Gamma Ray

Προχθές οι Gamma Ray έδωσαν μια συναυλία που μετέδωσαν μέσω live streaming επί πληρωμή (νομίζω ήταν αρκετά τσιμπημένο το εισιτήριο) με καλεσμένο τον Ralf

λογικά θα τα κατεβάσουν οπότε όποιος προλάβει…

Για να μην πάθει ο @Ixnay κανένα εγκεφαλικό, ήθελα απλά να βγάλω από μέσα μου ότι γ@μw τις ηλικίες σας κ.κ. @jonkyr και @toxikos. H ζήλια μου χτυπάει κόκκινα, όταν διαβάζω και βλέπω αυτά:


https://www.setlist.fm/setlist/gamma-ray/1990/pedion-tou-areos-athens-greece-3c2f193.html

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, να εξηγήσω ότι τις ίδιες “ευχές” έχουν λάβει και τα μεγαλύτερα αδέρφια μου τα οποία παρακολούθησαν την ακόλουθη επική συναυλία, έναν χρόνο μετά από εσάς, στο Ρόδον.

https://www.setlist.fm/setlist/gamma-ray/1991/rodon-club-athens-greece-33d14071.html

Jonkyr (ή/και τοξικέ), αναμένουμε τις αναμνήσεις στο γνωστό topic…

3 Likes

Δεν ειναι παντα καλο που εχουμε αυτες τις ηλικιες, αλλα οκ :rofl:

Υποσχεθηκα “νοσταλγια”, θα το κανω, κατι τετοια με χαλαρωνουν στο τελος της ημερας. Απλως πηζω αυτες τις μερες, δεν ειναι τυχαιο οτι απαντησα σχεδον στις 2 μετα τα μεσανυχτα.

Παω να παρω τα χαπια για την πιεση…

1 Like

Αφού δεν παίρνεις για τη μνήμη, καλά είσαι :stuck_out_tongue:

2 Likes

Δεν χρειαζονται, εχει τελειωσει η μνημη. Αλλα για πες μου: ποιος εισαι εσυ;

1 Like

Εχμ… Τι σε κανει να πιστευεις οτι δεν ημουν εκει; Πρεπει να δω τα εισιτηρια, αλλα ειναι μαλλον αδυνατον :slight_smile:

Η επικοτερη των επικων που εχασα και ακομη κλαιω (λογω περιγραφων), ειναι μια στην οποια ο Καϊ σκαρφαλωνε στους τοιχους σαν σπαιντερμαν, αλλα ημουν στο στρατο τοτε και δικαιολογουμαι. #not

Θα ειναι το 1998 ή το 1999.

Ναι αλλά οι helloween :laughing:

Οι 2 αυτές συναυλίες έχουν αποκτήσει μυθικές διαστάσεις ένα παραπάνω σ εμας τους χωριατες :stuck_out_tongue: τους σαλονικεις (κάτι για stagediving του Χάνσεν το Ρόδον έχουμε διαβάσει) .
Εμείς τους είδαμε στην περιοδεία του land of the free στον μύλο στο ride the sky έγινε της πουτανας φύγαμε ιδρωμένοι πιο μεταλαδες τραγουδώντας στον ποδαρατο γυρισμό “haaave nooo feeear rebellion!!! is heeeeere” κ μια 2η φορά σ ένα άθλιο λάιβ παλι μύλο για μια περιοδεία best of που έχει ξεγραφτει από την μνήμη μου.

Όχι ότι σας ένοιαζε αλλά μην μας πείτε κ κομπλες :heart_eyes:

3 Likes

1997 και ήμουν εκεί :smiley:

3 Likes

All that I see is the years… :cry:

Να πάτε να πνιγείτε όλοι, ρε!

1 Like

Οταν γραψω, θα κανεις reply στο κειμενο μου για να… κλαψω παλι.

1 Like

Κάπου είδα κάτι σχετικό και αποσπασματικό στο forum (@jonkyr μάλλον, ε;), αλλά, anyway, ας βάλουμε τα (ολόκληρα) πράγματα στη θέση τους.

Μονορούφι το είδα, μονοκούκ(α)ι το ρίχνω! Τι ομορφιές για ματάκια και αυτάκια.

Στα @@@δια σας, βέβαια, αλλά σας έχω πει ότι το “Heading for Tomorrow” βρίσκεται στην τριάδα των αγαπημένων μου κομματιών όλων των εποχών; Επίσης, είναι το κομμάτι που άκουσα (σε κασσέτα) το πρωί πριν πάω να δώσω Lower, Κύριος οίδε για ποιον λόγο. Go figure…

12 Likes

Ναι εγω, παρων. Μεγαλη ανακαλυψη, μπραβο, δεν ειχα χρονο χθες για να ψαξω αν υπαρχει βιντεο. Ποσταρα το Lust for Life επειδη ειχα διαθεση να κλαψω γοερα ακουγοντας τη φωναρα του Ραλφ.

fixed

4 Likes

Πριν τρία ή τέσσερα χρόνια είχα κάτσει και είδα μία συναυλία τους επί της κυκλοφορίας του “Land of the Free” (4η κατά σειρά, όπως σας το λέω, παίζω και ξύλο, δισκάρα μετά τα τρία πρώτα) κάπου στην Γερμανία. Έρχεται η στιγμή του “Heading for Tomorrow”… ένας λόγος για τον οποίο θα ήθελα να ήμουν εκεί μέσα. Σ’ εκείνο το μικρό clubάκι που γίνονται τα καλύτερα γλέντια σε τέτοια άσματα. Καλή και η εκτέλεση στο από πάνω, αλλά σαν και τότε που πάταγαν τη σκανδάλη κι εκτελούσαν την πώρωση δεν υπάρχει.

Υ.Γ. Η δίκαση στο συγκεκριμένο αν δεν ακούγεται καθαρή και ξάστερη, δεν το παίζεις (παρατεταμένη οπαδική πώρωση, μην ανησυχείτε).

5 Likes

Εχω γραψει ολοκληρη εκθεση, αναλυση λεπτο προς λεπτο, της συναυλιας στο θεατρακι του Αλσους. Δεν νομιζω οτι θα δω πολλες αλλες τετοιες συναυλιες στη ζωη μου. Απιστευτη μπαντα, εκει στις αρχες ηταν και στα ντουζενια της, ο Και μεσα στην κ@@λα, ο Ραλφ να λιωνει μεταλλα με τη φωνη του και οι αλλοι παιχταραδες να κανουν παπαδες. Ομορφες εποχες. Συμφωνω, γουσταρω απειρα μικρα κλαμπ. Και το παραπανω ενταξει, ειναι ιδιαιτερο λογω κοβιντ. Ανετα βγαινουν περιοδεια παντως σε 2-3 χρονια αν γουσταρουν.

5 Likes

να έρθω εδώ ως party pooper και να πω τα εξής:

gamma ray μόνο με hansen στα φωνητικά, δεν αντέχω τον scheepers. Σταυρώστε με.

Επίσης, δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι αλλά παίζει το εξής:

Δυστυχώς, αν κάνουμε λίγο τον ντετέκτιβ, μπορούμε να υποθέσουμε πως: α) δεν πρόκειται για κοβιντάκι, αναβάλλονται όλες οι συναυλίες και για το 22, β) μια μπάντα τέτοιου βεληνεκούς, δυστυχώς δεν αντέχει οικονομικά να αναβάλλει συναυλίες για δυο χρόνια και συνεπώς, θα αντικαθιστούσε το ψ μέλος για την περιοδεία, ΕΚΤΟΣ αν ήταν αναντικατάστατο. Νομίζω είναι προφανές ποιο μέλος από όλα είναι το αναντικατάστατο.
Τεσπα, μακάρι να μην ισχύει τίποτα από όλα αυτά και να είναι όλοι καλά στην υγεία τους.

2 Likes

Εγώ έχω πει ότι μετά την επιστροφή του Kiske στους Helloween, το επόμενο είναι η επιστροφή του Ralf στους Ray, έστω και για επετειακές συναυλίες.

Και μην ακούσω καμία μαλακία για το Heading for tomorrow, είναι μέσα στην τριάδα των καλύτερων δίσκων των Helloween και ο νοών, νοείτω.
Όσο για το live στο Άλσος, λέμε πάντα τα ίδια πράγματα και καταντάμε γραφικοί.
Δικαίως.

2 Likes

Ο ραλφ δεν με τρελαίνει ως φωνή αλλά στα live είναι πολύ κάλος.
lust for life, heaven can wait, heading for tomorrow είναι κομματαταρες αλλά έχει και ορισμένα πολύ μέτρια αυτό το άλμπουμ.

Γενικά οι gamma ray μέχρι το powerplant είχαν πολύ καλο υλικό. μετά άρχισε η πτώση και σταμάτησα να ασχολούμαι.

Με χαλασε λιγο το serious illness. Οποιος κι αν ειναι, ας ειναι καλα.

2 Likes

πωωω τώρα θέλω να τους δω λαηβ διακαώς , ζημιά μας έκανες

1 Like

Και το No World Order είναι πολύ καλό! ε μετά εντάξει έπεσαν.