Garage / Psychedelic Rock

:roll:
άκου και [B]Night Beats/UFO Club Split[/B]

οι UFO είναι κάποια μέλη των Black Angels, θα σου αρέσει σίγουρα
(για αυτό το split είχα πει πως δεν είναι τυχαία η αναφορά μου σε Black Angels + ότι supportαραν τους BA τότε οι Night Beats)

edit: είχα πει και για το EP τους http://www.rocking.gr/modules/forum/showpost.php?p=975022&postcount=154 :stuck_out_tongue:

[B]Torso - Inside[/B]

Πολύ καλή heavy-psych rock μπάντα από την Αυστρία.
Τσεκάρετε

[CENTER][B]Pond - Beard Wives Denim
[/B][/CENTER]

ψυχεδελική ποπ ροκ φανκ από την Αυστραλία. Οι μισοί Tame Impala + άλλοι 3. 4ο άλμπουμ τους. Πιο πολύ πειραματική μπάντα για να μαλακίζονται είναι. Έτσι κάτι να έχουμε μέχρι τον νέο δίσκο των Tame Impala.

[B]Disappears - Pre Language[/B] 2012

Τους ξέρετε; Όχι;! Να τους μάθετε!

Έχουν αναφερθεί ξανά στο παρόν θρεντ και καλά κάνανε. Όσοι τους θυμάστε και τους γουστάρετε, ψιλοξεχάστε αυτό που ξέρατε!
Εδώ θα ακούσετε το (φρέσκο) γκαραζ που είχατε ακούσει και στα προηγούμενα 2 αλμπουμ αλλά θα ακούσετε κι άλλα πράγματα. The Stooges, Sonic Youth, My Bloody Valentine, Joy Division, παραμορφωμένο kraut rock, shoegaze και post punk.
Γενικώς οι Disappears κυκλοφόρησαν το πιό μουσικό αλμπουμ τους, με δουλεμένα κομμάτια, χωρίς πολλά ξεχειλωμένα μέρη και με κομμάτια που μπορούν να σου μείνουν στο μυαλό.
Το ακούω εδώ και 2 βδομάδες στο ρηπητ και είναι άνετα απ’τα καλύτερα πράγματα που έχω ακούσει φέτος.
Επίσης ξεφεύγει απ’τα πιό πολλά πράγματα που έχουν ποσταριστεί στο θρεντ. Ας πούμε θα κόλλαγε και στο shoegaze θρεντ.
Πέρα απ’αυτά, ακούστε το ρε παιδί μου, δε θα χάσετε!




Εδω νομιζω ταιριαζει καλυτερα αυτο που θελω να ποσταρω.
Πριν λιγο εγραψα στο thread ‘‘Horror/Cult/B-Movies’’ για μια ταινια το ‘’[B]Hellride[/B]’’.
H ταινια ειναι μαπα,αλλα δεν μας απασχολει αυτο εδω.Η ταινια ειναι κατι σαν tribute στα biker movies και το soundtrack της ειναι σχεδον ολο παρμενο απο μια παρα πολυ γνωστη ταινια του ειδους το ‘’[B]Wild Angels[/B]’’,
Σε αυτο τη μουσικη εχει γραψει οι[B] Davie Allan & The Arrows[/B]
Ψαχνοντας λιγο παραπανω βρηκα αυτο το εξαιρετικο soundtrack ου μου αρεσε πολυ και μου κανει εντυπωση το τρομερο fuzz στην κιθαρα.
Eδω σας δινω εξι απο τα τραγουδια της ταινιας ‘’[B]Wild Angels[/B]’’.
Απολαυστε…!!!

Tο 8ο album των [B]Baby Woodrose[/B] με τίτλο Τhird Eye Surgery κυκλοφόρησε με δεόντως καθηλωτικό και to the point εξώφυλλο:

Καμία έκπληξη εδώ, όπως (δεν) θα περιμέναμε βέβαια. Ψυχεδελικό acid ροκ που συνδυάζει τη μουσική των 60s γνήσιων εκπροσώπων του ήχου και της αναβίωσής του στα 80s, με μάλλον σαφή κλίση προς το δεύτερο συστατικό. Κυκλοφόρησε ήδη το videoclip του [B][B]Dandelion[/B][/B], το οποίο είναι το πιο εμπορικό κομμάτι στο δίσκο, αλλά απέχει πολύ από το να είναι κορυφαίο. Κάπου εκεί κατατάσσονται τα Down To The Bottom, Love Like A Flower και το ονειρικό Honalee, το οποίο κλείνει μοναδικά το δίσκο και είναι ήδη αδυναμία, με την εξόφθαλμη απλότητα και την τόσο γνήσια αθωότητα του. Τι ωραία φωνή που έχει ο Lorenzo ρε γαμώτο…

πολυ καλο δισκακι αν και πλεον ακουγονται πιο ‘‘μαζεμενοι’’…μακαρι να ερθουν για κανα λαιβακι απο τα μερη μας

Αν και δεν ειμαι πολυ σχετικος στο ειδος καθως δεν ειναι και το αγαπημενο μου παρακλαδι της rock,αγορασα το ‘’[B]Songs Τhe Lord Taught Us[/B]’’,αλλα δεν επαθα την πλακα που περιμενα.
Θεωρω οτι και αυτοι οπως και πολλα αλλα groups του ειδους,ειναι μαγεια να τους δεις live.
Παρ’oλα αυτα θα την ψαξω κι αλλο και με Cramps,αλλα και με αλλα groups του ειδους!!!

ακου το υπερσεξι psychedelic jungle και μετα για πιο ευπεπτες καταστασεις το stay sick Look Mom No Head! και γενικα αυτα που εβγαλαν στα 90 το songs ειναι πιο σαπιο και ωμο

ΟΚ!!!
Για παραδειγμα οι [B]Fuzztones[/B] και οι [B]Creeps [/B]μου δημιουργουν πολυ πιο θετικα συναισθηματα.Κυριως οι [B]Fuzztones [/B]για τους οποιους τρελαινομαι!!!

γαμησε τα το ειδος εχει της πουτανας
οτι μου ερχετε στο μυαλο στα γρηγορα να τσεκαρεις
the drags
the mummies
the gories
the dirtbombs

Ok σ’ευχαριστω!!!

[B]Bazooka[/B]- I want to fuck all the girls in my school, 2012 (7" Vinyl E.P.)

Πρόσφατα είχαν παίξει με last drive, είναι από Αθήνα, γουστάρουν τους Cramps, και έχουν κολλητιλίκια με Acid Baby Jesus. Φαζζαριστό γκαραζοπανκ με μικρές δόσεις ψυχεδέλειας. Ε, τι άλλο θέτε;

το ακούτε εδώ

[SPOILER]

[/SPOILER]

:thumbup:

τσέκαρε the sound explosion

(τι ανακαλύπτει κανείς στο youtube…την συλλογή αυτήν την είχα επιμεληθεί εγώ χαχα)

Πολυ καλο οντως!!!

Αυτό είναι το (περσινό) ντεμπούτο σινγκλ των Allah-Las

λες και είναι 60’ς. Θεοί

:roll: οοοο έχει και μια surfίλα ότι πρέπει! ωραίο!

για growlers έχω πει (ή κάποιος άλλος)?

τους λατρεύω!

Οι Growlers μιλάνε καλά μέσα μου.

Άκουσα (έλιωσα βασικα) το νέο άλμπουμ των [B]Disappears[/B], που προτάθηκε πιο πάνω. Exω χεστεί πάνω μου. Ο πιο [B]Fall [/B]δίσκος τους είναι γεγονός, για το οποίο υποπτεύομαι ότι είναι υπαίτιος και ο Steve Shelley των Sonic Youth. Εξαιρετικό!

Τον άλλλον μήνα έχουμε νέο απο [B]the Hives[/B], εδώ έιναι το πρόσφατο σινγκλ

και το καινουργιο απο the nomads εχει μερικες κομματαρες

παμε μωρή πατρίδα με τις σερφ-γκαραζοπανκιες σου

Dirty Fuse από το άλμπουμ που κυκλοφόρησε πρόσφατα. Το παραπάνω κομμάτι είναι ινστρουμενταλ διασκευή σε Τσιτσάνη (Ακρογιαλιές Δειλινά). Βασικά γαμούν ε.

DIRTY FUSE

Οι Dirty Fuse σχηματίστηκαν το 2008 από τον κιθαρίστα Duda Victor (Bufalos d’agua) και τον ντράμερ Χρήστο Κόγιο, με σκοπό να εξερευνήσουν τον μανιασμένο κόσμο της Surf, RocknRoll και Garage. Με σημερινή σύνθεσή τους: Duda (κιθάρα), Κώστα (κιθάρα), Μανώλη (σαξόφωνο), Γιάννη (μπάσο) και Χρήστο (τύμπανα), βασιζόμενοι στους ήχους των Dick Dale, Ventures και άλλων surf και garage μουσικών των 60’s και εξελίσσοντάς τους ενσωματώνοντας μεταγενέστερα στοιχεία, φέρνουν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο το instrumental surf rock στη σύγχρονη μουσική πραγματικότητα.

Έχοντας πίσω της το 7" βινύλιο Lost Riders, η μπάντα είναι έτοιμη να κυκλοφορήσει το ομώνυμο full-length άλμπουμ της, σερφάροντας ανελλειπώς στις μουσικές σκηνές της Αθήνας!

Το ομώνυμο άλμπουμ κυκλοφορεί στις 23 Απριλίου από την Green Cookie records.