Gay

οι γυναίκες του φόρουμ κάθονται βραδιάτικα και γράφουν ΠΕΛΩΡΙΑ κατεβατά για τους γκέη.

ΓΤΦ, κάτι πάει στραβά δω πέρα. :-k

εσυ ησουν κυριος , αυτος διαβασε λαθος σημαδια πανω σου.’‘πατ πατ’’

@bleeding

εχουν γεμισει νερα κ φαγια με αντι-καυλωτικα.μην το ψαχνεις.

Σωστός ο Shaman. Το ίδιο να προσθέσω και για τις λεσβίες…

ενταξει με πιασε βαρεμαρα και εκατσα και διαβασα το θρεντ απ την αρχη. παιζει να χουν γραφτει εδω μεσα μεγαλυτερες και περισσοτερες μαλακιες απ οτι σε ολοκληρο το υπολοιπο φορουμ.

Kαταρχας να πω πως δεν με ενδιαφερει αν η σεξουαλικοτητα του καθενος ειναι παραγωγο του καπιταλισμου ή οτιδηποτε τετοιο. Το θεμα ειναι οτι οντως υπαρχει καποιος κοσμος που εχει διαφορετικες προτιμησεις απο την πλειοψηφια του κοσμου, και παρα πολυ καλα κανει.

Το τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του, πολυ απλα, δεν με ενδιαφερει. Το θεμα ειναι το πως αντιμετωπιζεις εναν gay στην καθημερινη ζωη. Πολλοι εδω μεσα τραβατε ζορι αν ο τυπας κουνιεται λιγο περισσοτερο, φοραει κανα χαρωπο χρωμα ή αν δηλωνει την σεξουαλικοτητα του (οπως την δηλωνουν συνεχως ολοι οι υπολοιποι “πωπω μια κωλαρα”). Οταν θεωρουμε απολυτως λογικο το να μας την πεσει μια τυπισσα που δεν ειναι του γουστου μας και απλως να την απορριψουμε, γιατι απορριπτουμε το ενδεχομενο να γινει απο εναν τυπο ιδιου φυλου? Τι ζορι τραβατε εσεις με αυτο το πραγμα? Απλως εξηγεις οτι δεν ελκεισαι και ολα κομπλε. Δεν τιθεται θεμα κανονικοτητας. Αλλο πραγμα η σεξουαλικοτητα και αλλο πραγμα η αναπαραγωγη.

Σας βλεπω να κραζετε τα extreme πουστριλικια αλλα δεν νομιζω να κραζετε τους ματσο γυμναστηριακους τυπους ή τις τυπισσες με τα ασπρα σορτσακια και τα μαυρα στρινγκς.
Και τα 3 παραδειγματα εκφρασης της σεξουαλικοτητας τα θεωρω αποτελεσμα αλλοτριωσης αλλα δεν βλεπω την αναλογη κριση απο σας.

To ολο lifestyle πιθανοτατα να δημιουργειται λογω της απεγνωσμενης αναζητησης των gay για δικους τους χωρους, και οπως ειπα για μενα ειναι κατακριτεο. Αυτο ομως δεν εκφραζει το συνολο των gay, υπαρχουν ατομα που δεν επιλεγουν να βγουν στην tv για να διαφημισουν την “απελευθερωμενη” σεξουαλικοτητα τους.

Παρτε και ενα ωραιο κειμενακι απο ενα ατομο του χωρου:

Πριν ακόμη πάω σχολείο ήμουν εξαιρετικά θηλυπρεπής. Στον ήχο ενός τραγουδιού λικνιζόμουν με απίστευτη ευχαρίστηση, όταν έλειπε η μητέρα μου από το σπίτι έπαιρνα τα ρούχα της και τα φορούσα, βαφόμουν στον καθρέφτη του μπάνιου, και λάτρευα την αισθητική και την κινησιολογία των γυναικών. Παρεπιπτόντως, το πέος μου ποτέ δεν με ενόχλησε ? γενικά πάντα εντόπιζα την ουσία όχι στην υλικότητα, αλλά σε φευγαλέες και θνητές αισθητικές και επιτελεστικότητες. Από την ίδια μικρή ηλικία, ένιωθα μια απίστευτα θερμή έλξη (καθαρά σεξουαλική/ερωτική) για τους φίλους του πατέρα μου: Μεγάλες, σκληρες αρσενικές φιγούρες, που η έμπιστη και προστατευτική τους αγκαλιά συνταίριαζε απίστευτα με την αιθέρια, εύθραυστη και γυναικεία εικόνα που είχα για την ύπαρξή μου. Μια πέτρα που κάθονταν δίπλα σε ένα μεταξένιο ύφασμα. Να έχετε υπ? όψιν σας ότι σε εκείνη την ηλικία, σε εκέινο το σπίτι, και σε εκείνη την εποχή (τέλη 80ς) δεν υπήρχε κανένα αισθητικό, γλωσσικό ερέθισμα που να παραπέμπει σε οτιδήποτε γκέι, κουίρ, ομοερωτικό. Ίσα ? ίσα.

Σε όλη τη διάρκεια του σχολείου, που τα θραύσματα της ολικής μου ταυτότητας (θηλυπρεπής, ομοφυλόφιλος, μη βαπτισμένος, ξανθός, μη βίαιος, καλλιτέχνης) με καθιστούσαν καθημερινό θύμα ψυχολογικής και φυσικής βίας από το τέρας που λέγεται παιδική αρσενική αγέλη, δεν συμβιβάστηκα ούτε για μία στιγμή. Ποτέ δεν έκρυψα την θηλυκότητά μου. Όχι βέβαια χάρη σε κάποια πρώιμη επαναστατική πολιτική σκέψη. Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο στρέιτ πληθυσμός, είναι ότι αυτή η κινησιολογία δεν είναι ούτε επιτηδευμένη, ούτε προγραμματισμένη να προκαλεί: Πολύ απλά, μας κάνει να αισθανόμαστε πιο άνετα, και βρε αδερφέ παράγει ενδορφίνες και μας κάνει να αισθανόμαστε «ο εαυτός μας» (τα εισαγωγικά για τους Φουκωικούς φίλους μας). Όσο «υποκριτική» είναι αυτή η συμπεριφορά, άλλο τόσο «υποκριτική» είναι και η συμπεριφορά του στρέιτ: Και οι δύο, είναι αποτέλεσμα συνεχούς εξάσκησης σε μια «χορογραφία» που εμπνέεται από ένα άφταστο φαντασιακό πρότυπο ? από ένα αρχέτυπο, αν θέλετε.

Θα ήθελα να προσπαθήσουν οι στρέιτ φιλοι μας να κάνουν μια βόλτα στην αθήνα, προσποιούμενοι τους θηλυπρεπεις, και να καταγράψουν την καταιγίδα αρνητικών χημικών ενώσεων που θα λάβει χώρα στους νευροδιαβιβαστές του εγκεφάλου τους, και να καταλάβουν ότι, θανατώνοντας την θηλυπρέπεια μέσα μας, εμείς νιώθουμε έτσι ΟΛΗ ΜΑΣ ΤΗ ΖΩΗ. Υπάρχει ένας μόνιμος «επόπτης» πάνω από το κεφάλι μας, που επιτηρεί την κινησιολογία μας όταν είμαστε σε δημόσιο χώρο, γιατί βρε αδερφέ, κάποια στιγμή κουράζεσαι από την δημόσια διαπόμπευση και/ή το ξύλο. Α, και να υπολογίσετε τις ψυχολογικές συνέπειες που έχει στην χαρακτηροδομή μας αυτή η αιώνια κατάθλιψη.

Παρ? όλα αυτά ποτέ δεν συμβιβάστηκα. Μέχρι που?.

Συμβιβάστηκα την στιγμή της έναρξής του φλερτ μου με τον αναρχικό χώρο, το 2006 με τα Φοιτητικά, και με την οριστική ένταξή μου στο οργανωμένο του, συλλογικό κομμάτι, το 2008.

Μην παρεξηγηθώ: Όσο είμαι κομμάτι αυτού του χώρου, κανείς σύντροφος δεν με έχει κάνει να αισθανθώ άβολα ? ίσα ισα, δεν εχω νιώσει ποτέ τόσο άνετα να εκφράζομαι όπως θέλω στην ζωή μου, σε ένα ΟΛΙΚΟ επίπεδο. Και αυτό έχει να κάνει φυσικά με το γεγονός ότι ανήκω σε έναν χώρο όπου μοιράζομαι την ίδια (σχεδον) αντίληψη για την ζωή και τον θάνατο με τους άλλους (πράγμα σπάνιο), αλλά και από το γεγονός ότι απέδειξα ότι τα πουστράκια δεν είμαστε εξωγήινοι, και κυρίως, δεν είμαστε όλοι απολιτίκ και φιλοπασοκικοι υποστηρικτές του Athens Pride.

Για το ότι σκότωσα την γυναίκα μέσα μου, φταίω μόνο εγώ.

Το έκανα για να με πάρετε στα σοβαρά. Δεν είχα χρόνο και ψυχικά αποθέματα για να αρχίσω να χτίζω σχέσεις εμπιστοσύνης με εσάς, τους συντρόφους μου ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ να κάνω ΑΓΩΝΕΣ για να σας αποδείξω ότι η θηλυπρέπεια δεν ισούται με έλλειψη εγκεφάλου ή ?η κύρια φοβία μου- με έλλειψη σοβαρότητας. Κυρίως φοβήθηκα ότι εάν αρχίσει η ζωή μου ως καρα-θηλυπρεπής αναρχικός, ίσως να καταδικαζόμουν στην αφάνεια, στις συνελεύσεις απλά να μην με άκουγε κανείς, και στο δρόμο να μην μου είχε κανείς εμπιστοσύνη. Δεν το μετανιώνω, διότι παρ?όλο που γνωρίσατε μια πλευρά μου που δεν είναι «τόσο ο εαυτός μου», ήμουν ειλικρινής μαζί σας σε όλο το ταξίδι αυτό, και γνώρισα ανθρώπους που απλά και ταπεινά θα πω ότι αγάπησα. Φυσικά άλλοι, αρκετοί, με απογοητεύσαν οικτρά.

Όμως δίνω ένα τέλος. Όχι φυσικά στην ύπαρξή μου στον χώρο, αλλά σε μια συντηρητική ταυτότητα που φοβόταν ανθρώπους που δεν θα έπρεπε να τους είχε φοβηθεί.

Πλέον θα επιστρέψω σε μια εποχή που το σώμα μου θα εκφράζεται όπως θέλει, θα φλερτάρει όποιον από εσάς θέλει, διότι είναι γαμημένα φυσιολογικότατο να γουστάρεις να ερωτευτείς έναν άλλον άνθρωπο (ότι φύλου, φυλής, τάξης, ύψους, κλπ κλπ).

Ρε σύντροφοι, δεν θέλω να είστε στην φάση του στυλ «δεν με νοιάζει τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του», διότι αυτό που κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του, ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ του, αν όχι το κύριο, διότι μας συνοδεύει από την παιδική ηλικία, και ανάλογα με αυτό χτίζεται το ψυχολογικό μας προφίλ.

Ούτε θέλω να κράζετε τις πασοκόφιλες αδερφές με μια ευκολία, διότι έτσι δίνετε πάτημα σε κομμάτια του εαυτού σας ?λίγο ψιλο φοβικά- να εκφραστούν με την δικαιολογία της πασοκόφιλης.

Ένας πολύ κοντινός μου σύντροφος, μου είπε ότι είχε κράξει έναν γκέι που συζητούσε μαζί του, για το γεγονός ότι ήταν υπερβολικά χαχαχα χουχουχου, και για το ότι «εδώ ο κόσμος καίγεται», και του μίλησε για εμένα ως παράδειγμα σοβαρού ομοφυλόφιλου!!!

Ε, όχι ρε φίλε. Αν το σκεφτείς, και οι τσαμπουκάδες του κάθε στρέιτ στον δρόμο μετά από μπύρες, το αντίστοιχο στρέιτ «χα χα χα χου χου χου» είναι, αλλά από την βίαιη ανάποδη. Έτσι όπως λοιπόν οι στρειτ συντροφοι που μετα απο την 3η μπυρα κανουν τσαμπουκα και εμεις το βλεπουμε στην πλακα (και καλα κανουμε, δεν διαφωνω) έτσι ακριβως να καταλαβετε οτι κάποιοι γουστάρουμε να βαφτούμε, να πουμε καμμια μαλακία παραπάνω για το τσόλι που ψωνίσαμε χτές στο πεδίο του άρεως, και να μην κρύψουμε τον θαυμασμό μας για τον ποδοσφαιριστή που βλέπουμε γυμνόστηθο στο απέναντι μπαλκόνι? (μια φορά ένας άλλος φίλος μου με είπε σεξιστή επειδή θαύμασα ένα αγόρι στο δρόμο με την φράση «τι καυλί ειναι αυτό». Έλεος ? τον σεξισμό τον θυμούνται μερικοί μόνο όταν είναι να κράξουν αδερφές και λεσβίες). Αλλά, προς έκπληξη μερικών, είμαστε σοβαρότατοι σύντροφοι και το εννοεί η καρδούλα μας που είμαστε στον χώρο. Και πιστέψτε με, εμεις που δεν παιζαμε με τα αγορια μικροι, μας ήταν και λιγο δυσκολο να εξασκηθουμε στον δρομο ? μην το ξεχνατε :wink:

Για?υτό, σύντροφοι, θα ήθελα να το ξανασκεφτείτε πριν μου ξαναδώσετε «εύσημα» γιατο ότι δεν είμαι «σαν τους άλλους τους γκέι». Όντως δεν είμαι σαν κάποιους γκέι, διότι έχω μια τελείως διαφορετική πολιτική αντίληψη για το φύλο, όπως έχω και για τον καπιταλισμό και το κράτος ? είμαι αναρχικός. Αλλα πλέον να ξέρετε, ότι δεν θα αισθάνεστε ασφαλείς μαζί μου. Δεν θα εκπέμπω την ασφαλή εικόνα, που «δεν θα κάνει θέμα την σεξουαλικότητά μου», διότι την δική σας την κάνετε (το στρειτ δεν ειναι «ουδέτερο») ? δεν έχω λόγο εγώ να είμαι «ήσυχος» για να μην «ταράζω τα έμφυλα νερά». Επίσης θα μάθετε με το ζόρι, ότι μπορεί κάποιος να είναι θηλυπρεπής, να βάφεται, να γελάει, αλλά παράλληλα να είναι 100% σοβαρός και αφοσιωμένος στην πολιτική του ύπαρξη και στην αλληλεγγύη. Δεν θα αυτοεπιτηρούμαι, θα αφήσω το λουλούδι μου να ανθίσει, θα μιλάω όπως θέλω, και θα είμαι και επαναστάτης αλλά και fabulous. Μόνος μου το ξεκίνησα, μόνος μου θα το τελειώσω ? δεν φταιτε εσείς.

Παιδιά, υπάρχουν πολλά πουστάκια και λεσβίες εκεί έξω, που το βλέπουν λίγο δύσκολο έως και τρομακτικό να εισέλθουν στον χώρο. Ας το κάνουμε λοιπόν λίγο πιο χαλαρά το πράγμα ? μόνο να επωφεληθούν έχουν και οι 2 πλευρές.

Όλα αυτά τα λέω με μεγάλη αγάπη, και καθόλου με διάθεση κραξίματος (αν και γενικα το έχουμε το κράξιμο στο τσεπάκι? χα χα).

Αχ? Ειναι δύσκολοι καιροί, οπότε ας είναι ο καθένας ο εαυτός του να τελειώνουμε, οκ? Και ?έλεος- ας τερματιστούν οι κακίες και τα κουτσομπολιά, είναι τρελή μιζέρια, και ?συγχωρέστε με- είναι κληροδότημα της? ελληνικής κουλτούρας, που πρέπει να σκοτώσουμε μέσα μας (αλλά και γενικά, λολ).

Συνεχιζουμε ολοι ακαθεκτοι.

εμένα μου την δίνει πάντως να βλέπω κόσμο να προσπαθεί να κάνει ρεζίλι ενα άτομο που έχει μια ιδιαιτερότητα στη φωνή ή στην κίνηση… ειδικά στο σχολείο έχω μαλώσει για αυτό το θέμα…

και κλασική ατάκα οταν προσπαθείς να το σταματήσεις.: γιατί ρε? και εσύ το ίδιο είσαι?!

Κοίτα όμως πώς έχουν τα πράγματα. Π.χ. εμένα μου την έχει πέσει λεσβία ενώ ήξερε ότι είμαι straight και ωστόσο προσπάθησε να χουφτώσει. Οπότε όχι Timeous, δεν είναι πάντα όλα κομπλέ όπως λες ακόμα και όταν έχεις εξηγήσει από πριν τις προτιμήσεις σου :? Οπότε εγώ τουλάχιστον αναφέρομαι στις πιο ακραίες περιπτώσεις που ο/η gay επιμένει να σου την πέφτει ενώ ξέρει ότι εσύ δεν γουστάρεις τέτοια φάση. Ε εκεί τι να πεις #-o Αν με φλέρταρε απλά και καταλάβαινε στην συνέχεια ότι εγώ δεν θέλω και σταματούσε τότε όλα οκ. Άρα δεν απορρίπτω το ενδεχόμενο να παιχτεί φλερτ από gay άτομο προς τους straight. Απλά θέλω η άλλη να καταλαβαίνει και να μην επιμένει.

Δεν σου άρεσε γενικά δηλαδή ή η συγκεκριμένη κοπέλα?

Το να στην πέσει τύπος ενώ ξέρει ότι δεν γουστάρεις είναι κάτι που δε γίνεται ποτέ?

Ή μήπως γίνεται?
Θα μου πεις δεν έχει την ίδια βαρύτητα και έχει περισσότερα ελαφρυντικά, γιατί άλλο να ελπίζει ο τύπος ότι με το να σε στριμώξει μπορεί ν’αλλάξεις γνώμη και να γουστάρεις και άλλο να ελπίζει η λεσβία ότι θ’απαρνηθείς έστω και για λίγο το στρέητ σου χαρακτήρα.

Άλλα λόγια ν’ αγαπιόμαστε.

ChrisP δεν μου άρεσε. Με τρόμαξε θά’λεγα :stuck_out_tongue: Εξαφανίστηκα στο λεπτό.

AlteredCourse και βέβαια γίνεται. Το θέμα είναι όμως ο άλλος ή η άλλη να σέβεται το γεγονός ότι δεν θέλεις να κάνεις τίποτα μαζί του/της. Όταν έχει φάει δηλαδή ένα τεράστιο Χ τότε γιατί να μην δοκιμάσει κάπου αλλού; Δεν υπάρχει λόγος να επιμείνει και να φέρνει σε δύσκολη θέση κι εμένα π.χ.

Χαίρομαι που καταλαβαινόμαστε :!: :slight_smile:

Συμφωνω σε καθε σπιθαμη.Λετε να του την πεσω?

Βρε neniel αν ηταν αντρας που ηξερε οτι δεν τον γουσταρες αλλα πηγαινε να σε χουφτωσει το ιδιο δεν θα ηταν?Η οχι?

Για να μην αφήσω πράγματα να αιωρούνται, θα αποπειραθώ να κάνω πιο κατανοητό το σκεπτικό μου. Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη από μπληντιν :roll:

Αφενός το ποστ μου είχε ειρωνικό χαρακτήρα. Το μπολνταρισμένο στο 1ο κουότ που έκανες ειπώθηκε γιατί διάβασα το εξής:

Εν συνεχεία,

  1. Το τι ορίζεται στατιστικά δεν είναι κάτι που μ’απασχολεί ιδιαίτερα, καθώς είναι γνωστό ότι στατιστικά μπορεί να οριστεί οτιδήποτε θελήσουμε να βγάλουμε ως αποτέλεσμα (αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
    2)Το “φυσιολογικό” είναι το αντίθετο του αφύσικου (-α- στερητικό), του μη φυσιολογικού δηλαδή. Οπότε προφανώς και χρωματίζονται οι λέξεις αρνητικά ή θετικά.

Η αντίληψη περί ακραίου διαφοροποιείται από άνθρωπο σε άνθρωπο. Έχει άμεση σχέση με τα βιώματα του καθενός και την τριβή του με συγκεκριμένες καταστάσεις.
Αν εγώ δε γνωρίζω κάτι και το χαρακτηρίσω ως ακραίο, δε σημαίνει ότι είναι κιόλας. Γι’αυτό είναι απαραίτητο να ξεκινούμε από την ίδια βάση.

Για να μη μακρυγορώ, σχετικά μ’ αυτό που είπα:

"Έχει χρησιμοποιηθεί (και χρησιμοποιείται) η ομοφυλοφιλία από ΜΜΕ, από την κοινωνία γενικότερα, δεν αντιλέγω και φυσικά με ενοχλεί, με τον ίδιο τρόπο που με ενοχλεί η οποιαδήποτε προβολή/επιβολή προτύπων, έμμεση ή άμεση. Υπάρχει και ο αντίποδας όμως. Ποιος ο λόγος να μη θεωρήσω ότι δε χρησιμοποιείται με παρόμοιο τρόπο το κομμάτι του κόσμου που μάχεται και τάσσεται κατά της ομοφυλοφιλίας?

Όταν υπάρχει η μια όψη, αυτή των ΜΜΕ που προβάλουν gay -“επιτυχημένα”- πρότυπα και απευθύνονται σε μια μεγάλη μερίδα της κοινωνίας, υπάρχει και η άλλη όψη που αντιμάχεται αυτά τα πρότυπα. Τρανό παράδειγμα η θρησκεία με τους εκπροσώπους της, οι οποίοι τάσσονται κατά της ομοφυλοφιλίας, με αποτέλεσμα να αντιμετωπίζεται ως αρρώστια από τις ομάδες των “πιστών”.

Οι 2 αυτές περιπτώσεις αφορούν στην πλειοψηφία της κοινωνίας μας. Βάσει αυτής της πλειοψηφίας λοιπόν εξάγονται τα στατιστικά αποτελέσματα που ανέφερες.

Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι η πλειοψηφία αυτή βομβαρδίζεται, με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, από μια αδιάκοπη προπαγάνδα. Ως εκ τούτου, προτιμώ όσο γίνεται να μην είμαι μέρος της και να εξάγω τα δικά μου συμπεράσματα περί φυσιολογικού και ακραίου.

ΟΚ, με κάτι posts papardela, asyftaos κλπ. γελάσαμε στην αρχή, δεν περιμέναμε κάτι περισσότερο, συνεχίζουμε:

Όταν είχα κάνει πριν 2- 3 χρόνια ένα post σε αυτό το thread ήταν στην ουσία ίδιο με την πρώτη σου παράγραφο. Δηλαδή no prob με gay/straight, prob με συμπεριφορές ‘‘αχ θέλω να με γαμάμε’’/’‘πω- πω τι μουνί, θέλω να το γαμήσω’’.

Θέλω να σταθώ στη δεύτερη παράγραφο, όμως, καθώς και σε αυτό το post της Wretch μιας και βρίσκω παρόμοια πράγματα και στα 2.

Καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε με το λεγόμενο ‘‘gay lifestyle’’. Σχεδόν καταλαβαίνω και τι εννοεί ο Γράκχος όταν λέει ότι ‘‘η κοινωνία πλέον τους κάνει gay’’. Μου έρχονται στο μυαλό όλα αυτά τα ατομάκια που βγαίνουν σε διάφορες εκπομπές κλπ. κλπ. Και, ναι, πλέον είναι ‘‘μόδα’’ στην TV να βγαίνει η κραγμένη. Που, ίσως, όπως λέει ο Γράκχος, αυτός να μην είναι καν gay. Απλά το παίζει.

Η διαφωνία μου είναι στο εξής: και από πότε αναγάγατε όλη αυτήν τη φάση σε ‘‘κοινωνία’’; Ναι, δε μιλήσατε για TV όπως εγώ, αλλά έμεσσα εκεί αναφέρεστε, αν όχι θα ήταν καλό να εξηγήσετε τι εννοείτε όταν λέτε ‘‘η κοινωνία υποδαυλίζει τους gay’’. Είμαστε σοβαροί; Ποια κοινωνία υποδαυλίζει τους gay; Πόσες φορές έχετε δει στο δρόμο ένα gay ζευγάρι πιασμένο χέρ- χέρι; Πόσες φορές έχετε δει ένα gay ζευγάρι να φιλιέται δημοσίως, σε ένα πάρκο ας πούμε; Αν νομίζετε ότι η ‘‘δικαίωση των gay’’ είναι ένα pride parade και 5- 10 αδερφές στα κανάλια, τότε μάλλον έχουμε εντελώς διαφορές απόψεις για το εστί κοινωνία. Κοινωνία δεν είναι (μόνο) τα pannels. Κοινωνία είναι η παραλία, η καφετέρια, το τρένο, το πάρκο. Και ο gay δεν μπορεί να πιάσει το χέρι του γκόμενου του ακόμα εκεί. Δεν μπορεί να φιλήσει το φίλο του αν μπροστά υπάρχουν παιδάκια. Ένα gay ζευγάρι δεν μπορεί καν να φαίνεται ότι είναι ζευγάρι.

Έτσι λέω εγώ τουλάχιστον. Επίσης ο Timeous τα είπε πολύ καλά, είπε πράγματα πο ήθελα να πω κι εγώ.

Συμφωνώ γενικά με Λέπερ.

Το lifestyle πλέον έχει ξεφύγει από το ζήτημα αποδοχής της ομοφυλοφιλίας ως τρόπου σεξουαλικής έκφρασης. Το lifestyle (που, πολύ σωστά από τα ΜΜΕ ξεκινάει) ουσιαστικά στοχεύει στη δημιουργία νέων καταναλωτικών προτύπων διότι ως γνωστόν η αγορά επιβάλεται να ανανεώνεται. Ακόμα και μια σειρά μπαρ κερδίζουν εδώ και πολλά χρόνια χρήματα επειδή αυτοχαρακτηρίζονται ως “gay-friendly”.

Με άλλα λόγια, σε ενδιαφέρει μόνο η μία οψη του νομίσματος?:-k


Αnyway για να μη βγω οφτόπικ, για όποιον ενδιαφέρει αυτό ακριβώς το ζήτημα συστήνω ανεπιφύλακτα το “Η καταγωγή της οικογένειας, της ατομικής ιδιοκτησίας και του κράτους” του Ένγκελς. Πραγματική αποκάλυψη.

με καλύπτει απόλυτα το πόστ του γράκχου.

αυτο.
επισης πανω σ’αυτα που ειπε ο γκρακχος δεν συμφωνω στο οτι “γινεσαι” γκει. μπαι ισως, να υιοθετησεις ενα αναλογο λαιφσταιλ ισως, αλλα μην τρελαθουμε και τελειως. εδω μιλαμε για σεξουαλικο προσανατολισμο (οχι προτιμηση) κατι το οποιο δεν καθοριζεται ουτε καταπιεζεται ευκολα απο τις κοινωνικες συνθηκες. εκτος αν θυμαστε εσεις κατι τετοιο να επαιξε ρολο στην ηλικια που αρχισατε να νοιωθετε πρωτη φορα ελξη για το αλλο (η το ιδιο, λολ) φυλο.

ο καθενας το κοντο κ το μακρυ του

μεχρι κ τον καπιταλισμο / κομμουνισμο μπλεξαμε στις αναλυσεις

βασικα στο θεμα των gay

δεν ειμαστε τουρκια (σιγα το κατορθωμα)

αλλα δεν ειμαστε κ ευρωπη

γερμανος υπουργος (δεν θυαμμαι εξωτερικων ειναι? ) παντρευτηκε τον συντροφο του κ κυκλοφορουν χερι-χερι .

εχετε δει σεις εδω τον κακλαμανη,τον σπηλιωτοπουλο η καποιον αλλον πολιτικο να κανει κατι αντιστοιχο ?

πατε καλα ?

[B]χωριο ειναι η ελλαδα μαγκες !!!

χωριο ειμαστε , πασπαλισμενο με αερα ευρωπης κ lifestyle χαιλικι[/B]

ο μεσος ελληνας ποιος νομιζετε οτι ειναι ? εχετε καταλαβει ?

ο μεσος ελληνας λοιπον

ψηφιζει ΠΑΣΟΚ/ΝΔ
αγοραζει πρωτο θεμα
βλεπει γιουροβιζιον κ ειδησεις στο μεγκα
ακουει σκυλαδικα/λοιπες μαλακιες
αμα ερθει ο γιος/κορη και του πουν ‘πατερα ειμαι gay/lλεσβια’ θα παθει καρδιακο

πηγα ολλανδια κ δεν ηθελα να γυρισω πισω στην κολοχωρα που λεγεται ελλαδα. κ χοι για τους gay (κλαιν , χεστηκα τι ακνει ο αλλος στο κρεβατι του και ποιον γαμαει) αλλα γενικα

Τι λεμε τωρα ?

Οπως κ σε αλλους (πολυ πιο σημαντικους τομεις απο το αν ειναι ο αλλος gay η straight) αυτη η χωρα ειναι [SIZE=“7”]για τον πουτσο.[/SIZE]

ασε που εδω μεσα δεν νομιζω να ειναι πανω απο 10-20% αυτοι που αμα δουν ενα ανδρα να φιλαει εναν ανδρα , δεν θα νιωσουν περιεργα

αστε λοιπον τα μεγαλα λογια κ φροντιστε οταν μεγαλωσετε να μη γινετε σαν τον μεσο μαλακα ελληναρα που βλεπω παντου γυρω μου.

Γιατί ρε φίλε, είναι παράλογο η οπιστοδρομικό να νιώθεις περίεργα βλέποντας δύο άντρες να φιλιούνται;

Ή μήπως είναι κριτήριο η απόδοχή ή η μή αποδοχή των ομοφυλοφίλων από την κοινωνία για το αν είναι μπροστά αυτή η κοινωνία ή όχι;

Δεν μας γαμάτε όλοι λέω εγώ…
Βλέπετε το δέντρο και δεν βλέπει κανείς το δάσος.
Αντί να προάγετε επιστήμες, τέχνες και σοβαρή παιδεία μας πρήζετε τον έρωτα με τους gay και με το αν έχουν και αυτοί το δικαίωμα να εκδηλώσουν τον ερωτά τους δημοσίως τα καημένα τα παιδιά.

Αλλά βέβαια. Άλλη δουλειά δεν είχε ο διάολος…

Δεν ξέρω αν έχετε καταλάβει αλλά οι νούμερο ένα γκέι είμαστε εμείς και μας πηδάει το κράτος.

Ασταδιαλα.