Garage / Psychedelic Rock

Πιστεύω ότι έλειπε ένα θρεντ για δύο (συνδεόμενα) είδη που είναι και από τα ιστορικότερα και σημαντικότερα της ροκ μουσικής.

Απόψεις, κυκλοφορίες, απορίες, επιλογές, ό,τι θέλουμε το ποστάρουμε εδώ.

Ενδεικτικά συγκροτήματα: Love, 13th Floor Elevators, Grateful Dead, Jefferson Airplane, Country Joe & The Fish, Quicksilver Messenger Service, Yardbirds, Zombies, Small Faces, Moody Blues κτλ κτλ

Για να δούμε πόσοι θα μαζευτούμε. Φοβάμαι πως ούτε για πρέφα δε θα φτάνουμε…

Δεν ξέρω και πολλά πάντως. Από αυτά που ανέφερες Love, Grateful Dead, Jefferson Airplane ακούω κατά καιρούς. Τα υπόλοιπα είτε δεν τα ξέρω, είτε έχω ακούσει λίγα πράγματα. Είχα μία συλλογή επίσης από κάτι τύπους ονόματι Flamin’ Groovies, και νομίζω ότι παίζουν κάτι παρεμφερές, ε? Πλάκα είχαν μου θυμίζαν Grateful Dead με πιο μπροστά το rythm section.

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Baby Woodrose baby, blows your mind.
Συγκροτηματάρα, δισκάρα τι να λέμε τώρα…
[/SIZE][/FONT]

Απο γκαραζ ροκ ξερω μονο αυτους:Zombies,Jefferson Airplane καθως επισης και οτι το αλμπουμ του Cave Grinderman ειναι garage rock…Ayta…

Μένοντας στα κλασικά της δεκαετίας του 60, ειδικά τους Jefferson Airplane τους γουστάρω πολύ, είναι απο τα αγαπημένα μου συγκροτήματα των '60ς βασικά (και απο τα σχήματα που αν ήθελαν θα μπορούσαν να είχαν την αίγλη ονομάτων όπως η Janis Joplin αλλά επέλεξαν να ακολουθήσουν περισσότερο ψυχεδελικούς και αντισυμβατικούς δρόμους).

Love, Zombies, Country Joe & The Fish, έχουν όλοι τους κάποιες πολύ ωραίες στιγμές και ανήκουν όλοι σε αυτό το ψυχεδελικό ρεύμα των '60ς (Love και Zombies βασικά είναι πιο ποπ, αλλά έστω), το οποίο πιστεύω ή αρέσει σε κάποιον ή δεν αρέσει.

Φαντάζομαι μπορούμε να συμπεριλάβουμε και τους Iron Butterfly στον χώρο?

Οι Grateful Dead δε μου κάνουν κάποιο κλικ απο την άλλη, παρά το γεγονός οτι υπήρξαν πολύ δημοφιλείς την εποχή εκείνη.

Οι Love δεν είναι ποπ! Είχαν βέβαια το πιο γνωστό χιτ με το “Alone Again Or” το οποίο όντως φέρνει σε ποπ αλλά είναι και το μοναδικό τραγούδι τους σε αυτό το ύφος. Garage θα τους έλεγα, που άγγιξε την ψυχεδέλεια στο εκπληκτικό Forever Changes (καμία ροκ δισκοθήκη δεν είναι πλήρης χωρίς αυτόν τον δίσκο). Δικό τους είναι και το τραγούδι-ορόσημο του garage “7 and 7 is” που έχει διασκευαστεί από ένα σκασμό κόσμο. Οι Zombies ήταν κλασική βρετανική ψυχεδέλεια που όντως έφερνε περισσότερο σε ποπ μελωδίες.

Οι Iron Butterfly εννοείται ότι συμπεριλαμβάνονται, όπως και οι Blue Cheer και θα έχουμε τη χαρά να δούμε και τους δύο!!

Για τους Grateful Dead απλά να πούμε ότι ήταν η καλύτερη jam μπάντα που έχει υπάρξει, με απίστευτα live και αυτοσχεδιασμούς στα άκρα και φυσικά τον εκπληκτικό κιθαρίστα Jerry Garcia ο οποίος έπαιζε και με ακρωτηριασμένο το μεσαίο του δάχτυλο.


Παρα πολυ καλο garage/punk/psych rock(1972)
Clap - Have You Reached Yet?



JPT SCARE BAND φοβερο συγκροτημα,τρομερα δισκακια…
μπραβο που ανοιξατε αυτο το Thread,πραγματικα αξιζει…

Όντως οι JPT φοβερό συγκρότημα του hard psych rock (να τσεκάρουν οι stoner-άδες!!). To S.S. δεν το χω ακούσει, αλλά το Past Is Prologue τα σπάει και περιέχει ηχογραφήσεις από το 1975 έως και το 2001!


Flower Travellin’ Band - Satori(φοβερο δισκακι απο ιαπωνια,το 1971 κυκλοφορησε παιζουν Progressive,Psychedelic,Acid ροκ)

Toυς έχω αναφέρει εδώ

http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=288966&postcount=119

Χαιρομαι που τους εχεις αναφερει ηδη,δεν το γνωριζα,ευχαριστω για την επισυμανση.φοβερο δισκακι ε?

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Κι ένα καινούργιο…

Notorious Hi-Fi Killers - “Which Side Are You On?”

Μάνδρακα, ανέμενέ το…
[/SIZE][/FONT]

Ναι όντως, φανταστική μπάντα :smiley:

οι Blue Cheer, Fu Man Chu θεωρουνται garage? βασικα το garage/psychedelic rock δεν ειναι κατα πολυ ομοιο με το stoner??

Ακούστε farflung το Α wound in Eternity…Το ψαχνα σημερα youtube και πορολο που δεν ειμαι τρελη φαν του ειδους μου αρεσε αρκετα…





Angel’in Heavy Syrup(4 Γιαπωνεζες που παιζουν psychedelic/prog/noise rock(σε πολλα θρεντ θα ταιριαζαν να μπουν αλλα διαλεξα αυτο),και τα 4 αλμπουμ ειναι αξιολογα)

radio birdman rules. μια απο τις μεγαλυτερες μπαντες του ειδους και της αυστραλιας

Δε θα τους έλεγα garage. Οι Fu Manchu είναι stoner και οι Blue Cheer ψυχεδελικό ροκ και πρώιμο stoner αφού (και) πάνω τους βασίστηκε το είδος.

Πάντως το garage έχει κάποια κοινά με το stoner, όπως π.χ. οι fuzz κιθάρες, αλλά πολύ όμοιο δε θα το έλεγα. Όπως επίσης και ο όρος ψυχεδέλεια και ψυχεδελικό ροκ είναι πολύ ευρύτερος από τον όρο stoner. Πολύ ευρύς γενικά. Π.χ. ψυχεδέλεια έπαιζαν και οι Doors ψυχεδέλεια και οι Pink Floyd επί Syd Barrett. Καμμία σχέση το ένα με το άλλο. Το stoner είναι ένα παρακλάδι που εκμοντερνίστηκε, αναπτύχθηκε και απέκτησε δική του υπόσταση. τουλάχιστον κάπως έτσι το έχω εγώ στο μυαλό μου. :stuck_out_tongue:

[FONT=“Palatino Linotype”][SIZE=“2”]Ολόφρεσκο και σπαρταράει…
Siena Root - “Far From the Sun” [2008] και ίσως το καλύτερό τους.

Γνωστοί άγνωστοι, ετοιμαστείτε γιατί θα βγει και σε βινύλιο :smiley: [/SIZE][/FONT]