House Of The Dragon [GoT thread]

ελα Viper για σενα!! in Jaime we love:

ετσι να θυμηθουμε μια απο τις καλυτερες σκηνες εντος βιβλιου και σειρας.

2 Likes

Φοβεροι και οι 2

1 Like

Το ξερω οτι δε θα συμβει συντομα (και ισως και οχι γενικα), αλλα ποσο μα ποσο θα ηθελα να ψοφησει ο μαστρωπος, δολοφονος, εκβιαστης, βιαστης, προικοθηρας, απατεωνας, γλοιωδης Littlefinger. Απο το επερχομενο επεισοδιο:

πραγματικά ο τύπος μπορεί ΑΝΕΤΑ να κανονίσει συνομωσία κατά του snow για λογαριασμό της cersei να στρέψει τη σανσα εναντίον του κλπ. δεν θα μου έκανε εντύπωση όσο ο άλλος αντιμετωπίζει τους whitewalkers να τον καρφώσει πισώπλατα. Όσο είναι εκεί είναι κίνδυνος, φοβάμαι μην τη πάθει σαν τον Νεντ …

Τρομερός χαρακτήρας πάντως. Κι ο ηθοποιός παίζει πολύ καλά.

Το 2ο επεισοδιο πιστευω ηταν εξαιρετικο απο το πρωτο εως το τελευταιο δευτερολεπτο, με παρα πολλες δυνατες σκηνες. Βασικα δεν υπαρχει ουτε μια σκηνη που να μη βρηκα τουλαχιστον γαματη, οχι απλα καλη.

Αυτο μαλιστα, αυτο φανηκε σα να ειναι προς το τελος του κυκλου, κι εχουμε αλλα 5 (τι μονο αλλα 5 γαμω καθε μεσσια)

1 Like

@QuintomScenario, για σενα

2 Likes

:joy: :joy: :joy:

Η παραγωγή αυτής της σειράς γίνεται όλο και πιο εντυπωσιακή και μοιάζει με κινηματογραφική όλο και περισσότερο. Και αυτό είναι και το μεγάλο κακό. Αφού ως τώρα μοιάζει σαν να έχουμε δει 2 ολόκληρες ώρες ταινία με σχεδόν μηδενική εξέλιξη. Ωραία τα character ark και τα ρέστα αλλά κάποια στιγμή πρέπει να προχωρήσει το πράγμα. Έχω δει χορτάρι να μεγαλώνει πιο γρήγορα.

1 Like

Αληθεια τωρα?

όχι, ψέματα λέω

3 Likes

Στο δευτερο νομιζω γινονται κ ενεργοποιουνται πολλα πραματα. Οι μονες σκηνες που δεν μ αρεσαν ηταν του Greyworm με Missandei, κορμαρα βεβαια, κ οι αθλιες Sand Snakes με τα μαμα κτλ. Χαρηκα για την μοιρα τους. Τις εδειχνε συνεχως τραγικες. Σαν καγκουρομαγκες. Πολυ ωραια η μαχη. Μεγαλος Σαμ. Κορυφαιος αμυντικος χαφ. Στην τελικη αποτιμηση θα χει κανει ολη την βρωμικη δουλεια. Συγκινητικη Αρυα. Πολυ απογοητευτικος Τζεημι μεχρι τωρα. Αβουλος αγαπητικος κ φοβαμαι οτι δεν θα γινει ομαλα η μεταστροφη που ελπιζω οτι θα υπαρξει στην συμπεριφορα του.

2 Likes

Πολύ καλό επεισόδιο! Όπως λέει κι ο Red Viper από πάνω, ενεργοποιούνται πολλά πράγματα και - λέω κι εγώ - η επικράτηση της Daenerys δε θα είναι τόσο εύκολη.

Αν δεν υπήρχαν οι Starks, τότε θα έλεγα “Euron Greyjoy για βασιλιάς”! Τι φοβερός ψυχάκιας και πόσο καλή επιλογή ηθοποιού. Μιλάω περισσότερο τον τρόπο που παρουσίασε τον εαυτό του στη Cersei, αλλά και για τη ροκ σταρ εμφάνισή του όταν έσκασε το καράβι του πάνω στους άλλους. Ούτε ο Rod Halford με τη Harley δεν έμπαινε τόσο θριαμβευτικά :joy:

Γαμάτος, δεν έχω λόγια. Και καμία σχέση με τον χαρακτήρα των βιβλίων που είναι απλώς κακός. Ο Euron της σειράς είναι metal. Ελπίζω να μην τον ξεπαστρέψουν σύντομα.

Επίσης, πολύ καλές ερμηνείες και καλογραμμένοι διάλογοι (εκτός από τις Sand Snakes, αλλά ευτυχώς αυτές μας τελείωσαν). Arya, Sam, το μάτι της Cersei να γυαλίζει με το υπερόπλο του Qyburn, ο διάλογος Daenerys-Varys…

2 Likes

Συμφωνω απολυτα με τον αποπανω για τον Euron. Ηταν απλα βγαλμενος απο καποιο Mortal Kombat ο τυπος.

Ναι, οντως λες ψεμματα βασικα. Αμα δεν ειδες εξελιξεις στο 7Χ02, τι να σου πω. Το πραγμα εχει προχωρησει πιο γρηγορα απο οτι σε ΚΑΘΕ αλλη σεζον.

1 Like

Το επεισόδιο σε πιάνει από τα μούτρα και δεν σε αφήνει. Πότε τελείωσε ούτε που το κατάλαβα !

1 Like

Με τρομάζει το ότι

μένει η Σάνσα με τον λιτλφινγκερ μόνοι στο Βορρά.

1 Like

2 επεισόδια και όλοι είναι στο ίδιο μέρος που τους αφήσαμε, και δεν εννοώ μόνο σε ποια περιοχή βρίσκονται.

Είμαστε 11 επεισόδια πριν το φινάλε και η σειρά αντί να συμμαζεύει λίγο τα διάφορα storylines εμένα μου φαίνεται πως πάει να τα απλώσει και πάλι.

Και εμένα με τρομάζει ο littlefinger αφού βλέπω νέο κύκλο δολοπλοκιών εναντίον του Snow αυτή την φορά. Και γενικά όσα γίνονται σου δίνουν την εντύπωση πως όλη η σεζόν θα κυλήσει με ένα μεγάλο κύκλο με προδοσίες, δολοπλοκίες κτλ και οι άλλοι ακόμα θα έρχονται.

Ένα φτου από την αρχή δηλαδή απλά με την Καλίσι να έχει πάρει την θέση του Στάνις, αυτή την εντύπωση μου δίνει η νέα σεζόν ως τώρα. Τρομερή παραγωγή, καλοσκηνοθετημένη, καλογραμμένη στους διαλόγους, γενικά καλές ερμηνείες (αν και αυτός ο Harrington που παίζει τον Snow ποτέ δεν μου άρεσε) αλλά είναι σαν να έχουμε μπει ένα τρελό loop χωρίς νόημα.

Εγω δε τον βλεπω καλα τον Πετρακο. Ο κοσμος κ οι αναγκες προχωρανε κ αυτος ακομα παιζει κ οραματιζεται μικροδαχτυλιες. Τα Σταρκακια συγκλινουν κ θα τον συνθλιψουν

2 Likes

Ή συγκλινουν και θα πάρουν τα αρχίδια τους.

Χαχα…μπορει κιολας, αλλα εγω πονταρω στο αλλο σεναριο