Ghost

Έπος και αυτό το κομμάτι! Πραγματικά αυτή η μπάντα βγάζει πολύ ωραία και φρέσκα κομμάτια!

απ ότι βλέπω απ τις απαντήσεις , δεν γίνομαι κατανοητός λογικό σε γραπτό λόγο οπότε ας πάει στα κομμάτια

διαφωνώ όμως με αυτό που γράφτηκε, ότι αν δεν σ αρέσει δεν είσαι υποχρεωμένος να ασχολείσαι . Ειδικά για μπάντες που είναι τα μεγαθήρια του αύριο , πρέπει να ασχολούμαστε και να κριτικάρουμε

αλλιώς δεν έχει νόημα ένα φόρουμ που θα μπαίνουμε να λέμε πόσο γαμάει το κάθε τι και όλα καλά

εξάλλου δεν μπήκα να κράξω μπήκα να κριτικάρω. Και μάλιστα έγραψα ότι στο opus eponymous έχουν τρομερά κιθαριστικά μέρη , ηχάρα και οβεραλ καλά τραγούδια

με παραξενεύει πολύ , τέλος, που οι περισσότεροι επιμένετε ότι αν έπαιζαν μεταλ θα επαιζαν τα ίδια με άλλες μπάντες, ενώ τώρα παίζουν κάτι διαφορετικό απ τις επιρροές τους που είναι μεγαθήρια ποπ και κλασσικής ροκ / μεταλ

να φανταστώ μια αγαπημένη νεαρή σχετικά μπάντα , οι Rival Sons , έχουν δικό τους στυλ και δεν παίζουν τα ίδια με τις άλλες μπάντες. O παικταράς Gary Clark Jr. & ο John Mayer δεν παίζουν τα ίδια .

τίποτα από αυτά που λέω δεν τα λέω για κακό (δεν είναι μεταλ & παίζουν παρόμοια με άλλους) γιατί για μένα ποτέ δεν είχε σημασία αν παίζεις τα ίδια αλλά αν τα παίζεις καλά . Και ναι, δεν ταυτίζομαι με την λατερεία αλλά οι Γκοστ όντως γράφουν πιασάρικα και καλά κάποιες φορές . Οπότε δίκαια μεγαλώνουν

Πρόκειται για πολύ πιασάρικο και σε κάθε περίπτωση πολύ καλό κομμάτι. Το θέμα είναι πως αν περιμένουμε από συγκροτήματα όπως οι ghost και οι volbeat να σηκώσουν πλέον το βάρος των μεγάλων συναυλίων και συνακόλουθα μιας ολόκληρης σκηνής, τότε μάλλον πρέπει να παραδεχτούμε ότι αυτό που έγινε στα 80ς και λίγο 90ς -δηλαδή το γέμισμα αρένων από μπάντες ανήκαν όντως στο σκληρό ήχο (maiden, priest, metallica) - μάλλον δεν θα ξαναγίνει…

Γλεντάνε κόσμο οι Ghost…too big to fail πλέον. Μεγάλο act που θα μεγαλώσει ακόμα περισσότερο λόγω ρεύματος. Μια ομορφιά το Ντανς Μακαμπρ. Και με τη βούλα πια έχω μεγάλες προσδοκίες από το Prequelle

2 Likes

Εγώ από την άλλη νομίζω ότι αν μια μπάντα μπορεί να το κάνει αυτό είναι οι Ghost, γιατί έχουν αυτό το πιασάρικο-ποπ στοιχείο που ας πούμε είχαν και οι hair metal μπάντες των 80s. Εντάξει προφανώς Maiden/Metallica δεν θα ξαναβγούν.
Τώρα για το αν είναι μεταλ δεν μου καίγεται καρφί από την στιγμή που μου κάθεται καλά στο αυτί και μου δημιουργεί μια ωραία αίσθηση.

Εν μέρη διαφωνώ, γιατί και οι Metallica/Maiden/Priest στα (early) 80s δε γέμιζαν στάδια, τουλάχιστον όχι στο βαθμό που το κάνουν τώρα. Ναι, οι Maiden είχαν δεκάδες χιλιάδες κόσμο στο Donninghton, ναι οι Metallica έκαναν μεγάλο τουρ για το Justice, αλλά κατά βάση σε μεσαίους χώρους έπαιζαν και αυτοί στα 3-4 πρώτα άλμπουμ τους.

Είναι νωρίς να βάλεις μπάντες που τώρα έκαναν το άνοιγμα σε μεγάλο κοινό στην ίδια ζυγαριά. Πάντως πέρυσι οι Volbeat γέμισαν στάδια μόνοι τους στην Ευρώπη.
Oι Ghost φέτος παίζουν σε γήπεδα που εμφανίζονται οι Maiden.
Δεν έχουν το ίδιο κοινό, προφανώς, με τα μεγαθηρια, είναι όμως στη φάση που ο κόσμος που γεμίζει τα στάδια για τα μεγαθήρια αρχίζει να τους τσεκάρει. Οπότε, στο χέρι τους είναι.

Φυσικά είναι νωρίς να κάνουμε αυτή την κουβέντα, αλλά θεωρώ πως εφόσον το Prequelle είναι στο επίπεδο του Meliora, του χρόνου οι Ghost θα είναι headliners σε μεγάλα φεστιβάλ.

Επίσης, νομίζω πως δεν πρέπει να περιορίζουμε την κουβέντα στους Ghost, αλλά και άλλες μπάντες της γενιάς τους πλέον γνωρίζουν μεγάλη εμπορική επιτυχία (Mastodon, Volbeat και δευτερευόντως Gojira) και βλέπεις πως εκεί που τα live τους αφορούσαν 1500 άτομα, πλέον μπορούν να έχουν ημερομηνίες σε μεγάλους χώρους.
Είτε μας αρέσουν, είτε όχι, για εμένα είναι θετικό.

1 Like

Πραγματικά χίλιος φορές οι παραπάνω που ανέφερες που παίζουν και μουσικάρες παρά συγκροτήματα τύπου Sabaton, Five Finger Death Punch κτλπ

αστεία πραγματά. απλά. προτιμώ ν ακούσω κανονική POP. dance macabre = two tickets to paradise (eddie $) + borderline (madonna).

Τελικά την κουνάς την ποπ-αχλαδια :stuck_out_tongue: και μας το παίζεις και τρου !

Πιστεύεις δηλαδή ότι σε λίγο καιρό θα μπορούν oι Ghost να γεμίζουν το Stade de France και το Wembley όπως κάνουν μπάντες όπως Metallica, AC/DC, Guns N’ Roses, U2, Red Hot Chili Peppers και άλλοι? Τραβηγμένο μου φαίνεται εμένα κάτι τέτοιο.

Κι εμένα μου άρεσε πολύ το Rats αλλά γενικά δεν είναι λίγο υπερεκτιμημένοι οι Ghost?

εχώ απειρα POP. αλλα είμαι και απείρως πιο troo. επίσης επικότατοι δισκοι βγαίνουν. απλά εειναι πλεον η φάση, αν δεν πλερώ δεν σπρώχνεται τπτ. ντάξ. δεν ήμασταν φασέοι στα νιάτα μας, θα γενούμε στα γεράματα ?

Αυτό εξηγώ, οι Metallica δε γέμισαν το Stade de France όταν κυκλοφόρησαν το Justice η το Black Album. Το έκαναν το 2012 όντας 30 χρόνια μπάντα. Είναι άτοπο να συγκρίνουμε τους Metallica με οτιδήποτε άλλο.

Δε νομίζω πως οι Ghost θα παίζουν σε στάδια, νομίζω όμως ότι θα μπορούν να είναι headliners στο Download πχ.
Υπερεκτιμημενους δεν τους θεωρώ. Ίσα ίσα που είναι μπάντα που ξεκίνησε κ εχτιζε το όνομα της κυκλοφορία με την κυκλοφορία και το Meliora ήταν πραγματικά καλό.

1 Like

Τρομερό επιχείρημα ρε συ, είπε ένας στο reddit τη μαλακία του και μας το έφερες copy paste, αν έλεγες ότι σου θύμισε το I was made for loving you οκ να το καταλάβω, ποιά madonna και ποιος eddie money τώρα, δλδ έλεος. Το ξέρουμε ότι οι ghost έχουν ξεπατικώσει αρκετά από τα τελευταία 40-50 χρόνια, αναπόφευκτο είναι όμως, το κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι γιατί δεν γίνεται αλλιώς, όλα έχουν παιχτεί και όλα θυμίζουν κάτι εν τέλει. Εμένα με εντυπωσιάζει η ευκολία που πετάνε τα χιτάκια και τα ευχαριστιέμαι όσο εφήμερα και να είναι, αλλά με χαλάει η συχνή χρήση της επανάληψης του ρεφραίν 15-20 φορές αλά Φοίβος, όσο και όμορφο να είναι σε λιγώνει. Δεν παύει όμως να είναι όμορφο και να μοιάζει φρέσκο και αυτό είναι σεβαστό.

Σε άλλα νέα, πάντα κάποιοι σπρώχνονται και πλερώνουν αλλά πλέον ΟΛΟΙ έχουν δυνατότητα να ακουστούν, οπότε άκυρα τα όποια επιχειρήματα περί σπρωξίματος, εκτός κι αν σε ενδιαφέρει να παρακολουθείς τα charts.

4 Likes

Συμφωνώ απόλυτα, ειδικά στην τελευταία παράγραφο. Λες κι αν κάποια μπάντα σπρώχνεται και δεν έχει ταλέντο, θα καταφέρει κάτι παραπάνω από το απλά να φτάσει σε περισσότερα αυτιά, τα οποία όμως εν τέλει θα την προσπεράσουν. Άπειρα τα παραδείγματα.

Απλά, προσπαθώ να σκεφτώ τι σπρώξιμο είχαν οι Ghost και δε μπορώ να θυμηθώ. Ίσα-ίσα που είναι μπάντα που έκανε όνομα με τον πλέον παραδοσιακό τρόπο. Μέσα από μουσικούς και live. Κυκλοφόρησε ένα single-άκι στην … Iron Pegasus, τους ανακάλυψαν η Rise Above και η Metal Blade (σιγά τις πολυεθνικές δηλαδή) που κυκλοφόρησαν το Opus Eponymous.
Ντόρο άρχισαν να κάνουν όταν μιλούσε για αυτούς ο Anselmo και ο Hetfield. Από εκεί και πέρα, αν κόλλησε ο οπαδός των Pantera, των Metallica ή των Maiden για τους οποίους άνοιγαν πρόπερσι με τη μουσική τους είναι μαγκιά τους. Και η Lauren Harris άνοιγε για το μπαμπά της, αλλά δε βλέπω και πολλούς να μιλάνε για αυτήν!

1 Like

Ε, και που ξερεις οτι δεν είμαι ο ίδιος. Επίσης ποιος eddie money ? ο τυπος εκανε καριερα οταν οι άλλοι φοράγανε πάνες. Με το μπαρδόν κιολάς δεν θυμίζουν ΟΛΟΙ κατι άλλο και μην με κανεις να φέρω παραδειγματα. βαριέμαι.
Αχεμ, οχι δεν τους εσπρωξε ο βλάκας απο τους darkthrone, οχι δεν ειναι και το ριφ απο μεγκαντεθ αυτουσιο στο ritual, οχι δεν μπουκάρονται μαζί με τεράστια μέταλ μπάντα, η δεν παίρνεις καμιά για ΗΛΗΘΙΑ λεφτά. και φυσικά μοσχοπλερώθηκαν τα περιοδικά, αφου ο αλλος έλεγε οτι για τα 2 πρώτα αλμπουν δεν βγηκε ΔΕΚΑΡΑ και γι αυτο δεν πλήρωνε. ΓΕΛΑΜΕ. Η Metal blade, η CM, η ear, ή SPV είναι “εξαγορασμένες” α ναι και το 73 % της Roadrunner.

αυτός βέβαια έχει “σπρώξει” με το Band of the Week καμία 750 μπάντες. Επίσης, πότε έγινε ο Fenriz mainstream και καθιερώνει μπάντες;

2 Likes

Ε ναι είναι γνωστό ότι το mainstream κοινό περιμένει με ανυπομονησία τις κατά καιρούς προτάσεις του Fenriz , για να πάει να αδειάσει τα ράφια με τους δίσκους.

Μπαντάρα είναι οι Ghost , απλά οι βαρβάτες ABBA επιρροές ξενίζουν κάποιους που είναι οπαδοί ΜΟΝΟ του σκληρού ήχου.Ακόμα και αυτοί βέβαια σε δύο κατηγορίες χωρίζονται…σε εκείνους που απλά προσπερνούν και σε εκείνους που βγάζουν χολή και ψάχνουν μία μία τις νότες να δουν τι θυμίζουν.

Αλήθεια ο Kai Hansen πχ , δεν έχει κατακλέψει κατά καιρούς? O Tolkki?Είναι ή δεν είναι σεβαστοί? Μονά ζυγά δικά μας δεν γίνεται.

5 Likes

Μας παρακολουθεί το metalsucks :stuck_out_tongue:

4 Likes

ε το μεταλσακσ, που ειναι απο την 12κάδα του πληρωμένου “δικτυου” blast (καμια σχεση με την NB) απλα 12 περιοδικά που “ψωνίζεις μαζί” καλυψή, αλλιως …
κατσε να σκεφτώ ο kai ξεκολώθηκε στο LOTF 2 ? 20-30 ριφφ πασιγνωστα απο άλλους. Tolkki, έχει,αλλα πταισματικά και οι 2, μπροστά στις ορίτζιναλιές που βγάλανε.
α, επιπλέον τι να πω, αμα το λέει ο κοσμος τα περιοδικα και το τελεβιζιον και η στικούδη ειναι η μαρια κάλλας. κοπράνο φάση κ έτσι.

Το έχουν ξεκάθαρα για αρένες. Το καταλαβαίνεις από το λαιβ που κυκλοφόρησαν. Όλα τα τραγούδια είναι απλά ξεσηκωτικά . Όπως είπα και πριν να δούμε τι θα γίνει με το νέο δίσκο, ποσό αίσθηση θα κάνει. Το σίγουρο είναι πως πλέον μιλάμε μα το “φαινόμενο ghost”