House Of The Dragon [GoT thread]

λογικα ο βαρυς θα σκασει με τα αδελφακια γκρευτζου στο τελος ομως. λογικα στην αρχη θα εχει σφαγη στο μιριν, αν κι οπως το πανε οταν εχει σφαγη δεν την δειχνει καν…
ερωτηση για οποιον καταλαβε, τελικα τo στρατο των ταλλυ τον αφησαν προς βορρα η απλα εμειναν με το γιωτα εντμιουρ?

Για κάτι τέτοια επεισόδια σαν το σημερινό αξίζει να υπομείνεις το βασανιστήριο των προηγούμενων.

ηθελα να γραψω διαφορα αλλα για καποιο λογο δεν μου βγαζει επιλογη για spoiler…

εγώ ξενέρωσα… επίσης που είναι η επιλογή spoiler να κράξω ελεύθερα;

η επιλογη σποιλερ ειναι στο advanced reply τελευταιο κουτακι χωρις εικονιδιο ή γραφεις μονος σου [σποιλερ] [/σποιλερ]

το επεισοδιο αγνο επος

10αρι στο IMDB πάντως.

Εντάξει ωραίο ήταν αν και μάλλον η μάχη στο περσινό 8ο μου είχε αρέσει λιγάκι παραπάνω. Εδώ σε κάποια φάση μου φάνηκε σαν να ήθελαν να ξεπεράσουν σε αίμα όποια μάχη έχει γίνει μέχρι σήμερα. Παλιότερα θα είχα γουστάρει κάργα (καλά και τώρα είχε φάση δεν λέω μην παρεξηγηθώ :stuck_out_tongue: ) αλλά πλέον γίνεται ελαφρά κουραστικό όλο αυτό (νομίζω πως πλέον το πολύ splatter το ευχαριστιέμαι σε κωμωδίες τρόμου, καθαρά προσωπικό γούστο αυτό βέβαια). Αλλά είναι σπαστικό να έχεις 3 επεισόδια ύπνος για να φτάσεις σε μια μάχη της προκοπής.

Κατά τα άλλα έχει αρχίσει να μου αρέσει η Sophie Turner ως ηθοποιός. Και εδώ μου φάνηκε εξαιρετική. Αντίθετα ο Harington αν και έχεις πολύ καλύτερο χαρακτήρα στα χέρια του ερμηνευτικά είναι λίγο μάπας.

Τα δεκαρια στο imdb μου φαινονται αστεια. Ο κοσμος ψηφιζει σε σχεση με το τι γινεται κ οχι πως μας το δειχνουν. Πωρωση το τελος του Ραμσεη. Η μαχη ναι ειχε πολυ καλες στιγμες βιας. Εδειξε φοβερα το χαος της. Τακτικα ομως ηταν επεικως γτπ. Δειχνουν αστεια πραματα. Μπορει να μαι υποχονδριος τελειομανης δεν ξερω κ γω τι, αλλα οταν δειχνουν ηλιθιοτητες προσωπικα ξενερωνω. Καλα εδω μας δειξαν διαπραγματευση κ πισω οι αλλοι στο βαθος να πολεμανε ακομα. Σαχλαμαρες μεταξυ Ασα κ Ντενερυς με τον Τυριον να φαινεται λες κ ειναι ηλιθιος. Τεσπα. Αντε “χοντρε” γραψε να ηρεμησουμε

“Γιάρα” την λένε ρε! :stuck_out_tongue:

Θα γκρινιάξω τώρα σε σχέση με τα βιβλία, αλλά η εικόνα που είχα δημιουργήσει για την Άσα ήταν πολύ ανώτερη από αυτό που μας δείχνουν ως Γιάρα. Τέλος πάντων, ασήμαντο.

Εγώ το επεισόδιο δεν το έχω δει ακόμα, αν και φρόντισα να σποιλεριάσω τον εαυτό μου διαβάζοντας wikipedia. Τείνω να συμφωνήσω προκαταβολικά πάντως με τον Red Viper!

Γενικά η φάση εδώ και καιρό είναι “Δώστε αίμα στον λαό” (όχι μόνο game of thrones) για αυτό και τα δεκάρια. Αλλά έτσι και αλλιώς στο IMDB ψηφίζουν ακριβώς με την λογική που λες.

ελα καλο ηταν το επεισοδιο, και μενα δεν μου εχει κατσει καλα που λεον σποιλεριαζομαι μιας και το διαβασμα εχει παει προ πολλου στραφι αλλα οκ το 9ο ηταν πολυ δυνατο, ειδικα στο μιριν με τους δρακους. επρεπε να γινει οτι εγινε. συμφωνω για γιαρα/ασα :stuck_out_tongue: , πρεπει να τους ξεφυγε το Ασα ειτε στην μεταφραση ειτε στο επεισοδιο χεχε. η μαχη οκ δεν ηταν καλογυρισμεννη (σε σημειο να μην ξερεις ποιοι ειναι που ωρες ωρες), αλλα ηταν μαχη ρε σεις. εδειξαν κατι εστω, που 6 σεζον δεν ειχαν δειξει τπτ με εξαιρεση το backwater αντε και λιγο στο τειχος.
το ξεραμε λιγο πολυ οτι ο ραμσευ θα ειχε ενα τραγικο τελος οπως του αρμοζε, ο τυπος παντως που τον επαιζε τοσο καιρο ηταν αρκετα καλος.

Καλος ηταν ναι. Δεν ξερω πως μου χει κατσει αλλα μου φαινεται σαν μια μιξη διαβολικου χομπιτ με νεο ερικ ανταμς. Με ενα περουκινι γινοταν ανετα ερικ :stuck_out_tongue:

χαχαχαχα, περιμενω δριμυτατη αντιδραση απο elric!!

Συμφωνω με τα περι 10ριων και “οτι καλυτερο εχουμε δει στη ΤΒ” ειναι λιγο υπερβολικα.
Αλλα ενα απο τα καλυτερα επεισοδια της σειρας, και απο τις πιο εντονες μαχες που εχω δει.

Εχει μικρες τρυπες και χαζομαρες απο δω κ απο κει; οι τοξοτες και πως χρησημοποιηθηκαν με ξενερωσε λιγο. Πρωτον γιατι ο Τζον εσφαζε λες και τα βελη δε τον ενοχλουσαν (περα απο το αλογο του) αλλα και πιο πολυ οταν ο Ραμσευ σκοτωνε ολο το elite ιππικο του , κανενας απο τους στρατηγους δε γυρισε να πει τιποτα ??
Το πεζικο που εσκασε με τα δορατα, θα μπορουσαν να το αντιμετωπισουν καλυτερα … τραβωντας τα δορατα και αποφευγοντας … ?

εδω ο αλλος σκοτωθηκε απο βελος που του ερχοταν απο 1 χλμ μακρια
Δηλαδη νταξει πρεπει να σαι καθυστερημενος για να μη κανεις ζιγκ ζαγκ ή σταματα ξεκινα συνεχεια

Διαβασα τυχαια την κριτικη ενός Ελληνα στο imdb και πραγματικά με κάλυψε σε πολύ μεγάλο βαθμό. Δεν ξέρω αν ειναι κ ένας πικαρντ που χω δει να κυκλοφορεί εδώ γύρω.

http://www.imdb.com/title/tt4283088/reviews-87

Μονο εγω εξελαβα το γεγονος οτι ο σνοου ηταν “αορατος” για βελη, αλογα κτλ σαν ενα σημαδι οτι ο ρλορ τον προστατευε; αν θυμαστε και σε 2 3 περιπτωσεις που καποιος ετοιμαζοταν να τον φαει απο πισω κααατι γινοταν και τη γλυτωνε. Κι ολα αυτα μετα τη κουβεντα με τη μελισανδρα περι σχεδιου θεου για τον σνοου κτλ.

Υ.σ.
Σχετικα με την περουκα και τον ερικ δε σχολιαζω τπτ, απαξειω :ρ

Prometheus school of running

εσυ εγραψες το review Prometheus Running Away From Things School? συμφωνω και με αυτο by the way :stuck_out_tongue:

http://www.imdb.com/title/tt4283088/reviews-77

Εντάξει τώρα η φάση με τον μικρό Σταρκ που δεν έκανε ζιγκ ζαγκ είναι the ultimate nitpicking :stuck_out_tongue: Εύκολα θα μπορούσε να τον δείχνει να κάνει και κωλοτούμπες και backflip και ζιγκ ζαγκ και το βέλος πάλι θα μπορούσε να βρει τον στόχο. Η σκηνή μια χαρά λειτουργική ήταν.

Ούτε για Sansa συμφωνώ. Φανερά έχει πιο στρατηγικό μυαλό από όλους τους υπόλοιπους και ότι κάνει φαίνεται να είναι αρκετά υπολογισμένο πλέον. Νομίζω θα δούμε πραγματάκια από αυτήν αργότερα. Στην αρχή πίστευα πως την παίζει ο LittleFinger τώρα δεν είμαι σίγουρος ποιος παίζει ποιον.

Εμένα με χάλασε λιγάκι αυτό το teasing με τον Snow, θα σκοτωθεί δεν θα σκοτωθεί θα τον πετύχει κανένα βέλος δεν θα τον πετύχει; Δεν ξέρω αν είχε νόημα όλο αυτό, αν θέλει να μας δείξει δηλαδή πως κάτι τον προστατεύει, αλλά truth be told ακόμα ψάχνω τον λόγο που τον είδαμε να πεθαίνει και να ανασταίνεται ξανά.

Χειροτερη κριτικη τηλεοπτικου επεισοδιου (ή και για το οτιδηποτε) που εχω διαβασει στη ζωη μου μαλλον. Ισως δευτερη θεση, μετα την κριτικη του Χρονοπουλου του Μεταλ Χαμερ για το Host των Paradise Lost, αλλα εκει δεν εφταιγε πολυ, απλα δεν καταλαβαινει απο τετοια πραγματα ο κλασικος ο ελληνας ο μεταλλας. Αρα ναι, μαλλον παει στην κορυφη (απο τον πατο) αυτη η κριτικη. Αστειο, γιατι τη βρηκα και αλλου, αλλα δεν ηξερα οτι ειναι Ελληνας. Τωρα βγαζει νοημα…