Ghost

Kαι Chino Moreno από Deftones επίσης!

1 Like

να και το instagram story στο youtube, δεν το έχει ανεβάσει με την σωστή σειρά αλλά τέσπα, παίρνουμε μια γεύση

κάνω προσπάθεια να συμπλεύσω με την γενική λατρεία προς τους Γκοστ αλλά αυτό το ποπ ροκ/μεταλ δεν είναι του γούστου μου . Τι να κάνουμε δεν είναι όλα για όλους

Το ρατς απλά κολλητικό γι αυτό και το ακούω ευχάριστα . Έχουν και ένα cirice το ποίο έχει ωραίο γκρουβ και ένα Opus Eponymous απ την άλλη . Εκεί οκ, το ακούω τώρα βλέποντας Φ4 και δεν είναι κι άσχημο . Ωραίες κιθάρες

Θα προσηλυτιστεις κι εσυ, που θα πας… too metal for your own good οπως ειχε πει κι ο James…
Oi Ghost κανουν κοινωνικο εργο, περαν του οτι γραφουν μουσικαρες.

Ετος 1984.Ο Ντανιελ Σαν μπαινει σε ενα μπαρ,καπου στο πληθος ειναι η ξανθια γκομενα και απο τα ηχεια ακουγεται το Dance Macabre.
Για εναν ανεξηγητο λογο το ρεφραιν μου βγαζει αυτη την εικονα απο την πρωτη στιγμη που το ακουσα.

2 Likes

Και ολίγον τι σε Dokken, όπως και το riff του “Rats”.

Πολύ generic, λίγο ανέμπνευστο, μέτριο σόλο, δε μου άρεσε, περιμένω να το ακούσω καμιά 10αρια φορές ακόμη, για να πω τι κομματάρα είναι σαν καλό φανμποι. Γενικά μ’αρέσει αρκετά όταν οι μπάντες γίνονται mainstream με ωραίο τρόπο και το Rats με το Square Hammer είναι πολύ καλά παραδείγματα, αλλά το Dance Macabre μου φαίνεται προς το παρόν κακό τραγούδι

Από τα κακά του metal Φοίβου αλλά με κάποιο τρόπο πιάνουνε κορφή στα charts κλπ…πάντως όσο κολληματικό και ναναι το ρεφραίν μετά την 10ή φορά μέσα σε 3 λεπτά καταντάει αηδία. Δεν απογοητεύουν πάντως από ιδέες.

Πριν (λίγα) χρόνια ψάχναμε ποιες μπάντες θα γεμίζουν αρένες, όταν οι δεινόσαυροι αρχίσουν σιγά-σιγά να μας αφήνουν (και πλέον μας αφήνουν και οι όχι και τοσο δεινόσαυροι -βλ. Slayer).
Νομίζω τη μία τη βρήκαμε.

2 Likes

Oi Ghost προσπαθούν να ξαναφέρουν την metal στο προσκήνιο, να ξαναγίνει mainstream , να ελπίζουμε και εμεις οτι θα υπάρχει μέλλον. όλοι οι παλιοι φεύγουν. Αλλά όπως φαίνεται ο κλασικός μεταλλάς δεν τα σηκώνει αυτά. Μας αξίζει να τρεφόμαστε λοιπον με Tribute bands μεγάλων μπαντων ή μπάντες ξεπατικοτούρες των παλιων, βαρετες που παίζουν τα ίδια και τα ίδια. Μακαρί οι Ghost να πανε μπροστα και να γινουν πιο μεγαλοι στην ψωροκόσταινα. Αμερική γεμίζουν αρένες. Και μακάρι μαζί τους να δημιουργεί νεό κύμα με νεες ιδεες να ξαναπαρεί η μουσική τα πάνω της γιατι κακα τα ψέματα τα μπιτια μας εχουν φαει λαχανο

1 Like

καλά το πας στο άλλο άκρο και λες και υπερβολές . φαντάζομαι επειδή τόλμησαν κάποιοι να γουστάρουν το ποπ ροκ τους

1ον δεν είναι και τόσο μεταλ

2ον σιγά την πρωτοπορία . Σίγα τις νέες ιδέες . Έτσι έπαιζαν και άλλοι πριν απ αυτούς και τα στοιχεία τους είναι υπερ κλασσικά . Όπως και η εμφάνιση τους δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο. Παίζουν μια μίξη 70’ς ροκ με ολίγα στοιχεία ψυχεδελειας , αρκετά KISS , Blue oyster cult, Alice Cooper, Mercyful Fate , αρκετά 80’ς glam

3ον κρίνεις όσους δεν γουστάρουμε και τόσο ( ή καθόλου ) ως κλασσικούς μεταλάδες . Τσουβάλιασμα . Στον πλανήτη μια χαρά μεηνστρημ είναι η μεταλ . Και επίσης η Αμερική δεν είναι και κάποιος δείκτης ποιότητας έτσι ;; Μια τεράστια αγοραστική δύναμη είναι . Γκελ έχουν κάνει και οι black veil bride & babymetal. Να ακούμε και αυτά με το ζόρι επειδή τα ακούν και οι άλλοι

άμα είναι έτσι το μεταλ του μέλλοντος, του παρελθόντος ποιό είναι ;;
Αν οι άλλες μπάντες παίζουν τα ίδια και ίδια , οι Γκοστ παίζουν απ τ καινούργια ;; Βρήκαμε νέες κλίμακες και νότες ;;

Μακάρι να γίνουν όσο διάσημοι γίνεται. Δεν μου τρώνε το φαί ούτε μου χαλάνε την φάση . Αλλά να γίνουν γι αυτό που είναι και όχι αυτό που θέλουμε ή νομίζουμε ότι είναι

2 Likes

Αλαναρες μου,δεν θα μαλώσουμε προφανώς γι αυτό. Είναι καθαρά θέμα γούστου. Προσωπικά εγώ είμαι ατσάλι μέταλ!! Αλλά αυτή τη μπάντα την έχω ερωτευτεί ειλικρινά. Δεν ξέρω γιατί. Εννοείται στην Ελλάδα κανένας δεν μου την έκανε προμοσιον. Το κομμάτι το άκουσα 50 φορές ριπιτ. 50 φορες ειχα Ένα χαμόγελό στα χείλη.

2 Likes

Γιατι κατα βαθος ολοι εχουμε και μια φλωρικη πλευρα :stuck_out_tongue:!

4 Likes

Σίγουρα είναι το next big thing, αυτοί, οι Five Finger Death Punch, οι Disturbed και οι Avenged Sevenfold είναι οι επόμενοι headliners.

1 Like

Δεν ξερω τι φαση η κουβεντα στα τελευταια ποστς, αλλα προσωπικα αυτο το “χεβι = καλυτερο” που βλεπω σαν μοδα τα τελευταια χρονια μου φαινεται οτι πιο ανωριμο μπορω να σκεφτω οσον αφορα τη μουσικη γενικοτερα. Καλο ειναι το χεβι, καλο ειναι και το γρηγορο, καλο ειναι και το “φλωρικο”, καλο ειναι και το αργο, και το ταξιδιαρικο, και το μελαγχολικο, και ολα τα συναισθηματα που μπορει να σου προκαλεσει η μουσικη…

Εγω προσωπικα εχω βαρεθει και το πολυ το χεβι, ειδικα οταν καποιες μπαντες το εχουν παιξει στο παρελθον και το εχουν εξαντλησει, οποτε αν μπορουν να το κανουν καλα, τοτε γαμω. Αλλα αν δεν μπορουν, τοτε καλυτερα να το γυρισουν σε πιο ηπιες φορμες και να εξελιξουν τον ηχο τους και την μουσικη τους.

Οι Ghost ειναι φοβεροι σε αυτο που κανουν. Δεν ειναι υποχρεωμενοι ολοι να τους γουσταρουν, αλλα δεν ειναι υποχρεωμενοι και να ασχολουνται αν δεν εχουν κατι να βρουν που να τους συγκινει στη μουσικη τους. Συγκεκριμενα το οτι δεν ειναι και τοσο μεταλ, το θεωρω ενα τεραστιο θετικο τους. Αν ηταν παραπανω μεταλ, ισως να επεφταν στην παγιδα του να παιξουν ακριβως τα ιδια με αλλες μπαντες, ενω τωρα εχουν δημιουργησει ενα εντελως δικο τους στυλακι και εναν ηχο, χωρις να μπορεις να τους χαρακτηρισεις και το υποδειγμα της πρωτοτυπιας ταυτοχρονα. Καπου ομως αυτο το συνολο δενει φοβερα, και τους δινει τον χαρακτηρα των ροκ σταρς, που οντως θα γεμιζουν τις αρενες πολυ συντομα.

7 Likes

Φίλε rebel μη τσαντίζεσαι . Προφανως δεν έχω κάτι μαζί σου, γενικά μιλάω. Δεκτό ότι για σένα δεν έχουν κατι καινούργιο, αλλά συγκριτικά με ότι έχουμε φαει στην μάπα τα τελευταία χρόνια , ακούγονται πολύ φρέσκοι. Το μεταλ γενικα καλά δεν παει. Ελά τώρα, για νεες μπάντες μιλάμε, οχι γα τα θηρία που σύντομα δεν θα είναι κοντά μας. Η Αμερική κλώς ή κακώς είναι η μεγαλη αγορά. Από αυτή εξαρτάται ποι; μουσική θα ναι πανω και πια θα σταλθεί στα τάρταρα. Επειδή πέρα απο μεταλ ακούω και “φλωρικη” νεο-rock, γενικά μπορω να ξεχωρισω απο καλή και κακη μουσική. Οι Baby metal πχ ου μπυ φαίρνεις ως σύγκριση δεν είανι ούτε metal ούτε καλη μουσική.Ούτε έχουν μέλλον και φαίνεται. Στο στουβάλιασμα μεταλαδων βάζω και τιν εαυτό μου, μην αγχώνεσαι. Τέλος πάντων, απλές σκέψεις.

Just wanna be,wanna be with in the moonlight…
λαλαλλαλαλαλαλαλαλαλα
Τις καλημερες μου !

3 Likes

Γκελ έχουν κάνει όμως και οι Pantera, οι Slipknot κοκ που στην Ελλάδα τους θεωρούσαν… ραπ. Οι SOAD εξίσου.

Το να γεμίζει κάποιος γήπεδα και να πουλάει δε φτάνει μόνο να αντιγράφει καλά, όπως λένε κάποιοι, η να έχει προώθηση. Πρέπει να έχει και όραμα (όπως είχε ο Tobias από όταν έπαιζε μπροστά σε 300 άτομα) και να δουλεύει και σκληρά.

Επίσης, το να γράφει κανείς πιασαρικα (ποπ) κομμάτια θέλει ταλέντο. Αλλιώς θα το έκαναν πολλοί.

3 Likes

fixed :stuck_out_tongue:

3 Likes

Bewitch you!