House Of The Dragon [GoT thread]

:joy:

3 Likes

Κ η πιο σοβαρη εκδοση :stuck_out_tongue:

https://scontent-mxp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/20246396_10155620919092276_6449990392812692318_n.jpg?efg=eyJpIjoidCJ9&oh=dab5b76ba06ad434ca9bdc2399ff5a73&oe=59FC90B9

2 Likes

https://scontent.fnyc1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/20258261_1681675631905152_5293219005823835916_n.jpg?oh=12efe0ddda9108ddf377ae90064a4bdd&oe=5A0B133D

6 Likes

πάντως ρε μάνκε, αναφορικά με την ταχύτητα των γεγονότων της σειράς πλέον -μιας και το συζήταγα προχτές με τα κοπέλια που το βλέπουμε παρέα τις Δευτερες-, εμένα που δεν μου άρεσε ποτέ ιδιαίτερα το GoT, το απολαμβάνω εδώ και μια σεζόν πολύ πιο όμορφα από ότι παλιά -που το έβλεπα απλά για να το δώ με την δικιά μου ή με την παρέα επειδή πρήζαν…

και πιο γρήγορο-διαολεμένα γρήγορο μου φαίνεται ότι έχει γίνει, και λόγω της ταχύτητας πιο straight forward-οριακά γραμμικό στα πάντα, και όσο σαπουνοπερατικό πάει χωρίς να προσπαθεί να πλασαριστεί ώς κάτι άλλο πιο βαθύ, και γηπεδικές αντιδράσεις προκαλεί όταν είμαστε 6-7 άτομα και σκάει κάνα βυζί :stuck_out_tongue: ή κάνα τσεκούρι πάνω σε κανένα κεφάλι,και γέλια και pure χαβαλές σε κάθε απόπειρα της ντενέρις ή της σάνσα ή των τριών γκομενών από το Ντόρν να δείξουν εκφραστικότητα και γενικότερα acting skills :p, και γούστα στα cameos γνωστών ηθοποιών που δίνουν ένα α’ κύρος με το ερμηνευτικό τους βάρος σε β ρόλους, όπως πχ αυτή τη σεζόν ο jim broadbent και πρίν από αυτόν ο Μακσέην και ο Johnathan Pryce, και γενικότερα is legit fun as hell full package…
νομίζω σα να έχει αποδεσμευθεί από ένα λογοτεχνικό υλικό που -για μένα πάντα- δεν μπορούσε να ακολουθήσει ούτε να αναπαράγει επαρκώς και έχει γίνει μια pure fun καβλάντα μεσαιωνικού gore σαπουνόπερα στα χέρια των σεναριογράφων, χωρίς τίποτα να το περιορίζει…

πχ όπως λέει και ο Achilleas πιο πάνω, όταν έσκασε ο Euron πάνω στο παπάρι αυτό ΝΤΑΠ στο πλοίο μέσα στις φωθιές, 2 άτομα κάνανε air guitar αυτομάτως, χειροκροτούσαμε και ένας μαν φώναξε ‘‘SWORN TO AVENGE-CONDEMN TO HELL’’ τραγουδιστά, δλδ γάμησέ με :smiley: \m/ \m/ \m/ \m/

@dead, εγώ νομίζω η πλοκή προχωρά υπερβολικά γρήγορα αυτή τη σεζόν…τώρα αν αυτή είναι επί της ουσίας ενδιαφέρουσα ή αυτό που θα ήθελες να δείς, αυτό είναι άλλο θέμα -και ίσως για αυτό να μην σου φαίνεται ότι κυλάει γοργά-… τόσο ενδιαφέρουσα δεν είναι ούτε για μένα -συμφωνώ με ανακύκλωση themes από άλλες σεζόν- ούτε φτάνει τα αρχικά standards που είχε προσπαθήσει να θέσει στην αρχή της -ούτε με κυάλια-, αλλά πως τσουλάει μπάλα και γίνονται πράματα υπερβολικά γρήγορα σε σχέση με παλαιότερες σεζόν, νομίζω είναι προφανές…και σιγουρα αυτό βοηθά να μην ενοχλούν πλέον τα plot points and turns που πιθανόν να απογοητεύουν κάποιους με την εξέλιξή τους…

3 Likes

Τι να σου πω δεν μου φαίνεται και τόσο γρήγορη προσωπικά. Εκεί που σε teas-αρει μια μάχη ξαφνικά η φάση γυρνάει σε νέες δολοπλοκίες, νέες συμμαχίες, νέα σχέδια και άντε πάλι από την αρχή. Αλλά ναι έχει να κάνει με την έλλειψη ενδιαφέροντος για τους περισσότερους χαρακτήρες. Ο μικρός Σταρκ και η Καλίσι είναι οι μόνοι που έχουν πλέον ένα κάποιο ενδιαφέρον για μένα (Ο Snow άρχισε να με κουράζει αλλά εδώ φταίει και ο ηθοποιός που δεν αντέχεται ώρες ώρες), αφού είναι οι μοναδικοί που δείχνουν ότι μπορούν να επηρεάσουν τα γεγονότα με τις δικές τους ενέργειες. Όλοι οι υπόλοιποι πλέον μου φαίνονται απλά κομπάρσοι η απλά πρόβατα των παραγωγών της σειράς προς σφαγή.

Τέσπα εγώ κάπου εκεί στην 3-4 σεζόν άρχισα να κουράζομαι (οι περισσότερες δραματικές σειρές σπάνια αντέχουν περισσότερο έτσι και αλλιώς) και ο μόνος λόγος που τα βλέπω είναι αυτοί οι γαμημένοι οι whitewakers που τους βλέπουμε να έρχονται από το τέλος της 2ης σεζόν + το ότι μετά από τόσο χρόνια δεν θέλω να μάθω τι έγινε από κάποιο ποστ στο facebook.

Ψοφο στην Σερσει, ξυλο στην Νταενερυς τη μαλακισμενη, γενικα μονο Τζον Σνοου πλεον και Σανσα.

Είσαι στα όρια του σπόιλερ όμως!

Αν σε βοηθαει, μπορεις να σκεφτεις οτι αυτο το ποστ θα μπορουσε να εχει γινει και πριν παιχτει το επεισοδιο.

Note to self:

Don’t piss Cersei off

πολυ καλα επεισοδια το 2 και το 3

2 Likes

χορταστικοτατο επεισοδιο…

Υπέροχο επεισόδιο . Σχεδόν κάθε σκηνή ( και ιδιαίτερα διαλόγου ) έχει ουσία και προσφέρει κάτι

Σε 3 επεισόδια νομίζω έχει τόσες ατακάρες όσες δεν είχαν 6 σεζόν μαζί. Αναμένουμε το επόμενο.

Αναρωτιέμαι πως θα μας αφήσει αυτή η σεζόν …Πάντως τα τελευταία δύο επεισόδια ούτε που καταλαβαίνεις πότε περνάει η ώρα

advantage Cercei…

Αυτό που λες… ναι εκ πρώτης όψεως αυτό φαίνεται. Όμως θεωρώ ότι είναι προσωρινό και ότι εξυπηρετεί κάποια άλλη σκοπιμότητα του σεναρίου. Θα το έγραφα ποια είναι η - κατα τη γνώμη μου - σκοπιμότητα αλλά δεν ξέρω να βάζω σπόιλερ !

κι εγω ετσι πιστευω, αυτο που λες. αλλα προς το παρον οτι λεω στο σποιλερ. για να βαλεις λοιπον, πατα στο κουμπακι που ειναι σαν γραναζι τελευταιο δεξια και μετα blur spoiler. εκει μεσα βαζεις οτι θες και το δειχνει οπως εβαλα πιο πανω.

Εχει πετυχει κανενας το 4ο που leakαρε? :stuck_out_tongue:

απο οτι διαβασα το σεναριο του 4ου leakαρε μονο…

Εγω διαβασα οτι ληκαρε το σεναριο ολης της υπολοιπης σεζον, αλλα προφανως δεν εψαξα (και δε θα ψαξω) για τιποτα τετοιο.

Αν και επηλθε πολυ μεγαλυτερη ισορροπια, δεν ειμαι σιγουρος οτι η Σερσει εχει το πλεονεκτημα ακομα. Οι δρακοι ειναι πολυ μεγαλο μπονους, και η αλλη εχει ακομα μαζι της τους Ντοθρακι και τους Ανσαληντς. Γενικα η φαση με τον Euron Greyjoy ειναι λιγο υπερβολικη, αφου υποτιθεται οτι η Yara και ο Theon του αφαιρεσαν ενα μεγαλο κομματι του στολου του, κι αυτος τωρα εσκασε με περιπου 2 εκατομμυρια πλοια (ασε που τηλεμεταφερθηκε απο το Kings Landing στο Casterly Rock).

Aν και το ζουμι για μενα ειναι στο Βορρα αλλα και σε side stories οπως αυτες των Bran, Arya, Sam, Hound, πιστευω οτι σε αυτη τη σεζον θα δωσουν μεγαλυτερη εμφαση στην ανουσια μαχη που γινεται για τον Iron Throne. Απλα ελπιζω καπως ο John Snow να συμμαχησει με Daenerys. Πρεπει να του μιλησει ο Μπραν, ωστε να δουνε οτι ειναι συγγενεις (επισης αν οντως ο απογονος Targaryen ειναι ο rightful heir, τοτε μαλλον ο Snow δικαιουται το θρονο).

ΥΓ. Ξερουμε γιατι ο Jaime δεν ειναι ο βασιλιας και εχει ανεβει στο θρονο η πορνη? Ειχε ο ιδιος εθελοντησει να ειναι σε καποια βασιλικη φρουρα του κωλου και αυτο του αφαιρει το δικαιωμα?

1 Like