House Of The Dragon [GoT thread]

Επιτέλους μετά από 3 ενοχλητικά για μένα επεισόδια, το τελευταίο γύρισε την σειρά πίσω στην σοβαρότητα. Έδειξε ότι έπρεπε χωρίς σάχλες και πολλές περιττές ακροβασίες. ότι έδειξε είχε το ενδιαφέρον του και την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα του. Με πετυχημένες επιλογές σε μουσική, σκηνογραφία κτλ. Αντε πάλι αναμονή. Τουλάχιστον ελπίζω ενδιάμεσα να χει βγει το βιβλίο.

Ενώ σαν επεισόδιο το λάτρεψα και καύλωσα, δεν μπορώ να παραβλέψω ότι πλέον η σειρά από απρόβλεπτη έχει γίνει " Θα δώσω στο κοινό ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλει ΧΩΡΙΣ παρεκκλίσεις γιατί μπορεί να θυμώσουν οι τηλεθεατές"

Κατά τα άλλα δεν διαφέρω από το ευρύ κοινό και έγιναν όλα όσα ευχόμουν να δω τουλαχ. 3 σεζόν .

[SPOILER]Η θεωρία περί Τζον Σνοου επιβεβαιώθηκε σχετικά εύκολα, σχεδόν χωρίς σασπενς. Εντελώς “χολυγουντιανά” αλλά δε γαμεί; ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ

Άντε να δούμε τώρα τη μητέρα των μαχών FIRE - ICE γιατί γεμίσαμε false Kings(queens) και σε αυτή την ιστορία κανείς δε δικαιούται ούτε θρόνους ούτε τίποτα[/SPOILER]

Αν το προηγούμενο ήταν 10/10 σε κάτι imdb και λοιπά αντικειμενικά, το σεζον φινάλε ήταν 20/10. Επεισόδιο ύμνος στην τηλεόραση. Μουσική, σκηνοθεσία = Ε-Π-Ο-Σ

Παγερά αδιάφορο πλέον.

οκ. παλι καλα θα γλιτωσεις 10+ ωρες απο τη ζωη σου του χρονου που δε θα το βλεπεις

οσο για το timeline, μια χαρα βγαζει νοημα αν σκεφτεις πως οι σκηνες απεικονιζουν γεγονοτα με καποιο χρονικο διαστημα μεταξυ τους
το μονο κακο ηταν πως ειχε ενα σωρο χαζα επεισοδια αυτη η σεζον και τα μαζεψαν ολα στα 2 τελευταια

[SPOILER]Εκεί που έδειξε τον Τόμεν στο ανοιχτό παράθυρο, σκέφτηκα πόσο έπος θα ήταν να βλέπαμε καμιά τέτοια φάση:

Λίγα δευτερόλεπτα μετά, κυριολεκτικά δάκρυσα από τα γέλια :")

Γάμησε όλο το επ εννοείται, καιρός ήταν.

ΓΟΥΙΝΤΕΡ ΙΖ ΧΙΑ ΓΑΜΩ ΤΗ ΜΠΑΝΑΓΙΑ [/SPOILER]

1 Like

αρκετα καλο το επ. απλα πολυ βιασυνη φετος, να τελεινουμε κτλ. και δεν εγινε μονο με τον Βαρυς, και με Ασα και Θιον το ιδιο εγινε, και με Αρυα (εκανε κατι επιτελους).
η Σερσει κανονικα αρρωστη με το θρονο, στα βιβλια αυτο ειναι ξεκαθαρο ετσι κι αλλιως, η headey δινει τρομερή ερμηνεια. λετε ο jaime να γινει και queenslayer? :stuck_out_tongue:

καυλα το επεισοδιο, πραγματικα, με εβαλε να ψαξω παλι λεπτομεριες που ειχα ξεχασει διαβαζοντας τα βιβλια.

πολυ γουσταρω το full circleness που φαινεται να παει το στορυ. Και ολα πανε πισω στον Rhaegar, τον μουρλο πατερα του κλπ.

Δηλαδη βλεπεις τον καημενο τον Jaimie, που προσωπικα ειναι πλεον νομιζω ο αγαπημενος μου. Ο ανθρωπος που παραδοξως ειναι δεμενος στις αρχες του, πρωτιστως την αγαπη και μετα στο δικαιο και την τιμη. Τον βλεπεις λοιπον αυτον τον ανθρωπο, που σκοτωσε τον Βασιλια του για να μην χρησιμοποιησει το wildfyre και γαμησει το Kings Landing, να πρεπει να ζει με το στιγμα του Kingslayer, ολα γιατι; Για να δει την μονη γυναικα που αγαπαει να κανει το ιδιο! Ω τι γινεται στον οικο των ΔεΛαΒεγκα!

εξαιρετικη σκηνοθεσια, εξαιρετικη μουσικη, εξαιρετικα ολα, μπραβο στη σεζον τελικα. Μονο ατοπημα για μενα οοοολο το αρκ της Αρυα οπως εχω ξαναπει. Κακοδουλεμενο οσο δεν παει. Τα ποηντς περαστικαν, αλλα το ντελιβερυ ηταν τσαπατσουλικο τουλαχιστον

[SPOILER][/SPOILER]

παίζει και να ήταν το καλύτερο φινάλε episode και των 6 σεζόν

White wolf re mounia

Επεισοδιαρα απίστευτη

Καλύτερο τέλος σεζόν δεν ήταν, νομίζω ότι της δεύτερης ήταν το καλύτερο και της πρώτης. Γενικά μέτρια σεζόν με δυνατές συγκινήσεις ο!ως στο τέλος. Είπαμε αρκετά βιαστική, αλλά θέλουν να τελειώνουν.

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Είναι μόνο ένας και δεν είναι ο Jon Snow-Stark

Arch White Wolf: Elric
Vice White Wolf: The Witcher
Council member White Wolf: Jon Snow

Νταξ γαμω το φιναλε… ετc.

Ενα που δε μου κολαει ειναι η ηλικιες Snow/Daenerys/Rhaegar…

Ο Rhaegar ειναι ο μεγαλος αδερφος των Daenerys και Viserys , και ο Snow δηλαδη γιος του με τη Lyanna …
Η διαφορα ηλικιας λοιπον του Snow με τη Daenerys πρεπει να ειναι σαφως μεγαλυτερη!

οχι απαραιτητα…εχω θεια που εχουμε σχεδον ιδια ηλικια :stuck_out_tongue:

Σχεδόν ίδια ηλικία υποτίθεται ότι έχουν, ο Τζον ένα χρόνο μεγαλύτερος. Με βάση το “A Wiki of Ice and Fire”:

“…Daenerys was conceived during the last month of Robert’s Rebellion, the war which ended House Targaryen’s reign over the Seven Kingdoms. Shortly thereafter, her mother was sent with the young prince Viserys to the family ancestral seat of Dragonstone to escape the coming Sack of King’s Landing. Daenerys was born while a great storm raged above Dragonstone, sinking what remained of the Targaryen fleet; for this reason she is sometimes known as “Daenerys Stormborn.” Her mother died in labor…”

Η Νταινέρυς γεννήθηκε λίγο μετά το Robert’s Rebellion και ο Τζον ένα χρόνο νωρίτερα.

Συνομήλικοι είναι ο Σνοου με τη Ντανι…Μην είναι και κάνα χρόνο μεγαλύτερος ο Χιόνης

παντως μιας και δειξανε tower of joy σαν flashback, δεν θα γαμαγε να δειξουν robert’s rebellion και battle of trident?

θα γαμαγε, αλλα αμα το χολιγουντ μας εχει μαθει το οτιδηποτε, δε θα μου φαινοταν να το κρατησουν για σπινοφ. Aσε που, λογικα, δε θα υπαρχει χρονος για ‘φιλλερς’. Γιατι οι ιστοριες αυτες δεν μας δινουν καμια παραπανω πληροφορια και ηδη περιμενουμε πως θα γινει της καραπουταναρας.

Το μονο που ιιιισως θα ειχε νοημα ηταν να δειξουν την πραγματικη σχεση Lyanna και Rhaegar, για να παρουν την απαραιτητη καθαρση τους καποιοι

ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ομως να μας δειξουν Rhaegar σε φλασμπακ πιστευω, εστω και φευγαλεα