλες μπάντες του είδους που έχω ακούσει και μου φαίνονται αρκετά αξιόλογες είναι οι Worship, Stabat Mater και Wormphlegm …

Πολύ καλοί:thumbup:

σε μενα,που δεν εχω ακουσει νοτα απο Wormphlegm,πως θα μου τους περιγραφατε?τι εχει και αξιζει σε σχεση με αλλα συγκροτηματα?

Eίναι τελείως μαυρίλα οι τύποι,προσωπικά μου φαίνεται πως βγάζουν και μια black metal αυρα.Κλασικό παναργο γαμηστερο funeral doom μην περιμενεις τιποτα λιγοτερο.Επισης εντυπωσιακα τα φωνητικα που ειναι απ’τα τάρταρα αλλα σε φασεις ακουγονται σα ναζγκουλ.Και κιθαρες που τσακιζουν.Αν γουσταρεις το ειδος χωσου ανετα δεν υπαρχει περιπτωση να μην σ’αρεσουν

Δεν έχω μεγάλη επαφή με το είδος, αλλά το Dooom των Worship είναι τεράστια δισκάρα. Εξαιρετικά επίσης ό,τι έχω ακούσει από Stabat Mater και Thergothon.

ρίξτε κ ένα αυτί σε αυτούς ρε…

Αυστραλοί είναι,εκτός από αυτό το δίσκο έχουν κυκλοφορήσει κ ένα ep.Αργό κ βασανιστικό funeral doom, o θάνατος ο ίδιος.

Αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με κανένα από τα παραπάνω. Επειδή έχω ακούσει μερικά από Evoken και μου άρεσαν πολύ, ψήφισα Evoken! Κάποια στιγμή θα ακούσω προσεχτικά όοολη τη δισκογραφία τους! Πάντως, μερικά τραγούδια τους είναι τέλεια…πόνος, θλίψη και μαυρίλα!

[B]Stabat Mater[/B] και [B]Aldebaran [/B]είναι αυτοί που βάζω να ακούσω, αγαπημένα το ομώνυμο φυσικά από τους πρώτους (δεν έχουν κι άλλο φλ) και το “Dwellers in Twilight” και το φοβερό φετινό “Buried Beneath Aeons” EP από τους δεύτερους.
Συμπαθείς μου’χουν φανεί κατά καιρούς και οι [B]Thergothon [/B]και οι [B]Odpörovät 1968[/B]

Από κει και πέρα να αφήσουμε και μια κουραδίτσα εδώ γιατί βαριέμαι να ψάχνω στο ροκιπήδια

[B]Loss [/B] “despond” [2011] Profound Lore Records

Είναι από το τενεσί που παίζουν με τις τάπες των βαρελιών, δισκογραφούν στην profound lore οπότε τσεκάρονται με τη μία, μ’αρέσανε κι εμένα που δεν τα πολυπαλεύω αυτά, γενικότερα: http://www.youtube.com/watch?v=IWM78NucIec
http://www.myspace.com/lossdoom

Θέλει πολύ συγκεκριμένο mood αυτό το είδος πάντως.
Πρέπει να έχεις τις μαύρες σου για να νιώσεις στο πετσί σου αυτή τη μουσική .

Αυτό το [B]Aldebaran [/B]ακόμα να το ακούσω από τότε που το είχες πρωτοποστάρει.
Με τράβηξε αρχικά το Seagrave εξώφυλλο που ομολογουμένως είναι λίγο άκυρο για το είδος…

Καλούλι ακούγεται κι αυτό το Loss.

[SPOILER]

:lol:

Εντάξει ρε, δεν παίζουν οι ατάκες που πετάς κάθε φορά…

http://www.youtube.com/watch?v=8WxIrkRrtlc[/SPOILER]

Eίμαι εντελώς τουρίστας με το είδος. ¨Εχω ακούσει αρκετούτσικα, αλλά αδυνατώ να συγκρατήσω. Τα άλμπουμ που θυμάμαι όμορφα και καθαρά είναι το Doom των Worship, το Call of the wretched sea των Ahab, τα 2 πρώτα pantheist και τα 2 πρώτα monolithe.
Από το πολλ έχω ακούσει μόνο esoteric, evoken και funeral, funeral δεν την είχα παλέψει, με τους άλλους δύο κάτι γινόταν, esoteric λίγο πιο καλά.
Επίσης θυμάμαι και κάτι Catacombs, Λαβκραφτ-ική θεματολογία κι έτσ.