Ghost

Λοιπόν , άκουσα το Prequelle και στη συνέχεια αποσπασματικά λόγω χρόνου και τα προηγούμενα 2 . Αν και παλιότερα πάλι αποσπασματικά τα είχα ακούσει δεν άλλαξε και κάτι :stuck_out_tongue:

απ το φετινό ξεχώρισα Faith , Miasma σε μεγάλο βαθμό και κάπως λιγότερο τα Pro Memoria & Witch Image

Να πω κάπου εδώ ότι αυτό που με χάλασε αρχικά στους Ghost είναι η φωνή και η έλλειψη λίγου παραπάνω heaviness στις κιθάρες .

Κάτι που στο Meliora δεν ισχύει και βλέπω όλοι λέτε ότι είναι στα σημεία ο καλύτερος του δίσκος . Oh wait :sunglasses::smiling_imp:

Το Meliora μ αρεσε πολύ . Είναι ωραίες και χεβι οι κιθάρες και “βαράνε” συχνότερα . Oh wait again :sunglasses:

Το πρόβλημα τελικά με αυτούς είναι ότι έχουν ανοιχτεί σε μεγάλο κοινό και μοιραία ο καθένας θα θέλει κάτι διαφορετικό από αυτούς . Την φωνή δεν την ξεπέρασα αλλά η μουσική τους είναι καλή και βελτίωσαν τις κιθάρες σε σημείο να παίζουν όντως σαν μια “σκληρή” μπάντα

Για μένα , λοιπόν , αν οι Ghost ήταν μια μπάντα “αυστηρά” των Faith , Mummy Dust, Cirice , Absolution , From The Pinnacle To The Pit , Per Aspera Ad Inferi, Con Clavi Con Dio , Elizabeth κλπ … θα είχα καλύτερη άποψη

Αλλά θέλουν κάτι άλλο και κάτι παραπάνω που δεν με αφορά

Overall εννοείται θα πάρουν και την ευκαιρία τους από μένα και σε λαηβ εμφάνιση . Που εκεί ξεχωρίζει η ηρα απ το στάρι

2 Likes

συμπαθητικά παίζουν live. Απλά, επειδη είχαν παίξει με Candlemass τη μια φορα που τους είδα, εκεί βλέπεις ποιος είναι το ΘΕΟΣ, και ποιος ο ημιθεος και βάλε.

Ναι λες και δεν έχουμε δει λαιβ των candlemass που ήταν επιεικώς απαράδεκτοι. Μην είμαστε απόλυτοι για τα πάντα. Άλλωστε άλλη μπάντα τότε οι ghost και άλλη μπάντα οι candlemass σήμερα

1 Like

Ναι ας συγκρίνουμε τους ghost του 11 με τους ghost του 18… Τους είδα στο Gaspop το 16 και ήταν ένα από τα top live performances του 3ημερου με το κοινό να τρελαίνεται

Προσωπικά, όσο κι αν μου αρέσουν τα παραπάνω, βρίσκω άλλο τόσο ενδιαφέρον στα He Is (Ύμνος), Monstrance Clock, Ghuleh κλπ που είναι λιγότερο heavy. To Μiasma που αναφέρεις πχ είναι ένας προγκ οργασμός που έχει μέχρι και synthwave στοιχεία.

Mε λίγα λόγια, αν ήταν θέμα απλά χέβι κιθάρας και riff, το καλύτερο τους άλμπουμ θα ήταν το Opus. Δεν είναι.
Στο Meliora είχαν περισσότερα εξαιρετικά τραγούδια, επιπέδου Faith. Πχ το Mummy Dust που είναι βαρύ και ασήκωτο δεν είναι στα κορυφαία. Το He Is είναι.

Από την άλλη, προφανώς και δε γίνεται να αρέσουν σε όλους τα ίδια πράγματα, αλλά είναι και μπάντα που αλλάζει τον ήχο της από κυκλοφορία σε κυκλοφορία. Αν σου άρεσε το προηγούμενο, πιθανόν να σου αρέσει και κάτι στο μέλλον. Αυτό είναι το ενδιαφέρον με δαύτους.

Η φωνή προφανώς είναι deal breaker, αν δε μπορείς τη φωνή, μάλλον δε θα σου αρέσουν ποτέ.

2 Likes

Εγώ νομίζω ότι η φωνή του στα μελωδικά είναι μια χαρά, αντίθετα στα heavy είναι που υπάρχει το θέμα ότι είναι άχρωμη. Η αλήθεια είναι όμως ότι στα δύο τελευταία που γράφουν κομματάρες ακόμα και η φωνή περνάει σε δεύτερη μοίρα. Για μένα είναι μεγάλο κατόρθωμα ότι έβγαλαν δίσκο που κοντράρει το Meliora.

1 Like

Και έσπαγα το κεφάλι μου ποιό κομμάτι έχει σαν εισαγωγή το τραγουδάκι που ακούγεται στο Ashes που ανοίγει τον δίσκο.

1 Like

Τραγουδάρα και μπαντάρα αλλά τρως το ψωμί του primal εδώ!

Και το Ashes Και το Lesson Learned έχουν σαν βάση αυτό το παραδοσιακό “νανούρισμα” που αναφέρεται στο Μαύρο Θάνατο, με τον οποίο καταπιάνεται στιχουργικά ο δίσκος

1 Like

Χεχε ναι ρε το ξέρω, το τραγουδάκι είναι προφανές ότι το χρησιμοποιούν αρκετοί είτε σαν εισαγωγή είτε σαν στίχους, απλά όταν άκουσα το Ashes το μυαλό μου συνηθισμένο περίμενε να ακούσει το …down γρεζαρισμένο :stuck_out_tongue: και λέω ώπα κάπου το έχω ξανακούσει αυτό.
Επίσης ρε @PrimalRager666 αν είναι να ακούσω AOR του 80/90 ξέρω τι θα βάλω, η σύγκριση είναι ανούσια, είπαμε μη το γαμήσουμε τελείως, αν είναι έτσι τότε να λέμε πως ότι κυκλοφόρησε μετά τους Sabbath είναι στυγνή αντιγραφή, κάψτε τα όλα ή φέρτε τα σε μένα να τα πουλήσω, δλδ λίγο έλεος, επιχειρήματα 15χρονου είναι αυτά.

3 Likes

Φοβερη λογικη, θυμιζει αστυφυλακα, οργανο και μπουζουκι. Με την ιδια λογικη, αν οι Μοτορχεντ ηταν χεβι μεταλ, ηταν το ιδιο με τους Iron Maiden. Seems legit :joy:.

Στον δικο μου μικροκοσμο, για να καταλαβαινομαι με καποιους, οι Sabbath ειναι heavy rock και οι Motorhead ειναι rock ‘n’ roll με σκληρες κιθαρες. Αλλα ο καθενας ας τους βαφτισει οπως θελει, τι με νοιαζει εμενα, οι ταμπελες ειναι για να μπορουμε να συνεννοουμαστε. Αμα τα λεμε ολα “heavy metal”, εγω προσωπικα δε θα μπορεσω να συνεννοηθω :stuck_out_tongue:.

2 Likes

Το ποστ σου είναι η απάντηση σε προηγούμενο σου ποστ, που ρωτούσες γιατί υπάρχει κόσμος που κράζει μεταλλαδες που κραζουν τους Ghost, από ότι άτομα που να κράζουν τους Ghost (!)

Δηλαδή για σένα, είναι πιο λογικό να κράζουν τους Ghost. Τι να πω πια.

Μόνο μέταλ ρε.

ΥΓ. Το Ritual και το Dance Macabre είναι δύο τοπ 5 τραγούδια Ghost πανεύκολα.

Μαλακα μου όντως κατάλαβες τέτοιο πράμα;; Αλήθεια τώρα;;

I rest my case Δεν ξαναγράφω τίποτα. Αδυναμία συνεννόησης. Και την παίρνω πάνω μου αυτή την αδυναμία για να μη λες ότι σε προσβάλω κιόλας ότι δεν καταλαβαίνεις

Είπα ότι υπάρχει ολόκληρη μόδα που κράζει μεταλαδες και ότι πολύ περισσότεροι είναι αυτοί που κράζουν μεταλαδες( στα review των άλμπουμ των Γκοστ) πάρα οι μεταλαδες που κράζουν τους Γκοστ

Τα υπόλοιπα είναι λογικά άλματα και απορώ πως τα συνδεσες

. Τι να πω πράγματι

Σηκώνω τα χέρια ψηλά και δεν ξανασχολουμαι λεπτό

Τι εννοείς με την μορφή που έπαιζαν οι Sabbath δεν υπήρχε?

Lucifer, whispering
Silently into your mind

Πως γίνεται να ακούγεται τόσο τρυφερό, του διαόλου πράματα είναι αυτά παπαπα…

2 Likes

DOOM είναι οι Sabbath :sunglasses:

1 Like

Χθες ένα ακόμα σπίτι ανυποψίαστων σκυλοροκαδων δέχτηκε μουσική επίθεση από τους Ghost… Και τους άρεσε :sunglasses:

4 Likes

Να είσαι έξω,να απολαμβάνεις κρύες μπυραρες…Και να παίζει και Faith και square hammer χωρίς καν να το κάνεις παραγγελια!Αξία ανεκτίμητη :metal::grin:

5 Likes

Ο τρόπος με τον οποίο η μπάντα χειρίστηκε το κομμάτι Square Hammer είναι ενδεικτικός για το όραμα του συγκροτήματος.

Το τραγούδι θα μπορούσε άνετα να μπει στο Meliora (είχα διαβάσει ήταν σχεδόν έτοιμο και τότε) ή να περιμένουν να το βάλουν στο Prequelle.Επαγγελματίες είναι ήξεραν πολύ καλά ότι έχουν γράψει super-hit.

Υπάρχουν συγκροτήματα (ναι και metal , hello Iced Earth πχ) που μπορεί να γράψουν ένα δυνατό πιασάρικο riff και να χτίσουν ολόκληρη κυκλοφορία άλμπουμ πάνω σε αυτό.Οι Ghost πήγαν και ‘χαράμισαν’ ολόκληρο τέτοιο κομμάτι σε ένα EP με διασκευές μόνο και μόνο για να κρατηθεί το όνομα της μπάντας στην επικαιρότητα την περίοδο ανάμεσα στις 2 κυκλοφορίες δίσκων.Για μένα η κίνηση αυτή δείχνει και τεράστια cojones αλλά και την ΠΙΣΤΗ του Tobias για το έργο του και τις δυνατότητες που έχει.

5 Likes

Ρε συ τι δισκάρα είναι αυτή που πόσταρες! Δεν το ήξερα καν αυτό το συγκρότημα. Αυτά είναι τα καλά ενός rock forum, μαθαίνουμε και καινούρια γαμάτη μουσική.

1 Like

Ρε μλκς,οσο πιο πολυ ακουω το Miasma τοσο περισσοτερο καταλαβαινω τι δωρο εκαναν στην ανθρωποτητα αυτοι οι καργιοληδες…ΤΙ ΕΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ !!!

4 Likes