House Of The Dragon [GoT thread]

Αφου εγιναν πραγματα στο μεταξυ :expressionless:

Stannis: Εγώ κοίταξε στην αρχή δεν ήθελα αλλά ούτε και η Μελισάνδρα δεν ήθελε για να γίνει αυτή η θυσία αλλά ύστερα μόλις όπως είπαμε ότι αυτό εγώ δεν καν ήθελα εκείνη είπε όχι λέει θέλω να γίνει η θυσία και μετά εγώ είπα όχι λέμε δεν θα γίνει θα γίνει αυτό πάλι νέα συνάντηση για να οριστεί το μέρος για να γίνει η θυσία και γω το άλλαξα και λέω εντάξει δεν, ούτε και εγώ θέλω μετά είπε αυτή πάλι ότι, ξέρετε εγώ λέει θέλω να γίνει [B]εγώ όμως μετά δε δέχτηκα μετά από όλα αυτά και είπα να γίνει [/B] . Αυτό Ακριβώς. Τίποτα άλλο.

Δεν διαφωνω οτι η ποιοτητα δεν εχει πεσει για αυτους που δεν εχουν διαβασει τα βιβλια με την εξαιρεση της ντορν, πραγματικα κακιστο subplot με ο,τι να’ναι ιστορια και σκηνοθεσια. Απο την αλλη το σκηνικο στο hardhome παρ’ολο που δεν υπαρχει πουθενα στα βιβλια ειναι εκπληκτικο.

Στάλθηκε από το LG-D405 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Stannis: Για μια ζωή βρίσκεται στην σκιά του μεγάλου του αδερφού Robert. Του πρωτότοκου , του δυνατού , του επιβλητικού , του επαναστάτη , του μπριζόλα Robert Baratheon. Ο μικρός αδερφός πάλι είναι ο (πολύ) χαριτωμένος , ο χαμογελαστός , ο τον συμπαθούν οι ΠΑΝΤΕΣ Renly. Με λίγα λόγια ο Stannis μια ζωή χεσμένος από τη μοίρα , με γυναίκα να μην πω , με κόρη άρρωστη και χωρίς γιο διάδοχο. Του παρουσιάζεται η ευκαιρία να γίνει βασιλιάς - δικαιωματικά - και ξεπετάγεται κυριολεκτικά και η κουτσή Μαρία να του πάρει το θρόνο. Του κολλάει και η Melissandre με τα κόλπα της που χωρίς αυτή παίζει να τον κλαίγαμε από τη 2η season.

Ο Stannis Baratheon είχε 3 επιλογές. Να γυρίσει στο Wall και να ξεχειμωνιάσει για χρόνια (bye bye θρόνος) , να ξεπαγιάσει χωρίς φαί στα χιόνια ή να το ξαναρίξει στη κόκκινη μαγεία (όχι τον γαύρο). Τα υπόλοιπα γνωστά.

Τα βιβλία χτίζουν πολύ καλύτερα τους χαρακτήρες αλλά αν η σειρά ακολουθούσε πιστά τα βιβλία θα ήταν τόσο βαρετή που δε θα την έβλεπαν ούτε οι σκηνοθέτες. Θα ήθελα καλύτερο Dorn και Martells μόνο αυτό το παράπονο έχω. Και με τον Oberyn που έκαναν καλή δουλειά είχα την ελπίδα ότι θα τους προσέξουν πολύ τους Martells. Ακόμα ελπίζω για την επόμενη σεζόν.

το σκηνικο στο χαρτνχομ γαμησε, τρομερη σκηνη απο ολες τις αποψεις. αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι απο τις ελαχιστες σκηνεε υψηλου επιπεδου στην 5η σεζον. τωρα αν εσεις θεωρειτε οτι η 5η ειναι το ιδιο καλη οσο με την 4η (που τα 3 πρωτα και 3 τελευταια γαμαγαν) και την τριτη που ειχε πολυ πιο καλα επισοδεια το να πω, πασο. ξαναλεω, περα απο τις αλλαγες του βιβλιου η φετινη σεζον ειναι κακογυρισμενη.

αν και η σειρά συνεχίζει να μου αρέσει. πόσο αλήθεια αυτό

Εγώ επιτέλους πρόλαβα να δω το 8ο και 9ο εχθές και βάση βιβλίων έχω μια απορία, (το ανοίγουν όσοι έχουν διαβάσει τα βιβλία κατά βάση) [SPOILER]αυτό που δεν διαλύθηκε το σπαθί του σνοου από τον White walker μας σποιλαρει ότι ο σνοου είναι ο απεσταλμένος του αζορ αχαι με το πύρινο ξίφος;[/SPOILER]

Δεν έχω διαβάσει τα βιβλία και μπορεί να λέω μπαρούφες αλλά απ’ ότι κατάλαβα:

[SPOILER]Σημαίνει πως ό,τι έχει να κάνει με δράκους, όπως το dragonglass π.χ. μπορεί να σκοτώσει whitewalkers. Κι επειδή το σπαθί του Snow είναι φτιαγμένο από Valyrian Steel, πού απ΄όσο κατάλαβα έχει σφυρηλατηθεί με φωτιά δράκου, μπορεί κι αυτό να σκοτώσει whitewalker. Ξαναλέω μπορεί να είμαι λάθος, ας πει και κάποιος που έχει διαβάσει τα βιβλία. Πάντως μου φαίνεται λογική η θεωρία αυτή.[/SPOILER]

[SPOILER]http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/game-of-thrones-giati-den-espase-to-spathi-toy-tzon-snooy.3515178.html[/SPOILER]

οι βιβλιάκηδες μάλλον θα σπάσαν την οθόνη σε μια σκηνή.
οι σειράκηδες μάλλον θα σπάσαν την οθόνη σε μια άλλη σκηνή.

ήταν τούμπανο πάντως.

Έγινε πανικός πάλι πραγματικά. Απ’ ότι κατάλαβα έχει φτάσει η σειρά τα βιβλία οπότε για κάποιους χαρακτήρες κανείς δεν ξέρει πια τι θα γίνει.

[SPOILER]Απλά πείτε μου ότι δεν πέθαναν Jon και Stannis[/SPOILER]

[SPOILER]2 στα 2.[/SPOILER]

Νταξ, τουλάχιστον έχω περιέργεια να δω πώς θα συνεχιστεί η φάση.

Κάπου πήρε το μάτι μου το παρακάτω που υποτίθεται διέρρευσε την παρασκευή και ήλπιζα, τελικά ήταν μούφα…

[SPOILER][/SPOILER]

η φάση προβλέπω να είναι ότι το 6ο βιβλίο θα βγει λίγο πριν την προβολή της 6ης σεζόν

Με βιβλία δεν έχω ασχοληθεί και ούτε πρόκειται, απλά αναρωτιέμαι [SPOILER]τώρα που τα τίναξαν Στάνης και Σνόου, θα επικεντρωθεί στη δρακομάνα όλη η σειρά; Ποιός μένει να τα βάλει με τους Μπόλτονς στο βορά; Τα κοράκια θα σπάσουν τη “συμμαχία” με τους άγριους; Τσάμπα την έψησε τη μικρή, έτσι;

Αν θέλουν να έχει νόημα αυτή η τακτική του wow-factor και της όλης φάσης “μην περιμένετε happy endings” κλπ, ελπίζω τουλάχιστον να έχουν το θάρρος να αφήσουν τα ζόμπια να τους πατήσουν όλους κάτω, αναδεικνύοντας την αναποτελεσματικότητα των μικροσκοπιμοτήτων μπροστά σε μια γενικευμένη απειλή. Αλλιώς τσάμπα θα μας έχουν τσουρεκιάσει τόσο καιρό με το “winter is coming”…[/SPOILER]

Για πείτε και οι πιο χωμένοι…

Εντάξει πιάσαμε πάτο… [B][SIZE=3]ΠΑΤΟ!!![/SIZE][/B]

Κάκιστο επεισόδιο, στηριζόμενο αποκλειστικά και μόνο στο wow factor το οποίο οκ καλά το πήγε μέχρι την 3η σεζόν αλλά έλεος πια, απλά έλεος. Δεν έχω δει μεγαλύτερο ξεζούμισμα σε σειρά, ούτε καν στο Lost.

Πραγματικά ο μόνος τρόπος να τελειώσει καλά το πράγμα είναι να έρθουν οι white walkers να τους γαμήσουν όλους και να τελειώνουμε. Put them and us out of our misery!!

[SPOILER]Ένας από τους λόγους που η σειρά έχει πέσει τόσο είναι λογο της επιμονής να ξεπαστρέφει χαρακτήρες απλά για την έκπληξη του πράγματος (το wow factor). Και τώρα που ξεπάστρεψαν 2 από τους 3 που είχα ένα κάποιο ενδιαφέρον δεν ξέρω τι μένει.

Καλίσι μου αρέσει η σχέση με τους δράκους της, μου αρέσει που δεν υπάρχει αυτή η πλήρη υποταγή των δράκων αλλά η εξέλιξη σε αυτό το επεισόδιο ήταν κάπως αστεία.[/SPOILER]

Μάλλον δεν συνεχίζω. Είμαι σε φάση που και να μάθω τι γίνεται παρακάτω δεν με νοιάζει καθόλου. Πιθανόν στην επόμενη να διαβάσω την εξέλιξη σε κανένα site και να κάτσω να δω 2-3 επεισόδια απλά για να καλυφθεί η περιέργεια μου και μόνο. Και αυτό για Καλίσι και Τύριον μόνο. Κατά τα άλλα έχει χαθεί εντελώς το ενδιαφέρον μου μετά από αυτό το επεισόδιο.

Κρίμα.

Μα δεν υπάρχει κάτι να μάθεις πλέον. Η σειρά σχεδόν σε όλες τις σημαντικές ιστορίες έφτασε (και στην περίπτωση του Στάννις ξεπέρασε) τα βιβλία.

[SPOILER]Για τον Τζον Σνόου πάντως, πάρτο καλύτερα σαν “cliffhanger”, όπως λένε και στο χωριό μου. Και στο πέμπτο βιβλίο έτσι τελειώνει η ιστορία του, αν και δεν τρώει τις μαχαιριές από τον Σερ Άλλισερ και τον Όλλυ, αλλά υπάρχει η εικασία ότι ο Μάρτιν το άφησε επίτηδες έτσι, όπως το άφησαν και στη σειρά, να μην είμαστε δηλαδή 100% σίγουροι ότι πέθανε τελικά. Προφανώς δεν ξέρω κάτι παραπάνω, αλλά ελπίζω κι εγώ να μην είναι οριστικά νεκρός. Το γεγονός ότι η μάγισσα είναι στο Castle Black ίσως κάτι λέει.[/SPOILER]

Ρε συ Dead, δεν έχουν ξεπαστρέψει τόσους χαρακτήρες από βίτσιο. Αφού έτσι γίνεται και στα βιβλία, πώς θα αλλάξουν το σενάριο; Δεν βρίσκω λογική σε αυτό που γράφεις στο σπόιλερ, αλήθεια.

Σέρσει, Τζον και Νταινέρυς, κλείσανε περίπου όπως στα βιβλία.

Επίσης, πόσο ταιριαστός τρόπος να

[SPOILER] Πεθάνει ένας χαρακτήρας σαν τον Στάννις. Από το χέρι της βλαμμένης. #-o[/SPOILER]

Δηλαδη η Σηρην; Θες να μου πεις οτι την σκοτωνει και στα βιβλια; Η μηπως λεει ο θεος (Σταννις) των βιβλιων: “Αν πεθανω θα πολεμησετε και θα βαλετε την κορη μου στο σιδερενιο θρονο η τουλαχιστον θα πεθανετε προσπαθωντας”… Αντε μωρε με τον μαλακα τον χοντρο…

Τα γνωρίζω αυτά, πρώτος εγώ είμαι που κράζω και χαλιέμαι για τις αλλαγές. Απλά, τα σημαντικά σημεία των βιβλίων (βλέπε θανάτους σημαντικών προσώπων κτλ) αναγκαστικά θα τα μεταφέρουν αυτούσια.

Όσο για την ιστορία του Στάννις, είπαμε, στο βιβλίο είναι πιο πίσω.

ελπιζω οχι να ειναι μονο πιο πισω αλλα να ειναι και διαφορετικα γιατι αν φυγει και ο σταννις, εχει φυγει και η κορη του τοτε τι γινεται με νταβος κλπ; μαλακα χοντρε κανονισε…