House Of The Dragon [GoT thread]

εξαιρετικο και το δευτερο.

ο γιος του βασιλιά τις ελεύθερες ώρες του τις περνάει στο μπουρνάζι κόβοντας βόλτες με το glx?

on topic: πολύ καλύτερο ακόμα και από ότι περίμενα το δεύτερο επεισόδιο. εξαιρετική σειρά βασικά.

Κι εγω μαλλον απο τις ταινιες θα αρχισω. Αν μ’αρεσουν παιζει και να διαβασω και τα βιβλια. Καλη παραγωγη φαινεται οντως. Αρχικα ελεγα πως θα ειναι καμια μουφα σαν την πρωτη ταινια του His Dark Materials. Για να δουμε.

[SPOILER]Ποιος ακουει τη Λυδια αμα δε το δω :lol:[/SPOILER]

Δεν ξέρω αν το πρόσεξαν πολύ, αλλά η περιγραφή της ασθένειας του πρώτου και μελαχρινού παιδιού της Cersei Lannister είναι παρόμοια με αυτήν του προηγούμενου “χεριού” του βασιλιά. Εκείνου που τελικά απ’ότι φαίνεται δηλητηριάστηκε! Σαν να λέμε πως σκότωσε παιδί που είχε σίγουρα αίμα Baratheon για να κάνει στο μέλλον βασιλιά εκείνο το αντιπαθέστατο που απ’ότι φαίνεται είναι προϊόν αιμομιξίας! Μπρρρ!

Ευτυχώς ο Βασιλιάς Ρόμπερτ έχει τόσο μπάσταρδα που για να τα ξεπαστρέψεις όλα θέλεις ένα καράβι δηλητήριο.

Τρελή παραγωγή η σειρά μέχρι στιγμής, φοβεροί οι δυο αδερφοί Lannister (δε δηλώνω το ίδιο ενθουσιασμένος με τη βασίλισσα και [SPOILER]θα αρχίσω να φοβάμαι για το κεφάλι μου κι εγώ).[/SPOILER]

Μου αρέσει που έχει δοθεί πολύ προσοχή και σε δευτερεύοντα μέχρι στιγμής πρόσωπα, όπως ο Sir Ilyn Payne.

Υ.Γ.: Γιατί φανταζόμουνα τους Others ως πιο άσπρους; Η σύντομη εμφάνισή τους μου θύμισε λίγο τον Predator…

Είδα και εγώ τα πρώτα 2 επεισόδια και μπορώ να πω πως ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Φοβεροί ατμόσφαιρα, σκηνικά, ηθοποιοί που ταιριάζουν στους ρόλους τους και ακριβή παραγωγή.

Βάλτε κανένα spoiler παραπάνω, μην ξεκινήσω να ξερνάω νεκρούς…

Έχοντας διαβάσει τα βιβλία, είμαι πολύ ευχαριστημένη με τη σειρά!έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και ειδικά το Τείχος είναι μακράν καλύτερο απ’ ό,τι το είχα φανταστεί!8O
Το μόνο μείον είναι ότι πια δεν έχω τόση αγωνία για το τι θα γίνει στο επόμενο, μιας και έχω διαβάσει τη συνέχεια, αλλά δεν έχει τόση σημασία!

Winter is Coming :smiley:

Αυτό είναι σημαντικό, το να μένει πιστό στην ποιότητα του βιβλίου, ίσως το πιο σημαντικό για μένα…

[spoiler] τι γινεται ρε στην τελευταια σκηνη; κει που παλευουν με τα ξυλινα, ακουγονται μετα σιδερενια χτυπηματα, και μετα ειναι και η τρομαγμενη φατσα του μπορομιρ, τη μαχαιρωνει;

ναι, ειμαι χαζος. το ερωτημα ομως στεκει. [/spoiler]

[SPOILER]Καμία σχέση, μάλλον κάποια φλασιά θα έφαγε ο Ned και θα θυμήθηκε περασμένα γεγονότα.[/SPOILER]

Υποψιάζομαι ότι κάποιο επεισόδιο της season θα είναι σε μορφή flashback, όπου θα παρουσιάζουν τα γεγονότα που οδήγησαν τον τωρινό βασιλιά στο θρόνο…

[SPOILER]Σκοτώνει τη λύκαινα (Lady) της Σάνσα. Δεν είναι flashback.[/SPOILER]

Για οποιονδηποτε εχει λατρεψει τα βιβλια(οπως εγω) ηταν αναμενομενο να υπολειπεται η σειρα τοσο σε πλουτο λεπτομερειων(που σε βαζουν ολο πιο μεσα στο στορυ) οσο και σε αντικειμενικες δυσκολιες budget.
Δεδομενων παντως των παραπανω το hbo καταφερε και παλι το θαυμα του τοσο σαν παραγωγη οσο και (στις περισσοτερες περιπτωσεις ) ως casting.
Μονη τρανταχτη αποτυχια η αναπαρασταση των ντοθρακι και του κοσμου τους(οποιος εχει διαβασει ξερει).Παντως για οσους δεν εχουν διαβασει τα βιβλια καντε μια χαρη στον εαυτο σας και μετα το τελος της πρωτης σεζον ξεκινηστε τα!
Τελος θα σας συμβουλευα να χρησιμοποιησετε ως βοηθημα το viewers guide του Hbo.

Όπως και το ποστ της Νεφέλης πριν, έτσι και αυτό με χαροποιεί, το θεωρώ το σημαντικότερο όλων, να υπάρχει μια πιστή (όσο γίνεται) μεταφορά απο το βιβλίο και να αναπαράγει την ποιότητα του. Εννοείται σκοπεύω να ξεκινήσω και τα βιβλία κάποια στιγμή μετά (κάτι που θα το έκανα ούτως ή άλλως, μια που εμπιστεύομαι το γούστο της unburnt, που παίζει να είναι και η μεγαλύτερη τους φαν).

Βλέποντας την πάντως, η σειρά παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον και μου κάνει θετική εντύπωση το πόσο καλογυρισμένη είναι.

[SPOILER]Είχε γίνει κάποτε μια άλλη απόπειρα να γυριστεί σε ταινία (κινουμένων σχεδίων αυτή τη φορά) μια άλλη σειρά fantasy που είχε αφήσει εποχή, με οικτρά αποτελέσματα κυριολεκτικά… Ο λόγος για την θλιβερή πραγματικά ταινία της Dragonlance…[/SPOILER]

Δεδομένου ότι τα βιβλία είναι με τεράστια διαφορά ότι καλύτερο έχω διαβάσει στον χώρο και όχι μόνο ( επιτέλους ανακοινώθηκε και το 5ο για τις 12 Ιούλη) θα πω ότι η σειρά είναι υποδειγματική! Ειδικά το 2ο και το 3ο επεισόδια ήταν εξαιρετικά! Μόνο που δεν δάκρυσα βλέποντας κάποια σκηνικά και σκεπτόμενος τι έχει να ακολουθήσει. Πιστέψτε με όσοι δεν τα έχετε διαβάσει δεν φαντάζεστε καν τι έπεται! Το βάθος της πλοκής είναι αβυσσαλέο και σε καμία περίπτωση βαρετό! Πραγματικά πάντα ζηλεύω όσους έρχονται σε επαφή πρώτη φορά με αυτή την σειρά και βιώνουν με την πρώτη έκπληξη το τι γίνεται! Ελπίζω η σειρά να γίνει αφορμή για να διαβαστούν τα βιβλία γιατί κακά τα ψέμματα όσο προσεγμένη και να είναι, η εμπειρία του βιβλίου δεν πλησιάζεται!

P.S: εκπληκτικοί Tyrion και Arya από την HBO! Και το τείχος και ο βοράς είναι μοναδικοί! και ναι μόνο οι εικόνες των Dothraki είναι λίγο φτωχές αλλά δεν πειράζει…αξίζει η Daenerys;)

P.S: εκπληκτικοί Tyrion και Arya από την HBO!

Πραγματι φοβερο casting ειδικα σε αυτους τους δυο.Τον Snow ομως καπως αλλιως δεν τον ηθελες?Τον συνηθιζω σιγα σιγα αλλα στην αρχη μου καθονταν καπως.

Έχεις δίκιο! Και μένα ο Snow δεν φέρνει καθόλου στο πως τον φανταζόμουνα! Αυτός είναι σαν μαθητής του Χριστού:)… απλά δεν μου είναι τόσο ενοχλητικός μιας και στον ρόλο είναι καλός! Αυτός που δεν μου κάθεται καλά ειναι ο khal Drogo! A, φανταστικός ειναι και ο Jeoffrey! Ακριβώς όπως τον φανταζόμουνα! θέλω να μπω μέσα και να τον πλακώσω στα μπουνίδια!:slight_smile:

Σιχαμερο σκουληκι οντως και ας μην το συνεχισουμε γιατι θα αποκαλυψουμε πολλα…
Στο επομενο θα δουμε καλυτερα τον Θηον .“Δυσκολος” χαρακτηρας και σαφως πιο πολυεπιπεδος απο τον Jeoffrey.Για να δουμε τι ψαρια επιασαν και σαυτον οι ατσιδες της παραγωγης.

Αυτό είναι και έα από τα πολλά καλά των βιβλίων του Μάρτιν. Ακόμα και οι πιο τριτεύοντες χαρακτήρες είναι πολύ καλα δωσμένοι και προκαλούν το ενδιαφέρον και δυνατά συναισθήματα! Ποιόν να πρωτοθυμηθείς! εγω ανυπομονώ για Bronn, Jaqen H’Gar και φυσικα τον Red Viper;)

And the list goes on and on and on…