Garage / Psychedelic Rock

Ηθελα να πω οτι μου αρεσει πολυ το νεο Ty Segall και περισσοτερο μου αρεσει που σε καθε του δισκο επιλεγει τραγουδια με ομοιο μεταξυ τους υφος κατι που δεν κανει ο Jack White για παραδειγμα (ασχετο).

O Segall κουρασε τοσο σε καποια φαση με τις πολλες καινουριες κυκλοφοριες και με το οτι ακουγεται τοσο ιδιος σε ολες (εγω ειμαι της αλλης αποψης JTN), που εχω σταματησει να παρακολουθω τοσο τι βγαζει που προτιμω να αναλωνομαι σε αλλες νεες μπαντες (ειτε μπαντες που παρακολουθουσα ειτε μπαντες που ακουω για πρωτη φορα).

το Manipulator και το Twins δεν εχουν καμια σχεση με το Sleeper

Δεν ξερω. Δεν τα ΄χω ακουσει τα τελευταια του. Και δε νιωθω οτι θα παρω και κατι φοβερα καινουριο ακουγοντας τα, ποσο μαλλον και στα 6 LPs που κυκλοφορησε σε τρια μονο χρονια, οποτε δεν εχω διαθεση να ασχοληθω και ιδιαιτερα. :stuck_out_tongue:

edit, αν και τωρα που πιασαμε κουβεντα, τσεκαρα το Manipulator, εχει αρκετη ποικιλια μεσα …καμια σχεση με το Twins (που ισως ηταν αυτο που με 'κανε να μην ψηνομαι ιδιαιτερα, παρα τα 2-3 χιτακια) και με τα single απο το Sleeper που ειχα ακουσει.

Καινουργιο αλμπουμ απ τους Σουηδους My Brother The Wind… απ τις πολυ ιδιαιτερες μπαντες των τελευταιων ετων… psychedelic/space rock που ανετα ταιριαζει και στο prog rock thread αλλα εδω ισως λιγο περισσοτερο.

[B][I][U]Polska Radio One[/U][/I][/B]

'60s psych-rock,fuzz-psych και '70s Kraut

Οι Acid Baby Jesus αφηνουν καπως την παιχνιδιαρικη και πανκ μερια τους για βαρια και ατοφια ψυχεδελεια.

[B]Selected Recordings[/B]

Αντε γεια.

[B][I][U] La Mancha Negra - La Mancha Negra (2013)[/U][/I][/B]

με αρκετά blues στοιχεία

[I]Moaning Cities - Pathways Through The Sail [/I]

Πολύ καλή κυκλοφορία από τους Βέλγους

Τσεκάρετε…
[B][I][U]You’re Smiling Now But We’ll All Turn Into Demons - Population IV[/U][/I][/B]

[B][I][U]The Grand Rapids - Great Shakes [/U][/I][/B]

Το Great Shakes είναι το ντεμπούτο άλμπουμ των Αυστραλών The Grand Rapids που κυκλοφόρησε το 2013 και πραγματικά αξίζει να το ακούσετε.
60’s psych rock/shoegaze/fuzz,με αρκετά κολλητικές μελωδίες και πολύ καλά φωνητικά!!
Αγαπημένα τα Julia Now…(που μου θύμισε Cure),ομώνυμο,Headless Riders και Blow Up!!

O Dwyer των Thee Oh Sees κυκλοφορεί καινούριο δίσκο και εδώ ακούμε μια κομματάρα

Επίσης μου άρεσε αυτό που άκουσα τυχαία και το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον

Helen Kelter Skelter - Helouisa

Ρε σεις…ποτε εβγαλε ο Jack White αυτο το διαμαντακι; Χαμπαρι δεν πηρα :frowning:

φαντάζομα κι ελπιζω οτιι λες για το βιντεο και οχι για το τραγουδι/αλμπουμ

εδω ειναι και τα τρια κλιπς που βγηκαν σε ιντερακτιβ εξπιριενς

Snowy Dunes - Snowy Dunes

Ομορφιές…

Το νέο EP των Mojo Wizard πραγματικά είναι ένα πολύ ευχάριστο blues/psych rock άκουσμα…
Sweet Baby Death

Μαλλον παμε για κομματι και δισκο της χρονιας, αντιστοιχα.

The Dandelion - Spring Dance

[B]Γ Α Μ Η Σ Ε[/B]

:thumbup:

Θα σε ψησουν κι οι επισης Αργεντινοι Hurricane Heart Attacks, αν δεν τους ξερεις ηδη.

Κι αν πας και προς Χιλη, οπου γινεται ο κακος χαμος, γενικα, αφου ψηνεσαι με τζαμαριστη ψυχεδελεια, πας και σε Ganjas, La Hell Gang, Chicos De Nazca να βρεις την υγεια σου.

Κατα τα αλλα, εσκασε και πολυαναμενομενο (για μενα εστω :p) 6ο αλμπουμ Black Market Karma …παιζει free στο σαητ της δικιας τους Flower Power Records, ψηθειτε.

Black Market Karma - The Sixth Time Around