Gay

Άρα θεωρείς ότι το “κουσούρι” δε θα φανεί από φέτος στον παιδικό σταθμό? Θα μου αρχίσει τα παράπονα η δασκάλα

Αν βαράει τα άλλα παιδιά με το τσαντάκι του άλλαξε το βραδινό του παραμύθι σε Όλιβερ Τουίστ. Ν’ αρχίσει να εγκλιματίζεται.

Είναι και κάτι αλλό… ακούει Ρίκι Μάρτιν στο γουόκμαν αντί για Καζαντζίδη όταν το πηγαίνω επίσκεψη στον παππού.

Αν είναι πριν βγει απ’ τη ντουλάπα χρονικά το τραγούδι τη σκαπουλάραμε. Ειδάλλως θα προβώ σε ενέργειες. Και μη μπεις στη διαδικασία να μ’ εμποδίσεις.

Πάω να βάλω το παιδί για ύπνο. Enough of you!

Καλώς. Μόνο μην του έχεις τα σεντόνια με την Τίνκερμπελλ γιατί το επιβαρύνεις.

ΕΜΑ ΤΟΙΜΙ ΕΒΓΟΝΙΚΗ ΝΑ ΜΗ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΕ ΤΑ ΠΕΔΙΑ ΠΡΩΒΛΙΜΑΤΗΚΑ ΚΑΙ ΓΚΕΗ

Καλά η υϊοθέτηση παιδιών από ομοφυλόφιλους δεν είναι τόσο επιφανειακό ζήτημα όσο το παρουσιάζει η εικόνα και περισσότερο αρμόδιοι για συζήτηση πάνω στο θέμα θεωρώ πως είναι ψυχίατροι/ψυχολόγοι. Κατά τ’ άλλα με γάμους κλπ εγώ είμαι κομπλε.

Δεν διαφωνώ σε αυτό, αλλά έτερον εκάτερον. Εγώ αναφέρθηκαν ΜΟΝΟ στην περίπτωση υιοθεσίας παιδιών από ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Αν θέλουν να συζούν με σύμφωνα και προσύμφωνα, δεν (πρέπει να) αφορά κανέναν (πέρα από εκκλησία κλπ ίσως), αλλά το να υιοθετούν παιδιά είναι απλά απαράδεκτο για πολλούς λόγους (είμαστε εκτός θέματος, καλό είναι να μπει στο Ποντιουμ για συζήτηση). Και το ότι προωθείται πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια σε “προοδευτικές” χώρες τύπου Γαλλία, και σε χόλιγουντ και τηλεόραση, είναι ανησυχητικό τουλάχιστον.
Η φύση επέλεξε πώς γίνεται η αναπαραγωγή κάθε είδους.

Δε μου είναι τόσο προφανές πως τα παιδιά από σπίτια με 2 μπαμπάδες ή με 2 μαμάδες δε θα αναπαράγονται μετά με φυσικό τρόπο. Η φύση δεν επιτρέπει σε αυτά τα ζευγάρια την αναπαραγωγή, αλλά εδώ μιλάμε για κηδεμονία. Αυτά τα ζευγάρια προέκυψαν από ετεροφυλόφιλους γονείς οπότε φαντάζομαι εξίσου πιθανό θα είναι και τα παιδιά στα οποία θα είναι κηδεμόνες να καταλήξουν ετεροφυλόφιλοι ή ομοφυλόφιλοι, εφόσον είναι καλοί κηδεμόνες. Εάν ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι πληρεί τα υπόλοιπα κριτήρια (=ψυχικά σταθερά άτομα, με επαρκές εισόδημα, ωριμότητα, εκπαίδευση, ανοιχτό πνεύμα, κλπ) δε βλέπω το γιατί να είναι χειρότερη επιλογή από ένα ετεροφυλόφιλο ζευγάρι που δεν τα πληρεί ή από το να πάει σε κάποιο ίδρυμα το προς υιοθεσία παιδάκι.

(όντως, ωραίο θέμα για το podium)

Πολύ καλό θέμα όντως, αλλά κατά πάσα πιθανότητα θα “καεί” από οχετούς προοδευτισμών και συντηρητισμών του κώλου.

Βεβαίως στην πραγματικότητα είναι ένα υπο-θέμα που προκύπτει από το σημαντικότερο ζήτημα της υιοθεσίας καθαυτής, δηλαδή μιας ανάγκης που αναδύεται (εξαιρώντας περιπτώσεις θανάτου και των δύο γονέων) από την ανικανότητα των σύγχρονων κοινωνιών να παράγουν άτομα έτοιμα να αναλάβουν τις ευθύνες τους.

Συγκεκριμένα τώρα για την υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια, το ποστ του κάρβου είναι καλά τοποθετημένο αν και διαφωνώ σε βασικά σημεία. Την πιο σωστή κουβέντα την είπε ο vedder, ανφέροντας πως τον πρώτο λόγο έχουν οι ειδικοί.

Αυτό το οποίο μένει να επαληθευθεί είναι κατα πόσο επηρεάζει η σεξουαλικότητα των γονιών τα παιδιά, δηλαδή το κατα πόσο τα παιδιά που έχουν υιοθετηθεί απο ομοφυλόφιλους γονείς και είναι straight θα υποκύψουν σε κάποια εσφαλμένη σεξουαλικότητα και θα γίνουν και αυτά gay. Το ζήτημα βέβαια είναι και πάνω στους γονείς και το τι επιλέγουν οι ίδιοι να προωθήσουν στα παιδιά τους, δηλαδή να τα κατευθύνουν νοητά προς το ένα ή τον άλλο δρόμο και δεν αφήνουν την σεξουαλικότητα να αναδυθεί φυσικά όπως και συμβαίνει στην ηλικία των 12 περίπου. (τουλάχιστον στα αγόρια)
Μέχρι στιγμής δεν έχει εξακριβωθεί αν επηρεάζετε η σεξουαλική προτίμηση απο εκείνη των γονιών αλλά για να μην είμαι άδικος, δεν έχει εξακριβωθεί και το αντίθετο.
Η άποψη μου είναι πάνω κάτω γνωστή για αυτό το θέμα. Νομίζω την είχα ξανασυζητήσει εδώ. Πιστεύω πώς η σεξουαλικότητα αναδεικνύεται φυσικά τουλάχιστον στο μυαλό του παιδιού, και τουλάχιστον στο ίδιο δεν κρύβεται. Straight γίναμε επειδή μας έλκουν και μας διεγείρουν σεξουαλικά οι γυναίκες και όχι οι άντρες. Αν συμβεί το αντίθετο το παιδί θα το ξέρει. Απο εκεί και πέρα το θέμα είναι το κατα πόσο οι γονείς αφήνουν το περιβάλλον ελεύθερο να αναδειχτεί αυτή η σεξουαλικότητα και δεν προβαίνουν σε ψυχοφθόρα προπαγάνδα στο παιδί είτε για τη μία πλευρά είτε για την άλλη

Μη νομίζεις πως και οι ειδικοί ξέρουν πολλά περισσότερα. Δε νομίζω πως θα υπάρξει (άμεσα) μια σειρά από ερευνητικά αποτελέσματα (π.χ. από ψυχολόγους) που θα δώσει απάντηση σε αυτό το θέμα. Το πρόβλημα είναι πολυδιάστατο και με πολλές παραμέτρους. Ακόμη και οι έρευνες που έτυχε κάποτε να δω, είχαν σοβαρά κενά στη μεθοδολογία τους, με αποτέλεσμα ακόμη το “prejudice” του καθενός να επικρατεί (είτε υπέρ είτε κατά). Οι βασικές αιτίες που δε θα βγουν σύντομα συμπεράσματα από τους ειδικούς, είναι το μικρό δείγμα (οι υιοθεσίες από ετερόφυλα ζευγάρια ξεκίνησαν πολύ πρόσφατα), ο πειραματισμός με τις ζωές παιδιών είναι 100% ανήθικος (π.χ. δώστε από ένα παιδάκι σε ζευγάρια με διαφορετικά χαρακτηριστικά για να τα μελετήσουμε και να δούμε πως θα βγουν), η αποτελεσματικότητα αυτών των υιοθεσιών θα φανεί σε 15-25 χρόνια από τώρα και ακόμη και τότε είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που δε μπορούν να συγκριθούν οι περιπτώσεις μεταξύ τους.

σε τι διαφωνείς ρε; :stuck_out_tongue: Αφού δεν είπα πως κάτι ισχύει, είπα πως κάτι συγκεκριμένο δε μου είναι προφανές κι άρα δε με πείθει ως ιδέα :stuck_out_tongue:

By the way, η φωτο απο κατω τα λεει ολα απο μονη της, ναι ειναι αληθινη:

[SPOILER][/SPOILER]

Συμφωνώ.
Γι’ αυτό είπα ότι έχουν τον πρώτο λόγο, όχι όμως και τον τελευταίο.

Θεωρώ βέβαια πως είναι σαφώς πιο αρμόδιοι γιατί τουλάχιστον κατέχουν τις αρχικές γνώσεις της ανθρώπινης ψυχολογίας, τους τρόπους με τους οποιους ένας νεαρός οργανισμός αφομοιώνει τα ερεθίσματα γύρω τους κτλ.

Ασφαλώς η ψυχολογία δεν είναι θετική επιστήμη, αλλά θεωρητική (στα όρια του μεταφυσικού) και γι’ αυτό δεν μπορεί να απαντήσει ντετερμινιστικά ή πιθανοτικά με βάση κάποια φυσικά πειράματα.

Για να απαντήσω και στο spoiler σου, η διαφωνία μου έγκειται στη “μη διαφορά” μεταξύ ενός ομόφιλου και ενός ετερόφυλου ζευγαριού. Θεωρώ (άποψη μη ειδικού, έτσι?) ότι το παιδί στα πρώτα χρόνια της ζωής του αντιλαμβάνεται κυρίως την βιολογική του υπόσταση και επομένως θα πρέπει να μπορεί να διακρίνει τους αντίστοιχους ρόλους των κηδεμόνων του. Αργότερα όταν θα αναπτύξει το πνεύμα του θα αρχίσει να είναι σε θέση να αντιλαμβάνεται αν υπάρχει κάποιου είδους σύγκρουση μεταξύ του βιολογικού και του πνευματικού του φύλου.

Γενικά, βλέπω ότι γύρω από την ομοφυλοφιλία (η οποία ως σεξουαλική επιλογή είναι απόλυτα σεβαστή σε εμένα, όπως και όλες σχεδόν οι επιλογές) έχει στηθεί ένα παχνίδι προοδευτισμού, το οποίο στέκεται σε ένα επιφανειακό και απερίσκεπτο “ίσα δικαιώματα για όλους” motto.

Πιθανόν να μην έγινε κατανοητό από το ποστ μου, αλλά ούτε εγώ πιστεύω πως δεν υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα 2 αυτά είδη ζευγαριών. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτό που έγραψες. Σαφώς και υπάρχουν διαφορές και για αυτό φαντάζομαι πως οι μεν θα κληθούν να αντιμετωπίσουν καταστάσεις που οι δε δεν είχαν (και αντιστρόφως).

Εμένα το κυρίως μου σκεπτικό (και ίσως να μη το εκφράζω καλά ούτε παρακάτω), είναι πως γύρω μας υπάρχουν τόσο πολλά άτομα (μη υιοθετημένα) που η καθημερινότητα αυτών (και των γύρω τους) είναι δύσκολη εξαιτίας των issues/κόμπλεξ/ταμπού/κλπ που τους προκλήθηκαν από το οικογενειακό τους περιβάλλον. Γι αυτό, δυσκολεύομαι να δω γιατί το κριτήριο “το ζευγάρι να είναι ετεροφυλικό” είναι τόσο σημαντικό κριτήριο που αν δεν πληρείται θα πρέπει να παραβλεφθεί πως πληρούνται σχεδόν όλα τα υπόλοιπα .

7% των Ελλήνων που ψήφισαν Χ.Α. έρχονται από ετεροφυλόφιλους γονείς και είναι με σοβαρά issues. Δηλαδή πόσο χειρότερη θα ήταν για αυτούς η καθημερινότητα τους αν είχαν 2 μαμάδες ή 2 μπαμπάδες; :stuck_out_tongue:

Εγώ πάλι νομίζω πως το μεγαλύτερο αν όχι μοναδικό πρόβλημα με την υιοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλους γονείς είναι η αντιμετώπιση από την κοινωνία. Η ψυχολογία των παιδιών θα επηρεαστεί κυρίως από εκεί πιστεύω και όχι από το ότι θα έχει 2 μπαμπάδες ή 2 μαμάδες. Εδώ το bullying στο σχολείο έρχεται ακόμα και σε ορφανούς ή παιδιά με χωρισμένους γονείς εκεί θα γίνει χαμός. Δεν νομίζω πως η κοινωνία, ξεκινώντας από τους νηπιαγωγούς, δασκάλους δημοτικού, καθηγητές και κτλ μπορεί να βρεθεί αντιμέτωπη με παιδιά ομοφυλόφιλων γονέων και να μην συγκρουστεί με τις προκαταλήψεις της. Απλά φανταστείτε ένα τέτοιο παιδί να είναι βαθιά θρησκευόμενο να θέλει από δική του εσωτερική ανάγκη να πηγαίνει στην εκκλησία και να βρεθεί αντιμέτωπο με τον παπα και τους πιστούς της ενορίας.

Το να σπρώξει ένα ζευγάρι το παιδί του να γίνει gay με το ζόρι, καταπιέζοντας την πραγματική του ταυτότητα είναι δείγμα κακού γονέα, κάτι που δεν έχει να κάνει με σεξουαλικές προτιμήσεις. Ο κακός γονέας είναι κακός γονέας και δεν μπορείς να τον διακρίνεις από αυτό.

Μια χαρά πιστεύω μπορεί νε μεγαλώσει ένα παιδί με ομοφυλόφιλων γονείς. Μακάρι να μπορούσα να πω και μέσα στην ελληνική (αλλά και ευρωπαϊκή) κοινωνία.

το παιδί δεν πρόκειται να παρει κανένα στραβό δρόμο (γιατι δεν υπάρχει!) με 2 μαμάδες, ή μπαμπάδες. το μόνο θέμα που θα έχει είναι η αντιμετώπιση που θα έχει απο τον περίγυρο του. αλλά ακόμη καλύτερα. θα καταλήξει να εχει κοντά του ανθρώπους που είναι εκεί για αυτόν.

Εσύ τώρα περιγράφεις ένα παιδί 2 φορές χτυπημένο από τη μοίρα! Ειδικά αν μπλέξει με θρησκείες, ίσως είναι και χειρότερο :-k

Αυτό το 2 φορές χτυπημένο από τη μοίρα δεν το πιάνω ακριβώς. Το να είναι θρησκευόμενο ένα άτομο με gay γονείς δεν νομίζω πως είναι και εντελώς παράλογο και εξωφρενικό. Η πίστη και η ανάγκη ενός ατόμου να πηγαίνει στην εκκλησία δεν είναι κάτι περίεργο και δεν περιορίζεται στους βλαμμένους θρησκόληπτους που μισούν ότι αναπνέει.