Ghost

Δεν φταίω εγώ που σου αρέσουν τα σαξόφωνα…

2 Likes

-Ναι. γεια σας
-Γεια σας
-Έχετε ακούσει μήπως το καινούριο Ghost;
-Ναι.καμιά δεκαριά φορές απο χθες
-Τι σας θυμίζει;
-Οι κιθάρες θυμιζουν κιθάρες, τα τυμπανα θυμίζουν τύμπανα, το μπάσο θυμίζει μπάσο, το σαξόφωνο θυμίζει σαξόφωνο κ.ο.κ.
-Δεν εννοοω αυτό…
-Τι εννοειτε;
-Τι μπάντες θυμίζουν εννοώ… ποιες μπαντες κλέβουν;
-…
-Ναι, με ακουτε; Είστε ακόμα στη γραμμή;
-…
-Το έκλεισε ο αγενέστατος. Δεν είχε τι να απαντήσει στις ερωτήσεις μου. Έλεος με αυτους τους Ghost. Πολύ σπρώξιμο απο παντού για μια μπάντα της σειράς. Μάλλον θα χώνουν φράγκα απο την εταιρεία και να δεις που οι κριτικές για τον δισκο θα ειναι αποθεωτικές…

ΥΓ. Γαμεί το Prequelle. Πιο ευθύ και μελωδικο και (αρκετά) λιγότερο σκοτεινό. Θα τους μεγαλωσει κι άλλο αυτός ο δίσκος και… haters gonna hate

9 Likes

Έχει διαρρεύσει;

Σε αυτούς που πρόκειται να του κάνουν κριτική, ναι :stuck_out_tongue:.

και μια διασκευή :grin:

5 Likes
5 Likes

Για όσους μένουν στο Λονδίνο, στις 5/6 θα έχουν signing session οι Ghost στο hmv.

https://www.hmv.com/hmvlive/ghost

1 Like

Κανένα Ευρωπαικό τουρ λέω να ανακοινώσουν εγώ, γιατί οκ ξέουμε ότο ο “στοχος” για αυτους πλεον ειναι η Αμερικανικη αγορά αλλά να δουμε και ενα εκτενές τουρ ευρωπη

My 2 plus cents.

6 Likes

Απλά άλλαξε το Danse σε Dance γιατί κάθεται λίγο άσχημα εκεί στο τέλος

1 Like

Θενξ, η δύναμη της συνήθειας. Καλύτερο από τα άλλα είκοσι typos που διόρθωσα τις τελευταίες 2 ώρες (σκατά proof reading, χύμα γράψιμο).

Δεν είχα πάρει καν χαμπάρι ότι το γράφανε έτσι οι Ghost…

αδιαφοροί και για απεδευτους ακροατές. και οι πυξ λαξ με την ιδια λογικη εχουν 4-5 ωραια κομμάτια και αμα ακούς μπορεί να γαμήσεις απο γεροντοκόρες μεχρι και νεοκορες και νεοκορους. πλιζ.

επισης το πρικουλε, είναι πιο “χορευτικό”.

ωραιο το ριφφ του σαουθ οφ χεβεν.

Αυτος ο ελιτισμος με σκοτωνει :joy:
Σιγα την μουσικη παιδεια που χρειαζεται να εχει κανεις για να ακουσει τον συρφετο απο αισχρες μπλακ και ντεθ μεταλ μπαντες που διαφημιζονται ως “τεχνη”, κι ομως εκει δε σε βλεπω να ενιστασαι. Ισως επειδη δεν πουλανε εκατομμυρια, οπως οι Ghost…

πγιος πουλαει τι ? εδω δεν ΠΟΥΛΑΝΕ τπτ, σε σχεση με το παρελθον ουτε γκοστ ουτε σλιπνοτ, ουτε κανενας. επισης σου κάνω για τυπος που ακούει μπλάκ ? πολλά τεχνικά ντεθ όμως πατάνε κάτω διαφορα, όπως και αρκετά προγκ. δεν είναι θέμα ελιτισμού. δεν είσαι ελιτιστης, με το να λες οτι πχ οι πυξ λαξ ειναι γτπ, αλλα πουλάνε και να αντιλαμβάνεσαι γιατι συμβαινει αυτό (βλεπε κλαψο εντεχνο)
ζηλειά ? οχι. πρέπει να ΘΕΣ να γίνεις κάτι που ζηλεύεις. και όσα λεφτά και να σου δώσουν …το να ξεπουληθείς είναι ξεπούλημα. οι νιρβάνα. γτπ μπάντα. πετυχαν όμως. ακούω νιρβάνα ? ΟΧΙ. καταλαβαίνω γιατι πιάσανε ? ναι - το νεβερμαι, είχε χιτάκια, το μπλιτσ όχι το ινουτέρο ψιλολοιδια και πεσανε και μετα παίξανε διασκυουμπες και δικανουμπες. ουσιαστικά το οτι πέθανε τους διαιώνισε, αλλιως πιθανά θα είχαν “κλάσει” μη ικανοι να ανταπεξέλθουν στο μποι του δίσκου που τους καθόρισε… πολές κοσμος το παθαίνει…βλ γκαρμπατζ. για μια εποχη τεράστιο ονομα, μετά … δεν βγανανε χιτζ, γέρασε και η γκόμενα, τώρα κολλάνε κανα ενσημάκι σε φεστιβάλ. εννοειται οτι γκοστ σε 10 χρόνια ή οταν φυγουν απο το μανατζμεντ των ατσάλικα, δεν θα θυμούνται ουτε οι πέτρες, πόσο μάλλον τα περιοδικά.

Πρωτον, οι Ghost ειναι στο προσκηνιο εδω και περιπου 8 χρονια ηδη. Δευτερον, στην εποχη που ζουμε η μουσικη ειναι πολυ πιο αναλωσιμη απο οτι ηταν στο παρελθον, οποτε αν μια μπαντα μενει στο προσκηνιο για 15-20 χρονια αυτο θεωρειται μια τεραστια διαρκεια. Τριτον, αυτο θα το δουμε, κατι μου λεει οτι θα πεσεις πολυ εξω. Τεταρτον, οταν παω να δω τους Ghost το Δεκεμβριο, να τους ζητησω κανα δωρεαν εισιτηριακι για Μεταλλικα που ειναι ακριβα? Λογικα θα τους περισσευουν μερικα ε?

Οκ το αδιάφοροι να κάνω πως το καταλαβαίνω, αλλά για “απεδευτους ακροατές” γιατί; Δηλαδη εδώ μέσα μόνο υπάρχουν παιδιά που ακούνε ότι είδος μέταλ υπάρχει σχεδόν 20 χρόνια. Γιατί τέτοιο τσουβάλιασμα ρε γαμωτο ;

για τον ιδιο λόγο που o μεσος οπαδος των rammstein δεν ξερει καν τους laibach. δεν είναι ελιτισμος. είναι το πώς είναι η φάση. βρίσκω το ένα ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ, ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟ, ΓΑΜΑΟΥΑ. Το αλλο παράγωγο. Θεωρό κάτι άλλο, που έχει σχέση με τους rammstein, το πρώην γκρουπ του μπασίστα που ΔΕΝ ξέρει η μάνα του, ΕΠΟΣ. Το παρήγαγε κι ο Σαλιβαν. Οκ ? Καταλαβαίνω ΓΙΑΤΙ είναι πετυχημένοι οι RS. Μ αρέσουν. ΒΑΡΙΑ βαριά 5-6 κομμάτια. Αντε να πάρω ένα BEST. Στ’ άλλα έχω δισκογραφίες. Είμαι ελιτιστής ? Όχι. Αλλα δεν ακούω “φαστφουντάδικα”. Δεν τρώω γκουρμέ, δεν είμαι ταβέρνα, ούτε το ριάλιτι. Είμαι ο τύπος που τρώει home-made.

Εγω ξερω τους Laibach και τους θεωρω 2 επιπεδα κατωτερους απο τους Rammstein.

Εισαι ελιτιστης γιατι δε σεβεσαι τις προτιμησεις του κοσμου, και θεωρεις πως το δικο σου γουστο ειναι πιο ψαγμενο και καλυτερο και σπιτικο. Παντως εχουν καποιο θεματακι με το φαγητο οι ελιτιστες, δεν ειναι η πρωτη φορα που βλεπουμε παρομοιωσεις με φαγητα και δισκους, την αλλη φορα ειχαμε τον διαχωρισμο των Metallica albums σε μπριζολες τοπ ποιοτητας και κεμπαμπ, τωρα εχουμε τις ταβερνες και τα γκουρμε…

ΥΓ. Ελπιζω να αναγνωριζεις τουλαχιστον την ειρωνεια πισω απο το να γραφεις την λεξη “απαιδευτοι” με ορθογραφικο λαθος ε?

5 Likes

Πγιο λάθος;

2 Likes