Ghost

Και για μένα έχει ομοιότητες με το Black Album σαν concept. Λιγότερο σκοτεινό, πιο straightforward, πιο εύκολο να κάνει γκελ σε κοινό σαν αυτό του Rocklahoma που έπαιζαν προχθές και απ όσο διάβασα δεν τους ήξερε σχεδόν κανείς και συζητήθηκαν όσο κανείς μετά την εμφάνιση τους. Πάντως, μη μπερδευομαστε, μιλάμε για mainstream Rock κοινό, αν νομίζει κάνεις πως θα τους ακούσει φαν της… Madonna μάλλον έχει παρεξηγήσει το ποπ(=popular) με την ποπ μουσική με την οποία, προφανώς, δεν έχουν καμία σχέση!

Από εκεί και πέρα, είτε αρέσει αυτό που κάνουν οι Ghost, είναι γεγονός πως ο Tobias Forge έχει τεράστιο ταλέντο. Μιλάμε για μπάντα όπου ένας άνθρωπος γράφει - σχεδόν- τα πάντα. Πέρα από το όραμα, τα live, τα σκηνικά, ο τύπος γράφει καλή μουσική.

Το Perquelle είναι μάλλον το άλμπουμ τους που θα διχάσει περισσότερο. Αλλά είναι καλό άλμπουμ.

3 Likes

Καλό το υπονοούμενο για μένα αλλά αδυνατώ να πιστέψω ότι κάποιος άσχετος θα αρχίσει από Γκοστ και θα καταλήξει σε Mercyful Fate πχ

Που το παραξενο δλδ ρε φιλος? Προσωπικα η πρωτη επαφη που ειχα με το ροκ ειναι το “Rock Party”(συλλογη) απο το Compact disc club οταν ημουν πιτσιρικας. Και εφτασα να ακουω Immortal και Rotting Christ…

Πουθενά ρε φίλος. Γαμανε οι Γκοστ ( το faith τουλάχιστον)

Ρε συ,δεν εχουν γραφτει τοσα ποστ εδω για το αν σου αρεσουν οι Γκοστ ή οχι. Δημοκρατια εχουμε,σε καποιους αρεσουν σε καποιους οχι. Και ναι εννοειται πως καποιος αν μπει με Γκοστ στη φαση θα φτασει σε Μercyful Fate κτλ κτλ κτλ. και οχι στους backstreet boys !

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ. Ήθελα να το γράψω κι εγώ αυτό εδώ και πολύ καιρό. Τι σχέση έχει το 100% ατόφιο Heavy Metal στο Black Album με το Pop/Metal που παίζουν οι Ghost. Καμία σχέση δεν υπάρχει. Εντελώς ΑΚΥΡΗ η σύγκριση.

1 Like

Εγώ δε στάθηκα πουθενά στο τι θα ακούσει και τι θα ψάξει ο νέος ακροατής των Ghost. Η ευκολία με την οποία γράφεις στην ίδια πρόταση Ghost και Madonna με εντυπωσιάζει.

Ξαναλέω, έχει παρεξηγηθεί ο όρος ποπ που τους έχουν κολλήσει. Άλλο το δημοφιλές, άλλο η Madonna και η Lady Gaga

Το incomplete μ αρέσει πάντως μην είσαι κολλημένος μεταξάς :yum: :’’’)

Τα θετικά απ το λιγο που άκουσα τα έγραψα. Τα θετικά γενικά απ τους Γκοστ τα έχω γράψει επίσης. Ωραίο το opus eponymous ωραίο το cirice κλπ

Αν λέμε και τα αρνητικά που πιστεύουμε και διαφωνούμε, μην μας εγκαλείτε όμως…

Δεν είναι σωτήρες δεν θα βάλουν το μετάλ στα σπίτια γιατί μετά τους Μεταλλικα μάλλον δεν ξαναβγήκε κιόλας. Αργεί η μερα που θα γίνουν κάτι παραπάνω από μια μεγάλη μπάντα που είναι τώρα

1 Like

:slight_smile:

Tεσπα,δεν ειμαστε στο φορουμ για να μαλωνουμε.Εγω προσπαθω να σεβομαι τις γνωμες των αλλων και ας μην συμφωνω. Ουτε “ωχ θεε μου” εγραψα ουτε “παπαριες” για τις γνωμες σας. Τελος η συζητηση.Ολα καλα.

edit:

4 Likes

Τι ΗΧΑΡΑ εχει ο δισκος ρε.

7 Likes

Καλή προσπάθεια αλλά όχι

Αν νιώθει κάποιος ότι τον προσβάλω να στείλει πμ να το διορθώσουμε

Μονο και μονο το οτι βλεπω 60 νεα ποστς σε αυτο το τοπικ και συζητατε για το αν ειναι μεταλ ή οχι, και εχουν πεσει συγκρισεις με Black Album, σημαινει οτι οι Ghost γαμανε και κανουν κατι παρα πολυ καλα.

6 Likes

Btw στο δεύτερο instrumental παίζει και ο Akerfeldt των Opeth…

4 Likes

Η δεν κάνουν κάτι καλά :stuck_out_tongue:. Γιατί πολλά έχουν ειπωθεί. Άλλοι ότι δεν παίζουν μεταλ άλλοι ότι παίζουν pop metal άλλοι ότι έχουν και prog στοιχεία, ο καθένας το βλέπει όπως του αρέσει.

Το οτι παιζουν μεταλ και το οτι εχουν prog στοιχεια ειναι δυο αναμφισβητητες αληθειες. Απο κει και περα, ο Ελληνας μεταλλας θα το βαφτισει οπως θελει, προκειμενου να μην μιασει το μεταλ του, αν δεν του καλυπτουν την αισθητικη οι Ghost. Oh the irony που το “Miasma” ειναι ενα εκπληκτικο instrumental, κομματι που θα ζηλευαν οι Dream Theater των τελευταιων 15 χρονων.

Ακομα πιο αστειο μου φαινεται το οτι θα βαφτισουμε ΜΕΤΑΛ τους Black Sabbath, τους Savatage, τους Skyclad κι ενα σωρο αλλους, αλλα ξαφνικα οι Ghost δεν ειναι μεταλ :joy::joy::joy::joy:

3 Likes

Και metal να μην είναι, δεν ενοχλεί κανένα.
Αυτό που με ενοχλεί προσωπικά σε ένα βαθμό (δε χάνω και τον ύπνο μου) είναι πόσο λίγη κουβέντα γίνεται για τη μουσική τους που είναι αυτό που θα έπρεπε να τους κάνει να ξεχωρίζουν και όχι οι μάσκες, το ιματζ, το προμο κλπ.

Στο τέλος της ημέρας όμως, η μουσική τους είναι που τους έφερε να παίζουν σε αρένες και πλέον, μπροστά σε 20.000 κόσμο.

Το Miasma είναι ανάμεσα στα τοπ εύκολα.

3 Likes

Όχι ότι είναι το πιο μέταλ πράμα οι Ghost και τόσο ξεκάθαρο αλλά σε γενικές γραμμές συμφωνώ ότι υπάρχει έξαρση χατζημεταλλίασης με τους Ghost.

Αλλά εδώ το σκότωσες. Βαφτίστηκαν μέταλ όλοι αυτοί ενώ είναι τι; ροκ μπάντες;

1 Like

Οχι μαν, ολες αυτες οι μπαντες μεταλ ειναι. Απλα δε γινεται να προσπαθει καποιος σωνει και καλα να βαφτισει τους Ghost “pop rock” οταν στο Prequelle παιζουν πιο χεβι απο οτι οι Savatage στους μισους τους δισκους.

1 Like

Απλά οι Ghost είναι πιο ματζορε γι αυτό κάποιος μπορεί να πει ότι ποπ-ιζουν

1 Like