GnR European Tour 2017

Έχουν ακόμα πολύ άρμεγμα μέχρι να αποφασίσουν αν θα βγάλουν δίσκο. Αφού πουλάνε σα ζεστά ψωμάκια τα εισιτήριά τους, με δίσκο θα ασχοληθούνε;

1 Like

ρε σεις, κ γω τους γουσταρω πολυ αλλα βλεποντας τον axel δεν μπορει να μην σε πιασει καταθλιψη απο την απολυτη εικονα παρακμης ενος παχουλου γερο-μπαρμπα. Καρικατουρα του μεγαλου Axel…
Α και αν ερθουν το εισητηριο θα ειναι κοντα στο κατοσταρικο, επομενως ουτε λόγος για να πας…

εγω λογικα θα τιμουσα παντως ακομα και αν ειχε 100 ευρω.

Για Τσεχία έχει ψαχτει κανεις;
Ίσως με λιγα που έχω κοιτάξει είναι η πιο συμφέρουσα € εκδρομή απο Ελλάδα…

Κι εγώ θα τα έδινα εννοείται αυτό! Για τους Guns N’ Roses μιλάμε! By the way ο Duff “Rose” Mckagan είναι ο No2 αγαπημένος μου μπασίστας. No1 είναι φυσικά ο Jason Newsted.

1 Like

Τουλαχιστον αυτό που δείχνουν στο σανίδι σε αυτην την περιοδεία είναι μεχρι τωρα καταπληκτικό.
Έχοντας την τύχη να τους δω με όλες τις συνθέσεις μέχρι στιγμής από την αρχή τους - πλην της συγκεκριμένης (κάτι που θα γίνει στην Πράγα το καλοκαίρι !), μπορω να πω οτι η σοβαρότητα τους, η πιστότητα των εκτελέσεων, μέχρι κ ο σεβασμός πλεον προς το κοινο που δεν χρειαζεται να περιμένει ενα 3ωρακι για να τους δει να αρχιζουν, είναι ο λογος που αξίζει κάποιος να παει να δει ίσως μια απο τις πραγματικα μεγάλες rock μπάντες που έχουν απομείνει…
Σίγουρα ο καθένας έχει την άποψη του, κ εγώ δεν είμαι αντικειμενικός με δαυτους, όπως ουτε κ με τους metallica, κ συμφωνώ περί αρμεγματος - άλλωστε όλα τα εναπομείναντα μεγαλα γκρουπ το ίδιο κανουν - ωστόσο το συγκεκριμένο λαϊβ ειδικα για εμας τους 40ριδες είναι : not in this lifetime !

1 Like

Οπως τα λες ειναι,μπορει πραγματι ο Axl να ειναι πλεον σκια του εαυτου του με μπυροκοιλια,το προγουλι και εικονα γερομπαρμπα,μπορει πραγματι το reunion,που δεν ειναι και πληρης original συνθεση να εγινε για την κονομα,κατι το οποιο ομως επιζητουσαν επι δεκαετιες οι ιδιοι οι fans των GNR,επομενως δεν θα πρεπει να διαμαρτυρονται για τα πανακριβα εισητηρια,ομως ο Axl κοντρα στις πιθανοτητες,καταφερε να βγαλει ενα δυσκολο προγραμμα με AC/DC που τον περιμεναν στην γωνια αλλα τους διεψευσε,με το reunion να τραγουδαει κομματια οπως το coma που τον αφηνουν out of breath.Και αυτο που λες οτι ειναι πιο επαγγελματικα τα πραγματα,δεν υπαρχει η καθυστερηση του να περιμενουν ολοι τον σουπερ ντουπερ σταρ Axl να βγει μετα απο κανα διωρο.

Τωρα νεο υλικο και κλπ,το ξεχναμε,απο τη στιγμη που ειναι ηδη σε περιοδειες,αν βγει δισκος θα πρεπει να ξαναβγουν σε περιοδεια στα καπακια κατι που δεν παιζει με την καμια,5ετια και αν εχουν μεινει μαζι μεχρι τοτε.

Ειδαμε σε 1-2 κομματια τον adler,στην οποια κατασταση και αν ηταν και η διαφορα των ντραμς στον ηχο ηταν εμφανης,καμια σχεση με τον μετριο ferrer.

1 Like

[quote=“KIMI, post:47, topic:59575, full:true”]
Οπως τα λες ειναι,μπορει πραγματι ο Axl να ειναι πλεον σκια του εαυτου του με μπυροκοιλια,το προγουλι και εικονα γερομπαρμπα,μπορει πραγματι το reunion,που δεν ειναι και πληρης original συνθεση να εγινε για την κονομα,κατι το οποιο ομως επιζητουσαν επι δεκαετιες οι ιδιοι οι fans των GNR,επομενως δεν θα πρεπει να διαμαρτυρονται για τα πανακριβα εισητηρια,ομως ο Axl κοντρα στις πιθανοτητες,καταφερε να βγαλει ενα δυσκολο προγραμμα με AC/DC που τον περιμεναν στην γωνια αλλα τους διεψευσε,με το reunion να τραγουδαει κομματια οπως το coma που τον αφηνουν out of breath.Και αυτο που λες οτι ειναι πιο επαγγελματικα τα πραγματα,δεν υπαρχει η καθυστερηση του να περιμενουν ολοι τον σουπερ ντουπερ σταρ Axl να βγει μετα απο κανα διωρο.[/quote]

εδώ η αλήθεια είναι πως σε χάνω λίγο…η λογική σου ποια ακριβώς είναι;

“θα κάνουμε ριγιούνιον να βγάλουμε κανα φράγκο;”
“να κάνουμε ναι. περασμένα ξεχασμένα”
“και πόσα φράγκα λέτε να βγάλουμε από τη φάση;”
“όσα γουστάρουμε, οι οπαδοί δεν παρακάλαγαν για αυτό; ε αν θέλουν να μας δούνε θα τα σκάσουν χοντρά.”

not in this lifetime όντως με τέτοιο εισιτήριο

Kαπως ετσι,οπως το περιγραφεις,τα sold out δειχνουν οτι τους περισσοτερους δεν τους ενδιαφερει το ακριβο εισητηριο,μπορει να τα μαζευαν τα λεφτα τους κομποδεμα για αυτη τη στιγμη.:joy:

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα,αν θελετε να μας δειτε,θα σκασετε το κατοσταρικο(το φτηνοτερο),αν δεν θελετε,κατεβαστε κανενα torrent για ενθυμιο.Ουτε εμενα μου αρεσει ετσι ειναι ομως,εδω περα δεν γεμισε το OAKA με AC/DC,που ειχε το εισητηριο στην αρενα 80 ευρω το 2009,θα γεμιζε με 100 και 150 ευρω για να δουν τον μπαρμπα-Axl,μαλλον οχι.

Δεν μπορω να δικαιολογησω καποιον die hard GNR fan,που περιμενε την κρυφη ελπιδα και την πιθανοτητα του 1% reunion 15-20 χρονια,να ερχεται τωρα και να λεει ειναι ακριβο το εισητηριο,αντε γαμηθειτε.

Μάγκες τα εισιτήρια σε τέτοιες τιμές παίζουν για όλα τα ανάλογου βεληνεκούς ονόματα στο εξωτερικό.
Sabbath 90 (λίρες) είχαν GA και 107 Golden Circle για το Γενάρη Αγγλία. Maiden ανάλογες τιμές. AC/DC πέρυσι ακόμα πιο ακριβά από τους GnR. Metallica τα ίδια πάνω κάτω -νομίζω στο 80+ μου βγαίνει για Κοπεγχάγη.

Έτσι είναι, τώρα που δε βγάζουν τίποτα από πωλήσεις δίσκων, κοιτάνε να βγάλουν όσα περισσότερα μπορούνε από συναυλίες, merch κλπ. Λογικό είναι.

Πέρα από την γνωστή χλέμπα που έχει κατακλύσει το ιντερνετ και κάνει bitching για τα πάντα όλα εδώ και χρόνια, ένας true fan of music (όχι fanboy μπάντας) δεν θα αποφασίσει για το αν θα πάει σε μια συναυλία ή όχι λόγω του ότι πχ. ο Axl έχει μπυροκοιλιά, ο Lars έχει μαλλί Παυλάρα Κοντογιαννίδη, και ο Hetfield γυρνώντας πλάτη στο κοινό το φωτίζει όλο με το μπιφτέκι που έχει πίσω στο κεφάλι του…
Ναι δεν διαφωνώ αλλιώς τους θυμόμασταν όταν εμείς είμασταν 15-20 και αυτοί 25-30 και αλλιώς είμαστε τώρα - και οι μεν και οι δε φυσικά. Δεν έχω την απαίτηση απο τον 55άρη Axl να μου κάνει τα χιλιόμετρα στο σανίδι και τα σχετικά, ωστόσο για να τον πληρώσω αδρά, απαιτώ να υπάρχει μια γ@μηστερή παραγωγή στο λάιβ, και τα τραγούδια να εκτελούνται υποδειγματικά.
Οι Guns σε αυτή την περιοδεία αυτό που ζητάω εγώ μου το δίνουν και με το παραπάνω…
Εδώ στην Ελλάδα πάντως όσο το φορολογικό καθεστώς παραμένει έτσι, συγκροτήματα τέτοιου βεληνεκούς θα ξαναδούμε του Αγίου…

2 Likes

Τους ειδε κανενας απο εσας που λεγατε οτι μπορει να πατε? Χτες ειχανε guest angus young και angry anderson.

Τώρα παίζουν στην άλλη άκρη του κόσμου :slight_smile:

Φαντάζομαι ότι θα αρχίσουμε να έχουμε ανταποκρίσεις όταν καλοκαιριάσει και έρθουν Ευρώπη. Εγώ έκλεισα Ανόβερο τέλη Ιουνίου.

1 Like

Βγήκαν και τα support. Στη Λισαβόνα έχει Mark Lanegan και Tyler Bryant & The Shakedown.

Το είχα δει για Lanegan, τώρα στα 50φεύγα θα γίνει και mainstream :joy:.

Μάπα είναι τα support σε σχέση με τα support που είχαν στις ΗΠΑ. Δηλαδή Guns N’ Roses με support Alice In Chains σκοτώνει.

Τα ίδια ισχύουν και για τους Metallica. Στις ΗΠΑ είχαν support A7X και Volbeat και στην Ευρώπη έρχονται με Kvelertak.

Όταν πας να δεις Metallica και Guns N’ Roses, κανείς δεν ασχολείται με τα support. Quality wise, Lanegan και AIC κατουράνε τους υπόλοιπους.

Δουβλίνο Lanegan, Otherkin και Royal Blood.

Βασανιστικά αργά θα περάσει η ώρα.

STEVE HARRIS (Iron Maiden): Αναρωτιόμαστε όταν κρεμάσουμε τις κιθάρες μας, ποιοί θα αναλάβουν τα ηνία!

‘‘Oι Avenged Sevenfold έχουν βγεί στο προσκήνιο, οι Biffy Clyro είναι άλλο ένα συγκρότημα που έχουν φτάσει να είναι headliners σε φεστιβάλ. Aυτές οι δύο μπάντες μου έρχονται πρώτες στο μυαλό περισσότερο. Ακόμα και με μας, αν τελικά κρεμάσουμε τις παλιές μας κιθάρες, αναρωτιόμαστε ποιος θα έρθει και θα πάρει τα ηνία’’.

Να αναφέρω εδώ και το πετυχημένο σχόλιο ενός φίλου πάνω στη δήλωση του Harris:

“Μα σύμφωνα με τους Έλληνες επιστήμονες και metal elitists οι Αvenged Sevenfold είναι ατάλαντοι ποζεράδες που παίζουν ποπ ροκ”.