House Of The Dragon [GoT thread]

Και ναι! Μετά από έναν μήνα κατάφερα να φτάσω κι εγώ στο τελευταίο επεισόδιο! Δεν είχα δει τίποτα τόσα χρόνια και έκατσα και τα είδα όλα μαζεμένα. Είναι γαμάτη η σειρά, φοβερό κόλλημα, για μένα οι πιο γαμάτοι χαρακτήρες οβερολ είναι ο Τυριον, ο Τζειμι, ο Χαουντ και σίγουρα όλοι οι κακοί έπαιζαν και παίζουν ακόμα πολύ πειστικά. Ειδικά η Σερσει (γυναικάρα) σε κάνει να θες να την πάρεις από παντού.:stuck_out_tongue:
Κακόμαθα τώρα και άντε να περιμένω 4-5 μέρες να δω το καινούριο επεισόδιο…

2 Likes

μην χαλιέσαι μετά θα περιμένεις μέχρι τον Δεκέμβρη του 2018

1 Like

Μην πάει και 2019… κοίτα να δεις μπλέξιμο :frowning:

EDIT:

2 Likes

double post αλλά γέλασα αρκετά…


δείτε τις αφίσες

1 Like

Εμενα καποια πραγματα που με χαλανε δεν εχουν να κανουν με το σειρα Vs βιβλια, εχω παρει αποφαση πλεον οτι αλλο αυτο που βλεπω και αλλο αυτο που θα διαβασω (αν αξιωθει ποτε να το γραψει ο χοντρος) και εχω ησυχασει.

Αλλα ρε γμτ πχ, ποιο το νοημα του πλοτ με τον Τζορα? Δλδ δημιουργεις ενα τεραστιο πλοτ χοουλ (το greyscale δεν θεραπευεται) για να πετυχεις τι ακριβως? Αφου ο Τζορα γυρναει πισω στην Καλισι και ειναι ολα οκ. Γιατι εγινε ολο αυτο το τζερτζελο? Για να φανει γαματος ο Σαμ και μετα να φυγει? Δεν το πιανω.

Το ιδιο δεν καταλαβαινω την φαση με το teleporting. Δλδ οκ καταλαβαινω, ειναι μικρη η σαιζον και πρεπει να βαλεις χαρακτηρες σε σημεια που δεν εχεις τον χρονο να περασουν 3 επισοδεια μεχρι να φτασει ο Τζον με τους αλλους στο τειχος ξερω γω. Το θεμα ειναι οτι για καποια πραματα δεν κανουν καν τον κοπο να ψαξουν για μια καλη εξηγηση. Δλδ οπως ειχε πει καποιος, πες ρε φιλε οτι μια μερα αφ’οτου φυγανε απο το τειχος η Καλισι ειχε τυψεις που τους αφησε να πανε μονοι τους και ξεκινησε με τους δρακους οποτε εφτασε πανω στην ωρα. Αλλα οχι, θα κανουμε ενα ταξιδι μιας εβδομαδας σε μιση μερα, ετσι μικραινει ο κοσμος και φαινεται πολυ λιγοτερο ρεαλιστικος ρε γαμωτο, και χωρις να υπαρχει λογος.

Απο την αλλη σε αυτην την σαιζον τα cgi ειναι πραγματικα εκπληκτικα, δεν νομιζω οτι εχει παιχτει ποτε κατι παρομοιο στην τηλεοραση. Εχουμε καποια ωραια reunions (αν και μυριζομαι fan service σε καποια απο αυτα) και επισης το costume design εχει παει σε αλλα επιπεδα, τα φορεματα της Καλισι με εχουν κανει να μοιαζω με 15χρονο κοριτσακι που βλεπει fashion star!.

Οπως και να εχει, να δουμε τι θα γινει μεθαυριο. Και μετα αντε να περιμενεις εναμιση χρονο.

2 Likes

αν δεν ειχε teleporting δεν θα τελειωνε σε 8 σεζον η σειρα. θα ηθελε καμια παραπανω τουλαχιστον. ενταξει ολα γινονται γρηγορα, αλλα παρολα αυτα ποσο θα περιμενς την σειρα. το θεμα ειναι να γραψει το βιβλιο ο χοντρος να τα διαβασουμε οπως αυτος ειχε και εχει στο νου του. οσο για αυτο με τα spoilers του σεναριου της 8ης σεζον, πραγματικα απορω που ασχολειστε. αφου ειναι να παιχτει το 2019 η 8η (και οχι το 2018), ευκολα δεν αλαλζουν κατι εφοσον το θελουν? ετσι απλα κρατανε στη τσιτα τον κοσμο και ασχολουνται με το game of thrones συνεχεια. μου φαινεται πολυ εσκεμενο το ολο σκηνικο.

2 Likes

Εμένα δεν με ενοχλούν όλα αυτά με τον χρόνο αλλά καταλαβαίνω ότι υπάρχει μια ανακολουθία στο πόσο γρήγορα κυλάει ο χρόνος από σεζόν σε σεζόν ή ακόμα και από επεισόδιο σε επεισόδιο, αλλά μετά απλά λέω στον εαυτό μου “είναι απλά τηλεόραση και όχι ταινία” οπότε ηρεμώ. Άσχετα βέβαια που σαν παραγωγή και ποιότητα είναι κλάσεις ανώτερη από χιλιάδες “επικές” ταινίες. Γενικά δεν το πολύ παιδεύω, μου αρέσει αυτό που βλέπω, σε σημεία έχω ταυτιστεί και πωρωθεί απίστευτα (στον θάνατο του Τζοφρυ ή στις φάπες του Τυριον προς τον Τζόφρυ ή στον θάνατο του καριόλη Ραμσει πχ ) και σε άλλα σημεία έχω πει “πω καλά το γάμησαν” (όπως για παράδειγμα την τηλεμεταφορά του Βαρυς, ή τον “θάνατο” του Χαουντ από την Μπριεν κτλ) αλλά το πρόσημο είναι άνετα θετικό.

2 Likes

ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Προφανως μην ανοιξετε, κανω σποιλερ, δε δεχομαι κατηγοριες μετα οτι ειδατε το ενα και το αλλο, γι αυτο βαζω και το hide spoiler και οχι απλα το blur μονο του.:

ΜΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΩΡΕ
  1. Aegon VI Targaryen, the Sixth of His Name, The Unburnt, King of the Andals, the Rhoynar and the First Men, Protector of the Realm, Lord Regnant of the Seven Kingdoms, Jon Snow.
  2. Εβαλα τη σκηνη που η Αρυα κοβει το λαρυγγι του Baelish του εμετου να την δω γυρω στις 10 φορες πριν καν τελειωσει το επεισοδιο. Η απολυτη καυλα.
  3. Τι σχολιο να κανει κανεις για τα τελευταια 5 λεπτα? Ενταξει, απλα επος, επος, επος, επος. Τελικα ουτε μαγικο κερατο παιζει, ουτε ομως περασμα μεσω παγωμενης θαλασσης απλα, αλλα παιζει καταστροφη του τειχους με αλλον τροπο, διπλα ακριβως στη θαλασσα.
  4. Σερσει καριολαρα ψοφα. Τζειμι εισαι λατρειας τελικα. Καημπερν τρελο αρρωστακι, γουσταρε με τα ζομπια.
  5. Απληστια το ξερω, αλλα ηθελα λιγο παραπανω δρακους. Ηταν επιβλητικη η εισοδος της Νταενερυς στη συναντηση.
  6. You know nothing Jon Snow ρε γαμωτο… κι αυτος ο μαλακας ο Μπραν, τωρα θυμηθηκε. Δε μπορουσε νωριτερα. Αν ειναι δυνατον!
  7. Τα τρια Σταρκακια μαζι ειναι σουπερ ομαδα, στηριζουμε Βορρα για παντα εννοειται.
  8. Αν ΔΕΝ τελειωσει η σειρα με τον Τσον Σνο στο θρονο, δεν υπαρχει κανενα σωστο τελος. Ειτε με αυτοθυσια Νταενερυς για να του σωσει τη ζωη, ειτε με απλα φιλικο χωρισμο αφου της εδειξε τα κολπα που του εμαθε η Υγρητ, ειτε ακομα και με τη Νταενερυς τη θεια του διπλα του στο θρονο και με αιμομιξια, δε γαμιεται, Targaryens ειναι.
  9. Απιστευτο κωλαρακι ο Τζον Σνο ε, αξιζει ολα τα λεφτα που παιρνει

Τι κανεις εκει ρε κομπλεξικε δευτεριατικα;;;

2 Likes

ΕΠΙΚΟ επεισοδιο!

:joy:

Δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ πλέον είμαι με τους whitewalkers. Όλοι οι υπόλοιποι είναι υπερβολικά ηλίθιοι. Αναλυτικά αργότερα.

Πόση ώρα κρατάει, για να ξέρω να φτιάξω κατάσταση για το βράδυ :stuck_out_tongue:

80 λεπτα!

1 Like

Επίσης να πω

(big time spoiler coming… spoiler που αφορά και το Silmarillion από Tolkien πάντως)

Summary

ότι η όλη φάση Danny-Snow πάει να γίνει εντελώς Children of Hurin από Tolkien

άλλο ένα masterpiece με απίστευτα εφέ που ούτε στον κινηματογράφο δεν βλέπεις συχνά τέτοιου επιπέδου

1,5 με 2 χρόνια τώρα υπομονή

μετα τον Jaime που είχε δικό του theme song

Summary

https://www.youtube.com/watch?v=sdeLcsnubAk

και ο John Snow απέκτησε ένα

Summary

https://www.youtube.com/watch?v=kVFjaOyAWd4

και είμαι σίγουρος ότι

Summary

https://www.youtube.com/watch?v=7W35dyPTh6o

Edit 1 : οι Mastodon το πάνε για μόνιμο cast . Να τους δω και σε μάχη πληζ, θενκ γιου
Edit 2 : Η τελευταία σκηνή καρμπόν από World of Warcraft: Wrath of the Lich King

1 Like

το επεισοδιο γαμησε κανονικα!!
αντε να περιμενουμε τωρα

χαχα άκυρο το τελευταίο μου ποστ.

Νόμιζα αδέλφια είναι οι 2 τους. Με μπέρδεψε η ηλικία του Ned Stark βασικά εκείνη την περίοδο.

Κατά τα άλλα ωραία η τελευταία σεζόν. Βέβαια όλοι μαλακίες έκαναν εν τέλη και μάλιστα την μια μετά την άλλη. Η Σερσει έδειξε πόσο χάνει όταν δεν έχει τον Τύριον για να ξεκατινιάζεται. Η καλύτερη σκηνή της από την 3η σεζόν πάνω κάτω.

1 Like

Το κάλο είναι ότι κατά πασα πιθανότητα η τελευταία (??) σεζον θα είναι roller coaster και δεν θα πάρουμε ανάσα

Το κακό ότι θα αργήσει υπερβολικά πολύ

Με σεβασμό για spoilers στους συμφορουμίτες, γιατί κι εκείνοι μας σεβάστηκαν μέχρι να γυρίσουμε από δουλειά!

1. Η Σέρσει πάλι κατάφερε να έχει καλό πλάνο. Η τύπισσα δεν παίζεται! Φυσικά στο τέλος θα καταστραφεί γιατί οι πράξεις της είναι υπέρ του δέοντος κακές, όμως είναι απολύτως συναρπαστικό ότι κινείται συνεχώς στα όρια του chaotic evil χαρακτήρα, αλλά ποτέ δεν τα ξεπερνάει. Προσωπικά περίμενα να πει “ή εγώ βασίλισσα, ή λαμπαδιάζω όλο το King’s Landing ή και στο μουνί μου, ας κατέβουν να μας φάνε όλους οι νεκροί”, αλλά να που τώρα βρήκε πάλι ένα - για τις δυνάμεις της - καλό σχέδιο και στοχοπροσηλωμένο.

Bonus το θέατρο με Euron γάμησε!

2) Δεν μου αρέσει σαν θεωρία, γιατί θα είναι υπερβολικά mindfuck. Όμως σε ορισμένες σκηνές, το πρόσωπο του Bran μοιάζει υπερβολικά πολύ με το πρόσωπο του Night King… Και ρε γαμώτο, το ότι έλιωσε το Τείχος με τον δράκο, συνηγορεί στο ότι η όλη φάση ήταν ενέδρα. Ή ο Night King είναι κι αυτός greenseer, ή … είναι ο Bran…

3) Επιτέλους αρχίζει να γίνεται κατανοητό ότι οι Walkers έχουν σχέδιο. Πιθανότατα είναι απολύτως έλλογα όντα (όχι τα wights φυσικά), που επικοινωνούν με τον δικό τους τρόπο και έχουν στόχο, απλώς να επικρατήσουν παντού και να εκδικηθούν τους ανθρώπους που κάποτε τους νίκησαν.

Αλλο ενα πολυ δυνατο επεισοδιο.

[spoiler]Η αληθεια ειναι οτι το πρωτο παρτ με τις διαπραγματευσεις με κουρασε. Δεν με πεισε και ο Euron οταν εφυγε, οποτε μαλλον δεν θα με επειθε και αν ημουν εκει. Αλλα κυριως δεν μ αρεσε το σκηνικο με τον τυριον που πηγε πισω στην Σερσι κτλ. Ενταξει no big deadl.

AΠο κει και περα επος γενικα. Λιτλφινγκερ επιτελους. καθαρα και Σταρκικα. ουτε σαδισμοι, ουτε βασανιστηρια, ουτε τιποτα.
Θηον επιτελους ξαναγενναται. Με επικο Μεσσιανικο Jon Snon που τους ταπεινωνει και συγχωρει ολους. Και αναστημενος. Jesus Snow :stuck_out_tongue:

Δρακος στο τελος τεραστιος. Φοβερα πλανα να φτυνει στο Τειχος την φλογα του.

Πανω απ ολα ομως ξανα εκπληκτικος Jaime. Τις καλυτερες σκηνες. Οπως και στο 4ο. Να φευγει μονος ενω ο Winter is here και μετα τα πλανα απο την πολη χιονισμενη. Τιτανοτεραστιος [/spoiler]