Goth Rock / Post-Punk Κυκλοφορίες (+Μπάντες)

έλα ρε την άλλη φορά που μιλάγαμε μσν για αυτούς, δεν πρόλαβα να σου πω γνώμη γιατί θα καιγόταν οι μπριζόλες… χαχαχα! Η περιγραφή σου όντως είναι αρκετά κατατοπιστική, μία πιο ποπ / ευπεπτη προσέγγιση του new wave. Βασικα περισσότερο μου θυμίζουν New Order παρα Joy Division. Μου θυμίζει λίγο και Depeche Mode θα έλεγα. Καπως. Πρέπει να έχουν γίνει γνωστοί με αυτό το στυλ.

cathy countess: :drunk::thumbup:

Μου άρεσε και μένα αυτός ο δίσκος αλλά όπως έγραψε και το παλικάρι στην κριτική στο site δεν έχουν κάποιο στοιχείο που θα με κάνει να τους αναγνωρίσω όταν ακούσω κάποιο τραγούδι τους στο ράδιο.

Γνωρίζει κανείς τους Malaise? Δε ξέρω λεπτομέρειες, καναδυο σκόρπια τραγούδια που άκουσα πάντως μου κίνησαν πάρα πολύ το ενδιαφέρον… Θύμισαν πολύ έντονα Sisters…

Υπαρχουν ακομα αυτοι???

εχω 2-3 δισκακια τους και ειναι οντως ωραιοι-θα σου προτεινα το 52 ways(αν θυμαμαι καλα τον τιτλο του δισκου). Ωραιο γκοθ ροκ αν και με καποια ηλεκτρονικα στοιχεια, θυμιζουν σιστερς των τελευταιων δισκων και οχι του First&Last…

Thanx man! Θα το τσεκάρω. :wink:

Παιδια ψαχνω απεγνωσμενα αυτον το δισκο,δεν το βρισκω πουθενα.Οποιος μπορει ας βοηθησει με πμ.

Είχαν αναφερθεί παλιότερα, αλλά όχι στο κατάλληλο θρεντ. Ο λόγος για τους The Birthday Massacre, οι οποίοι παίζουν κάτι μεταξύ electro/synth και κιθαριστικό goth. Υπάρχουν περίπου 10 χρόνια και έχουν κυκλοφορήσει 3 άλμπουμ.

Τις προάλλες άκουσα το δεύτερο τους, Violet, και μου άρεσε πολύ μπορώ να πω… Ειδικά 3-4 κομμάτια ήταν φοβερά. Μου θύμισε λίγο και τους Theatre Of Tragedy όταν πειραματίζονταν με τον ηλεκτρονικό ήχο (με μεγαλύτερη ηχητική ποικιλία όμως και με αποχρώσεις απο soundtrack ταινιών τρόμου). Πολύ ωραία γυναικεία φωνητικά. Τσεκάρετε. :wink:

Τους τσεκάρατε λοιπόν τους Birthday Massacre? Αξίζουν.

Όπως αξίζουν και με το παραπάνω οι The Dreamside, φοβερό female-fronted συγκρότημα που ακροβατεί ανάμεσα στο σκοτεινό ατμοσφαιρικό goth/darkwave των πρώτων ημερών με το πιο metal-οειδές goth rock της ύστερης περιόδου.

Υπάρχουν απο τα μισά των '90ς, και έχουν βγάλει ορισμένα φοβερά δισκάκια, απο τα οποία το Apaika του 1996 είναι μια ατμοσφαιρική darkwave δισκάρα, το Mirror Moon του 2001 είναι περισσότερο goth rock και εξίσου δυνατό σαν περιεχόμενο, και το Spin Moon Magic του 2005 δίνει ακόμα μεγαλύτερη έμφαση στις κιθάρες, όντας και αυτό όμως πάρα πολύ καλό. Γενικά μου αρέσει πολύ ο συνδιασμός διάφορων μουσικών στοιχείων, ειδικά στην πρώιμη φάση τους (συναντάς ως και trip hop και industrial), απο τις πλέον ενδιαφέρουσες female-fronted bands…

THE WAKE Ohio, USA
Τσακιζουν κοκκαλα.

Γειά!Αν θέλετε τσεκάρετε τις παρακάτω μπάντες

gothic rock 80s:flesh for lulu,march violets,sex gang children,children on stun,play dead,rose of avalanche,lords of the new church,gene loves jezebel,ghost dance,human drama,red lorry yellow lorry

90s gothic rock: xii stoleti,gothic sex,requiem in white,paralysed age,malaise,rosetta stone,die laughing,vendemmian,dawn of oblivion,house of usher,lucie cries,moonchild,funhouse,madre del vizio,sanguis et cinis,13candles,secret discovery,arts of erebus,voices of massada,merry thoughts,beyond the wall of sleep,witching hour,nfd,brotherhood of pagans,seraphim shock,illusion fades(gr),opened paradise(gr),clouds by night(gr),cries of tammuz,drowning maudland,dark side cowboys,sreaming dead,sunshine blind…

death rock(and post punk):antiworld,all gone dead,new days delay,screams for tina,paralitikos,paralisis permanente,gorgonas,bloody dead and sexy,cinema strange,deadchovsy,fear cult,siglo xx,skeletal family,dresden dolls,stranglers,the vanishing,scary bitches,tragic black,voodoo church…

Έχω ήδη ξεκινήσει το ψάξιμο.

Αφου πιασαμε τις λιστες (δυστροπο θεμα) να προσθεσω στα ελληνικα και τον πρωτο συγκλονιστικο δισκο των Ding An Sich, ο πρωτος goth rock δισκος στην ελλαδα, τελη '80 αρχες '90. Το 1991 επαιξαν support Στους The Damned. Συνεχιζουν μεχρι τις μερες μας με αλλη συνθεση με σταθερο το ιδρυτικο μελος Νικο Σ και με αρκετα διαφοροποιημενο υφος. Ο πρωτος δισκος θεριζει, οποιος ενδιαφερεται pm και πηραμε φωτια.

Aπλά δισκάρα:

Οι Faith And The Muse παίζει να ναι ένα απο τα πιο ενδιαφέροντα σχήματα του ατμοσφαιρικού/dark wave/goth rock χώρου που προέκυψαν στα '90ς. Αυτός είναι ο τελευταίος τους ως τώρα δίσκος. Ταξιδιάρικα περάσματα με etheral female vocals, folk στοιχεία, αλλά και ξεσπάσματα που φανερώνουν τις punk ρίζες τους, φοβερό άλμπουμ χωρίς δεύτερη συζήτηση. Μένει να τσεκάρω και τα παλιότερα τους…

ωραία η αναφόρα στους Ding An Sich, live είναι πολύ ωραίοι και το old as forever ειναι respect… ωστόσο, δεν είναι ο πρώτος goth δίσκος από την Ελλάδα. Ας μην ξεχνάμε ότι το άλμπουμ των Metro Decay (από ελληνόφωνα) το 1983 και το πρώτο των South Of No North (από αγγλόφωνα) επίσης το 83. και άλλοι βέβαια.

Εllanor, οι Faith and the Muse μου έχουν όντως κάνει καλή εντύπωση από τα λίγα που έχω ακούσει, αλλα δεν έχω δώσει την δέουσα προσοχή ακόμα.

Πού τους θυμηθήκατε τους Faith and the muse ρε???

Πωωωω!!! Μιλάμε γύρισα ΠΟΛΛΑ χρόνια πίσω!

Κάπου εδώ βασικά:

Annwyn, Beneath The Waves (1996)

Πολύ καλό δισκάκι γενικώς, αλλά το ομώνυμο κομμάτι με στοίχειωνε για πολύ καιρό…

Ξεθάβω κιόλας! :smiley:

Η δισκογραφια των Faith μπηκε σε λιστα και ακουω χαλαρωτικα και ανεμελα…μπραβο Ελανορ,ειχα σε αντιγραμενο cd το Vera Causa,που εχει κατι λαιβ,κατι ντεμος κτλ,και παντα ελεγα να ακουσω και τους κανονικους τους δισκους,μου φαινονταν πολλα υποσχομενοι…οπωτε ευτυχως που μου τους υπενθυμισες…

Όποιος ενδιαφέρεται ας περάσει μια βόλτα απο το blog μου (<- click), όπου ετοιμάζω (σε συνέχειες) ένα τεράστιο αφιέρωμα στο gothic, ξεκινώντας απο τις απαρχές της γοτθικής τέχνης και φτάνοντας στη σύγχρονη goth μουσική.

Στο τελευταίο μέρος ασχολούμαι με τη goth μουσική όπως σχηματίστηκε και καθιερώθηκε στα eighties. Θα ακολουθήσει συνέχεια για τη δεκαετία του '90 και πέρα. 8)

Εξαιρετική επιλογή! :wink:

Γιγαντοτεραστιοι δισκοι, που δε ξερω αν εχουν αναφερθει ξανα :-s

Deine Lakaien - Dark Star

Deine Lakaien - Kasmodiah

London After Midnight - Selected Scenes From The End Of The World

Love Like Blood - Odyssee

κι ενα πιο dark wave

Xmal Deutschland - Tocsin

εξαιρετικος νεος δισκος απο τους Ελληνες Infidelity…Οχι κατι το πρωτοτυπο αλλα πανεμορφη κιθαριστικη ποπ με εντονο το post-punk στοιχειο…